Moduly OstraMo

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » sob 28 lis, 2015 7:58 pm

Ten oblouk tam není, ten leží na zemi.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2618
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Irudzi » ned 29 lis, 2015 8:19 am

Taky bylo už na čase, ten "normový led v H0" prolomit. :D Jsem rád, že s tím
přišel zrovna MCX, člověk s bohatými zkušenostmi a velkým přehledem.
Ještě snad kdyby se trošku umírnila norma na výhybky, co se úhlu na
srdcovce týče a byl by pokoj. 8) Co Mílo?
Uživatelský avatar
Irudzi
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 02 bře, 2008 8:49 am
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » ned 29 lis, 2015 9:10 am

Irudzi píše:Ještě snad kdyby se trošku umírnila norma na výhybky

Podle mne zůstává technicky 600 mm pro vozidla dle pravidel OstraMo - vazba zejména na zkrácená spřáhla, k tomu si můžeš vztáhnout výhybky, ale pozor na protisměrné oblouky, to již nemusí být ok. To je technicky, nic to nehovoří o tom jak to bude vypadat opticky - mně ty krátké výhybky nesedí, já tudy nepůjdu.

Nutno ale říci, že se jedná o dva paralelní modulové světy - moduly pro velká provozní setkání dle pravidel OstraMo a moduly pro domácí provoz opět dle pravidel OstraMo - lze tam najít průsečíky - tj. použití "velkých modulů" doma a naopak použití "domácích modulů" pro modulové setkání, kde to pořadatel odsouhlasí, přeci jen to je něco jiného.
Takže nejde o prolomení nějakého normového ledu - standard zůstává nezměněn http://ostramo.parostroj.net/norma.html, pouze vznikají nové moduly s jiným zaměřením podle jiných pravidel http://ostramo.parostroj.net/moduly/domaci_moduly/domaci_moduly.html, přičemž tam, kde to šlo jsou pravidla shodná, pro zajištění vzájmeného propojování, kombinování. A taky nic nebrání vytvořit modul vhodný a vyhovující oběma pravidlům - viz. projekt stanice Světlá Hora.

Nic víc za tím nehledej.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2618
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Irudzi » ned 29 lis, 2015 9:32 am

Toto zcela chápu! Zřejmě to sem nepatří, ale napíšu to. Pokud budeš chtít není problém příspěvek smazat.
Co však nechápu je proč jsou normy Zababova v ostatních sekcích TT, N pro modeláře
v určitých směrech "ohleduplnější". Např. použití výhybek Tillig EW2 v sekci TT a střeních výhybek PECO
sekci N ( zde je však tuším nutné odbočení z mateční koleje dlouhou výhybkou!). Vždyť výhybkami EW2
11°/R=866 od Tilliga 100% spolehlivě projede jakékoli vozidlo a to i v případě kolejové spojky
a modelář ušetří spoustu prostoru, který může věnovat délce dopravních, či manipulačních kolejí,
tedy délce vlaku, posunového dílu. Zajímalo by mne v čem je tedy jak se říká zakopaný pes.
Uživatelský avatar
Irudzi
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 02 bře, 2008 8:49 am
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » ned 29 lis, 2015 10:22 am

Zakopaný pes je v tom, že vozidla "lámající" se do výhybky vpravo a hned stejným poloměrem vlevo není nic moc pěkného a druhý faktor neméně důležitý - s narůstajícím poloměrem narůstá bezpečnost proti vykolejení právě od sil působících na vozidla při průjezdu protisměrnými poloměry takových výhybek. Ale absolutně řečeno, nové moduly takto vznikají, protože jsme si vědomi nedostatků uváděných výhybek. Na starších modulech - Horní Heřmanice provozujeme i krátké PECO, ale uvažuje se o výměně, na skryté Mikulovice jsou již vyměněny za střední PECO..... Problémem EW2 není ani tak poloměr jako úhel na konci výhybky 15 st. - to určitě ne, jedině reko a za srdcovkou, která má 11 st netočit a nechat to na těch 11 - 12 st., potom ale proč EW2.
Takže poloměry okolo 900 mm u výhybek jsou schůdné s max. na konci 12,5 st, ale dle mého názoru tak do skryťáku - technicky vyhovují, ale není to vzhledově ono.

On asi celý problém vzniká z nepochopení, že doma na modulech nepostavím nic jiného než lokálkovou stanici s délkou staničních kolejí cca 1300 mm, takže žádný rychlík, žádný Sergej s 15 Wap..... a nebo se nevyhnu kompromisům s výhybkami, poloměry oblouků..... , ale to jako modulář již nejsem ochoten akceptovat a navíc úplně bych ztratil možnost kombinaci s klasickými moduly, protože to by kombinovat nešlo.

Šlo o to technicky snížit parametry standardních modulů na technicky a vzhledově únosnou mez pro kombinování se standardními, nikoliv povýšit parametry domácích kolejišť a přenést je na moduly.

Myšlenkově mně nejde o to postavit si doma plnohodnotný kolejový systém, ale mít si kde zajezdit s vnuky, využít standardních modulů, které mám a mít kde testovat vozidla.
Hlavní pro mne zůstávají standardní moduly pro velká setkání.

Jinak je to diskuze a takové dotazy určitě sem patří.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2618
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » ned 29 lis, 2015 11:19 am

A první "domácí modul" 60 st. R700, dostává boky již s plánovaným tvarem terénu z MDF, ta je lepena Duvilaxem na kostru modulu. Modul je krátký a bude mít jen dvě nohy, pro doma s výškou temene od podlahy 90 cm. Použity standardní nohy OstraMo - jsou skládací na dvě výšky 130 a 90 cm, nové děláme již jen na výšku 130 cm, ale skládacích je dostatek.
No a pomalu hurá na krajinu :lol:

Obrázek
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2618
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod radeksindy » ned 29 lis, 2015 12:22 pm

Dovolím se do toho vložit. Současná norma Zabova je kompromisem mezi všemi možnými pohledy na moduly. Některým se zdá přísná, ale zase existuje skupiny lidí, kteří jsou ochotni v přísnosti na moduly a modely na nich ještě přitvrdit. Za vznikem modulovky (nejen Zababova) byla snaha dělat modely tak, abysme nemuseli dělat kompromisy, které děláme na domácích kolejištích. Někteří mají na moduly více provozní pohled, jiní zase více modelářský. Motivem druhé skupiny je, že se nemusí koukat jak se rychlík s osmi vozy láme ve zhlaví složenému z krátkých výhybek. Pes je pohřbený pod různými touhami lidí kolem modulů :D

Naprosto souhlasím s Milanem, použití kratších výhybek nic nepřináší. Vzhledově degradují model a ve výsledku neušetří ani místo, ani peníze. Délkový rozdíl mezi Tillig EW3 a EW1 je 56 mm, takže zhlaví střední stanice se 4 výhybkami se protáhne zhlaví cca o 30 cm. Pokud chce někdo křižovat rychlíky a honit sergeje s 25 wapkama, tak mu stejně stanice vyjde takové délky, že šetřit 30 cm na zhlaví není řešení.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » ned 29 lis, 2015 2:07 pm

Pro domácí použití nepočítám s trati z místa A na místo B, ale v prvním kroku půjde o prozaický ovál (důvody v příspěvcích výše), s tím, že rovná část má délku 240 cm, tam mohu použít zastávku Hradec u Jeseníka ze standardních modulů a pro prvopočátek si půjčím z klubu zastávku s nákladištěm Horní Heřmanice - opět 240 cm, dva díly, takže pro doma mi stačí udělat 6 oblouků.

Obrázek

A až postavím svou malou staničku Světlá Hora, půjde zkrácena o jeden vložený díl taky pro tyto účely použít a zároveň budu mít lokálkovou stanici se standardními parametry modulů tedy nikoliv jen pro domácí použití. Délka dopravní koleje č. 1 v této zkrácené podobě je 1350 mm.

Obrázek
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2618
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » pon 30 lis, 2015 9:27 am

Ještě k tém nákresům v předchozím příspěvku se sluší doplnit, že zabraná plocha 190 x 406 cm, což po souhlasu manželky zvládne na omezenou dobu i obývák :D , může dělat výpravčí :wink:
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2618
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod milan ferdián » pon 30 lis, 2015 9:45 am

Mcx píše:Ještě k tém nákresům v předchozím příspěvku se sluší doplnit, že zabraná plocha 190 x 406 cm, což po souhlasu manželky zvládne na omezenou dobu i obývák :D , může dělat výpravčí :wink:

Pozor na direktivní řízení,někdy je nesmlouvavé :wink: .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Pavel-HP » pon 30 lis, 2015 9:48 am

milan ferdián píše:
Mcx píše:Ještě k tém nákresům v předchozím příspěvku se sluší doplnit, že zabraná plocha 190 x 406 cm, což po souhlasu manželky zvládne na omezenou dobu i obývák :D , může dělat výpravčí :wink:

Pozor na direktivní řízení,někdy je nesmlouvavé :wink: .


Aby pak nedošlo k vypravení, ... Však víte kam ...
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1024
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » pon 30 lis, 2015 10:05 am

Proto mám speciální prostor, kde toto nepotřebuji, jen musím poskládat Lipovou, která tam dnes zabírá prostor i když celá se tam nevejde, je i ve zkrácené verzi trochu přerostlá, no prostě na doma není.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2618
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Barbucha » pon 30 lis, 2015 10:06 am

Mcx píše:Ještě k tém nákresům v předchozím příspěvku se sluší doplnit, že zabraná plocha 190 x 406 cm, což po souhlasu manželky zvládne na omezenou dobu i obývák :D , může dělat výpravčí :wink:


Ahá, mně furt vrtalo hlavou, kdy by se to dalo doma provozovat.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » pon 30 lis, 2015 11:08 am

Ale v obýváku jsem kolejiště z dílů x-krát provozoval, postavené nad sedačkou :D , fotky už jsem tady dával. Teď mám modelářský prostor na trvalo, ale modulů je hodně a stále se to tam střídá - to co stojí, no a chvilku tam může stát i domácí "ovál".
Prostě lépe než mít malý koutek s namačkýnymi kolejemi, tak pro toho kdo nemá stabilní místo si 3x do roka postavit něco většího, rodina to určitě přežije, ono to stejně déle nebaví :lol: a jen se na to práší.
A jeden modul pro modelářskou práci si vždy někde postavím.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2618
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » pon 30 lis, 2015 9:12 pm

Tak a základ krajiny je v plném proudu, nařezané pásky s 5 cm Styroduru jsou tvarovány a lepeny Ostafixem.

Obrázek

a je skoro hotovo, ještě pár výplní, seříznout některá místa, zatmelit Ostafixem... jde to svižně

Obrázek
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2618
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků

cron