Stavba dvounápravových kotlových vozů

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Stavba dvounápravových kotlových vozů

Příspěvekod E27 » pon 15 čer, 2015 4:49 pm

Tá v strede má dokonca aj biely pruh. Teraz premýšlam, že to môže byť aj na dopravu Acetónu a teda prstenec je žltý.
Uživatelský avatar
E27
 
Příspěvky: 1163
Registrován: úte 28 zář, 2010 8:51 am
Bydliště: Bratislava

Re: Stavba dvounápravových kotlových vozů

Příspěvekod E27 » čtv 25 čer, 2015 5:35 am

Tak som sa dozvedel akej farby boli cisterny.

Tmavé šedé s bielym prstencom alebo kombinácia šedá svetlá šedá a biely pásik. V týchto cisternách sa vozil lúh alebo acetón.
Uživatelský avatar
E27
 
Příspěvky: 1163
Registrován: úte 28 zář, 2010 8:51 am
Bydliště: Bratislava

Re: Stavba dvounápravových kotlových vozů

Příspěvekod VD.CSD » sob 15 srp, 2015 6:58 pm

Nemajú byť tie cisterny CHZJD náhodou šedé?

Obrázek
Obrázek
VD.CSD
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon 13 led, 2014 1:32 pm

Re: Stavba dvounápravových kotlových vozů

Příspěvekod Mcx » sob 15 srp, 2015 8:09 pm

Hm..., tedy to co se tu rozjelo je pochybná modelářská diskuze na obvyklé téma, kdo je větší modelář :lol:
No kdo, pánové Radek nebo Vladimír..... no, přece oba , Radek se bude kochat svými několika dokonalými modely a Vladimír se bude za stejnou dobu kochat svými deseti soupravami. No a kdo je z nich větší a šťastnější modelář - oba stejní, protože každý z nich má jiný cíl a tomu podřizuje použité prostředky.
Pokud se chce Vladimír vyhnout zbytečné kritice - na to stačí dělat méně detailní fotky :D, já si je dělám u svých věcí proto, abych našel chyby, které jinak nejsou vidět :shock:
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavba dvounápravových kotlových vozů

Příspěvekod radeksindy » ned 16 srp, 2015 9:26 am

Znáš mě, není to tak žhavé, jak je to napsané. 8) Ale myslel jsem, že když jsme na modelářském fóru, tak se smějí vyslovit připomínky k modelářské práci. Vhodnější místo mě nanapadá. Každý má jiné nároky a cíle, ale o dobré základní řemeslné zpracování by se měl snažit asi každý.

Snížení kvality vkládaných fotek je řešení, ale asi by bylo lepší, kdyby to bylo pečlivěji udělané. Zrovna tvoje modely by unesly hodně dobré rozlišení, o tom mám jasno. A taky nepochybuji o tom, že při mé rychlosti, se Vláďa už teď raduje z celých souprav, zatím co u mě je to sotva na lokálku :lol: Určitě z toho má stejnou radost jako já.

Ale nemá smysl to nějak rozvádět dál, už bych to nechal spát.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Stavba dvounápravových kotlových vozů

Příspěvekod Mcx » pon 17 srp, 2015 9:24 am

Ahoj Radku, no já vím, že to tak mnohdy nemyslíš, nějaký pátek se známe. Já to vidím tak, že u každého z nás je vidět posun směrem dopředu, většině z nás to občas někde ujede nebo pro nedostatek informací či účelu jakému má model sloužit, dojde k zjednodušení. Já bych to se svými modely tak růžově neviděl, taky silně podléhám účelu použití a občas mne až fotka nakopne, případně někdo jiný, že je něco špatně.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavba dvounápravových kotlových vozů

Příspěvekod VD.CSD » pát 21 srp, 2015 12:31 pm

Zopakujem svoju otázočku:
VD.CSD píše:Nemajú byť tie cisterny CHZJD náhodou šedé?
VD.CSD
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon 13 led, 2014 1:32 pm

Re: Stavba dvounápravových kotlových vozů

Příspěvekod statistik » pát 21 srp, 2015 7:04 pm

Zopakujem svoju otázočku:

VD.CSD píše:
Nemajú byť tie cisterny CHZJD náhodou šedé?


Mají, ale radši to neřešte, nebo budete osočen z útočné kritiky vůči Tempotaxiho modelům.
Kontakt: stat (zavináč) email (tečka) cz
Do soukromé zprávy prosím dejte svůj e-mail, děkuji.
statistik
 
Příspěvky: 82
Registrován: sob 20 čer, 2015 4:57 pm

Re: Stavba dvounápravových kotlových vozů

Příspěvekod Tempotaxi » pát 21 srp, 2015 9:17 pm

Podle černobílé fotky se barva špatně určuje. Dále, když jsem narazil na písemnosti o kotlových vozech, tak zde vždy byla khaki barva. A druhá polovička kotlových vozů zase byla šedá. Problém je vždy určit barvu vozu.
Já problém nemám, ale pokud bude chtít někdo dělat modely vozů, ta si může dát vlastní barvu, jakou chce. Já kritiku ustojím. :D :lol: :P :)
Na konec to spadne do debaty zelená, šedá, ale jaký odstín. Ale vše se může řešit …. :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavba dvounápravových kotlových vozů

Příspěvekod statistik » sob 22 srp, 2015 6:22 pm

Podle černobílé fotky se barva špatně určuje. Dále, když jsem narazil na písemnosti o kotlových vozech, tak zde vždy byla khaki barva.


I podle té černobílé fotky dám ruku do ohně za to, že to není khaki.
Ty písemnosti by mě zajímalo, které máte na mysli. Kromě vojenských vozů mě totiž nenapadá, že by v době výroby těchto vozů někdo vyrobil byť jedinou větší sérii "soukromých" cisteren, které by byly "zelené". Pomíjím tedy ještě jednou armádní vozy AZA a vozy čistě pro ČSD, ale tohle je jednoznačně privát.

Stačilo kváknout zavčasu a zeptat se. Teď už je "pozdě to řešit". Ale ono to vlastně není pozdě, ono je to vlastně jedno. Jak to tak tady zpětně pročítám (a nevěřím svým očím), tak i kdyby ta cisterna byla růžová s puntíkama, měla 20 náprav a byla popsaná třeba tak, že by na ní bylo kkStB a vedle toho bylo logo Lovochemie, tak je to pro většinu místních diskutérů naprosto v pořádku... Cisterna jako cisterna, dyk jsou přece všechny stejný, že jo...
Kontakt: stat (zavináč) email (tečka) cz
Do soukromé zprávy prosím dejte svůj e-mail, děkuji.
statistik
 
Příspěvky: 82
Registrován: sob 20 čer, 2015 4:57 pm

Re: Stavba dvounápravových kotlových vozů

Příspěvekod VD.CSD » ned 23 srp, 2015 8:38 am

statistik píše:Mají, ale radši to neřešte, nebo budete osočen z útočné kritiky vůči Tempotaxiho modelům.

Ďakujem za utvrdenie, že ma pamäť ešte neklame, ja mám tie cisterny zafixované ako šedé s plechovým kosoštvorcovým znakom CHZJD.
A čo sa týka kritiky tempotaxiho modelov, pridávam k sa názoru čo odznel už dávnejšie, že si viac cením model na ktorom autor strávil 52 hodín a je perfektný ako 52 modelov ktorým autor venoval po 1 hodine a sú ...
VD.CSD
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon 13 led, 2014 1:32 pm

Re: Stavba dvounápravových kotlových vozů

Příspěvekod E27 » ned 23 srp, 2015 12:09 pm

Vd.csd iba jedna otazka. Vedeli by ste mi postavit takyto model? Dvojnapravova cisterna s dvoma krajnymi reviznymi otvormi, sedej farby a zistit aj, co za chemikalie sa tam vozili?
Uživatelský avatar
E27
 
Příspěvky: 1163
Registrován: úte 28 zář, 2010 8:51 am
Bydliště: Bratislava

Re: Stavba dvounápravových kotlových vozů

Příspěvekod JanoH0e » ned 23 srp, 2015 1:01 pm

Prečo by mal vedieť stavať model? Tá cisterna od Tempotaxiho je zmätok. Rovnako ako napr. chlieb, kde tiež nemusím byť pekár, aby som zistil po ochutnaní, že je to zmätok. Holt stalo sa. Jednoducho sa majster uťal. Niekedy je menej viac.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Stavba dvounápravových kotlových vozů

Příspěvekod Tempotaxi » ned 23 srp, 2015 1:05 pm

Já to trošku odlehčím.
Tak za prvé. Statistik určitě si pamatuje, že uvedený vůz jsem s ním konzultoval a sám řekl, že na 100 % nezná barvu vozu. Pak jsem dostal ještě pár fotek (za které děkuji) Pro upřesnění se debatovalo nad touto fotkou.
Obrázek
Když rozeberu černobílou fotku, tak jistě víme, že spodek rámu je černý. Ale kotel má stejný odstín jako spodek. Tím pádem bude kotel černý. Což u pár vozů bylo, ale u jiných průměrů kotle. Tak zbývá jenom barva kotle šedivá nebo khaki. Zde se také přikláním k barvě šedivé a zde bude právě otázka, zda bude šedivá světlá (barva základovky) nebo tmavá.
Chemické závody Juraja Dimitrova.
Obrázek
Na vozy jsem se ptal. A nejen Statistika, ale i dalších příznivců nákladní dopravy. A ptám se často, až jsem někdy dost otravný, ale někdy se něčeho dopátrat je problém. Jedna polovina říká šedivá a druhá polovina khaki. Dále jaká jsou čísla vozů na fotce a jaký je popis vozů. Jakou barvu má vlastně logo podniku. Otázek je plno a přesto nikdo nic neví.
Píši, ptám se závodech a zde se dostávám k odpovědi, že nepotřebné písemnosti jsou odvezeny do sběru. Sehnat dobové pamětníka a fotku je téměř nemožné. Ale vždy až po samotné stavbě modelu se dozvím, že vše je špatné. Pokud budu čekat, až budu mít vše na 100 %, tak nepostavím nic a budu odkázán zase jen na tovární modely, které zase také nejsou na 100 % vyrobené.

....Ale ono to vlastně není pozdě, ono je to vlastně jedno. Jak to tak tady zpětně pročítám (a nevěřím svým očím), tak i kdyby ta cisterna byla růžová s puntíkama, měla 20 náprav a byla popsaná třeba tak, že by na ní bylo kkStB a vedle toho bylo logo Lovochemie, tak je to pro většinu místních diskutérů naprosto v pořádku... Cisterna jako cisterna, dyk jsou přece všechny stejný, že jo...
Podle mě si může každý modelář postavit, co chce. Jednomu se to zamlouvá a druhý to odsuzuje. Přitom si každý může ten kotlový vůz také postavit a může si model stříknout svoji barvou a třeba puntičkovanou. Já preferuji model, aby se co nejvíce přiblížil k velkému vzoru, ale zase se dostávám na začátek mít dostupné informace.
Sehnat dostupné informace kde. Pokud bude vše v archívu tak není problém. Přitom každý vůz má svoji schvalovací dokumentaci, tovární plánky a tovární fotky. Vše je rozkradeno, odvezeno do sběru a pro normálního smrtelníka ten zbytek co zůstal nedostupný. Přitom plány budov a účetní písemnosti jsou dokladovány několik století nazpátek. Ale výrobní dokumenty jsou prostě v …..
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavba dvounápravových kotlových vozů

Příspěvekod E27 » ned 23 srp, 2015 1:30 pm

JanoH0e,

Pytam sa preto, lebo mam o takyto typ zaujem. Ten Tempotaxiho voz skoncil u mna a este sa ma aj pytal ci nechcem spolanu. Ja som chcel tento. Dimitrovacke vozy boli sede, ale mne osobne to neprekaza. A k teme zmatok? No neviem neviem, rozhodne je problem vo farbe, ale v nicom inom. Lenze to sa stane aj vyrobcom. A to, ze niekto pochvali jeho stavby? A preco nie. Ten clovek sa snazi, aj ked to nie je kvalita aku chcete. V prevadzke sa to strati. A k tomu, ze niekto osocuje niekoho, ktory kritizuje model? Nemyslim si, ze osocuje, skor ide o princip, ale to je na inu temu. A tato diskuzna skupnia je komunitou, ktora sa snazi modelarov povzbudzovat.
Uživatelský avatar
E27
 
Příspěvky: 1163
Registrován: úte 28 zář, 2010 8:51 am
Bydliště: Bratislava

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 6 návštevníků

cron