Speciální drážní vozidla.

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod sidlo » čtv 13 srp, 2015 7:32 pm

Zx1974 píše:Na modelforu mají pro takové počiny speciální vlákno "What if" ,který je mino sekce plastikového modelářství. Možná, že by ho mohl Ruda tady taky vytvořit a byl by klid.

Já bych řekl, že až na jednoho diskutujícího, tu klid je.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod radeksindy » čtv 13 srp, 2015 8:28 pm

Nejen pro tempotaxiho, ale i pro ostatní:
Je celkem jedno jedno, jestli modelaříte s radostí nebo bolestí. Také to dělám protože mě to baví. Jen ve své kritice stručně oznamuji, co je na modelu špatně. Pokud natřete vůz, který má být zelený, modrou barvou, tak je to špatně bez ohledu na to, jestli se to někomu líbí nebo jestli to autor dělal s radostí. Jestli z toho má autor radost, tak je to v pořádku. Jestli se vám model líbí, tak je to v pořádku. Vaše právo je říct "Mě se to líbí.", moje právo je říct "Je to špatně". Každý si s tou informací může naložit jak chce.

Třeba se někdo rozhodne, že postaví podobný vůz. Může vzít odlitek jeřábu a dát ho na Pao od Bramosu, protože nechcete nebo neumíte postavit plošinový vůz. Bude z toho pěkný model, která se tady rozhodnete prezentovat. Pokud ho ukážete jako model postavený na motivy nějaké fotografie bez nároků na vztah k předloze, tak ho nikdo ani nemůže kritizovat. Líbí se vám, hodí se do soupravy, tak je to v pořádku. Pokud ho budete prezentovat jako model vozu na fotografii, tak se někdo může zeptat, proč nesouhlasí počet náprav nebo podobné věci.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod Jardax » čtv 13 srp, 2015 8:55 pm

Jako ciste pasivni pozorovatel si dovolim jednu poznamku.
Mas Radku naprostou pravdu.
Nicmene stejna pravda je, ze forma tvych komentaru je utocna a vylozene demotivujici, bez ohledu na faktickou presnost.
Coz je skoda.
To je k tomuto tematu ode mne asi vse, krom toho ze je to model paradni a klobouk dolu. Kazdy se sekne, obzvlast pokud se mu podobne fakticke komentare nedostanou PRED stavbou, ac po nich patra.
N scale a vsechno kolem 1/150
Uživatelský avatar
Jardax
 
Příspěvky: 159
Registrován: pon 09 bře, 2009 1:58 pm
Bydliště: Praha

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod radeksindy » čtv 13 srp, 2015 10:24 pm

Nicmene stejna pravda je, ze forma tvych komentaru je utocna a vylozene demotivujici, bez ohledu na faktickou presnost.

Tak to se velice omlouvám, ale nic na tom nemá být útočného. Já se opravdu snažím je o faktickou přesnost, protože je mi jasné, že se tady objeví sposuta lidí, kteří budou ho obhajovat. Jenomže oni obhajují něco jiného, než já kritizuji. A ten kdo by se k tomu měl jasně vyjádřit v podstatě mlčí. V sousedním vlákně jsem se vyjádřil věcně (aspoň doufám) i s obrázky ke kvalitě kotlových vozů a ozvalo se pomalu dvacet lidí, ale autor mlčel. Ani ťuk. Možná to píšu víc provokativně v domění, že se konečně vyjádří. Celá diskuze tady má totiž dvě pomerně zásadní hlediska:

1. Považuji za špatné, že se z principu brojí proti kritice se slovy "tak si to zkus sám", "cos udělal ty" a podobně. Postupem času by se stalo, že se nikdo nebude chtít otevřeně vyjádřit k věcem tady. Skutečně mají psychologové popsaný vznik "totalitních systémů" v rámci diskuzních skupin.

2. Druhou věc si musí uvědomit sám Tempotaxi. On tady veřejně ukazuje, jakým způsobem pracuje s podklady. Když stavíte modely, tak dříve nebo později za někým půjdete s prosíkem o podklady. On se bude hrabat půl dne ve svém archívu, dá vám nějaké podklady. Vy se na to ani pořádně nepodíváte a postavíte model, který nebude ani z půlky souhlasit s podklady. Je to samozřejmě vaše právo, ale příště se ten člověk vyprdne na to, aby kvůli vám ztrácel čas. I kdyby to měla být jediná fotka.

Doufám, že to není útočné, ale jen vysvětlující. :D
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod greenery » pát 14 srp, 2015 5:40 am

Když se sekne ať už chtěně, či nechtěně některý z profesionálních výrobců (i prkotina), tak se tady snese hotová smršť.
Jasně, chtějí za to prachy, a pustit je to každého bolí.
Modelář ale zase do svého modelu investuje čas, tak proč ho marnit něčím, k čemu podklady nejsou a co tedy bude stejně v podstatě jen napodobeninou. Nehledě na mystifikaci ostatních.
Nemám nic proti Tempotaximu, má na to právo, a svým způsobem je to "modelářské dobrodružství", ale zrovna tak si myslím, že Radkovy komentáře jsou zcela na místě.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod Radek Strnad » pát 14 srp, 2015 6:27 am

Já myslím, že ten, kdo zde nějakou svojí práci prezentuje, musí s větší či menší dávkou kritiky počítat. Sám tu prezentuji dost svých výtvorů( a k dokonalosti jim chybí někdy více, někdy méně) a kritika mě nikdy ani omylem nedohnala k myšlence nic už nedělat/neprezentovat. Jsem přesvědčen, že žádný z kolegů, vznášící kritická slova vůči něčí práci, to rozhodně nemyslí tak, že by chtěl dotčeného nějak shazovat nebo mu další práci otrávit. Pokud si dotyčný vezme rady k srdci, jistě ho to dovede k tomu, že další model bude na vyšší úrovni. A vo...vo...vo...votode, ne. :lol:
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod sidlo » pát 14 srp, 2015 6:32 am

Prosím puristy ať si laskavě přečtou první příspěvek tohoto vlákna.
Tempotaxi píše:Na stavbu jsem použil polotovary od f. Raboesch a od f. Evergreenu. Dále jsou použity ložiskové domky od f. Romfordu. Rozsochy jsou vlastní odlitky. Automobilový jeřáb ČKD AD 060 vyrábí firma „JMPK Modell“...

Pokud se nepletu tak autor jmenoval pět polotovarů od různých výrobců které použil ke stavbě. Z toho je zcela zřejmé, že nestaví věrnou kopii předlohy.

Poznámky o mystifikaci ostatních nebo musí se to dostatečně jasně říct jsou úplně mimo mísu, protože dotyční vševědové asi neumí číst.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod greenery » pát 14 srp, 2015 7:13 am

Nejde jen o tenhle model. A z profilů Evergreen koneckonců postavíš cokoliv. Sám Tempotaxi ale u tohoto modelu rozdíly popisuje.
Jde o to, že je strana A, která překotně staví zajímavé modely a strana B, které se něco nezdá (třeba purista). Nevím, proč by se strana B nemohla vyjádřit.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod Tempotaxi » pát 14 srp, 2015 12:28 pm

Vážení kolegové, nic nemám proti kritice a jsem rád, že je. Ale zase se vrátím na začátek.
Před vlastní stavbou je představení příprava. Na začátku byla fotka. Kterou jsem poslal několika lidem, zda nevědí co je na obrázku za jeřáb. Většinou jsou to lidí, kteří stavějí a připravují stavebnice pro ostatní modeláře. Samozřejmě, že nemusí vědět vše, jak se následně ukázalo. Byl jsem stále ubezpečen, že se jedná o prototyp jeřábu AD 050 až na k-reportu mně kolega Sey nasměroval na správný typ jeřábu HOJ 4 a vše doplnil fotkou.
Dále při hledání správného podvozku jsem se zase dověděl od jiných modelářů, že se pravděpodobně jedná o vozy řady Otd nebo Otdr. Tak jsem použil a postavil jeden podvozek. Ale zde na vláknu jsem dostal zase informací, že se jedná o jiný typ vozu. Ale dodnes mně nikdo nepřinesl žádný snímek jiného typu vozu. Údajně se jedná o polský vůz, tak prosím o fotku nebo informaci kde mám zmíněný vůz najít. Jen připomínám, že většinou jsou vozy pro potřebu dráhy stavebně změněny.
Dále k číslu vozu. Ani autor knihy a ani nikdo jiný číslo vozu nezná. A zde je problém. Když tam dám číslo vozu Otdr, tak se bude veřejnost bouřit. A když tam vymyslím jiné číslo EMV …., tak se zase druhá půlka veřejnost bude bouřit, že zase je tam blbé čísto. Přitom sem také můžou chodit číst i lidé, kteří mají možnost se podívat do archívu EŽ a požadované číslo třeba iniciativně najít.
Na závěr jen vím, že model byl stavěn, tak jak jsem výše popsal. Že model není stavěn přesně podle fotky. Až zde pak podle zdejších informací se začal model předělávat.
Dále na moje první výzvy nikdo nereagoval, jak vlastně vůz vypadá, co je tam za jeřáb a jaké má číslo.
Až po postavení modelu se začnou dít věci.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod radeksindy » pát 14 srp, 2015 3:31 pm

Před vlastní stavbou je představení příprava. Na začátku byla fotka. Kterou jsem poslal několika lidem, zda nevědí co je na obrázku za jeřáb. Většinou jsou to lidí, kteří stavějí a připravují stavebnice pro ostatní modeláře. Samozřejmě, že nemusí vědět vše, jak se následně ukázalo. Byl jsem stále ubezpečen, že se jedná o prototyp jeřábu AD 050 až na k-reportu mně kolega Sey nasměroval na správný typ jeřábu HOJ 4 a vše doplnil fotkou.
Dále při hledání správného podvozku jsem se zase dověděl od jiných modelářů, že se pravděpodobně jedná o vozy řady Otd nebo Otdr.


To se může stát, že dostaneš špatnou informaci, ale ty seš autor modelu a je na tobě, abys obdrženou informaci porovnal s dostupnou fotografií (někdy není,ale tady je). A z té je jasně vidět, že ani jeřáb, ani vůz nesedí. Není na to potřeba žádné speciální informace, jenom prosté porovnání obrázků z netu a dostupné fotky. Podobné chyby se objevily už u jiných modelů diskutovaných na K-repu, za pár let zpátky by se jich našlo dost. Na jednu stranu si stěžuješ, že nejsou podklady, ale na druhou stranu svým špatným využíváním dokumentace spoustu lidí odradíš od poskytnutí další. Někteří lidé budou těžko hledat důvody k poskytnutí dokumentace, když ty se na ní ani pořádně nepodíváš.

A zde je problém. Když tam dám číslo vozu Otdr, tak se bude veřejnost bouřit. A když tam vymyslím jiné číslo EMV …., tak se zase druhá půlka veřejnost bude bouřit, že zase je tam blbé čísto.

Nikdo ti nemůže vyčíst, že neznáš přesné číslo, pokud k tomu nejsou podklady. Ale měl bys vědět (a víš), že tam patří číslo vozu pro zvl. účely. Kdyby si tam dal EL 55555, tak sklapnu a nebudu mít žádnou připomínku. Ale číslo Otdr 9-xxxx ti vytknu.
Toto je druhý problém, máš dost informací a znalostí, ale z nějakého důvodu to ignoruješ a nepoužiješ. Knihu Železniční modelářství máš (sken si sem dával), ale z nějakého důvodu si se do ní podíval až po upozornění. A to je u tebe také častý případ. Ani tím nedáváš ostatním dost důvodů k poskytování podkladů, když ty veřejné zdroje ignoruješ nebo nesprávně používáš.

Až po postavení modelu se začnou dít věci.

To je hlavně tím, že i ty až po postavení modelu začneš dělat věci, které si měl dělat předtím. Znovu ti doporučuji výrazně zvolnit svoje tempo a protáhnout fázi přípravy modelu. Asi nejlepší by bylo přijít do fóra nikoli s požadavkem na dokumentaci (ta nebývá stejně k dispozici), ale přímo s plánem stavby modelu. Nemyslím fyzicky výkres modelu, ale plánovaný postup, dostupnou fotku, plánované číslo, barvu nebo další možné nejasné věci. To se tu vyřeší před stavbou a pak odpadnou následné diskuze.

Víc to nemá cenu rozebírat, uvidíme se u dalšího modelu 8)
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod Brejla » pát 14 srp, 2015 4:27 pm

radeksindy píše:[i]
To je hlavně tím, že i ty až po postavení modelu začneš dělat věci, které si měl dělat předtím. Znovu ti doporučuji výrazně zvolnit svoje tempo a protáhnout fázi přípravy modelu. Asi nejlepší by bylo přijít do fóra nikoli s požadavkem na dokumentaci (ta nebývá stejně k dispozici), ale přímo s plánem stavby modelu. Nemyslím fyzicky výkres modelu, ale plánovaný postup, dostupnou fotku, plánované číslo, barvu nebo další možné nejasné věci. To se tu vyřeší před stavbou a pak odpadnou následné diskuze.
Víc to nemá cenu rozebírat, uvidíme se u dalšího modelu 8)


Není mi jasné, proč jsou mezi námi lidé, kteří dokážou svými "profiznalostmi" znechutit ostatním jejich práci a i přes upozorňování ostatních pořád agresivně útočí na druhé. Tohle už nemá s konstruktivní kritikou nic společného. Faktickou připomínku stačí napsat jednou, ale neustálé omílání toho, že jenom já mám pravdu, k pohodě nepřispěje. Navíc mi není jasné, jaký by mělo význam zde prezentovat plán budoucího modelu, když na předchozí dotazy a prosby o dokumentaci nikdo nereagoval a autor asi předpokládal, že nikdo nic nemá. A machrovat následně stylem "já vím, že to mělo být takhle" hovoří dost o charakteru kritizujícího.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod Tempotaxi » pát 14 srp, 2015 5:44 pm

Už nechám jeřáb jeřábem a půjdu dál.
Před nedávnem jsem sem dával rozpracovaný model vozu Kbkks (Nsk), který je upravený pro přepravu výhybek. Zatím jsem jen dostal pár fotek od pana Bada a představený model pojezdového rámu je prostě špatně. Jedna půlka je dobrá a druhá půlka je špatně nařezaná. Přitom zde na vláknu nikdo nic nemá. Až bude zase postavený model, tak bude zase vše špatně.
Obrázek

Tak zase mám předpokládat, že nikdo nic nemá, nikdo nic neví, nikdo nezná kde dále potřebné informace najít, ale všichni budou vědět vše že je špatně.

Další model bude jeřáb na převážení a pokládku mostních konstrukcí tvořil upravený plošinový vůz řady Na.
Obrázek

Mám další přání postavit si „Krokodýla“. Základem jeřábu je krátký rám a 2x třínápravový podvozek.
Obrázek

Zde asi platí ticho léčí. :mrgreen: :D :lol: :P
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod mlha » pát 14 srp, 2015 5:45 pm

Brejla píše:
radeksindy píše:[i]
To je hlavně tím, že i ty až po postavení modelu začneš dělat věci, které si měl dělat předtím. Znovu ti doporučuji výrazně zvolnit svoje tempo a protáhnout fázi přípravy modelu. Asi nejlepší by bylo přijít do fóra nikoli s požadavkem na dokumentaci (ta nebývá stejně k dispozici), ale přímo s plánem stavby modelu. Nemyslím fyzicky výkres modelu, ale plánovaný postup, dostupnou fotku, plánované číslo, barvu nebo další možné nejasné věci. To se tu vyřeší před stavbou a pak odpadnou následné diskuze.
Víc to nemá cenu rozebírat, uvidíme se u dalšího modelu 8)


Není mi jasné, proč jsou mezi námi lidé, kteří dokážou svými "profiznalostmi" znechutit ostatním jejich práci a i přes upozorňování ostatních pořád agresivně útočí na druhé. Tohle už nemá s konstruktivní kritikou nic společného. Faktickou připomínku stačí napsat jednou, ale neustálé omílání toho, že jenom já mám pravdu, k pohodě nepřispěje. Navíc mi není jasné, jaký by mělo význam zde prezentovat plán budoucího modelu, když na předchozí dotazy a prosby o dokumentaci nikdo nereagoval a autor asi předpokládal, že nikdo nic nemá. A machrovat následně stylem "já vím, že to mělo být takhle" hovoří dost o charakteru kritizujícího.

Brejlo znáš osobně zde zmiňovaného kritizujícího?
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod Brejla » pát 14 srp, 2015 5:54 pm

mlha píše:
Brejla píše:
radeksindy píše:[i]

Brejlo znáš osobně zde zmiňovaného kritizujícího?


Osobu neznám, přispěvky velice dobře.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod Tempotaxi » pát 14 srp, 2015 6:16 pm

Vážení kolegové už prosím nechte spát kritiku, pomalu to zde vypadá jako na jiném vláknu o „Novinkách 2015“, kde se vše řeší a přitom, tam málo kdo dodá pravdivé podklady. Třeba fotku nebo plánek. Ale každý to hodnotí, tak, že vše je špatně.
Raději se budu věnovat budoucím modelům.
Do dnešního dne jsem ještě nedostal žádnou fotku či plánek polského vozu Otdr. Škoda, zase jen řeči.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků