Stavebnice Es-Pečky

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod Tempotaxi » sob 27 čer, 2015 8:35 am

Zasklít okna, usadit skříň na podvozek a doplnit madla na skříni.
Model dvounápravového osobního vozu řady Bi 50 54 24-23 160-1.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod Tempotaxi » sob 27 čer, 2015 2:10 pm

Na dalším voze bylo také provedení zasklívání oken, uložení skříně na rám vozu a doplnění madel a držáků světel.
Dvounápravový osobní vůz řady Be 50 54 24-21 331-0.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod Tempotaxi » sob 27 čer, 2015 3:03 pm

Na závěr jako vždy hodnocení stavebnic.
Obě stavebnice stojí stejně 770,- Kč. Stavba je naprosto stejná postup jednotlivých operací taky. Obě dvě jsou ve stejné kvalitě. Jen obtisky a to zajímavé, malá písmena jsou ostrá a čitelná jen u jednoho obtisku jsou číslice v rámečku revizí rozpitá. Jen dvanáctimístní číslo a řada vozu není při tak velkém písmu dostatečně ostrá. Můj názor je ten, že barva písma je bledá. Na můj vkus by měla být barva, více tmavší. Jinak stavba modelu mně nedělala větší potíže, prostě normální modelářská práce. Určité nepřesnosti se mohou vyskytovat v ložiskových domcích, ale oprava je opravdu snadná. Sestava skříně jde opravdu dobře. Jen postrádám v návodu, jak pracovat s leptem. Dále kam dát drátové nebo leptané madla.
Jak už jsem zde na vláknu psal, že vozy mají dvanáctimístná čísla. Některá vozidla se nového číslování ani nedožila a jiná ho přežila o pár měsíců nebo o pár let. Tak pěkným vozům více sluší červenobílé písmo nebo písemný chaos v dobách 50sátých. Ale každá doba měla zase jinou výstroj vozů (myslím tím hlavně žebříky atd.). Stalo by možná nedávat do stavebnice obtisk, ale každý zákazník si pak může vybrat epochu, do které pak bude modelova svůj osobní vůz. Takže v pytlíčku bude odpovídající popisový aršík a odpovídající lep. To je prosím jen můj názor. Záleží na výrobci a na zákaznicích.
Co napsat dál, opravdu zajímavé stavebnice a pokut výrobce dodá další takto zajímavé vozy, bude perfektní osobní souprava a mně pak nebude ani překážet že celá souprava bude mít dvanáctimístná čísla. Když ještě na konci 60let a na začátku 70let jezdila pára.
Přeji všem co si stavebnice koupí mnoho modelářských zážitků při stavbě modelů.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod Svratka » sob 27 čer, 2015 6:18 pm

Něco mi vrtá hlavou...

Skutečné vozy mají okna (nebo-li otvory pro okna) v bočnici pohledově o něco větší než jak to znázorňuje stavebnice. Čím to je?
Totiž musíme si uvědomit, že skutečný vůz má dřevěný rám a bočnice je pokryta svislými plechy spojenými ve švech. A tam, kde je okno, je plech pouze pod ním a ještě malé kousky nad ním okolo větrače. Celou (!) mezeru vyplňuje rám okna. A zde vzniká ta chyba, neboť na modelu je okolo okenního rámu po stranách kousek plechu, což je pochopitelně nesmysl. Úhlopříčka oken je v pořádku, to ano, ale celkově mají být okna mohutnější, tedy i vyšší. Ačkoli model celkově vyhlíží velmi pěkným dojmem, vozy pana Fr.Ringhoffera měly na rozdíl od starých krátkých vozů s plochou střechou již poměrně velká okna, což bohužel na modelu nevyniká... Okénko ve dveřích vozu Ce/Be by mělo být o dost širší, u čelních přechodových dveří větší celkově. Co se týká obtisků, popisy by měly být hlavně žluté a nikoli žlutozelené. Zřejmě nedostatečně kryjí a prosvítá bočnice. Bohužel, je to potíž i na vozech Bai/By od Šikulů, tam by stačilo víc vrstev tisku.

Nicméně, stavebnice mi přijde pěkná a jejím tvůrcům patří poděkování a povzbuzení do další podobné činnosti.

S dovolením jsem překopíroval fotografie z tohoto vlákna, pro snazší přehlednost...
Přílohy
_Ci_4-0002_Cerny_Kriz_22_07_2006.jpg
65.jpg
Naposledy upravil Svratka dne sob 27 čer, 2015 7:41 pm, celkově upraveno 1
Svratka
 
Příspěvky: 268
Registrován: úte 08 dub, 2014 7:38 am

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod Svratka » sob 27 čer, 2015 6:23 pm

a ještě Ce/Be
Přílohy
DSCN8581.jpg
15.jpg
Svratka
 
Příspěvky: 268
Registrován: úte 08 dub, 2014 7:38 am

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod Tempotaxi » sob 27 čer, 2015 10:35 pm

Schválně jsem vynechal měření a přeměřování vozu a modelu. Mně více zajímá celkový vjem vozu a ten je podle mě docela dobrý. Vždy budou nedostatky, ale co je vlastně 100%.
Obtisk je žlutý, ale transparentní barva na tmavý podklad vždy změní barvu obtisku. Jinak. Když chci mít žlutý popis, tak nejprve se tiskne na aršík bílá a potom se udělá soutisk a tiskne se žlutá. Ale vše je zase o penězích a na tiskárně zda bude tisknout o něco složitým způsobem.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod Tempotaxi » ned 28 čer, 2015 7:33 am

A tady je zase půlené záchodové okno.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod radeksindy » ned 28 čer, 2015 8:23 pm

Svratka:
Porovnáváte to s upravenými typy vozů. Jak už jsem psal, Ci 4-0002 není v původním stavu. Byl vyroben s dvojitými okny a později dostal tato jednoduchá okna, o jejichž původu nevíme nic. Druhý vůz Ce 3-2552 pochází ze sérií stavěných v první půlce 30.let (tento zřejmě 1936) a podle mého názoru je na něm změněno hlavně lištování. Byly zřejmě použity jiné velikosti plechů a lišta je blíže k oknu, proto se zdá okno větší. Dělat modely jen podle zachovaných vozů, může být nebezpečné. Ale i model nemusí být úplně korektně udělaný, hlavně způsob prvedení oken může opticky okno zmenšovat.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod rkwa » pon 29 čer, 2015 8:17 am

Svět je barevný - ne černobílý - zaměstnanci železničních dílen byli vždy kouzelníci, úpravy vozidel prováděli podle toho, co bylo po ruce, takže můžeme akorát žasnout, co se dá vše vytvořit. Podle fotografií lze doložit u těchto vozů různé oplechování, výstupy na střechu, provedení oken a větračů. Byly zde vytvořeny stavebnicy vozů Be a Bi o 8.metrovém rozvoru asi v nejběžnějším provedení z konce provozu a myslím si že za použití existujících doplňků se dají upravit celkem bez problémů i do předchozích epoch. Čelní žebříky dělá ing Lepieš pro vozy od Liliputu v L i P provedení - vůz třeba ve 30. letech nebo po válce prošel dílnama s částečnou obnovou skříně.
P6295553 up.jpg
Nebo použít doplňky na rybáka a upravit ho do podoby některých vozů z 50. až 60. let.
Přílohy
docu0022.JPG
rkwa
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob 21 led, 2012 5:38 pm

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod rkwa » pon 29 čer, 2015 9:53 pm

byl zde dotaz na úpravu Bi - vytápění kamny - přikládám náčrtky z Železničáře z r 1981, kde Vlasta Novotný popisuje své poznatky o těchto vozech
Ci1.jpg
Ci2.jpg
Ci3.jpg
rkwa
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob 21 led, 2012 5:38 pm

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod Střelec » úte 30 čer, 2015 4:08 am

Pár úprav dřeváků na jiné varianty vyšlo kdysi v ABC v souvislosti se stavebnicemi od LPH. Mám matný dojem, že šlo o variantu s jiným oplechováním (vodorovně dělené pod okny) a pak o variantu s kamny. Vozy s kamny jsou v nějaké publikaci o krušnohorských tratích, tahá je tam nějaký lokotraktor, který neměl zařízení pro vytápění vozů.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod Vladimír_B » úte 30 čer, 2015 7:20 am

rkwa: děkuji
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod kokr » čtv 09 črc, 2015 6:06 pm

Na výstavě v Pečkách jsem stavebnice chtěl koupit. Na dotaz zda budou i obtisky ve 3 epoše jsem dostal odpověď, že časem budou připraveny stavebnice ve starším provedení. Tak čekám a těším se.
kokr
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 11 pro, 2011 11:41 am

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 09 črc, 2015 6:27 pm

kokr píše:Na výstavě v Pečkách jsem stavebnice chtěl koupit. Na dotaz zda budou i obtisky ve 3 epoše jsem dostal odpověď, že časem budou připraveny stavebnice ve starším provedení. Tak čekám a těším se.


Takovou zprávu jsem také dostal, ale ucelenou soupravu to neřeší.
Zatím jsou jen dva vozy, které mají dvanáctimístné číslo. Ano, je možnost vozy duplovat, dát jim jiná čísla a tím se udělá souprava, ale pořád schází služební vůz popřípadě poštovní vůz. Můžeme pozměnit i umístěný záchodů. Bohužel to platí i do jiné epochy, do jiného popisu.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice Es-Pečky

Příspěvekod statistik » pát 10 črc, 2015 7:47 am

Mně se ta stavebnice taky velmi líbí a jsem rád, že spatřila světlo světa. A mně provedení pro konec provozu ve čtvrté epoše vyhovuje :wink:

K těm oknům: je to kompromis - užší sice jsou, ale opticky dojem menšího okna v modelu oproti reálu dělá podle mě spíš jejich výška, než to, že je kolem nic moc velká mezera ke spojům svislých plechů. Udělat je o milimetr protáhlejší směrem dolů do bočnice (dveří, týká se to i dveřních oken), celkový dojem z modelu by se o dost zlepšil.
Kontakt: stat (zavináč) email (tečka) cz
Do soukromé zprávy prosím dejte svůj e-mail, děkuji.
statistik
 
Příspěvky: 82
Registrován: sob 20 čer, 2015 4:57 pm

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků