Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod radeksindy » pát 16 pro, 2016 4:17 pm

Tempotaxi:
ad G10: Pokud si na vůz dal tyto nápisy, tak by neměl mít žádnou tl. brzdu. Nápisy představují provedení cca 1920-1923, kdy vozy ještě žádnou tlakovou brzdu neměly, proto na fotografi ani v nápisech nejsou čtverečky na roh vozu.

ad uhlák KFNB: Přečíslovací relace patří ke zcela jinému vozu s rozvorem 4m, srovávání se stavebnicemi je mimo mísu.

ad Gb: Hnědá barva nebo plné zábradlí plošinky je dílem něčí fantazie a na vozech se to nevyskytovalo.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » pát 16 pro, 2016 6:16 pm

Ale tady něco je :?: Gg 3-01090.
Obrázek
Odstranit brzdu je ten nejmenší zásah do modelu.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » pát 16 pro, 2016 8:06 pm

Nyní přichází BV-model ve spolupráci s Parostrojem s modely standardních vozů pro přepravu piva o rozvoru 3,80 (4,00) metru ve velikosti H0. Na rozdíl od různých typů vozů označovaných jako vozy na přepravu piva, se zde jedná o originální vozy na přepravu piva. Model je zhotoven z kvalitních podtlakových polyuretanových odlitků (podstatně vyšší kvalita než při atmosférickém odlévání). Jako první byly připraveny modely s rozvorem 3,80 (4,00) metru s budkou (ruční brzdou) i bez budky (bez brzdy). Popisy vozů jsou zhotoveny kvalitními obtisky podle popisů skutečných vozů, u kterých na rozdíl od potisku nedochází k deformaci jako při tisku přes sloupky. Všechny vozy jsou dodávány s několika čísly dle skutečnosti.
Obrázek
Obtisky dodává parostroj. net.
Přitom pan Černohorský píše v článku „Přeprava piva po železnici“:
… Základní barvou vozů byla bílá popřípadě krémová, některé vozy byly natřeny zeleně…
Zdroj: Svět železnice – číslo 2(14) květen 2005
Přitom informace jsem čerpal kolem lidí, kteří se točí kolem parostroje.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » pát 16 pro, 2016 11:03 pm

Ještě přidám písmo.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » pát 16 pro, 2016 11:14 pm

Další vozy kde je zastřešená brzdařská plošinka.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod UncleFardy » sob 17 pro, 2016 9:45 am

Malá technická poznámka: Obchůdek modelové železnice v Sebnitz již nabízí vozy G10 Tillig TT v obou variantách, tj. s budkou a skříní ve stavu po vyrobení a se zkrácenou budkou a skříní s výztuhami po rekonstrukci. Když se na stránku obchůdku podívám očima roku 2037 tak je absolutně neuvěřitelné, jak levně bylo možné v závěru roku 2016 modely pořídit. Na pohled model působí jinak než model stejného vozu bez budky od Haedlu a uvidíme, jak s nimi obstojí MŽ po modelářském tunningu který je tady na diskusi prezentován :|
UncleFardy
 
Příspěvky: 488
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » sob 17 pro, 2016 1:32 pm

UncleFardy píše:Malá technická poznámka: Obchůdek modelové železnice v Sebnitz již nabízí vozy G10 Tillig TT v obou variantách, tj. s budkou a skříní ve stavu po vyrobení a se zkrácenou budkou a skříní s výztuhami po rekonstrukci. Když se na stránku obchůdku podívám očima roku 2037 tak je absolutně neuvěřitelné, jak levně bylo možné v závěru roku 2016 modely pořídit. Na pohled model působí jinak než model stejného vozu bez budky od Haedlu a uvidíme, jak s nimi obstojí MŽ po modelářském tunningu který je tady na diskusi prezentován :|


Ano není problém si koupit uvedený vůz už v postaveném stavu. Různé detaily jsou buď přilepeny, nebo jsou v pytlíčku a nejdou vsunout do připravených otvorů, které se musí zvětšit a tím pádem vše lepit. Rozebírání modelu na jednotlivé díly jsou někdy na nervové prožitky a opětovné sestavení po úpravě modelu se někdy bez lepidla modelář neobejde. Rozebrat to třeba jde, ale opětovná montáž nedrží zase pohromadě na správném místě. Problém je, když se má rozebrat model, který je částečně nebo celkově slepen v jeden model. Bez poškození některého dílu se bohužel nevyhneme.
Raději mám model, který se prodává jako stavebnice a tím pádem se mohu na něm modelářsky vyřádit. A mám jen dvě možnosti, buď se to zahodí pak do koše, nebo se to pak zařadí do vozového parku modelové železnice. Ale více mně těžší, že si mohu svůj model dotvořit podle svých představ, poznatků a vlastní zručnosti. Tím pádem má pro mě model větší cenu, který jsem udělal sám. :wink:
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » sob 17 pro, 2016 1:54 pm

Na modelu pivního vozu se mně více zamlouvá popis vozu, který je na jedné straně napsán česky a na druhé straně německy. Pěkný vůz je právě BWB Gb 435. Na model by snad i šel tento popis, který je právě z té doby.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » sob 17 pro, 2016 2:00 pm

Prostřední vůz má také zakrytou brzdařskou plošinu. Ale první a poslední vůz má skoro stejnou barvu, jako pivní sud před vozem. Na černobílé fotce to vypadá stejně, ale přitom je vůz o něco světlejší. Sud bude jistě hnědý.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod UncleFardy » sob 17 pro, 2016 2:52 pm

Moje poznámka k TILLIG G10 byla ryze technická, oznamující existenci toho modelu. Taky tuním pro svoji radost a potěšení... :D a budu tunit dál...
UncleFardy
 
Příspěvky: 488
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » sob 17 pro, 2016 5:27 pm

Zde už mám dříve postavené modely.
Gb 221020
Obrázek
Lp 510000
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » sob 17 pro, 2016 5:34 pm

Popřípadě se může pivní vůz předělat na posunovací motorový vůz A 25.
Obrázek
Obrázek
Více o stavbě modelu zde:http://www.mo-na-ko.net/php/portal/_Clanky2013/MotorovyVuzA25/MotorovyVuzA25.pdf
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » sob 17 pro, 2016 5:37 pm

Tak zatím jsem sestavil základ pojezdového rámu.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » sob 17 pro, 2016 10:52 pm

Dále jsem sestavil podle návodu základ skříně. Veškeré plastové díly zapadají do zámků. Pak se celá kostra polepila papírem. Nakonec se vytvarovala střecha a přilepila se na skříň.
Obrázek
Vnitřní část střechy, která je nad brzdařskou plošinou, se podlepila papírem, která ztvárňuje prkennou střechu.
Obrázek
Dále se volně položila skříň na podvozek pro kontrolu, jak bude model vypadat a zda je vše rozměrově v pořádku. Zda bude podvozek a skříň sedět.
Obrázek
Oba základy jsou hotové. Teďka bude ta nejhorší věc. Rozhodnout, který pivovar se bude dávat na model pivního vozu. Každý pivovar má jiné detaily na skříni a na podvozku. Některé vozy nemají všechny brzdové špalky, ale mají jen špalky na venkovní straně. To samé platí i o plechových výztuhách a rohových sloupcích.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » ned 18 pro, 2016 8:30 pm

Nejprve jsem odřezal přečnívající prkna a rohová prkna ve spodní části skříně.
Přebytečné střešní stupačky se odstranily, přetmelilo a zabrousilo se.
Dlouhá střešní stupačka se podložila. Stupačka přeci neleží na plechové střeše.
Dvoukřídlové dveře jsem doplnil papírovým kováním a mechanizmem pro zavírání dveří. Bohužel jeden předtisk zavírání je obráceně. Při barvení se pak předtisk zamaže barvou. Ještě je potřeba dvoukřídlové dveře doplnit panty, které nejsou ve stavebnici.
Pak čelní sloupky a rohové sloupky se musely upravit.
Správně mají být rohové sloupky zapuštěny do stěny.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků