Faccpp 411V - hopperdozator

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Faccpp 411V - hopperdozator

Příspěvekod mastanec » úte 24 úno, 2015 12:05 pm

Zdar vsem,
uz dlouho jsem inspirovan praci V. Klusacka aka. Tempotaxi a take jsem si to chtel zkusit.
Toz, predlohu jsem si na prvotinu jednodussi vybrat nemohl, v poslednich 2 letech me ucarovaly vozy hopperdozator (nejak se z toho u nas stalo Chopper coz v AJ znamena - upraveny motocykl vetsinu stylu HD, nebo slang pro helikopteru, ci kuchare kdo velice rychle seka zeleninu :wink: )

Na Parostroji je hezky clanek o techo vozech http://parostroj.net/katalog/nv/clanky/Faccpp/Faccpp.php3
Vykres jsem nesehnal, po velmi dlouhem hledani jsem krom vyse nasel par nakresu, i Ruskych, rozmerovych udaju a mraka fotek.
Jakmile jsem mel dostatek podkladu, a prisly mosazne profily zacal jsem se stavbou.
Nejdrive strany vany, na ty prilepil vsechny prolisy, pasky jako zaklad pod I profily (nenasel jsem dostatecne male, jsou slepeny z evegreenu a mosaz T profilu) a slepil vanu dohromady. Pote nasledovalo dokonceni celniku a dolepeni nastaveb na nich.

Ted dolepuji detaily a kompletuji vysypku, jak bude tepleji tak to dostrikam, dostal jsem i foto z dob csd, podle kterejho pak udelam popisy.
Od posledniho foceni ma vuz ovladani vysypneho mechanismu, tlakovou nadobu brzdy a par detailu.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Edit:
jeste jsem zapomel, chtelo by to soupravu, ale tu rukama delat nebudu, vivat modernim technologiim, az budu mit nejake dalsi update k obrazkum dole tak to sem pridam.
iMaterialise prime gray, stereolitografie, no na to jak se s timto materialem chlubili tak nic moc, verze 1 namalovano bez prolisu:
Obrázek

Shapeways Frosted ultra detail, akryl resin, stereolitografie, na cizim foru ktere navstevuji se z tohoto materialu deji divy! material je docela pevny, pruzny na vetsich dilech, ale velice krehky na tenkych castech (viz obouchane rohy na budoucih I profilech), jsou videt i jednotlive vrstvy resinu - stopy vyrobniho procesu.
Kvuli krehkosti si to necham priste poslat s pomocnym materialem.
Obrázek
ČSD EP 3-4, H0, Digi, blog: http://goo.gl/KMybUF
mastanec
 
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 27 pro, 2012 7:54 am

Re: Faccpp 411V - hopperdozator

Příspěvekod kecu.p » úte 27 úno, 2018 8:27 pm

Ahoj. Je to už nějaký pátek, co jsi sem přidal příspěvek. Chtěl jsem se tě zeptat na použité podvozky. Mám 2 vozy koupené od pana Knížky z Kraslic a bohužel podvozky jsou slabina těch vozů. Jsou z resinu. Děkuji za odpověď.
H0 DCC + H0e analog
KŽM Sokolov

ČSD ep. 3 a 4
Uživatelský avatar
kecu.p
 
Příspěvky: 613
Registrován: pon 18 kvě, 2009 8:08 am

Re: Faccpp 411V - hopperdozator

Příspěvekod Colonel32 » úte 27 úno, 2018 8:50 pm

Není ten pán od firmy Albert model?
Colonel32
 
Příspěvky: 855
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: Faccpp 411V - hopperdozator

Příspěvekod Petr Barchánek » ned 11 bře, 2018 4:52 pm

Dá se to zmenšit a vytisknout v TT?

Jinak lingvistická poznámka: "to-chop" sice znamená "sekat" (a odtud i všechny ty motorky, vrtulníky, kuchaři i řízky "pork chops").
Ale pozor. Se slovesem "to chop" to nemá Faccpp 411V nic společného.

Začneme od podstatného jména "dozer" původně z Angl. slovesa "to doze"/ něm. slovesa "dosieren" = dávkovat, tedy "dozer" - "dávkovač" . Od slova "to doze"/"dosieren" vzniklo též další "české" slovo "Buldozer/Bulldozer" - doslova "dávkovač velkej jak bejk".

Vagon na sypké zboží se spodním vykládáním (česky Sa/Sav/Sas/Savz/Sasz atd) se odjakživa nazývá anglicky Hopper. Slovo "Hopper" poprvé použil v jedné ze svých knížek Geoffrey Chaucer (1343-1400) k popisu trychtýře s hranatým průřezem.

Hopper-dozer tedy znamená doslova "hranatý trychtýř s dávkovačem".
Chopper-dozátor (čteno s "CH" na začátku) je početšněná verze ruského výrazu хоппер-дозатор, protože rusové neuměli vyslovit "H" ve slově Hopper, tak ho nahradili písmenem CH. To ostatně dělají dodnes, když o vízum žádá někdo, kdo má ve jméně "H". Do Ruska se vozy tohoto typu dostaly z USA během války.

Stejně se nám přes SSSR dostal i "Dumkár" u ČSD Ua/Nass, původně "Dump-car" od slova "to dump" - sklápět, tj vagon-sklápěčka. Výrobcem a držitelem patentu byla před cca 80 lety firma DIFCO v USA.
Petr Barchánek
 
Příspěvky: 259
Registrován: úte 11 črc, 2017 3:54 pm
Bydliště: Zubrnice

Re: Faccpp 411V - hopperdozator

Příspěvekod mastanec » pon 16 dub, 2018 8:22 am

Zdravim vsechny, a omlouvam se za pozdni odpoved.
Ne nejsem od Albert model :D

Podvozky jsem koupil u firmy Modela LV (delaji Ruske vozy) http://www.modela.lv/new_modela/contacts/?lang=en

Zmensovani do TT, od doby co jsem namaloval toto jsem v CADu nijak nepostoupil, takze to nebude asi tak jednoduche zmensit, STL a cad soubory stale mam
Nemam poradny vykres ani moznost si vuz nekde poradne omerit, kdyz se vracim do CR tak mam sotva cas na navstevu rodiny a pratel.
Model je v podstate delany podle planku co jsem nasel na netu neustalem porovnavani fotografii a protoze je mi mnoho rozmeru neznamich tak i hodne dopocitavani a odhadu :(

re: Anglictina, vim co ty slova znamenaji, jen jsem se pozastavoval nad tim jak se z toho v stalo Chopper/Čoper (ty vole čoper to je slovo) :D

obrazky ze stareho postu zmizely, tak at se vi o cem je rec, vecer pridam foto podvozku
Obrázek
Obrázek
Obrázek

3D tisk - je to 4 roky zpet, takze od te doby uz jsou o trochu lepsi materialy, ja jsem pouzil to co tenkrat bylo a tak aby me to nezruinovalo:
Obrázek - prime gray
Obrázek - FUD

neukazuji se mi obrazky, tak tady:
https://imgur.com/a/vAQUC
ČSD EP 3-4, H0, Digi, blog: http://goo.gl/KMybUF
mastanec
 
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 27 pro, 2012 7:54 am


Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 6 návštevníků