nákladní vozy II. epochy

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod Střelec » čtv 20 dub, 2017 4:13 pm

Vrak Z7l-ka u trati mě trochu popohnal v postavení dalšího pastoleptového ''lepiešovce''. Sice má ještě mouchy, ale je o dost lepší, než předchozí kus...
Přílohy
DSCN2921.JPG
DSCN3045.JPG
DSCN3045.JPG (134.37 KiB) Zobrazeno 6739 krát
DSCN3057.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod Střelec » čtv 20 dub, 2017 4:19 pm

Nakonec jsem ho dokopal do pojízdnýho stavu, ale pořád to není ono. Mám rozdělanej třetí kus - tentokrát s brzdařskou plošinou. Ale bude to na dlouho. Ale po všech pokusech už na kochací kroužek můžu vypustit dvě soupravy z druhý epochy - jednu osobní a jednu nákladní - nebo smíšenej vlak.
Přílohy
DSCN3217.JPG
DSCN3220.JPG
DSCN3222.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod tusakvlasta » sob 13 kvě, 2017 7:31 pm

Ahoj. Nechci hanět tvoje dílo ale štětec není opravdu to pravé! Soudím podle fotek. Pokud nemáš vybavení a zkušenost tak si je raději nech nastříkat u někoho zkušeného. Degraduje to pak ve výsledku tvoji snahu. Jinak dobrý.
Uživatelský avatar
tusakvlasta
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 21 pro, 2010 11:03 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod Tempotaxi » ned 14 kvě, 2017 8:53 am

Model se může také natírat štětcem, ale chce to určitou techniku.
Nejprve stříknou model základovou barvou ve spreji, která je červenohnědá. Pak požadovaný odstín se může natírat štětcem ve směru ztékající vody. Tím dostanu základ pro patinování. Aplikuji obtisky a přes obtisky se model patinuje. Jen záleží jaké a kolik zašpinění má model ztvárňovat, ale to už záleží na modeláři. Pak vše stříknu matným lakem. Pokud je potřeba, tak ještě do vlhkého matného laku se štětcem můžu určitá místa zvýraznit další patinací.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod Střelec » ned 14 kvě, 2017 9:48 am

Na stříkání nemám podmínky a ani nemám důvod s tím někoho otravovat. Ostatně ani není koho... Prostě jsem chtěl zkusit postavit vagón, kterej se momentálně nevyrábí. Co se týká patiny, udělal jsem olezlou střechu a lehce zaflákal podvozek a časem možná vhodně zaprasím zbytek. Předpokládaná produkce se pohybuje kolem deseti kusů různých vozů pro soukromou potřebu. První pokus patrně rozeberu a postavím znovu. Problém mám s transparentností barvy - ať namíchám jakoukoliv hustotu, vždycky mi někde prosvítá světlý podklad.

Zatím poslední kousek byl Zl s brzdařskou plošinou, ale tam se mi podařilo doprznit pájené zábradlí plošiny. Na pájení jsem levej a tohle má hodně jemných dílů (9 vlastní zábradlí a dalších 5 brzda).
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod Tempotaxi » ned 14 kvě, 2017 12:07 pm

Nemusíš nikoho otravovat. Stačí v drogérii koupit základní červenohnědou barvu ve spreji. Pak finální červenohnědou barvu použít, takovou, kterou si modelář namíchá podle svých představ, která se může štětkovat nebo naopak, fixírkou stříkat. Pak nebude nic prosvítat, naopak bude prosvítat stříkaná červenohnědá. A to je právě základ na patinování. Stékající voda po skříni zanechává šmouhy. Pak se vše stříkne matným lakem na nábytek, který se také koupí v drogérii.
Dřevěné skříně vozů je lepší natírat štětcem. Dřevo má tu vlastnost, že někde se barva zažere do dřeva a někde se i po opravě stále bude loupat, praskat a chlupatět. Kované věci budou mít i po letech jiný odstín než dřevo. Hlavně kované díly nebudou rezivět a naopak plechová části na skříni mají zrezlou barvu.
Plechové vozy je zase lepší stříkat.
Obrázek
Naposledy upravil Tempotaxi dne ned 14 kvě, 2017 12:24 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod Tempotaxi » ned 14 kvě, 2017 12:16 pm

Mini Airbrush Kit - 1490,- Kč http://www.miniairbrush.cz/
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod Tempotaxi » ned 14 kvě, 2017 12:22 pm

Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod Ronoath » ned 14 kvě, 2017 12:29 pm

Mám nejlepší zkušenosti se spreji Motip - Aerosol Art. Být tebou, přece jen dám šanci alespoň stříkání základu sprejem. Tyto spreje rozprašují poměrně málo a nikdy jsem s nimi neměl problém se zalitím barvou.

Omlouvám se, že ti plevelím vlákno, ale jedno foto Gbgkks z Peček. Všimni si, že spíše jde vidět, jak jsem se vykašlal na přípravu povrchu, než zatečená barva.
IMG_20170514_142233.jpg
H0, se zamračenými někde mezi roky 2001 - 2005 na Šumavě. V digitálu.
Uživatelský avatar
Ronoath
 
Příspěvky: 226
Registrován: úte 22 led, 2013 9:05 am
Bydliště: Prajzsko

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod Tempotaxi » ned 14 kvě, 2017 12:36 pm

A stříkat se dá i doma, třeba na záchodě.
Na mísu dáš velkou papírovou krabici a do velké krabice, dáš menší krabičku, na kterou položíš model a stříkáš. Jednoduchý stříkací box.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod Střelec » pon 15 kvě, 2017 3:24 pm

Ten optimismus je hezkej, ale stříkat v přeplněný garsonce z roku 60 s mizerným větráním (daný konstrukcí) a domácím ještěrem se opravdu nedá. Při použití spreje je z toho ukrutnej smrad, kterej se větrá i několik hodin. Zkoušel jsem to cca 6 let zpátky (později jsem si pořídil ještěra) a opravdu to nejde. A kecy o stříkacím boxu na záchodový míse (vanu obětovat nehodlam) - to už je totál mimo realitu. Jak prostorově (před mísou mam 30 cm místa, po stranách 20), tak technicky. A to nemluvim o sousedech, ke kterým by táhnul stoupačnou jak smrad, tak případnej kravál (pokud by mi někdo poskytnul potřebnej vercajk).
Do speciálního vybavení na stříkání nehodlam investovat, jsou s tim ještě větší problémy než se sprejema - navíc se musí pucovat díly pod hranicí mých rozlišovacích schopností. Čištění si užiju dost s příručním železářstvím - tam na to aspoň slušně vidim.

Výsledky dost ovlivňuje kvalita barev - dnešní ''eko'' jsou problematický. Bohužel 30 let starý syntetiky, který skvěle kryly bez ohledu na techniku nanášení, už jsou minulostí. A akryláty od Agamy jsou sázka do loterie, byť menší, než syntetiky téhož výrobce...
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod michal_n_cz » pon 15 kvě, 2017 6:08 pm

Střelec píše:Výsledky dost ovlivňuje kvalita barev - dnešní ''eko'' jsou problematický. Bohužel 30 let starý syntetiky, který skvěle kryly bez ohledu na techniku nanášení, už jsou minulostí. A akryláty od Agamy jsou sázka do loterie, byť menší, než syntetiky téhož výrobce...


Výsledek jak je na fotkách je opravdu nic moc - napiš prosím pro ostatní jak jsi postupoval a jaké barvy jsi použil. Co se týká syntetik - ano 20-30 roků staré Testors a Humbrol jsou výborný, ale zkoušel jsem teď i nějaké nové Humbrol a na štětcování je to podle mne výborná volba. Tenhle model opravdu potřebuje pro většinu barev nějaký podklad na tom bílém plastu a na mosazi toho moc nedrží. Zkus fak koupit na další model min. černou Matt33 černou a budeš příjemně překvapen. Podle potřeby mírně přiředit a štětcem se to pěkně roztírá kryje a slívá ani se to moc nepatlá když se vrátíš na místo. Dá se na to opatně sáhnout za 1-2 hodiny, naplno se s tím dá pracovat až tak za 12-24 hod, záleží na vrstvě. pokud to vhodně přiředíš tak se nemusíš bát to nepatně utopit, pěkně to seschne a detaily zas povylezou. Já jsem si dělal takový test - vemu nějakou barvu natřu tím odřezek nějakého materiálu, natřu, nechám zaschnout a pak to různě zkouším škrábat nehtem atd. prostě co jak drží bez podkladu/základu a humrol fakt odolává slušně, Skoro bych řekl, že by se některé matné daly použít jako základovky.
Co se týká smradu a bordelu se stříkání sprejem, já v případě nutnosti dělám v koupelně - na vanu dám desku nebo lepenku, když je toho víc tak dám i takový mikroten na kachličky. Stříknout kastli základem se dám i venku - kastli si přilep na nějaké klacek, vylez před barák tam to foukni, chvíli počkáš a smrad a prach necháš venku a dom doneseš jen nastříkanej model, který bude ještě pár hodin nepatrně smrdět. Teď zrovna je u nás v Olmiku ten vhodný čas venku, pěkně čersvo po malém deštíčku - nikde žádný prach - ideální na stříkání venku.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod Tempotaxi » pon 15 kvě, 2017 7:56 pm

Mám několik přátel u plastových modelářů a třeba se budu mýlit, že jedna polovina modelářů stříká model a druhá polovina používá na model štětec. Pokud dám pak oba dva modely vedle sebe, tak jsou oba dva stejné. Ale vše záleží na technice, stříkání, štětkování a výběru barev. Dnes je barev dostatek a některé jsou dobré na štětkování. Jen to chce vyzkoušet. Já používám jak Rewell, Humbrol, Agamu (akrylové a lihové) barvy. Ale je problém, že stejný odstín barvy od každého výrobce má jiné vlastnosti, které se pak jinak chovají a kryjí plast na modelu. Pokud jedna barva nekryje, tak to chce změnit výrobce. Nebo, jak už bylo popsáno použít na základ tmavší odstín barvy a finální nátěr pak natřít světlejší odstínem barvy. Dosáhneme s tím i zvýraznění detailů. Další téma je i, že stejná barva se jinak chová na plastu, leptu či papíru.

Ale jinak, všechno jde, když se chce. Pokud se hledá, že to nelze, nepůjde, tak se opravdu nemá cenu o tématu psát. Neradím, jen jsem popsal, jak to dělám Já a pár kamarádů.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod statistik » pon 15 kvě, 2017 8:36 pm

stejná barva se jinak chová na plastu, leptu či papíru.


No samozřejmě, protože drsnost povrchu a tím schopnost odrazu světla se u každého jmenovaného materiálu výrazně liší. A taky proto se dělají základovky, které ty rozdíly trochu potlačují. Dalším důvodem je i to, že některé materiály mají malou savost povrchu, proto Vám na tom vrchní nátěrová vrstva bez základu nechytne. Dalším problémem je povrchové napětí, které se projevuje buď u velmi hladkých povrchů, nebo v místech složitých tvarových přechodů. To je typické třeba pro hodně naředěné akrylové sprejové barvy, nanášené na kovy v místech tvarových přechodů, kde se barva těžko chytá a steče do plochy. U výše zmíněného Humbrolu se místo základu dají použít i ty klasické matné řady barev (s černou MATT mám stejnou zkušenost, stejně tak mohu potvrdit opravdu dloooouhou životnost barev Humbrol). Samozřejmě záleží i na odstínu podkladové barvy. Čím tmavší, tím tmavší vyjde i vrchní barevná vrstva - a opačně.

K ručnímu nanášení - asi dnes nikdo nepoužívá výhradně jedinou techniku, je to asi spíš otázka cviku a zvyku. Navíc jedna věc je nanést nátěr a druhá věc je patina. Ale znám pořád spoustu lidí, co spíš nanášejí štětcem a různými uchošťouchy, pudrují, práší... Ale to píšu spíš o kitařích (letečtí modeláři + vojenská technika), kde je zejména patina trochu "jinde", než u železničních modelářů. Tam umí bravurní patinu udělat opravdu malé procento lidí. Ono je to taky dáno měřítkem. Je celkem rozdíl aplikovat "washe" a pudry a podobně na něco v 1:32 než na 1:120 třeba.
Kontakt: stat (zavináč) email (tečka) cz
Do soukromé zprávy prosím dejte svůj e-mail, děkuji.
statistik
 
Příspěvky: 82
Registrován: sob 20 čer, 2015 4:57 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod michal_n_cz » pon 15 kvě, 2017 9:39 pm

Humrol Enamel Washes:
https://www.youtube.com/watch?v=fCPlzt3uG6Y
jde to i s normálníma maTTTTT:
https://www.youtube.com/watch?v=UiCICmz5Xuw

U Humrolu stále platí že Matt je matná a přištětcování to "nezleskne" i relativně řídká celkem kryje, je to třeba promíchat - dávám do každé M6 matičku, stačí pak zahrkat. Někdo dává kuličku z ložiska - dají se koupit jako ND cca za korunu...
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Milan.D. a 6 návštevníků