Stavebnice Es-Pečky

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod Tempotaxi » stř 24 čer, 2015 5:24 pm

Na modelářský stůl se dostala další zajímavá stavebnice a to stavebnice osobní dvounápravového vozu řady Be od firmy Es-Pečky. Po rozbalení je stavebnice čistě odlitá. Na první hromádce je spodek a vnitřní zařízení vozu. Na druhé hromádce jsou díly na skříň vozu. Na třetí hromádce je už jen obtisk vozu.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod Tempotaxi » stř 24 čer, 2015 5:27 pm

Nejprve začnu dávat dohromady rám podvozku. Díly očistíme a do rozsoch vlepíme ložiskové domky, které nejsou součástí stavebnice. Na připravenou od výrobce rámovou desku pak přilepíme boční rám (podélník) a pomocí dvojkolí pak kontrolujeme, zda je vše v pořádku a v ose. Pak dolepíme bateriovou skříň a dynamo. Nakonec přilepíme očištěné brzdové zdrže.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod Tempotaxi » stř 24 čer, 2015 5:36 pm

Na takto postavený rám přilepíme podlahu skříně. Podlaha má na druhé straně krakorce, které budeme muset trochu ubrousit, aby šla podlaha lehce nasadit. Spíše se bude muset seseknout základna krakorců.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod Tempotaxi » stř 24 čer, 2015 5:38 pm

Pro jistotu si slepíme předem skříň a vnitřní zařízení. Bohužel mám takové zkušenosti, že nebude vždy vše sedět. Hlavně skříň a podvozek správně sesadit.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod Sandy » stř 24 čer, 2015 7:58 pm

Panebože, ten člověk je snad na klíček..... :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod Barbucha » stř 24 čer, 2015 8:19 pm

Já se vždycky strašně těším, když začne Tempotaxi něco plodit. To je fakt radost pozorovat :-).
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod Tempotaxi » stř 24 čer, 2015 9:10 pm

Dále se pustím do rámu. Doplním čelník, do kterého pak přilepím čtyřpatrové nárazníky. Schody pak přilepím naposled.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod Tempotaxi » stř 24 čer, 2015 9:20 pm

Dále musím změnit postup stavby skříně. Nalepené dveře se musí odstranit, vše začistit. Nejprve slepíme střechu v jeden stavební část. Pak se přilepíme střechu na střední část skříně. Postupně pasujeme nástupní prostory ke skříni a ke střeše. Nakonec se přesvědčíme, zda rám a skříň sedí.
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil Tempotaxi dne stř 24 čer, 2015 10:55 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod Tempotaxi » stř 24 čer, 2015 9:23 pm

Pro jistotu sestavíme na sucho rám a vnitřní vybavení vozu.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod jkiss » čtv 25 čer, 2015 7:51 am

Ahoj,
ja staviam Bi :-)
2 poznámky:
neviem či je rozumné lepiť strechu už na začiatku. Nič to nerieši, a bude problém s maskovaním.
ja som striekal kasňu zvlášť a strechu zvlášť, lepiť to budem až úplne na záver

otvory na osadenie ložiska v maske nie sú úplne presne vycentrované, aj na foto vidieť že koleso je mimo os masky. Navyše, ja som ich nemal ani vo vodorovnej rovine, takže jednu dieru na ložisko som musel odfrézovať a posunúť šikmo skoro o 1 mm.
jkiss
 
Příspěvky: 118
Registrován: čtv 16 pro, 2010 10:15 pm

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 25 čer, 2015 8:56 am

:D Když jsem nejprve slepil dohromady celou skříň a pak jsem slepil střechu a usadil na sucho na skříň, tak nic nesedělo. Výrobce doporučil následný postup. Slepíš jen střední díl skříně a slepíš dvě půlky střechy v celek a napasuješ za sucha na střed skříně. Pak se pasují nástupní prostory. Pak můžeš střechu sundat a vše lakovat samostatně. Ale moje zkušenost je taková, že znova dát napasovanou věc na místo je někdy problém. Tak, jsem vše přilepil v jeden stavební díl. :D

Na podvozku jsem ještě doplnil odpad od WC a madla pro spřahače. Na jedno čelo skříně jsem ještě přilepil kryt pro ruční brzdu. Vše jsem pak nalakoval.
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil Tempotaxi dne čtv 25 čer, 2015 9:06 am, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 25 čer, 2015 9:05 am

Barva na osobním voze Be bude dlouho schnout, tak se bude pokračovat na další stavebnici.

Na modelářský stůl se mně dostala další zajímavá stavebnice a to stavebnice osobní dvounápravového vozu řady Bi od stejné firmy Es-Pečky. Po rozbalení je stavebnice čistě odlitá. Na první hromádce je spodek a vnitřní zařízení vozu. Na druhé hromádce jsou díly na skříň vozu a leptané zábradlí. Na třetí hromádce je už jen obtisk vozu.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil Tempotaxi dne čtv 25 čer, 2015 10:46 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod Vladimír_B » čtv 25 čer, 2015 9:40 am

Další moc pěkná práce! Bledá závist. :D To jsou vozy co nám na lokálku chyběly. Obtisky jsou předpokládám pro 2. třídu? Tedy konec provozu? Čemuž odpovídá i stav vozu.
V případě hlubšího zájmu o tyto vozy doporučuji stránky http://drevaky.wz.cz/
Ohledně příp. nasazení, tak jsou tyhle vozy ideální pro lokálku 60. - 70. let do souprav s topící karkulkou, příp. 423.0/433.0, na více vytížené vlaky. Přítrž tomuto nasazování udělaly až masivní dodávky M152.0. Rybáky se dostali na lokálky až docela pozdě (pokud vůbec :-)).
Další možnou úpravou je úprava na topení uhlím kamny. To bylo taky někde popsáno. A v tomto provedení můžou být nasazovány i jako doprovodné k vojenským vlakům (např. v Kařízku mělo dom.st. minimálně jedno Bi). Další možnost je úprava na nějaký ten Bauzug...
A teď zpráva pro ultrass: je nutné pro bezpečnost provozu otočit petličku na dveřích! :twisted: :D V případě, že bude chtít uvést vůz do stavu první republiky, tak si zjistěte jestli odpovídá oplechování vozu, větrače, druh osvětlení atd. V dílnách byli schopni postavit ten vůz klidně znova. Vždyť měl dřevěnou kostru. :D
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod milan ferdián » čtv 25 čer, 2015 10:22 am

A můj jen závistivý pohled a všetečný dotaz.Proč stavebnice nejsou i v N-ku :?: :?: :?: :?: :?: :?: Tempotaxi opět bravo a palec nahoru.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod Vladimír_B » čtv 25 čer, 2015 10:38 am

Zkoušel jsem hledat něco k té kamnizaci a vše je v trapu, tedy ve křemíkovém nebi. Našel jsem akorát tuhle trosku: http://web.archive.org/web/200808030810 ... vod-be.htm
Pak se dá něco zajímavého dočíst i ve zdejších vodách: viewtopic.php?f=4&t=4284&start=45
A co lepty? Dal by se vůz třeba vylepšit lepty na rybák? Aspoň přechodové můstky...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Další

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Pawlik a 6 návštevníků