Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod sidlo » ned 26 črc, 2015 9:13 am

Když jsem byl okukovat práci modelářů z Chrudimě https://plus.google.com/114302425281258346991/posts tak jsem se jich zeptal, jak stanovují průjezdný průřez. Odpovědí bylo vezmi nejdelší vagon a do strany trochu přidej. Jaký vagon pro stanovení průjezdného průřezu doporučujete jako "standard"?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » ned 26 črc, 2015 9:38 am

sidlo píše:Když jsem byl okukovat práci modelářů z Chrudimě https://plus.google.com/114302425281258346991/posts tak jsem se jich zeptal, jak stanovují průjezdný průřez. Odpovědí bylo vezmi nejdelší vagon a do strany trochu přidej. Jaký vagon pro stanovení průjezdného průřezu doporučujete jako "standard"?


To je krásná poučka. Ale většina starších kolejišť má tehdejší nejlepší kolejivo Piltz a bohužel tehdejší přestavníky vedle vyhybky neumožňují jízdu dlouhých vozů. Tak se vesele bouralo. To samé bylo v nádražích světelná návěstidla, pokud byla v oblouku. Světelná deska zde vadila. Tehdy platilo nestavět zhlaví do oblouku a tunel do oblouku.
Ano zvětší se průjezdný průřez v oblouku, aby nejdelší vagon projel a pak se podívej na trať bez vagonu. Návěstidla daleko, závory také a všechny další deskové návěstidla jsou příliš daleko od osy koleje. Ale máme zajištěný průjezd vagonu.
Dále je pak krásný pohled na vagón, když je jedna půlka vozu mimo koleje.
Raději oželím model nebo postavím takové kolejiště a takové oblouky, kde vagon muže jezdit bez problému a hladně to připadá přirozeně !!.

To samé platí i u lokomotiv. Hlavně pro parní lokomotivy, které se dříve délkově zkracovaly, aby mohly jezdit na malých obloucích. Dnes se zase vše dává do měřítka a tím pádem parní lokomotiva, která má více koleček se nedá honit na malých poloměrech.
Dříve to výrobce řešil následovně, buď zlomil rám nebo prostřední kola jsou bez nákolku.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 31 črc, 2015 12:49 pm

A co zkusit průjezd obrysnicí :D
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » pon 05 říj, 2015 5:52 pm

Kamarád mně požádal, zda bych mu nesestavil vanový vůz. Při stavbě jsem přemýšlel, zda nelze postavit i jiné hlubinné vozy. Při sestavování pojezdu jsem se dostal až sem.
Obrázek
A protože se nic nevyhodí a vždy se může nějaká část odpadu použít. Tak jsem použil jednu část odstřižku, kde je rám podvozku. Odstřižek bude sloužit jako přípravek na stavbu pojezdového rámu.
Obrázek
Do přípravku se hodí hlubinný vůz o nosnosti 85 tun.
http://www.parostroj.net/katalog/nv/formular.php3?ind=116&odkud=0&obdobi=0&ktere=8&razeni=0
Model zatím nikdo ve velikosti HO nedělá. Je zatím jen leptaná stavebnice od TTJeníka.
http://ttjenik.wz.cz/Uaai.htm
Pár fotek vozu je i zde.
https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Speci%C3%A1ln%C3%AD:Hled%C3%A1n%C3%AD&search=Uai2011&fulltext=Hledat&profile=images
https://picasaweb.google.com/110520794202248943017/Uai
Návod v TT.
http://ttjenik.wz.cz/data4/manual_Uaai.pdf
A zde je pak sestavený základ podvozku ve velikosti HO. Nejprve se bude muset naučit podvozek jezdit. Až se připevní podvozky, tak se bude doplňovat podvozek o další díly.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » úte 06 říj, 2015 3:54 pm

Číslování vozů. Ale jaké ? :roll:
Osminápravový hlubinový vůz řady Uaai/Hx 85 tun, vůz číslo Uaai 31 54 994 00xx-x.
Obrázek
Osminápravový hlubinový vůz řady Uaai/Hx 55 tun, vůz číslo Uaai 31 54 xxx xxxx-x
Obrázek

:arrow: Kdo má prosím informace. :arrow:
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » sob 10 říj, 2015 9:57 am

Další den jsem zjistil, že pracně sestavený rám je křivý. Lepidla, vnitřní pnutí a nepřesné sestavení se podepsalo na rámu. Ještě že mám dostatek odpadu ze stavebnice vanového vozu. Odpad jsem sestříhal, slepil a tím jsem dostal lepší a pevnější šablonu na slepování.
Obrázek
Na takto připraveném přípravku profil lepší sedí a nekroutí se. Zde je pak první rám pojezdové podvozku. Je to jen základ, na který se musí nejprve přidělat dvounápravové podvozky. Potom se může rám dodělat.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » ned 11 říj, 2015 4:50 pm

Dva rámy jsou hotové a připravené na montáž podvozků. Naměříme a přilepíme šroubky na rám. Pak se upraví podvozky Bramos. Nastavíme pak přesnou výšku nad temenem kolejnice a podvozky přišroubujeme na rám.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » úte 13 říj, 2015 9:09 am

Na rámy jsem postupně přilepoval brzdařskou plošinu, schody, zábradlí, držáky svítilen, tažné kotvičky, tažný hák, prstenec pro pojezdové rolničky a část ložiska pro otočnou část mostu.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » ned 18 říj, 2015 1:41 pm

Nejprve jsem poopravil zadní část pojezdového podvozku. Přidal jsem další plát a tím je kroužek pro most ve vodorovném stavu. Dále se pokračovalo na vzduchové armatuře.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod mizl » ned 18 říj, 2015 2:12 pm

Tak tohle vypadá moc dobře

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » stř 21 říj, 2015 12:45 pm

Pojezdové rámy jsem stříknul černou barvou. Odlité brzdařské budky jsem stříkl zase šedivou barvou. Výroba obtisků na inkoustové tiskárně a jejich aplikaci na model. Součastně jsem vytiskl i brzdové páčky, které jsem vyřezal a přilepil na rám. Vše se pak stříklo průhledným lakem.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » ned 01 lis, 2015 5:23 pm

Zahájil jsem výstavbu mostu. Části mostu jsem rozdělil na tři díly. První díl je část mostu, která je upevněna čepem na přepravním voze. Základem dílu je papír. Spodní a vrchní desku jsem si namaloval v grafickém programu, vytisknul na čtvrtku a vystřihl. Boční a čelní díly jsou přilepeny profily od evergreenu. Dále jsem vlepil vnitřní výztuhy. Vše jsem pak slepil v jeden celek a papír se pak napustil vteřinovým lepidlem. Díl se opracoval a postupně se přilepovaly další dílky, jako díl ložiska, díl vodící kladky a maznice. Vše se pak stříklo pro zpevnění.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » pon 02 lis, 2015 6:27 pm

Druhý díl na mostě bude zhotovení dílu ve tvaru „S“. Zde jsem použil zase papírové modelářství. Vše potřebné jsem si udělal v grafickém programu. Hlavně díly ve tvaru „S“, které jsem vytiskl na čtvrtku, vystříhal a přilepil jednotlivé díly na určená místa. Obě čelnice jsem pro jistotu zpevnil evergreenem. Pak jsem spodek dílu „S“ podlepil papírem. Všechny papírové díly se napustily vteřinovým lepidlem a nepřesnosti v rohách se zatmelily.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » pon 02 lis, 2015 6:35 pm

Takto slepený díl je docela pevný, ale přesto je každé žebro jinak vysoké. Na výplň jsem použil tmel Bumpersoft (černý). Je to polyesterový dvousložkový tmel, který je vhodný na plastové nárazníky a na ostatní plastové výrobky. Po vytvrdnutí se plocha pak opracuje a přelepí se papírem, který bude pak dělat hranu na bočnici.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod milan ferdián » pon 02 lis, 2015 6:37 pm

Jsi fakt dobrej.Sleduju tě velmi dlouho. :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků