Figurky

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Figurky

Příspěvekod vvitty » stř 30 říj, 2013 11:12 am

Pri umisteni do vozu z tech detailu obliceje stejne moc videt nebude. Nejake ty rysy tam jsou, ale Preisser to pochopitelne neni.
Taky je tam jina cenovka nez u Preissera...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Figurky

Příspěvekod Franky » čtv 04 úno, 2016 1:57 pm

Nechci zakládat další vlákno a proto to dám sem (byť je to spíš do Doplňků). Něco málo k nebarveným figurkám.

http://vyhybkar.blogspot.cz/2016/02/jak ... gurky.html
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 315
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Figurky

Příspěvekod Radek » sob 06 úno, 2016 9:10 pm

V enku? Tak to je pecka.
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: Figurky

Příspěvekod mizl » ned 07 úno, 2016 10:27 am

Já bych se rád zeptal jakou barvy použít na různé části figurek. Nebo aspoň základní řadu barev pro malování figurek. Existuje někde nějaký seznam použití barev ??
Například :

pro barvení kůže - č. barvy, název
šatů - ....
Boty - ....
Kufry - ...


Rád bych si začal také barvit figurky,jelikož v nabídce zpravidla nejsou ty, co bych potřeboval. Ale nevím jakou základní škálu barev si pořídit pro barvení figurek.
Snad jsem přiblížil můj dotaz, pro lepší pochopení.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Figurky

Příspěvekod Franky » ned 07 úno, 2016 3:52 pm

Ahoj Michale,

já používám řadu Modelcolor viz. http://cdn.acrylicosvallejo.com/96921f6 ... _rev01.pdf

Šaty a kufry jsou na tobě. Kůži dělám kombinací 1:1 z 70.815 (Basic Skintone) a 70.955 (Flat Flesh). Jinak mám nějakou základní škálu barev, v případě nouze je kombinuji nebo sahnu po syntetice.
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 315
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Figurky

Příspěvekod mizl » ned 07 úno, 2016 3:58 pm

Děkuji za odpověď. Dá se z toho obsáhle čerpat. Zkusím koupit nějaké barvičky s figurkami a začnu zkoušet barvit.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Figurky

Příspěvekod FrantaHO » ned 07 úno, 2016 6:05 pm

mizl píše:Rád bych si začal také barvit figurky,jelikož v nabídce zpravidla nejsou ty, co bych potřeboval. Ale nevím jakou základní škálu barev si pořídit pro barvení figurek.

Michal


Úplně nejzákladnější je tělová barva. Tu vyrábí Revell pod označením MATT 35 (v případě že nechceš afroameričana). Na figurky používám řadu Email Color. Hezky se s ní pracuje štětcem.
Uživatelský avatar
FrantaHO
 
Příspěvky: 164
Registrován: sob 07 úno, 2015 2:59 pm

Re: Figurky

Příspěvekod Radek » ned 07 úno, 2016 6:59 pm

Taky používám tu pleťovou co Franta. Ostatní barvy míchám z toho co dům dá, podle chuti. Spotřeba je v tomto případě po kapkách, takže kapku toho a když to není ono, tak ještě kapku tamtoho. Dobré ale je, než se do toho pustíš, připomenout si pojednání o sytosti barev vzhledem k měřítku, které tu čas od času připomíná Petr Zatřepálek, ale zrovna to nemůžu najít. Snad se k tomu vyjádří, on to umí podat.
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: Figurky

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 08 úno, 2016 9:00 am

Když mne tu uvádíte, hodím tedy do placu něco málo:

1) ZAČIŠTĚNÍ FIGUREK - Figurky Preiser a i většina jiných- mají bohužel po obvodu stopu po dělení formy. Tohle najdete občas i na rezinových, pokud je forma už vyběhaná nebo to dotyčný výrobce lije do formy dvoudílné. Odstranění toho "švu" je neprostá nezbytnos, a provádím to tak, že používám skalpel s výměnou čepelkou (vede každá lepší lékárna) a hranou čepelky "jezdím" přes figurku tak dlouho, dokud šev z figurky nezmizí. U větších nerovností /nálitek/ použiju jemnější šmirgl a místo s nálitkem opatrně přebrousím. Šev samozřejmě vede i přes obličejovou část figurky - zde v pohodě pomůže zaoblená, nová a ostrá čepelka skalpelu, kterou opatrně odškrábu případně seříznu šev tak jak potřebuji. U N figurek jsem tuhle titěrnou práci nezkoušel, u TT a 1/144 to moje oči a ruce ještě zvládají... Na finální dočištění/zaleštění figurky používám leštící zlatnickou utěrku plus jemnou kovovou leštící vlnu (mám od nás ze skláren, nicméně viděl jsem jí před lety prodávat i v klenotnických potřebách).

Pozor na figurky z vinylu podobné hmoty, ty se očistit prakticky nedají, a brát do ruky aniž by z nich odpadla barva, už vůbec ne! Poznají se podle toho, že jsou jako by "gumové". TYHLE FIGURKY NEBRAT!!!!!!

2) PŘÍPRAVA PŘED BARVENÍM - základem je figurku zafixovat k nějakému držáku, aby jí člověk nemusel furt brát do ruky, nezamastil si jí a nebo si nesetřel barvu. Vodouředitelný barvy jsou víceméně držáky, nejsou ale otěruvzdorný na hranách! Takže za tímto účelem kde to jde, navrtám do vhodných míst dírku a do ní strčím špičku párátka, nebo zalepím drátek. Pokud toto nejde, přilepím si figurku vteřinákem k tyčce plastu. Důležité je, aby bylo možné se k figurce dostat ze všech stran.
Když to mám takto nalepené, a vím že figurku budu moci držet jen za drátek nebo "podstavec", naředím si BÍLÝ surfacer nitroředidlem (používám bílý surfík Mr. Base White 1000). To že to naředím nitrákem a stříkám v několika tenkých vrstvách, mi řeší i odmaštění figurky. Ti co stříkací pistoli nemají, si to odmastí pomocí štětce a jarové vody případně technického lihu, a pak použijí jakoukoliv vhodnou MATNOU bílou ve spreji.

3) BARVENÍ - u takto malých měřítek /HO a méně/ nemá moc smysl řešit předstínování, nicméně někomu to může pomoci - na bílým surfem předbarvenou figurku stříknu matnou černou barvu ve směru stínu - tzn tak, aby měl vidět bílá místa tam, kde mají být při pohledu na figurku. Vysvětlím - bude-li výpravčí na peronu a budu-li se na něj dívat z boku, je logické, že nejsvětlejší místo bude bud směrem ke mně, nebo přímo tam, kam na figurku dopadá nejvíc světla - pod lampou apod... Ale jak už jsem uváděl, u pidiměřítek předstínování až tak moc nutný není...

Samotný barvení figurky začínám vždy od pleti a obličeje - Vallejo base skin, pak do prohlubní obličeje použiji base skin ztmavený a nakonec na vystouplá místa base skin hodně zesvětlený bílou. Komu se nechce míchat odstíny, může použít odstíny už hotový - Vallejo i Lifecolor mají už přímo hotový pleťový sady barev - pro naše vláčkařský účely stačí base skin, pak nejtmavší a nejsvětlejší odstín z těch sad. Mám-li už takto předpřipravený obličej a ruce figurky zaschlé, pouštím se do barvení vlasů případně rovnou oděvu - barvy si vyberete sami, podle toho jaký odstín požadujete. Pozor, je lepší si barvy vybírat ne přes net, ale někde na krámě - monitor a tištěný katalog hodně zkreslují! U oděvu i dalších detailů platí, že nejdřív barvím základní odstín, ztmavený do prohlubní a zesvětlený na vystouplá místa. Drajbruš používám často, ale pozor, použijete-li drajbraš jednou barvou na celou figurku, není to to pravé. Lepší je stínovat figurku po částech - obličej zesvětlenou pletovkou a bílou, oděv třeba světle šedou nebo případně neapol. žlutou, tmavou černohnědou natřené kožené popruhy a pásky pak lehce vzít rezavohnědou apod... Když mám figurku suchou, vezmu si olejovou barvu odstínu van-dyckova hnědá a naředím si ji ředidlem White Spirit od Winsoru (tohle ředidlo rychle schne a nedělá mi lesklý povrch). Takto vzniklou vodičkou pomocí štětce s dlouhým chlupem napustím draperie oděvu a lehce i všechny ostatní záhyby na figurce. Dá se na to použít i akrylová barva vallejo smoke nebo případně jiný vhodný akrylový odstín, naředěný lifecolor ředidlem, nicméně mě osobně nejvíc vyhovuje na tento účel olejová barva...

Tímto máme figurku z velké části natřenou. Zbývá dobarvit jemné detaily - knoflíky, přezky, odznáčky na čepicích apod. Postupuji takto - vemu černou nebo černohnědou barvu (v závislosti na barvě oděvu, na které daný detail je umístěn) a pomocí tenkého štětce /Kolinsky 1515/ nebo špičkou párátka udělám si nabarvím knoflík nebo požadovaný detail. Zajistím si tak vystínování inkriminovaného detailu. Po té na stejné, již zaschlé místo teprve aplikuji barvu požadovaného odstínu - bud pomocí výše uvedeného štětce, nebo pomocí vhodně upravené špičky párátka. Na kovové odstíny doporučuji Vallejo Oily steel, Vallejo Brass a zejména Vallejo Liquid Silver. Ještě jedna poznámka - je možné využít "acrylic thickener" od Lifecoloru - de facto přípravek určený na zvýraznování detailů - přidáním tohoto media do akrylové barvy zesílíte vrstvu nátěru a tím docílíte efektu vystouplých knoflíků, odznaků apod...

Poznámka - dělám-li figurku za okno do vagonu nebo interieru budovy, stačí ji jen vymalovat základními odstíny barev, předrajbrušovat neapolskou žlutou a záhyby na figurce napustit van dyckovkou. Detaily figurky přes okno vidět nebudou, digitální foták je sice svinstvo, nicméně věřte, že víc než neuplně nabarvená figurka vám bude na fotce vadit mezera mezi oknem a kastlí, blbě namalovaný rám okna nebo krupičkovatý nástřik kastle vagonu...

4) FINÁLE - figurku je možné přestříknout matným nebo polomatným lakem, ale pracujeme-li dobře a nejsou-li nanesené vrstvy barev příliš lesklé není přestřik lakem až tak nutný. Podle místa kde figurka bude umístěná, je dobrý zaprášit nebo zabahnit botky a nohavice - dělám to jednak pomocí tupování molitanem vallejo barvama, nebo častěji zlehka pigmenty prach a zem...

Snad vám rady budou k užitku.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Figurky

Příspěvekod Radek » pon 08 úno, 2016 8:47 pm

Tak to je vyšší dívčí... 8) Je to opravdu všechno uplatnitelné u těchto našich měřítek?
Měl sem na mysli jinou věc. Kdysi si tu rozebíral, že barvy v těchto měřítkách nemůžou být moc křiklavé. Už si to moc nepamatuju, ale od té doby už například nepoužívám černou, ale antarcit (revell 9). Mohl bys to, prosím, připomenout?

Dík Radek
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: Figurky

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 09 úno, 2016 8:24 am

Radek píše:Tak to je vyšší dívčí... 8) Je to opravdu všechno uplatnitelné u těchto našich měřítek?
Měl sem na mysli jinou věc. Kdysi si tu rozebíral, že barvy v těchto měřítkách nemůžou být moc křiklavé. Už si to moc nepamatuju, ale od té doby už například nepoužívám černou, ale antarcit (revell 9). Mohl bys to, prosím, připomenout?

Dík Radek


Uplatnitelné to rozhodně je, neb vedle patinovaný mašiny, krajiny více méně z přírodních materiálu (nebo origoš hodně připomínajících) a patinovaných budov, ti bude "jen" nabarvená figurka bez alespoň základního vystínování vypadat hodně divně...

Křiklavé barvy - nevím přesně co máš na mysli, já pod tímto pojmem spíše chápu barvy vyloženě svítící - signal red, Leuchtorange apod. Nicméně v malých měřítkách je třeba dodržovat jednu zásadu - měřítkový efekt - černá tedy není černou, ale spíše černošedá nebo černomodrá. Čistě černá má sloužit pouze ke stínování nebo jako základovka ... Dtto čistě bílá - filtrama a washema bílou vždy trochu přitmavíš, takže je pak OK, takže čistě bílou "bez úprav" si nechávám jen pro zvýraznění detailů - knoflíky, páčky, ciferníky...
Ale pozor, záleží na jaké ploše to použiješ - třeba černý montérky - klidně natřu černou barvou, pak drajbrušem šedými odstíny vytáhnu draperie oděvu a tím kalhoty na figurce získají 3D efekt a pak to případně ještě dotonuju podle potřeby... Naproti tomu u parní mašiny kde jsou plochy větší - stříknu kastli černou (dříve Humbrol 65, nyní černý surf Gunze) a přes to stříkám proužky a hady lesklý černý spolu s dalšíma skvrnkama clear blue a smoke barvy různě vedle sebe - rozbiju tím jednolitost povrchu a vytvořím si základ pro další patinu... Takže asi takto... Moc záleží jaký máš cit pro barvy. Figurka je malinká, takže třeba když chlápkovi v modrákách dáš křiklavě červenou čepici, tak ti ta čepice na první pohled bije do očí, když čepici uděláš tmavě červenou nebo vínovou, už ti to tolik "řvát" nebude...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Figurky

Příspěvekod Franky » úte 09 úno, 2016 8:57 am

Popis je to každopádně perfektní ale dle mě použitelný spíše pro figurkáře a diorámisty od 1/35 a 1/48. Neumím si úplně tuhle techniku představit při použití na vláčkařská měřítka (snad s vyjímkou G měřítka).
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 315
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Figurky

Příspěvekod Radek » úte 09 úno, 2016 10:13 am

Díky za vyčerpávající elaborát. Musím se přiznat že ne všemu rozumím, něco je na mně moc složité a mnohé z uvedeného ve svých zásobách nemám. Ale určitě si z toho zase něco vyberu, přidám to k tomu co už vím a co už sem si vyzkoušel a s novou chutí se budu pouštět do dalších modelářských dobrodružství...
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: Figurky

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 09 úno, 2016 7:18 pm

Malá ukázka, figurky zabudované v mém nádraží Igra HO, a tedy "jednodušší" metoda viz výše - dvě barvy na ksicht, prosté nabarvení oděvu a vlasů, wash vandykovkou a finální drajbrušh...

Druhý obrázek - pilot 1/72, jinak mnou barvený TTčkový figurky může případně nafotit a fotky vyvěsit kolega Miloš... Na svoje vlastní figurky krom tankistů a letištního personálu v 1/72 bohužel s ohledem na zakázky nemám čas...
Přílohy
F15 IDF 1-72 ladder.jpg
F15 IDF 1-72 ladder.jpg (228.99 KiB) Zobrazeno 6413 krát
05.jpg
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Předchozí

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků