Poštovní vůz F "Rybák"

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Poštovní vůz F "Rybák"

Příspěvekod Borik » stř 20 srp, 2014 8:05 am

Byl jsem požádán abych pro svého známého sestavil model poštovního vozu F Rybák, je to stavebnice firmy Detail, velikosti TT (1:120). Protože modelařím již 40 let tak jsem na to kývl - žádný problém. No a tím jsem si naběhl na vidle. Když jsem model uviděl tak to byl šok. Sestavuji modely letadel a občas pro spestření nějakého pásáka (tank). Ale to co se mi dostalo do ruk byla úplně jiná liga - PUR díly a plechy a navíc v návodu, že se jedná o model pro pokročilé takže návod není podrobný. Může mi,prosím, někdo poradit, jestli k tomuto modelu existuje nějaký návod pro začátečníky, plánky, nebo nějakou radu jak to dát dohromady bez stráty kytičky? Nerad bych zkazil model za 1143,- Kč. V návodu se píše o letování, ovšem toto je úplně mimo, takže snad budou stačit kyanoakrylátová lepidla.

Děkuji za jakoukoli radu a omlouvám se, že obtěžuji, ale opravdu nevím co dál.

Bořik

borivojhodek@centrum.cz
Borik
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte 19 srp, 2014 1:32 pm

Re: Poštovní vůz F "Rybák"

Příspěvekod hank » stř 20 srp, 2014 8:22 am

Když vydržíš do večera, pošlu ti dost podrobnou dokumentaci skutečného vozu.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6116
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Poštovní vůz F "Rybák"

Příspěvekod Borik » stř 20 srp, 2014 8:41 am

Děkuji moc, nespěchá.

Bořik
Borik
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte 19 srp, 2014 1:32 pm

Re: Poštovní vůz F "Rybák"

Příspěvekod T 478 3022 » stř 20 srp, 2014 4:12 pm

Borik píše:.... ale opravdu nevím co dál.


Zdravím.
Myslím,že není třeba házet flintu do ječmene,nějak to dáme dohromady.
Taky ho mám rozdělaného,nějaké fotky mám na rajčeti.Snad vám prozatím těch pár fotek bude stačit.Ten kyanoakrylát by na to mohl stačit,ovšem zkušenost nemám-raději se popálím pájkou,než bych si slepil prsty.Mám pocit,že na stránce Mojett byl popis stavby nějakého leptu pomocí lepidla,tak třeba vám to pomůže co a jak použít za lepidlo.http://richardbiaggi.rajce.idnes.cz/F-rybak/#
T 478 3022
 
Příspěvky: 163
Registrován: sob 10 lis, 2012 5:07 pm

Re: Poštovní vůz F "Rybák"

Příspěvekod hank » stř 20 srp, 2014 5:48 pm

Borik: Poslal jsem ti slíbené přes úschovnu.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6116
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Poštovní vůz F "Rybák"

Příspěvekod Borik » čtv 21 srp, 2014 6:36 am

Pánové, díky. Obrazovou dokumentaci jsem obdržel. Děkuji za pomoc, bez pomoci bych to nedal.
Dovolil bych si dotaz - ohýbání děláte nějakou ohýbačkou, nebo stačí po kouscích kleštičkama? Dva ohyby mají být kulaté (přes kulatinu 4,5 mm) je potřeba toto místo nahřát? Ptám se protože u "letadýlek" nahříváme třeba plechové kryty podvozků aby se lépe tvarovaly přes kulatinu. Asi na Vás budu mít dost diletantské dotazy, takže se mnou mějte, prosím, trpělivost. Ještě jednou díky moc.

Bořik
Borik
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte 19 srp, 2014 1:32 pm

Re: Poštovní vůz F "Rybák"

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 21 srp, 2014 1:03 pm

Vyhřátá mosaz je na ohýbání lepší, jde to lépe.
nevím jak dlouhé kusy chceš ohýbat, samozřejmě je ohýbačka lepší, ale při pečlivé práci u menších dílů Ti kleštičky stačí a nemá cenu ji kupovat kvůli jedné stavbě.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Poštovní vůz F "Rybák"

Příspěvekod T 478 3022 » čtv 21 srp, 2014 2:09 pm

Bořik
jen na rychlo,neb dnes nejsem pánem svého času.
Kulaté ohyby u téhle stavebnice netřebanahřívat.Je to tam zeslabené,přes kulatinku to jde bez problému.Ty pravoúhlé dělám přes ohýbačku fotoleptů,ale myslím že nebude problém udělat to opatrně kleštičkama.
Omlouvám se za strohost,ale snad to takhle zatím bude stačit.
T 478 3022
 
Příspěvky: 163
Registrován: sob 10 lis, 2012 5:07 pm

Re: Poštovní vůz F "Rybák"

Příspěvekod Borik » pát 22 srp, 2014 6:20 am

Pánové, díky moc za rady. Ten kulatý ohyb je v místě stavebnice zeslaben několika naleptanými svislými tahy zevnitř (výška ohybu je 20 mm), takže by to mělo být hodně usnadněno. Příští týden jsem mimo republiku, ale pak jdu na to, a dovoluji si poznamenat, že bez Vašich rad bych to nedal. :D :D :D

Díky.

Bořik
Borik
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte 19 srp, 2014 1:32 pm

Re: Poštovní vůz F "Rybák"

Příspěvekod Borik » stř 03 zář, 2014 11:10 am

Dobrý den pánové,
tak jsem se dal do sestavování až jsem narazil na jeden problém. V návodu se píše:
"Z mosazného plechu (A) vezmeme kinematiku spřáhla, a to díly 1, 2 a 3. Tyto díly musí být zcela dokonale vyhlazeny. Díl 1 položíme číslem nahoru a do otvoru vlepíme čep kinematiky (délka 3 mm, průměr 1 mm). Po zaschnutí nasuneme na čep díl 2 (opět číslem nahoru) a přilepíme k dílu 1. Oba díly musí zcela lícovat. Stejně postupujeme s dílem 3. Nakonec na čep přilepíme držák spřáhla z černého leptu, který před přilepením ohneme dle nákresu."
No a tady jsem se ztratil a to zcela, co to je a kam to nalepit? Nemáte, prosím, někdo fotečku, nebo radu?
Promiňte, že obtěžuji asi pro Vás diletantskou otázkou.

Bořik
Borik
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte 19 srp, 2014 1:32 pm

Re: Poštovní vůz F "Rybák"

Příspěvekod T 478 3022 » čtv 04 zář, 2014 11:18 am

Omlouvám se,ale bohužel toto je zrovna věc z kterou vám nepomůžu.Spřáhování u jakéhokoliv vozu řeším pomocí kinematik Peho.Na tento vůz dávam Peho 100,ty krátké z magnetem.
T 478 3022
 
Příspěvky: 163
Registrován: sob 10 lis, 2012 5:07 pm

Re: Poštovní vůz F "Rybák"

Příspěvekod blekk1 » čtv 04 zář, 2014 10:22 pm

Ja som to riesil s kinematikou Peho101, tu su foto http://blekk1.rajce.idnes.cz/Be_Rybak/
blekk1
 
Příspěvky: 156
Registrován: pon 07 led, 2008 12:07 pm
Bydliště: Púchov

Re: Poštovní vůz F "Rybák"

Příspěvekod Borik » stř 10 zář, 2014 8:13 am

Kolegové (jestli se tedy nad tímto oslovením neurazíte), díky moc za pomoc. Mám hotovou kompletaci podvozku, a kompletuji skříň vozu. Nyní bych se rád optal na odstíny barev. Podvozek by měl být asi černý, střechu vozu bych dal asi tmavě šedou a skříň vozu tmavě zelenou, ale nemám jasno nad barvou interiéru (a za tyto znalosti bych se měl asi stydět, protože jsem režista a žena už dělá více jak třicet let u dráhy). Stavím modely letadel a požívám barvy Gunze (řady C a H) a před barvou základovku surfacer. Snad to bude vhodné i na tento model. Jestli máte ještě někdo obrázky stavby tohoto vozu na webu, pošlete mi, prosím, link. Ty obrázky mi hodně pomohly, bez nich bych to nedal. Díky rovněž za podporu slovní i obrazovou.

Bořik
Borik
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte 19 srp, 2014 1:32 pm

Re: Poštovní vůz F "Rybák"

Příspěvekod hank » stř 10 zář, 2014 10:13 am

V tom balíku souborů, který jsem ti poslal v srpnu, byly i barvy vnějších nátěrů a barevné fotky původního provedení interiéru.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6116
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Poštovní vůz F "Rybák"

Příspěvekod Vladimír_B » stř 10 zář, 2014 5:30 pm

Vím o pěkném článku v některém z časopisů věnující se F/R, jen nevím ve kterém :D Hledání bude chvíli trvat. Co si tak pamatuji z dřeváků, tak hnědočervená podlaha, žlutá/okr stěny, sedadla a bílý strop...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Další

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků