Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » úte 30 kvě, 2017 12:01 pm

Stavba modelu vozu řady Roos po přečtení návodu jsem postupoval, tak, že jsem nejprve slepil základ vozu, který se bude postupně vylepšovat a dotvářet podle fotek.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Když vezmu takto hotový model jako základ na stavbu modelu, musí se plno dalších drobností podle fotek předělat a jiné udělat. Čela jsou moc plochá a bude, je nutné nějak zvýraznit. Doplnit čela madly, dále doplnit tažné kotvičky a držáky světel a znova vyrobit krátký žebřík na bočnici. Na modelu je žebříček přilepený na bočnici.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod statistik » stř 31 kvě, 2017 7:24 am

Proč jsou ty klanice na Roos tak značně zahnuté směrem dovnitř vozu?
Kontakt: stat (zavináč) email (tečka) cz
Do soukromé zprávy prosím dejte svůj e-mail, děkuji.
statistik
 
Příspěvky: 82
Registrován: sob 20 čer, 2015 4:57 pm

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » stř 31 kvě, 2017 8:14 am

statistik píše:Proč jsou ty klanice na Roos tak značně zahnuté směrem dovnitř vozu?

Obrázek
Na plastové desce jsou klanice rovně. Po vyříznutí a zabroušení náběhu na packách, které se zasunou pak do podlahy a které nejsou přilepeny k podlaze. Klanice jsou tam zasunuty (zamáčknuty) opravdu bez lepidla. Ale zde asi dochází k nějakému pnutí a klanice mají snahu směřovat dovnitř vozu. Možná, že tepelnou úpravou půjdou klanice narovnat. Jen první klanice u čel, kde je potřeba přilepit žebříček, jsou dodatečně přilepeny ze strany k podlaze vozu.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod statistik » stř 31 kvě, 2017 11:58 am

Možná nesedí rozteč děr a výstupků na spodní části příčníku, co drží klanice, což způsobuje to pnutí?
Kontakt: stat (zavináč) email (tečka) cz
Do soukromé zprávy prosím dejte svůj e-mail, děkuji.
statistik
 
Příspěvky: 82
Registrován: sob 20 čer, 2015 4:57 pm

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » stř 31 kvě, 2017 5:32 pm

Jsou přilepeny boční žebříky a vylepšil jsem vzhled čelnic. Přilepil jsem drátová madla, leptané čelní stupačky a jsou zhotoveny držáky koncových světel. Do bočnic je vlepeno zařízení na upevnění nákladu (druhou část jsem vyrobil), tažné kotvičky a skříňky na staniční nálepky. Dále se vylepšil vzhled bočních stupaček. Přibylo ještě leptané brzdové kolo.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » stř 31 kvě, 2017 6:07 pm

Ještě k čelnicím.
Podle mě jsou od výrobce čelnice moc ploché. Já jsem přidal horní lemovou stříšku. Vzpěry jsem vylepšil přidaným páskem, takže vznikl profil „L“. Ano správně je profil jinak otočen a tak vzniká dojem profilu „U“. Dva čelní sloupky jsem nechal, tak jak je výrobce navrhl. Jsou plastové a plné. Správně mají mít profil „U“. Dále v čelnici jsou předvrtané otvory pro vnitřní madlo. Rohové madlo jsem otočil. Přilepil jsem madlo směrem na čelní část sloupku. Správně má madlo začínat na boční straně čelnice, ale na modelu to vypadá nepřirozeně. Nakonec jsem zhotovil držáky návěstních svítilen.
Jen připomínám, že záleží jen na modeláři, zda postaví model, tak jak je navržena nebo se bude snažit model vozu nějak vylepšit.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod VojtikJ » čtv 01 čer, 2017 1:38 pm

Jelikož jsem ten vůz stavěl do hry jako 3D model... tak se mi vůbec čelnice nelíbí.. je moc silná...
Lepší by byl lept, nebo jen papír (prostě tenký materiál). Když se kouknem na fotky tak jsi "stříšku" vyřešil dobře, ale najednou vzniká dojem, že to je ještě silnější, obzvlášť když by jsi ten "lem" (či jak nazvat tu hranu) udělal i na boku (dovnitř vozu) tak by to bylo ještě silnější.
Když na to kouknu, Čelnice chce komplet předělat :( Ten kartónový kraj je moc silný, stačila by čtvrtka. V reálu je čelnice plech, na ní přivařenej další plech (onen kartón).
Na mě to působí moc monstrózně :(

Tvé zpracování je jinak dobré ;) jen ta stavebnice :(
Šašci
VojtikJ
 
Příspěvky: 564
Registrován: stř 11 led, 2012 8:35 pm

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 01 čer, 2017 6:19 pm

Dále jsem na model musel vyrobit páky brzdové soustavy, které nejsou ve stavebnici.
Další problém jsou typově špatné nárazníky. Tak jsem je zase vyrobil.
Poslední nedostatek je, že na vrchní části podlahy není naznačen plech, do kterého se pak montuje unášeč dvounápravového podvozku.
Obrázek
Jsou to takové malé prkotiny, které se dají lehce vyrobit.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 01 čer, 2017 6:23 pm

Dále jsem použil svoji odlitou brzdovou soustavu. Doplnila se sestava unášeče dvounápravového podvozku.
Obrázek
:!: Jen připomínám, že sestavu unášeče podvozku se musí dělat pečlivě. Pořádně se musí vše vystředit. Pokud to bude špatně, tak Vám model nebude jezdit do oblouku. :!:
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 01 čer, 2017 6:31 pm

Slepil jsem dvounápravový podvozek. Pak se pomocí šroubku a vymezovací podložky usadil na unášeč.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Model vozu opravdu takhle jezdí do oblouku 380 mm. Ale přesto se model vozu bude vyjímat na větších obloukách.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » pát 02 čer, 2017 6:27 pm

Konečně jsem model stříknul barvou a ostatní drobnosti jsou nabarveny ručně.
Obrázek
Obrázek
Obtisky od Malé železnice přišly poštou.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » pát 02 čer, 2017 8:42 pm

Aplikace obtisků od Malé železnice a část obtisků od pana Jírana.
Obrázek
Dále se bude muset upravit i kinematika od Roca. Kinematika je moc utopená a šachta se nepohybuje. Že je, kinematika utopená je dobře, aspoň nebude vadit šroubku a dvounápravovému podvozku v natáčení. Bude se muset upravit jen šachta kinematiky.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » sob 03 čer, 2017 11:39 am

Úprava kinematiky.
Odřízl jsem šachtu a zkrátila se délka zbytku po šachtě. Postupně se přilepují plastové destičky, aby se pak nová základní deska pro šachtu dostala na čelník, který je součástí rámu podvozku. Pak se přilepí šachta a zasune se spřáhlo. Pak se vše ještě nabarví na černo. Vše funguje.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » sob 03 čer, 2017 12:28 pm

Model je celkem hotov. Ještě přilepit popruhy, ale to zatím se dělat nebude. Záleží, zda model ještě dostane náklad.
Obrázek
Hodnocení stavebnice modelu řady Roos.
Jen připomínám, že stavebnice slouží, jako základ pro stavbu modelu. To znamená, aby modelář dostal na stůl základní stavební díly vagónu a ostatní drobnosti si podle uvážení dodělal sám. Záleží jen na něm, zda bude mít jen jednoduší model za pár korun nebo zda model dodělá podle svých představ. Většina dodělaných dílů lze lehce vyrobit. Ale hůře se bude modeláři stavět od základu, třeba klanice nebo venkovní podlaha. Postavit kompletně nový vagón dá větší práci a čas, než model dodělat. Jen za sebe můžu říci, že jsem se při stavbě krásně pobavil.
Model opravdu jezdí na menším oblouku, ale lépe bude, když bude se model provozovat na větším oblouku. Já mám oblouk 471 mm a zde vagón opravdu sedne. Dále v soupravě se bude vyjímat aspoň pět vagónů, ale na provoz takové soupravy je potřebná větší délka staničních kolejí. Honit model na lokálkách nemá opravdu cenu.
Přeji Všem krásnou zábavu se stavbou modelu.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Malá železnice - stavebnice - stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » sob 03 čer, 2017 12:57 pm

Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků