Data v popisech

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Data v popisech

Příspěvekod j p » ned 13 říj, 2013 11:00 am

Mam takove dilema, ktere je pravdepodobne spolecne vsem velikostem, tak proto se ptam tady:

Pri stavbe konkretnich vozu vychazim z fotografii skutecnych vozu (pokud se mi je podari sehnat). Ovsem tyto fotografie byly porizeny v ruznych letech. A tak i kdyz konkretni dva vozy existovaly spolecne, jejich fotografie mohou byt klidne s odstupem 15-20 let.
A ted k problemu: kdyz udelam data vahy a revize podle fotek, tak ty dva vozy uz nebudou souhlasit, protoze mezi daty prvniho a druheho vozu bude prilis velky odstup. Kdyz si data vymyslim, tak sice budou vozy casove odpovidat, ale takove reseni nebude podlozeno zadnymi podklady.
Obtisky nejsou, takze je stejne musim delat sam, tzn. obe reseni jsou stejne pracna.
Jak byste tento problem resili vy?
Udelat vsechno podle fotek nebo upravit data tak, aby souhlasila u vsech vozidel?
Velikost TT: 1. Pennsylvania Railroad 1940-1960 2. CSD 1946-1993
j p
 
Příspěvky: 442
Registrován: čtv 30 pro, 2010 1:54 pm
Bydliště: Dansko

Re: Data v popisech

Příspěvekod Jacek » pon 14 říj, 2013 10:23 pm

S tímto problémem jsem se potýkal při tvorbě obtisků pro svoje modely. Jenže hned v začátcích jsem došel k tomu, že data v tabulkách si prostě budu muset vymyslet, protože jinak obtisk nebude asi nikdy. Datum revizí, mazání ložisek, vážení, prvního laku, ev. druhého. Až moc podrobností, které prostě na žádných dobových fotkách nejsou. Tohle si můžu dovolit pouze u současných vozidel, kde si všechno nafotím. Čili jde o to, data přizpůsobit konkrétnímu období dané epochy a u různých obtisků nedělat velké rozptyly. Odstup 15 - 20 let už jsou dvě různá období, to už není jen o datu v tabulce, viz - http://www.jacek-modely.cz/epochy/
Ovšem pozor, jsou mezi námi i "ultras" :mrgreen: , kdysi jsem byl na burze v Brně svědkem toho jak si pán prohlíží lupou cisternu, pak vytáhl sešitek a konstatoval, že všechno je ok, ale datum revize je špatně, protože ten den roku 61 byla neděle a paskvil nekoupí :shock:
Jenže až tak se to "žrát" nedá. Teď zrovna dokončuji model současného čtyřkového brejlovce. Mám podrobnou dokumentaci od několika lidí. Výsledek je ten, že z mnoha fotek stejné mašiny z relativně stejného období jsem si musel vybrat konkrétní provedení. Různé nápisy před a po zavedení nové normy, čisté podvozky nebo linkované, různá depa jak se mašina stěhovala, nehledě na čistotu laku po nastříkání, zašpinění, obnově, atd...

Je třeba mít v pořádku všechny ostatní údaje, ale datum neřeším, to nikdo bez fotky neověří.
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Data v popisech

Příspěvekod vvitty » pát 18 říj, 2013 3:41 pm

Píšu si, plánovat data revize na pracovní soboty :D
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Data v popisech

Příspěvekod radeksindy » pát 18 říj, 2013 6:19 pm

Samozřejmě zjištění přesného data je prakticky nemožné, ale občas to možné je a nemálo modelů to tak má (tedy v H0). Obecně chci aby data odpovídala provedení. Na datumy koukám jako první, nesoulad se zbytkem popisů je obvykle jen začátkem nalézání dalších chyb. Často to znamená, že autor popisů neví do dělá, a mám si dát pozor.

Malá poznámka k odkazovanému článku a tuto větu:

Období epoch udávají mezinárodní modelářské normy NEM – zde, popis jednotlivých epoch je však pro našince příliš obecný a nic neříkající. Upravená československá norma – zde, už je podrobnější, počítá i s tzv. periodami.

Všechny verze mají dělení epoch na periody, záleží na autorech národních verzí kolik jich využijí. V každém případěje toto určení velice přibližné a rozhodně správnější by bylo, kdyby měly lokomotivy, osobní a nákladní vozy svoje vlastní dělení do period.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Data v popisech

Příspěvekod j p » pát 18 říj, 2013 10:19 pm

ve vete
Období epoch udávají mezinárodní modelářské normy NEM prelepte slovo "mezinarodni" slovem "evropske".
NEM = Normes Européennes de Modélisme

Ja nastesti pracovni soboty moc neresim, protoze presne datum z mych vozu maji jen cisterny. Tam je tlakova zkouska kotle a bezpecnostniho ventilu jako presne datum. Vaha, revize a datum vyroby je jenom mesic a rok (tak jako na skutecnych vozech).
Vetsinou mam presne jeden vuz a zbytek vozu stejneho typu se snazim odhadnout - ale snazim se davat alespon cisla vozu podle fotek. Data se u fotek z internetu v nizkem rozliseni precist nedaji. Ani knizky moc nepomahaji. Vetsinou se ale da najit kdy byla serie vozu vyrobena a kdyz mam presne vuz uprostred serie, tak vozy s nizsimi cisly budou mit drivejsi datum vyroby a vozy s vyssim cislem naopak.

Me spis zajima, jak delaji popisy ostatni. Ono u TT se toho bez lupy stejne moc precist neda.
Velikost TT: 1. Pennsylvania Railroad 1940-1960 2. CSD 1946-1993
j p
 
Příspěvky: 442
Registrován: čtv 30 pro, 2010 1:54 pm
Bydliště: Dansko


Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 23 návštevníků