nákladní vozy II. epochy

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod UncleFardy » sob 02 pro, 2023 7:14 pm

Tak především já si ji koupil kvůli modelaření. Očekával jsem, že tam najdu jednoduché plánky vozů, které jezdily pod značkou čsd po roce 1918. Toto platí ovšem jen pro osobní vozy. Dále je kniha chaotická. Sem tam nějaký jednoduchý nákres, jinak chaoticky sesbírané fotky z digitálních archivů, které jste si postahovali. Tedy aspoň ti z vás, které ta kniha zajímá. Popisky u fotografií mají nulovou modelářskou hodnotu. Srovnám li to s knihou o Ústecko-Teplické dráze, tak tam máte fotku vozu s popisem ATE, pod ní máte info o vozu, jakou řadu a číslo vůz měl po přechodu k čsd, pokud přešel, vyhledáte si rozměry vozu v seznamech vozů čsd a modelaříte. V téhle knize máte fotku vozu.... A nemodelaříte. Nevíte nic.Můžete akorát tak hádat a domýšlet se. Jediné, v čem vám kniha pomůže, je když máte plánek a rozměry a číslo vozu čsd, tak zde najdete hezkou fotku i s detaily, podle které model vyprecizujete. Možná, protože kniha je silně výběrová. Prostě sem tam něco, a to většinou dvakrát, třikrát, pokud vůz vyrabělo více vagonek.V knize je spousta fotek piváků, cisteren, zavřené vozy klasické, nějaké otevřené vozy. Půl knihy je věnováno osobním vozům, což jsem netušil, ale budiž. Prostě žádnej Carstens ani obdoba maďarských katalogů. Ani vzdáleně se to nepodobá třem knihám o osobních vozech čsd., které jsou všechny plnohodnotné co do splnění očekávání. Pouze taková chaotická kniha za tisícovku. Teda, chaotická počínaje stránkou nákladní vozy a dál. Doufám že když už to bylo pojato do roku 1918, tak že budou i další díly a tam už nebudou osobní vozy, protože do knih o nich jsem už dal dost tisíc korun, a knihy budou pojaty způsobem jako knihy o osobních vozech čsd.
UncleFardy
 
Příspěvky: 488
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod Libor Petr » úte 05 pro, 2023 9:04 am

Mohl bych se zeptat na ty maďarské katalogy nákladních vozů? Nebyla by nějaká citace, nebo odkaz na autora?
Díky předem!
Libor Petr
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř 04 led, 2023 12:42 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod UncleFardy » úte 05 pro, 2023 2:42 pm

No, já jsem na ně narazil cca před třemi čtyřmi lety na teherkocsik index forum. Ale ne přímo, u nějakého příspěvku tam byl na ně odkaz. Stáhl jsem si asi čtyři plánky, protože jsem tenkrát jestě neplánoval stavět modely dle předloh bývalých MÁV a víc mě tam toho nezaujalo. To se časem změnilo, trochu. Příspěvků ve vlákně vagony je v současné době 33 tisíc. Všechny jsem si minulý týden prošel, ale neklikal jsem na odkazy, protože se ty příspěvky odkazují na sebe navzájem snad v devíti případech z deseti. Dokonce jsem zjistil, jak tomu maďaři říkají, album ajaplán, ale když jsem to zadal do vyhledávání na tomjejich vlákně, tak mi to ukázalo jen tu stranku na které to takto nazvali. Nic jiného to nevyhledalo. Takže nevím jak to znovu najít. Ale oni se na tom vlákně na to často odvolávají, ale bez uvedení linku. Takže vím že to je, stahoval jsem si z toho něco, ale zpětně to nedohledám ...
UncleFardy
 
Příspěvky: 488
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod hank » úte 05 pro, 2023 3:32 pm

UncleFardy píše:...zpětně to nedohledám...


Tohle?
http://www.hobbivasut.hu/fototar/cs.csa ... _fotokkal/
Nebo toto?
https://vasutikocsi.hu/jelleg/j1975.html
https://vasutikocsi.hu/jelleg/j1967.html

Ale potvrzuju, že google (nastavený na češtinu a angličtinu) si s tím neví rady...

A jestli máš účet na facebooku, zkus skupinu Hungarian locomotives/Magyar mozdonyok. Bez ohledu na název mají v tajmlajně spoustu parádních fotek nákladních vozů už od I. epochy.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6116
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod UncleFardy » úte 05 pro, 2023 5:06 pm

Ještě doplňuji, že jsem narazil na konkrétní zmínku v jednom jejich příspěvku o "1968 album ajaplán", ale jestli je to tento, ze kterého jsem si před pár lety stahoval, nebo to byl nějaký dřívější, to nevím. Stáhl jsem si tenkrát maďarský Ut s velkými klapkami, jeden oplenový vůz, zavřený vůz s lomenou střechou a myslím dva nebo tři vysokostěnné vozy, ty delší, jako naše Vtd, oni je měly řešené jinak. Pokud bych na to narazil teď, stáhl bych si normální vozy Z s rozvorem 5 m a nějaké plošiňáky....
UncleFardy
 
Příspěvky: 488
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod hank » úte 05 pro, 2023 5:13 pm

UncleFardy píše:Ještě doplňuji, že jsem narazil na konkrétní zmínku v jednom jejich příspěvku o "1968 album ajaplán", ale jestli je to tento, ze kterého jsem si před pár lety stahoval, nebo to byl nějaký dřívější, to nevím. Stáhl jsem si tenkrát maďarský Ut s velkými klapkami, jeden oplenový vůz, zavřený vůz s lomenou střechou a myslím dva nebo tři vysokostěnné vozy, ty delší, jako naše Vtd, oni je měly řešené jinak. Pokud bych na to narazil teď, stáhl bych si normální vozy Z s rozvorem 5 m a nějaké plošiňáky....


No však tohle všechno najdeš v tom katalogu nákladních vozů MÁV z roku 1967:
https://vasutikocsi.hu/jelleg/j1967.html
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6116
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod UncleFardy » úte 05 pro, 2023 5:15 pm

Hanku, to je ono, přesně. Taky děkuju :-)
UncleFardy
 
Příspěvky: 488
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod UncleFardy » úte 05 pro, 2023 5:20 pm

hank píše: No však tohle všechno najdeš v tom katalogu nákladních vozů MÁV z roku 1967:
https://vasutikocsi.hu/jelleg/j1967.html


Ano, píšeme tu paralelně, takže se míjíme v čase. Ty odkazy od tebe je přesně to, co jsem měl na mysli. Ještě jednou dík....
UncleFardy
 
Příspěvky: 488
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod UncleFardy » úte 05 pro, 2023 7:14 pm

Prosím někoho, kdo má přečíslovací seznamy ATE/ČSD, jestli by do nich nahlédl a vyhledal, jestli k ČSD přešel vůz K 2833, a pokud ano, tak jaké dostal číslo u ČSD. V případě, že nepřešel, tak jaký vůz s nejbližším nižším nebo vyšším číslem přešel a jaké číslo ČSD dostal. To už je taková zoufalá obezlička, ale aspoň tak. Děkuji
Naposledy upravil UncleFardy dne úte 05 pro, 2023 8:17 pm, celkově upraveno 1
UncleFardy
 
Příspěvky: 488
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod radeksindy » úte 05 pro, 2023 7:37 pm

Pokud se jedná o vozy MÁV, které jsou použitelné pro naši II. epochu doporučuji pořídit knihu od G. Villányi a I. Szécsey s názvem Ganz 1868-1919. Za ty prachy to stojí.

ATE toho moc za svoji existenci nevyřadila. K 2833 dostal přidělené číslo Ul 6-29965, vyrobil ho Ringhoffer v roce 1873. Ale jestli ho fyzicky skutečně nesl není samozřejmě nikdy jisté.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod Libor Petr » úte 05 pro, 2023 8:28 pm

Díky za odkazy k maďarským vozům. Kniha Ganz 1868-1919 bohužel je vyprodaná, tak bohužel zbývá jen veřejná knihovna. :(
Libor Petr
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř 04 led, 2023 12:42 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod UncleFardy » úte 05 pro, 2023 8:30 pm

radeksindy píše:ATE toho moc za svoji existenci nevyřadila. K 2833 dostal přidělené číslo Ul 6-29965, vyrobil ho Ringhoffer v roce 1873. Ale jestli ho fyzicky skutečně nesl není samozřejmě nikdy jisté.


To je ten "divný" vůz ze str.108 knihy o ATE od pana Lososa. Fotku jsem si prohlídl lupou, ofotil ostře a zvětšil, a nenašel jsem ani náznak nějakych klapek nebo dveří. Pouze nějaké vnitřní kování v rozích, které by, při absenci čehokoliv vně, mohlo plnit funkci uchycení bočnice s čelní stranou skříně. Vůz není vidět na fotce celý, ale zase je ho vidět dost na to, abych mohl tvrdit co tady píšu. Na skříni není vidět ani náznak těch zapuštěných klapek s pásovinou, které měly pozdější vozy. Podobné vozy nabízí v TT firma FINSKALA. Jde o staré saské vozy, u kterých se "otvírá" cela bočnice.
A díky za tip na tu maďarskou knihu.poohlídnu se po ní.
UncleFardy
 
Příspěvky: 488
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod radeksindy » úte 05 pro, 2023 9:35 pm

Knihu o ATE nemám, ale jedná se o klasický vůz na uhlí s rozvorem 2,53 m a dvoukřídlými dveřmi uprostřed bočnice, které otvírají bočnici na celou výšku. Otázka je, jak kvalitní je fotka a zda není nějak retušovaná. Občas se to retušérům vymklo z rukou.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod UncleFardy » úte 05 pro, 2023 10:09 pm

IMG_20231205_230134.jpg


Chybička se vloudila. Jde sice o uhlak K 2833, ale jiné dráhy než ATE. Vypadá to na PDE..... Vizvýřez fotky.
UncleFardy
 
Příspěvky: 488
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod radeksindy » úte 05 pro, 2023 11:07 pm

To je vůz DBE K 2833 z roku 1874, vozy mají střední klapku otvíranou nahoru.

_1030_K_XVIII.jpg
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků