Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » pon 08 čer, 2015 8:24 pm

Ve stavebnici není žádný náznak o brzdovou soustavu. Mám odlitek, tak jsem použil. Dále ve stavebnici nejsou nárazníky. Použil jsem zase vlastní odlitky. Pak se vše nastříkalo černou barvou a podvozek vypadá lépe, než je vše ploché.
Naposledy upravil Tempotaxi dne stř 17 čer, 2015 8:31 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » pon 08 čer, 2015 8:29 pm

Pak se přilepí vnitřní podlaha. Spodek vozu už vypadá daleko lépe.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 09 čer, 2015 6:47 am

Tohle nevypadá vůbec špatně i když je to z lepenky. I když na druhou stranu je koukám ta stavebnice hoooooodně velký polotovar. To závaží do vozů je už ve stavebnicích?
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » úte 09 čer, 2015 7:28 am

Petře závaží je součástí stavebnice, kromě odlitků. :D

Podle manuálu se pokračuje oblékáním skříně. Přilepíme rohové sloupky, boční a čelní sloupky a výztuhy. Je opravdu pěkné, že ve všem jsou naznačeny hlavy spojovacího materiálu. Do větracích otvorů přilepíme pro lepší vzhled žaluzie a rámeček. Vše je ve stavebnici. Nad posuvné dveře se ještě přilepí okap. Nakonec se vytvaruje a přilepí střecha.
Naposledy upravil Tempotaxi dne stř 17 čer, 2015 12:54 pm, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » úte 09 čer, 2015 7:42 am

radeksindy píše: U poslední verze (předpokládám že se jedná o G10 ve verzi ČSD) neodpovídá číslo. Z 1-11431 patřilo vozům české konstrukce.


Číselný seznam vozů mám, ale pod číslem se může skrývat kde co. Pokud jsou dostupná čísla, tak je sem prosím uveďte. Pokud pro své stáří jsou vozy jako dílenské, stavební atd. a jsou poznatky, fotky tak prosím informujte obecenstvo.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Seebleith » úte 09 čer, 2015 8:13 am

Petr Zatrepalek píše:Tohle nevypadá vůbec špatně i když je to z lepenky. I když na druhou stranu je koukám ta stavebnice hoooooodně velký polotovar. To závaží do vozů je už ve stavebnicích?



Základ stavebnice je Plast! To "černé" Tedy dle slov výrobce na výstavě v Pečkách. Na brzdových válcích se pracuje měly by byt po prázdninách. Opět dle slov výrobce
Seebleith
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 16 zář, 2010 5:27 pm

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod vmucha » úte 09 čer, 2015 8:44 am

Potvrzuji, to černé je plast, na který se lepí papír (to hnědé).

Jinak pokud by byla čísla ve 2. epoše, tak je s radostí uvítám - a nejen já, ale i výrobce, který zdržel vypuštění tohoto vozu na trh přes rok, právě kvůli tomu, že nemohl sehnat popisy.
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 644
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Seebleith » úte 09 čer, 2015 10:20 am

Tempotaxi: hned na začátku jak píšeš o vozech i s fotkama (balení a fotek realistických vozů) je chyba. ||Vůz Vase není ten co si tam dal ta fotka je špatná. fotka vozu podle kterého byl model dělaný dle MŽ je tady:

http://www.parostroj.net/katalog/nv/ima ... 245_3a.jpg
Seebleith
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 16 zář, 2010 5:27 pm

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » úte 09 čer, 2015 1:22 pm

Seebleith - Děkuji za upozornění, ale zatím tak daleko nejsem.

Podle manuálu jsem sestavil posuvné dveře. Pokud mají dobře sedět na skříni je potřeba je podlepit kusem kartonku. Ve stavebnici není horní vedení dveří a vodící kolejnička. Bude se muset vyrobit. Dále nárazník dveří je také moc plochý bude se muset také dodělat.
U posuvných dveří je naznačeno jedno vodící kolečko, druhé tam prostě není. Papírové kování tento nedostatek překryje.

Pak jsem sestavil dřevěnou brzdařskou budku a přilepil na skříň v čele vozu. A zde je první nedodělek výrobce. Pod brzdařskou budkou mají být čelní sloupky a ty bohužel ve stavebnici nejsou. Také se budou muset vyrobit.
Naposledy upravil Tempotaxi dne stř 17 čer, 2015 12:55 pm, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod radeksindy » úte 09 čer, 2015 1:59 pm

Číselný seznam vozů mám, ale pod číslem se může skrývat kde co.

To nemůže. Pod číslem Z 1-11413 se skrývá právě to, co je uvedeno v seznamu - vůz vyrobený u Ringhoffera na Smíchově v roce 1921 podle výkresů ČSD, který s konstrukcí vozů podle výkresu A2 (později u DB G10) nemá nic společného.

výrobce, který zdržel vypuštění tohoto vozu na trh přes rok, právě kvůli tomu, že nemohl sehnat popisy.

A že mě to nijak nepřekvapuje :-) Nejdříve vyrobíme a potom budeme přemýšlet co s tím. 8)

Jinak pokud by byla čísla ve 2. epoše, tak je s radostí uvítám ...

Pokud výrobce čekal až sežene popisy pro II.epochu, tak čekal marně .... tato verze se u ČSD ve II.epoše nevyskytovala.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » úte 09 čer, 2015 3:28 pm

V seznamu vozů ČSD je napsáno:
Vůz řady ............... Z 1-11413
Skupina ................ 7 - vozy ČSD s průběžným táhlem
Počet os ............... 2
S brzdou
Vnitřní délka .......... 7,64 m
Vnitřní šířka............ 2,67 m
Výska stěny ............ 2,10 m
Ložná plocha .......... 20,39 m2
Ložný prostor ......... 42,98 m3
Rozvor ................. 4,50 m
Průměrná váha ....... 10220 kg
Váha ložná ........... 15.0 t
Poznámka: ůnosnost 17,0 t

Podle takové seznamu vlastně nic nevím. Jakou měl brzdu, zda měl brzdařskou budku, jaké měl kování, kolik má otvorů ve skříni, atd..
Pokud jsou další seznamy, tak jsou jistě pro veřejnost nedostupné.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » úte 09 čer, 2015 3:44 pm

Každý vůz má různě tvarovaná mádla, zábradlí a držáky návěstních svítilen. Pro inspiraci jsem našel na internetu. Ve stavebnici je plastové zábradlí k brzdařské budce. Je moc tlusté a hranaté. V návodu mohla být zmínka o dodatečném umístění všech drátových madel.

:D Před 20 a 30 lety, možná i více se také říkalo, že uvedený vůz, lokomotiva zde pod logem ČSD nejezdily a přesto za pár let se vždy něco vyhrabe v archívu nebo se najde zažloutlá fotka někde zastrčená na půdě. Nejlepší doklady a poklady jsou poválečné fotky. :D
Naposledy upravil Tempotaxi dne stř 17 čer, 2015 8:33 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » úte 09 čer, 2015 4:12 pm

A tohle je co - Gg3-01090_1920_Praha_Cukerni_Komise.
Ano jiný typ vozu.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod radeksindy » úte 09 čer, 2015 4:40 pm

Je-li v seznamu napsáno, že to je vůz 7.vozové skupiny, pak to určitě není G10. Odpověd na otázku co je vůz 7.vozové skupiny lze nalézt třeba v knize Z.Maruny Čsl. železniční vozidla, díl II., Nákladní vozy, list č. 2.

V posledním příspěvku vložený soukromý vůz Gg není jiný typ vozu, je to právě G10, ale v původním provedení. Jenom mu chybí na krajních polích výztuhy. Ty se dostaly na vozy až v druhé půlce 30.let jako následek zavedení tlakové brzdy a zvýšení rychlosti nákladních vlaků. Vůz s výztuhami se k nám mohl dostat až po druhé světové válce, proto nemůže být jeho verze ČSD ve druhé epoše. Jako příklad modelu s výztuhou může sloužit nedávný model ROCO s číslem Z 2-51998.

Absurdní je, že stavebnice stojí 450Kč a hotový vůz ROCO 465Kč. Přitom z podobné stavebnice nemůže vniknou nic, co by se mohlo přiblížit tomu podprůměrnému modelu ROCO.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » úte 09 čer, 2015 5:14 pm

radeksindy píše:Absurdní je, že stavebnice stojí 450Kč a hotový vůz ROCO 465Kč. Přitom z podobné stavebnice nemůže vniknou nic, co by se mohlo přiblížit tomu podprůměrnému modelu ROCO.


Může vzniknout Váš ručně postavený model. Třeba nebude podle velkého vzoru, ale bude Váš. A plno lidí, kteří nemají koníček jako modelařinu, tak padají na zadek, protože to nesvedenou a neumějí manuálně pracovat. Kupovat modely umí každý, ale postavit si vlastní, je problém. Stavebnice není určena pro pokročilé modeláře, ale pro děti a těm je to putna. Pokročilí modelář muže stavebnici použít zase na něco jiného. (foto).
Byl jsem požádán o postavení modelu a najit jeho slabiny, co předělat a jak model doplnit o další díly. Přitom po roce 1918 bylo plno nákladních vozů nepřeznačeno a přitom jsou pro ně připravená čísla. Plánky a čísla vozů mám. Přesto plno těchto vozů zde zůstalo pro potřeby dráhy, aniž jsou ve stavu ČSD evidovány.
Najít záznamy, podklady a nějak pomoc je můj záměr. Ještě model není hotov, ale vše je špatně.
Přitom každý výrobce dělá modely a podle jiných vláken zde, vše je špatně, nikdy zde nejezdil a přitom jim musel někdo dát podklady a, jak s tím naloží je zase jiná polívčička.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: juroH0, Radek Strnad a 15 návštevníků