Speciální drážní vozidla.

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod Tempotaxi » stř 12 srp, 2015 3:31 am

Příprava na stavbu je, ale v rámci možností.
1. Vůz na přepravu výhybek – potřebuji spodní část nosné konstrukce – máš – nemáš.
2. Další model bude jeřáb na převážení a pokládku mostních konstrukcí tvořil upravený plošinový vůz řady Na. Potřebuje vše kolem konstrukce pojezdové části kočky – máš - nemáš
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod knavi » stř 12 srp, 2015 7:53 am

radeksindy píše:... spíše se ukáže, že lidi nejsou úplně blbí a slepí...Jestliže vozy stavíš v neuvěřitelném tempu, kdy dost trpí kvalita výsledku, tak na přípravu kašleš úplně. A mnohdy dokonce i když informace jsou k dispozici, tak je naprosto ignoruješ.

Proč tolik arogance a hanění, sice je to, co píšeš, možná pravda, ale do toho, co kdo tady prezentuje, nemáš co kafrat. Pak se tady lidi diví, že nikdo tu nechce prezentovat svoje výsledky modelaření. Já dělám tohle jenom pro radost ze stavby - ale taky proto, že takovejch "odborníků" (nic proti objemu jejich vědomostí a znalostí oboru ČD), neschopných tolerovat "laiky" a "hračičky", je tady mnohem víc, než je má trpělivost, tady nic nepřispívám. Neb nedosahuji výšin místních odborníků a nerad čtu "kritiku" na sebe, zvlášť když je vedená ve tvém duchu a tvým tónem. Dělám si věci podle sebe, nad kterými by ti určitě vstávaly vlasy hrůzou z "nemodelovosti".
Pro Tempotaxi - nenech se rozházet a pokračuj dál, tvoje produkty jsou jistě pro víc lidí "nedostižné", a tudíž máš i obdivovatele, kterým vůbec nevadí nejen to, že to má jiný nápis než by mělo mít ve skutečnosti... Jenom ti sem napíšou maximálně pár slov obdivu, ale mnohdy ani to ne. Zkrátka se nenech rušit ve své budovatelské činnosti nějakými puristy. A dělej dál to svoje, hodně lidí si o tom rádo přečte...
Uživatelský avatar
knavi
 
Příspěvky: 57
Registrován: pon 15 pro, 2008 3:24 pm
Bydliště: Prostějovsko

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod E27 » stř 12 srp, 2015 7:57 am

Problém je v tom, že ľudia majú informácie a fotky, lenže podeliť sa o ne nechcú. Tempotaxi na rôznych fórach pýta informácie a nie raz a opakovane. Nič. Všetci mlčia.
Následne príde model na základe dvoch fotiek.
Potom sa zrazu vyroja znalci, že je to špatne, že to je zlé, na rýchlo postavené a zrazu sa objavujú aj fotky. A pýtam sa ja teraz, ked boli? Je to normálne? Niekto povie, že si to nevšimol. Prd. ľudia diskusie čítajú, len to je tá vlastnosť, že to čo sa ma netýka, to ma nezaujíma a potom chcem byť zaujímavý ako odborník, tak im to poviem. Lenže je neskoro a s informáciou po funuse môžeme ísť kam?
Uživatelský avatar
E27
 
Příspěvky: 1163
Registrován: úte 28 zář, 2010 8:51 am
Bydliště: Bratislava

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod radeksindy » stř 12 srp, 2015 9:07 am

knavi: Pokud něco publikuji na veřejném diskuzním fóru, tak se musí počítat s různými reakcemi. Nemá smysl se tvářit, že všechno je skvělé, to nepomůže ani autorovi modelu. Bez odpovídající reakce nemá autor šanci se zlepšovat a udělat to příště lépe. Ale hlavně se za pár měsíců může objevit někdo další, kdo bude chtít stavět stejný nebo podobný model. Tak aby nestavěl podobné blbosti.

Následne príde model na základe dvoch fotiek.
Potom sa zrazu vyroja znalci, že je to špatne, že to je zlé, na rýchlo postavené a zrazu sa objavujú aj fotky. A pýtam sa ja teraz, ked boli?


Jenomže tady se žádné nové fotky neobjevily. Může se stát, že se dodatečně něco objeví, ale tady se ignorovaly informace z jediné dostupné fotky. Pro většinu modelářů je sbírání podkladů pro model je hodně dlouhá záležitost, o dost delší než samotná stavba vozu. Obzvláště když se jedná o zvláštní vozy nebo mechanismy.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod Brejla » stř 12 srp, 2015 11:35 am

radeksindy píše:Ale když udělám model, tak moudrých lidí je najednou dost.

Ani ne tak moudrých, spíše se ukáže, že lidi nejsou úplně blbí a slepí. Víš, že vozy pro zvláštní účely měli jiný číslovací systém. Dokonce jsi z fotky zjistil, že i kdyz není k přečtení, tak tam bepochyby není běžné číslo. Ale uděláš to až po postavení modelu, takže výsledkem je nesmysl. Kdyby si jenom 5 minut před stavbou věnoval porovnání libovolné fotografie Otdr s vozem na fotce, tak by si na nesrovnalost nemusel být upozorňován po postavení modelu. Jeřáb je to samý.

Jestliže vozy stavíš v neuvěřitelném tempu, kdy dost trpí kvalita výsledku, tak na přípravu kašleš úplně. A mnohdy dokonce i když informace jsou k dispozici, tak je naprosto ignoruješ.

Z příspěvků podobných "profimodelářů" mám takový docela smíšený pocit. Ale zase mě to utvrdilo v tom, že zde rozhodně žádný svůj model prezentovat nebudu.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod sidlo » stř 12 srp, 2015 12:06 pm

Brejla píše:Z příspěvků podobných "profimodelářů" mám takový docela smíšený pocit. Ale zase mě to utvrdilo v tom, že zde rozhodně žádný svůj model prezentovat nebudu.

Tak to je moc velká škoda. Rád studuji díla ostatních modelářů.

Prostě platí slova klasika:
Karel Čapek píše:Kritizovat - to je usvědčit autora, že to nedělá tak, jak bych to dělal já, kdybych to dovedl.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod Dašek » stř 12 srp, 2015 6:17 pm

Modelařina má přinášet uspokojení tvůrci,proto ji každý dělá podle svých možností a zdravotního stavu.

Tempotaxi mne osobně inspiruje jak stavebními postupy,tak i výběrem předloh.
Ohledně podkladů mám zkušenost,že až postavím model na který jsem sháněl podklady dva roky,kamarád modelář má zrovna foto patřičných detailů.Poslední model jsem předělával čtyřikrát.
Co se týče čísla vozu,pokud to tvůrci stačí a je s ním spokojený.............. :D

Nevím,zda se mi to nezdá,ale nevede se tu diskuze s agresivním podtonem ? :lol:
Dašek
 
Příspěvky: 524
Registrován: sob 31 říj, 2009 6:46 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod Tempotaxi » stř 12 srp, 2015 8:20 pm

Nakonec jsem se rozhodl, že trochu pozměním jeřáb, tak aby se aspoň podobal velkému vzoru. Rameno jeřábu jsem nepředělával. Podle fotek, které mám k jeřábu HOJ 4, je každý jeřáb jiný. Prostě domácí výroba. Zítra udělám lehkou patinu jeřábků.
Obrázek
Obrázek

Jen to číslo se nedá sehnat. Zítra provedu změnu čísla, ať nikdo nedostane úpal. Vůz má mít číslo pro zvláštní účely. Tak ho dostane, ČSD ELT 9001.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod radeksindy » stř 12 srp, 2015 10:25 pm

Než přidělíš definitivní číslo tak trochu historie, která může být užitečná do budoucna. Už před válkou byl v roce 1925 zaveden systém, kde vozům pro zvláštní účely bylo přiděleno třímístné číslo. Jeřábům patřil interval 100-199, v předpise D 125 z roku 1948 (je v knihovně na Žižkově) je jich v tomto intervalu cca 30. V té době (před i po válce) patřila čtyřmístná čísla tzv. pracovním vozům. To byly starší vyřazené vozy používané jako holky pro všechno. Obvykle byl na něm nápis "Pracovní vůz" a čtyřmístné číslo v rámečku. Už po válce se tento systém pomaloučku začal měnit v systém pětimístných čísel a "řadového značení". Uvnitř tohoto systému pak došlo k několika dalším změnám a přečíslování, ale to je celkem jedno. Takže bude záležet na situaci, ale dokážu si představit dvě varianty. Jedna starší, kde vůz nese třímístné číslo od 150 výše. Nebo trochu novější, kde by nesl vůz řadu a pětimístné číslo. Řadu ELT jsem nikdy neviděl, u vozů pro elektrizaci znám jen EMV, EL, EV, EHV, možná existovaly i další. Možná byl jeřábový vůz označen i JV, mám jedno číslo JV 95612 z SD Ústí nad Labem. Ale detaily pochopitelně nejsou. Označení ELT 9001 bych se vyhnul.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 13 srp, 2015 8:27 am

Železniční modelářství - L.Kotnauer a Z.Maruna, Nadas 1961
Obrázek
Obrázek

:D Vůz ELT 9001. :lol: :mrgreen:
EL - zařazení vozu
T - Tempotaxi
9 - pomocný vůz
001 - číslo vozu
:lol: :P :shock: :o :( :mrgreen:

Na autora knížky mám spojení. Na některé vozy a stroje je více fotek, výkresy, ale nešlo vše dát do jedné knížky. Ale zase naopak, některý, vozům a strojům je jen jediná fotka bez nějakého bližšího popisu. A ten případ je právě u toho jeřábku na plošinovém voze.
Stavební příprava byla v rámci možností a informací, které jsem postupně získal. Až po stavbě modelu se vždy někdo najde, kdo doplní informace nebo vyvrátí poznatky.
Mně osobně kritika nevadí, ale vše musí být řečeno nebo napsáno konstruktivně.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod radeksindy » čtv 13 srp, 2015 12:42 pm

A co je to konstruktivní kritika? Kritika je je posouzení díla, konstruktivní kritiku vyžadovali bolševici, aby normální kritiku umlčeli. Od konstruktivní kritiky se vyžaduje, aby kromě nedostatků popsala způsob nápravy. Co chceš slyšet? Že máš začít znova? Nestav to vůbec, když nemáš podklady? To si musíš vybrat sám, od ostatních se ti dostane jen obyčejné kritiky.

Kolega statistik tě už někde na K-reportu upozorňoval, že by bylo dobré, kdyby si hned na začátku každé prezentace modelu napsal, jestli sis ho vymyslel nebo ne. Tím se ušetřilo spoustu diskuzí. Jsou modeláři, které zajímají modely skutečných vozidel a ti pak budou oprávněně tvoje modely kritizovat. Stavba modelů podle fanatzie je v určitých oblastech poměrně častá a nelze proti tomu nic namítnout. Ale musí se to dostatečně jasně říct.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod Zx1974 » čtv 13 srp, 2015 2:31 pm

radeksindy píše:....................................... Stavba modelů podle fanatzie je v určitých oblastech poměrně častá a nelze proti tomu nic namítnout. Ale musí se to dostatečně jasně říct.

Na modelforu mají pro takové počiny speciální vlákno "What if" ,který je mino sekce plastikového modelářství. Možná, že by ho mohl Ruda tady taky vytvořit a byl by klid.
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 13 srp, 2015 4:31 pm

Jeřábový vůz má číslo ČSD EMV 53200.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod cipisekmp » čtv 13 srp, 2015 4:34 pm

Dobry den, at uz je resp. byla realita takova nebo makova, me se rozhodne ten vysledek libi a je me jedno jestli ma jerab o trubku vic nebo min a to same o vagonu. A cislo to neresim vubec.
S pozdravem Cipisekmp
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 13 srp, 2015 4:47 pm

Stavět modely podle dokonalého plánku a hromadu detailních fotek mně opravdu nebaví. To, přenechám malovýrobcům, kteří to stejně si udělají podle sebe. Mně naopak baví špatně nafocená fotka, rukou nakreslený plánek a podle toho postavit model.
Mám další přání postavit si „Krokodýla“.
Obrázek

A je jen tahle fotka. Tak kdo si na model troufne postavit.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků