Podklady pro stavbu vozů Uacs (Raj )

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod stendy » čtv 29 pro, 2022 11:26 am

Za mňa môžem potvrdiť , že vrch truhly býval aj vo farbe cibulí. Ladce sú od nás cca 14km a pamätám si rajky odstavené u nás na stanici , občas sme po nich lozili ako chalani, jasné že nie pod trojejovým drátom. :D Väčšinou boli tak zaprášené že ani zábradlie nebolo čierne :D
stendy
 
Příspěvky: 104
Registrován: úte 28 pro, 2010 11:30 am

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod Dovi » čtv 29 pro, 2022 12:36 pm

vrch truhly býval aj vo farbe cibulí [...], občas sme po nich lozili ako chalani

Díky za vzpomínku a za info...
A který jsi přibližně ročník?

Respektive, váže se ta vzpomínka k té ztvárňované polovině 70. let?

Moc bych si přál, aby ano - aby to modelové provedení odpovídalo skutečnosti.
Taky mám tyto nové Roco sety objednané (3dílný ČSD ep. IV a 2dílný už samostatný slovenský ep. VI)
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod stendy » čtv 29 pro, 2022 2:18 pm

Dovi píše:
vrch truhly býval aj vo farbe cibulí [...], občas sme po nich lozili ako chalani

Díky za vzpomínku a za info...
A který jsi přibližně ročník?

Respektive, váže se ta vzpomínka k té ztvárňované polovině 70. let?

Moc bych si přál, aby ano - aby to modelové provedení odpovídalo skutečnosti.
Taky mám tyto nové Roco sety objednané (3dílný ČSD ep. IV a 2dílný už samostatný slovenský ep. VI)


No moje spomienky sú skorej z prvej polky 80 rokov , neviem ako často tým vagonom obnovovali náter , ale podla dost špinavého charakteru, by to mohlo odpovedat tomu ze natery boli z konca 70rokov.
stendy
 
Příspěvky: 104
Registrován: úte 28 pro, 2010 11:30 am

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod radeksindy » čtv 29 pro, 2022 3:01 pm

Podle mě byla z výroby rakev ze všech stran stejně barevná, horní část neměla barvu nádob. Celý spodek včetně nátěru a nápisů byl zhotoven v Popradu, v Milevsku se na ně jen domonotovaly nádoby (natřené, označené).

Hotový spodek:
_310238_vozy_vag_poprad_Raj.jpg


Jediný barevný a bohužel hodně poškozený snímek, který je trochu z nadhledu. Sice jen málo, ale kdyby byl vrch rakve žlutý, bylo by to u paty cibulí vidět:
_Raj_color.jpg


A jeden černobílý shora, ale vypovídací schopnost není velká:
_Raj_zhora.jpg


Řekl bych, že barvení skříně shora stejnou barvou jako nádoby je až dílenská záležitost.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod cer.t » čtv 29 pro, 2022 7:29 pm

Ad RadekSindy:
Jj, z vyroby je to jasne, ale po dilnach??? Kdo vi.... neprisel jsem na to.
Jak to vypadalo z vyroby je to videt treba zde:
https://ostramo.parostroj.net/vozidla/b ... _3/016.jpg
cer.t
 
Příspěvky: 300
Registrován: stř 13 úno, 2008 10:17 pm

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod Svratka » sob 31 pro, 2022 11:54 am

Z mého pozorování (aktivně od 80.let) jsem poprvé viděl Rajky s nátěrem vodorovné plochy "rakve"- základny v barvě cibulí (tedy žlutým) až vozy Cementárny Hranice. Otázkou, od kdy se přesně toto provedení začalo aplikovat, věděl by někdo? Fakt je, že Cement Hranice je dodnes téměř posledním, kdo stále používá původní odstíny barev.
Nikdy před tím jsem si nevšimnul, že by základna nebyla celá v jedné barvě! Ano, běžně se vozy pozorují ze země nebo z vlaku, vidět základnu shora je možné zřidka kdy. Netvrdím, že nějaké vozy s nátěrem horní plochy základny v barvě cibulí nemohly být, pokud ano, spíš výjimečně. Dosud se nikde neobjevila jediná fotka, která by to dokazovala...
Jsem přesvědčen, že z výroby byla vždy základna celá v jedné barvě. Kdo by se namáhal (a hlavně proč?) s řešením hrany barev při střikání laku... Cibule se montovaly až v Milevsku, pokud se nepletu...

Roco jak známo, pokud nemají přesnou předlohu od českého odborníka, tak to podělají... Ať už to byl bledý rám a střecha u zamračené, brejlovec s červenou za každou cenu jinou než u podobné verse, ovšem nesprávneho odstínu, s úzkým pruhem příliš úzkým. Teď na podzim přívěšáky Baafx v sice odlišné barvě než motorák, ale podivně světlé, jaké rozhodně nebyly...
Teď tu máme Rajky, které nevím proč mají nesouměrné rádiusy horního a spodního zaoblení, ač to má být souměrné, jen ten horní je správně... No a hned první provedení, na které jsem se těšil, má sice věrně provedené popisy, ale nereálné lakování... I laik musí vidět, že to vypadá fakt blbě... Opravit to je prakticky nemožné... Bože, co zase popletou příště?
Svratka
 
Příspěvky: 268
Registrován: úte 08 dub, 2014 7:38 am

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod čenda » sob 31 pro, 2022 1:25 pm

Už asi 50 let vídím rajky každý den a nikdy jsem neviděl že by základna nebyla celá v jedné barvě (červené nebo zelené) tím samozřejmě netrvdím že to takhe nemohlo být, ono hlavně do 90 let to bylo spíš v barvě cementu který se tam hromadil při nakládce a trdnul, navíc si myslím že až do roku cca 91 Cemo (Blažovice) tento typ rajek vůbec neměla
čenda
 
Příspěvky: 25
Registrován: úte 03 dub, 2018 12:10 pm

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod greenery » sob 31 pro, 2022 1:51 pm

Svratka píše:.. Opravit to je prakticky nemožné... Bože, co zase popletou příště?

Snad ty cibule půjdou sundat.
Jezdil jsem týden co týden mezi lety 87 - 94 kolem králodvorských cementáren a taky mi to nic neříká.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod cer.t » sob 31 pro, 2022 3:14 pm

Ad Svratka:
Jeste jednou to zopakuji, ze neni mozne, aby vozy s lakem z revizi jezdily v ruznem provedeni nateru, ze by horni strana byla jednou v barve kopuli, jindy ne. Vsechno v CSSR opravoval Krnov od pradavna, takze to mohlo byt pouze casove rozdelene, ze se to zaclo strikat z horni strany od nejake doby. Az v koncem 90. let do toho vstoupila ostravska OOS a slovenske vozy po rozdeleni samozrejme Trnava.
Ale ruku na srdce, kdo z vas si to pamatuje. Je to asi tak jako kdyz se zeptam pametniku z Krnova jakou barvou byly v minulosti Rajky natirany. Vsichni bez vyjimky reknou, ze hnedou a zlutou a pritom to tak neni. Dale i dnes za mnohem cistsiho provozu v tovarnach neni mozne na voze po 2 letech poznat, jakou barvu mela rakev z horni strany. Tak jak jste to poznali v minulosti? Uprimne temto vzpominkam neverim... chce to fotku vozu cerstve po revizi. Bohuzel vsechny fotky, ktere mam jsou bud nove vozy nebo jiz s horni stranou v barve sede, tedy cementove.
Naposledy upravil cer.t dne sob 31 pro, 2022 3:24 pm, celkově upraveno 1
cer.t
 
Příspěvky: 300
Registrován: stř 13 úno, 2008 10:17 pm

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod cer.t » sob 31 pro, 2022 3:17 pm

Ad cenda:
Tak je treba se divat lepe, protoze je 100%, ze jiz koncem 90. let byly horni strany rakvi v Krnove strikany v barve kopuli.
Ale jak pisete po chvili z revize je to sede... zvlast vozy CMC maji rakev sedou a kopule bile, tak ten rozdil i po lehkem zaspineni je k nepozani.
A jeste dotaz k typu Rajek v Mokre/Blazovicich? Jaky typ nemely? Myslite barevne nebo typ vozu? Typ vozu maji dodnes a barevne reseni mely brzy po revoluci v barvach CVM, tak jak to kdysi delala Zerba.
cer.t
 
Příspěvky: 300
Registrován: stř 13 úno, 2008 10:17 pm

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod Mcx » sob 31 pro, 2022 3:22 pm

čenda píše: navíc si myslím že až do roku cca 91 Cemo (Blažovice) tento typ rajek vůbec neměla

tady důkaz toho, že myslet neznamená vědět :D
097_4247_a.jpg

po přečíslování jako vůz 84 54 930 6523-7, je v zařaditelské smlouvě 6299/81-15 stále veden pod domovskou stanicí Blažovice
Naposledy upravil Mcx dne sob 31 pro, 2022 3:40 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod čenda » sob 31 pro, 2022 3:23 pm

CMC rakev sedou a kopule bile ano ale až cca po roce 91
čenda
 
Příspěvky: 25
Registrován: úte 03 dub, 2018 12:10 pm

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod horak » sob 31 pro, 2022 3:26 pm

cer.t píše:Ad cenda:
Tak je treba se divat lepe, protoze je 100%, ze ji koncem 90. let byly horni strany rakvi v Krnove strikany v barve kopuli. ....

OK, to všetko beriem, že to tak mohlo byť (za čias ČD), ALE prečo ROCO to tak nastriekalo, keď je na nich dátum revízie Vagónka Poprad 74/75/76 a navyše je to ČSD :?:

Prúserom boli podklady? Alebo si (novšiu) farebnú kombináciu niekto v ROCO zovšeobecnil na všetky typy Raj bez ohladu na časové obdobie?
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod čenda » sob 31 pro, 2022 3:29 pm

Ano, myslet znamená hovno vědět, ale jak jsem psal koukám na to asi 50 let, nevím co je to za dokument, navíc Blažovice psané tužkou, pokud jsem viděl tak když se tu objevila rovná byla z Maloměřic, Trenčína nebo nějaké stavební firmy, samozřejmě jsem neviděl vše, jen píšu co jsem viděl
čenda
 
Příspěvky: 25
Registrován: úte 03 dub, 2018 12:10 pm

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod cer.t » sob 31 pro, 2022 3:32 pm

Ad horak:
To se ptejte v Roco.... nevim, kde k tomu prisli. Ja jen se snazim dobrat k tomu, zda je to za dob CSD realne provedeni. A jak vidno, nikdo k tomu nic nema.

Ad cenda:
V 90.letech CVM (seda rakev/zlute kopule) a az od 2000 CMC (seda rakev/ bile kopule). Za dob CSD samozrejme patrila Mokra pod CEVA GR Praha.
Naposledy upravil cer.t dne sob 31 pro, 2022 3:39 pm, celkově upraveno 1
cer.t
 
Příspěvky: 300
Registrován: stř 13 úno, 2008 10:17 pm

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků