nákladní vozy II. epochy

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod UncleFardy » úte 31 říj, 2023 4:55 pm

IMG_20231031_172230.jpg


A zde jen pro doplnění nákres vozu D6-1681 též z časopisu modelař. Z textu vyplývá, že půjde též o stav vozu dlouho po ukončení provozu.
UncleFardy
 
Příspěvky: 488
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod radeksindy » úte 31 říj, 2023 8:48 pm

Je vidět, že výztuha na straně vozu bez plošinky je stejná jako byla na nákladních vozech a neodpovídá žádnému výrobnímu provedení vozů řady D. Ta byla zcela jistě doplněná později, ani úpravy zábradlí nejsou neobvyklé. Konkrétních záznamů o opravách je málo a zjistit skutečný rozsah je dneska nemožné. Třeba k vozu 6-1690 z této série existuje záznam k roku 1936, že byla provedena kompletní obnova skříně. Tady lze dost dobře předpokládat, že se jeho podoba hodně přiblížila našim vozům stavěným po r. 1918, ale do jaké míry není jasné. Kdy kdo předělal zábradlí nebo přidal výztuhu asi dneska nezjistíme, změna otvírání dveří je také celkem jednoduchá záležitost. Nemuselo to nutně proběhnou ani ve stejné době. Stejně tak pozdější odstraňování psinců.

O tom jak vypadal vůz kolem roku 1929 nelze dost dobře nic říct, takže si ho můžeš postavit jak chceš, klidně v původním stavu.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod UncleFardy » stř 01 lis, 2023 8:37 pm

FB_IMG_1698870807055.jpg
FB_IMG_1698870807055.jpg (28.72 KiB) Zobrazeno 1681 krát


Na úpravach služebního vozu se již pracuje, a mezitím probíhá stavba vozu Z bez brzdy. Model ve stavu připraveném k nástřiku. Střecha volně položená, stupačky budou osazeny až po nastřiku.
UncleFardy
 
Příspěvky: 488
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod Střelec » čtv 02 lis, 2023 4:15 pm

Pětimetrová zetka - v H0 ji dělá Berka v kombinaci 3d tisku a leptů, pro mě moc dlouhá...
Střelec
 
Příspěvky: 1625
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod UncleFardy » stř 08 lis, 2023 1:11 pm

FB_IMG_1699448812681.jpg


Stavba vozů Zl a Zld. Stříkat budu až po postavení 10 vozů. Zatím jich mám 7. Vozy Zl a Z mám i ve variantě bez brzdy. Po nastříkání a doplnění detailů ukážu fotky hotových modelů. Zde volně položené střechy a skříně volně na pojezdu, zatím bez stupaček, ty budou až po nastříkání.
UncleFardy
 
Příspěvky: 488
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod radeksindy » stř 08 lis, 2023 3:03 pm

Fotografie je tak zmenšená, že na ní není nic vidět. Ale podle čeho je postavený vůz Zld vpravo? Podle jakého výkresu nebo fotografie?
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod UncleFardy » stř 08 lis, 2023 3:48 pm

Zld je dle Skizze 269 d StEG z August 1901. Teď ji nemám k dispozici, až večer doma. Fotky z mobilu jsou moc velké co do objemu dat a ty přetažené přes FB se sem vejdou, ale rozlišení je naprd. Ale teď jsem zjistil že si mohu v mobilu nastavit rozlišení s menším celkovým objemem dat, a to se už sem vejde. Takže to příležitostně přefotím anebo udělám lepší fotky už hotových nastříkaných modelů.
UncleFardy
 
Příspěvky: 488
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod radeksindy » stř 08 lis, 2023 5:01 pm

Díky, to mi stačí. Nebyl jsem přitom rozlišení schopen rozpoznat co to má za budku.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod UncleFardy » čtv 09 lis, 2023 5:14 pm

BIG_0015942405.jpg
BIG_0015793036.jpg
BIG_0017062676.jpg


Rad bych si postavil nějaký plošinový nebo nízkostěnný vůz z druhé epochy, kerý by povozil v manipuláku nějakou mobilní techniku. Lokomobilu, mlátičku, starý typ traktoru, a zjistil jsem, že po celoživotním sběru všemožných podkladů žádný plánek nemám! Prostě nic! Plosiňáky jsem ignoroval! Pominu li starší verzi vozu Nsk. A fotky jen čehosi německého! Tak jsem si z nouze prošel pár set příspěvků na teherkocsik index firum s cílem najít něco, co by k ČSD přešlo od MÁV, z Deli V. ... a podobně, a zatím jsem narazil jen na tyto fotky, ne u všeho si myslím, že je z meziválečného období, ale aspoň na ukazku. Náš historický vůz Np se na mobilní techniku nehodí, má pevné stěny, nenajedou na něj, a vozy se širokýma fošnovýma klanicema jsou spíše na přepravu dřeva, navíc nám v TT něco hodně podobného dělá Tillig. Zajímavé plošiňaky byly u MAV, dost jich přešlo k ČSD. Konstrukční řešení modelu plošinového vozu už mám, tak ted už jen ta předloha chybí. Pokud byste někdo měl něco vhodného z meziválečného období, tak předem děkuji. A před usnutím si budu teherkócsik procházet dál...
UncleFardy
 
Příspěvky: 488
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod hank » čtv 09 lis, 2023 6:16 pm

Co třeba tohle?

Nd_1935.jpg

Stěny jsou sklopné, klanice odebíratelné.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6118
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod hank » čtv 09 lis, 2023 6:46 pm

Jestli máš po ruce publikaci Řady nákladních vozů ČSD z roku 1965 autorů Zahradník - Calda - Kouba, nalistuj si plošinové vozy vozových skupin 7 a 8. Kromě vozu z mého výkresu (který tam je uveden pod tehdejší řadou Nsk) tam najdeš ještě plošinové vozy Pt a Psk. V knize jsou sice jenom bokorysy, ale víš, co máš hledat v drážních archívech.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6118
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod radeksindy » čtv 09 lis, 2023 8:32 pm

Rad bych si postavil nějaký plošinový nebo nízkostěnný vůz z druhé epochy, kerý by povozil v manipuláku nějakou mobilní techniku.


Ve druhé epoše se mobilní techniky ještě moc nepřepravovalo, ale občas něco ano. Velmi často se pro podobné přepravy využívaly vyskostěnné vozy s odebíratelnými stěnami a různé nízkostěnné vozy. Jejich stěny byly obyvykle také sundavací nebo přinejmenším sklopné. Velkých plošiňáků bylo jen málo, společnosti si raději objednaly nízkostěnný nebo vysokostěnný vůz s odebíracími stěnami. Celkem bylo u ČSD tak kolem 200 až 300 plošiňáků (ze skoro 100 tis. vozů), takže celkem zanedbatelný počet. Asi nejvíce se tehdy přepravovala stavební technika, ale ta kvůli váze vyžadovala vozy Na nebo Pa.

Pokud jde o vozy přímo v meziválečném období vzniklé, tak se podobná technika dá přepravovat na těchto vozech: Vtd (jsou odebíratelné čelnice i bočnice), Pa, Pd, Nd (bočnice sklopné, později odebíratelné). I tady platí, že vůz s odebíratelnými stěnami byl častější a žádanější než ostatní. Vojáci chtěli Vtd, celkem se jich postavilo přes 7000, třeba Pd bylo jen 175 ks, Nd 327 ks, Pa jen 20 ks.

V knize jsou sice jenom bokorysy, ale víš, co máš hledat v drážních archívech.


Bych ten archiv rád viděl :lol:
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod hank » čtv 09 lis, 2023 9:24 pm

radeksindy píše:Bych ten archiv rád viděl.


Zkus mi teda vysvětlit, kde se vzal ten ministerský výkres, který jsem tu pověsil. Je to ze starého Železničáře a pokud si dobře vzpomínám, uveřejnil ho tam Zdeněk Maruna (který tehdy často publikoval pod značkou -kM-). Odkud ho asi měl odjinud než z nějakého archívu? A ze Smíchova to nejspíš nebylo, tam většina archívních výkresů vzala za své koncem války.

Jinak aby nedošlo k mýlce: Pro mě je drážní archív např. i archív Vagónářského muzea ve Studénce nebo to, co převzalo Slezské zemské muzeum v Opavě z Kopřivnice po změně majitelů Tatrovky...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6118
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod radeksindy » čtv 09 lis, 2023 9:43 pm

Tak to si nerozumíme v tom co si představujeme pod pojmem výkres. Typáky jako tento v archivu MŽ třeba jsou. Ne všechny, ale po prohledání několika stovek kartonů jich většinu z meziválečného období najdeš. Jenomže postavit podle něj půjde tak jednoduchý TT model, pro větší velikosti už je potřeba něco podrobnějšího. Jednak v nich není všechno, druhak se na ně nedá spolehnout, protože jejich účel spočíval v něčem jiném. Odečítání nezakótovaných rozměrů nebude moc přesné. A velké sestavy už je velký problém najít.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod UncleFardy » čtv 09 lis, 2023 11:39 pm

Panové děkuji, výkres toho dlouhého Nd mám, i fotky zachovaného slovenského vozu, a díky vozu Vlo, ktery jsem tu před časem ukázal, zvládnu i v modelu odebíratelné stěny. Ale, co si budeme povídat, hned se otře barva. Takže nakonec jsem se rozhodl ty Vlo stavět natvrdo část se stěnama odebranýma a část se stěnama v modelu napevno. U dvou asi ze 6 hotových je mám odebíratelné. Knihu kterou cituje Hank jsem mėl dvakrát půjčenou, ale plošiňáky jsem si z ní neoskenoval. Je ale pravda že si můžu udělat Vtd se stěnama odebranýma, to mě nenapadlo a to asi udělám jako první. Případně Pt na pojezdu z Ut. Myslím, že ten vůz je zachovaný v Chomutově. A i když jsem tam byl třikrát, tak jsem si ho nevyfotil. No prostě jsem tento typ vozů desítky let ignoroval .
UncleFardy
 
Příspěvky: 488
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků