nákladní vozy II. epochy

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod hank » čtv 16 úno, 2017 7:42 pm

Střelec píše:Díky! Jako malej harant jsem koukal z chebský lávky na vlaky, ale pokud byly poslední dřevěný vozy prázdný, pak měly vnitřek zapráskanej a dobitej tak, že původní barva nebyla poznat. Podlaha byla ale pokaždý špinavý dřevo různých odstínů a na stěnách zevnitř svítily barvou čistýho dřeva čerstvý otlučeniny. Vozy s plechovejma bočnicema měly ty bočnice uvnitř barvený stejně jako vnějšek (opět ale zrasovaný) a spodek byly zaprasený prkna, nebo otlučenej rezavej plech. Enderácký modelový vagóny mě proto překvapovaly jednotně šedým vnitřkem, což jsem v reálu nikdy neviděl.


Na vnitřních stěnách celokovových uhláků ten nátěr otřískaný přepravovaným substrátem většinou velice rychle zmizel, jejich převládající odstín byl v barvě kovu se zbytky nátěru a případně - když někde delší dobu stály nebo se v nich vozilo čerstvě vyprané mokré uhlí - se začínající rzí.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod radeksindy » čtv 16 úno, 2017 8:36 pm

Střelec: O vozech Vut už tu byla řeč mnohkrát. Právě tyto vozy s brzdou i bez brzdy si pořídily ČSD kvůli nedostatku vozů v roce 1920. Konkrétně tato varianta, ale od II. epochy nepůjde předělat, protože nemá budku a má už nové nárazníky. Doporučuji předělávat modely Länderbahn, případně DRG z počátku 20. let.

hank: Tyto vozy se u nás nikdy nevyráběly (výroba 1910-1928).
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod hank » čtv 16 úno, 2017 10:24 pm

radeksindy píše:hank: Tyto vozy se u nás nikdy nevyráběly (výroba 1910-1928).


Já mám 100% někde v archlívu jeho skicu (ne s plošinou, ale s tímto uspořádáním výztuh...) s komentářem, že byl vyroben za války (už si nepamatuju, jestli v protentokrátu nebo v Sudetech - v úvahu přichází Kolín, Česká Lípa, možná i Kopřivnice). Jenže jako obvykle, když to potřebuju, tak to nemůžu najít... :x
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod Střelec » sob 18 úno, 2017 5:13 pm

radeksindy píše:Střelec: O vozech Vut už tu byla řeč mnohkrát. Právě tyto vozy s brzdou i bez brzdy si pořídily ČSD kvůli nedostatku vozů v roce 1920. Konkrétně tato varianta, ale od II. epochy nepůjde předělat, protože nemá budku a má už nové nárazníky. Doporučuji předělávat modely Länderbahn, případně DRG z počátku 20. let.

hank: Tyto vozy se u nás nikdy nevyráběly (výroba 1910-1928).


Pokud dodam budku a košový nárazníky, moh by z toho bejt Ke cukerní komise. Budku už mam, nárazníky jsou na cestě, obtisky musím sehnat, k panu Jjiranovi jsem na burze dorazil pozdě, takže jsem viděl jenom fotku předlohy...
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod A2C » pon 20 úno, 2017 1:46 pm

Střelec píše:...k panu Jjiranovi jsem na burze dorazil pozdě...

To mi hovor :) na mňa sa dostali len 2ks a aj to len náhodou lebo som jeden objednal v Decembri a neprevzal mi to kamarát a druhý som objednal pred touto burzou tak sa na mňa dostali až 2ks :lol:
Priznajte sa kto vykúpil ostatné? :lol:
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod greenery » pon 20 úno, 2017 2:44 pm

... já je kupoval v prosinci. Ale ptal jsem ho už kdysi mnohem dříve, tehdy mi řekl, že nic takového nemá, že to nikdo nechce. Ptal jsem se tehdy po Ut, Ul, Ke.
Pídil jsem se tehdy i u p. Kwasnici, a stejná reakce.
Že by se ledy pohnuly?
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod radeksindy » pon 20 úno, 2017 4:02 pm

Nejsem Radek Kwasnica, ale dovolím si trochu něco napsat. Nemá cenu poptávat u něj nějaké obecné nápisy na Ul, Ke, Ut a podobně. Vždycky musíte chtít nápisy na konkrétní vůz, pak vám mohou být připraveny. Těžko můžete dostat nápisy na Ke, když v podstatě neexistuje tovární nebo malosériový model, ani stavebnice a pravděpodobně je nikdy nikdo po něm nechtěl. Pokud budete chtít nápisy druhé epochy třeba na Vut 6.voz.sk. nebo na stavebnici Ul od V.Lepieše, tak ve II.epoše existují, protože je pro mne Radek už vyráběl. Ale tisknout je do zásoby nemá smyl, protože tolik zájemců tu není. On se určitě ozve a vysvětlí.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod greenery » pon 20 úno, 2017 4:17 pm

... o to ani nejde, už vůbec ne o neochotu. Koneckonců R.Kwasnica se tehdy vyjádřil, že na přání je schopen připravit leccos.
Spíš mě tehdy zarazilo, že o modelování starších epoch není zájem, alespoň mě to z toho vyplynulo.... a dost jsem se divil. Byl jsem naivní :-)
První epochu pochopím, ale třeba třetí, pro mě zlatý věk železnice.... to mě překvapilo.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod greenery » pon 20 úno, 2017 4:21 pm

... těmi ledy jsem myslel obecně zájem lidí o dobu, kdy tyto vozy sloužily a byly jich plné koleje
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod rkwa » pon 20 úno, 2017 8:11 pm

co se divíte, že je o tuto dobu malý zájem. Pamětníků se jaksi nedostává, použitelných modelů je pomálu - hlavně parní lokomotivy jsou problém. V této době (H0) se dá standartně pořídit pouze jedna ex rakouská lokomotiva, když máte peníze a štěstí tak další dvě a zbytek jsou zas jen ex německé stroje. A vozy jsou na tom dost podobně. Tedy co si nepostavíte, to nemáte - pro většinu nepřekonatelná překážka.
Co se týče výroby popisů - jsme schopni vyrobit téměř cokoli, ale musíme mít podklady a čas. Základ popisů, tedy značky a písmo je víceméně zkresleno, ale přiřazování čísel k vozům je docela problém. Tedy kdo chce něco specifického, musí to specifikovat (dodat číslo a další údaje), no a pak musím na to najít čas to poskládat.
rkwa
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob 21 led, 2012 5:38 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod greenery » pon 20 úno, 2017 8:59 pm

.... ano to je pravda. ...je to dávno...... obzvlášť pro ty mladší.
Nicméně s těmi parními lokomotivami bych to už tak tragicky neviděl.
Dostupný je malý bejček, dokonce brzy už ve třech provedeních, velký bejček od Albatrosu, pruská G7 tady byla taky doma, ušatá Albatros, štokr Elkom, němky, 354.1, 354.7, 434.1 i 2, i hrboun. Něco se dá s výhradami předělat od Liliputu - 311.2,3
Jj, je to s problémy, často technickými a dnes i dostupnost u ex. KMB, cena u ostatních.
A je pravda, kdo si takovou sestavu dopřeje, bude v menšině (cena, dostupnost, nutné úpravy u některých).
Ale něco je, není to tak dávno, co opravdu nebylo nic.

A pak jsou tu lepty p.Zahrádky a pojezdy P.G.

Zajímalo by mě, proč zavedení výrobci ignorují rakouské páry. Raději vyrábí duplicitně německé předlohy. Jasně, Němci vyrábí pro Němce. Že by v tom byl ale až tak mizivý potenciál? Zajímalo by mě, jak je to s prodeji třeba BR92.22 DRG (Brawa) nebo rokácké ventilovky nebo tříspřežky Sudbahn (řadu jsem zapomněl), nebo Liliput 53.71.
Ale to jsem nějak odbočil od tématu.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod rkwa » úte 21 úno, 2017 1:06 pm

no já docela jo - když se bavíme o druhé epoše a jejím všeobecném rozšíření - ihned odpadají z toho seznamu albatros němka štokr a já myslel vozidla, která se dají v této době koupit v obchodě a ne pokoutně se štěstím sehnat - těch opravdu moc není.
rkwa
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob 21 led, 2012 5:38 pm

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod Střelec » pát 24 úno, 2017 7:11 pm

A2C píše:
Střelec píše:...k panu Jjiranovi jsem na burze dorazil pozdě...

To mi hovor :) na mňa sa dostali len 2ks a aj to len náhodou lebo som jeden objednal v Decembri a neprevzal mi to kamarát a druhý som objednal pred touto burzou tak sa na mňa dostali až 2ks :lol:
Priznajte sa kto vykúpil ostatné? :lol:


Akorát jsem se minul se zájemcem, co vzal všech šest posledních. Prostě smolík. Aspoň jsem si prohlíd fotku předlohy (Ke Cukerní komise).
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod Střelec » stř 29 bře, 2017 4:59 pm

Tak jsem začal zkoušet stavět a upravovat. Dva kousky plechových Ul od Lepieše skončily na hnědo. Jeden je lepený, na druhém jsem se učil pájet - ani na jeden se nedá koukat zblízka. Vut od FLM jsem ''ostařil'' na Ke cukerní komise a pokusil se o Zl z evrgreenu. První pokus je taky fiasko - jednak je materiál nečekaně ''gumový'' (díly se kroutí jako hadi), druhak mi dvouvrstvou střechu změnilo silnější lepidlo v měsíční krajinu, takže jsem to nakonec místo origo leptů od Lepieše osadil zbytky odjinud a nijak extra se nezabýval ani nátěrem. Jako základovku jsem použil ''dřevo'' a přes něj napráskal od oka namíchanou červenohnědou - bohužel dost řídkou, takže leckde leze podklad.
Přílohy
DSCN2801.JPG
DSCN2800.JPG
DSCN2804.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: nákladní vozy II. epochy

Příspěvekod Střelec » sob 01 dub, 2017 1:59 pm

Dneska jsem doslova z rychlíku udělal pár mizernejch snímků trosky Zl, který se rozpadají na půl cesty mezi Pačejove a Horažďovicema předměstím. Skříň je bohužel podélně průchozí, boky ještě drží.
Přílohy
DSCN2890.JPG
DSCN2890.JPG (75.34 KiB) Zobrazeno 5195 krát
DSCN2889.JPG
DSCN2888.JPG
DSCN2888.JPG (70.48 KiB) Zobrazeno 5195 krát
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků