plosinak Px

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

plosinak Px

Příspěvekod pantany » ned 03 úno, 2013 9:00 am

zdravim kolegov modelarov! mam jednu otazocku, staviam sestose vozne Px CSD. jeden bude urceny do vojenskeho transportu na prevoz tankov. nakolko vojensky transport bude kompletny neviem ako vyuzit druhy vozen, teda aky mu dat naklad. predsa len ked ma vozen nosnost cca 80 ton je chore tam davat nejake tie drevene tramy, nemate niekdo fotky tohoto vozna co v skutocnosti okrem tankov mohol prevazat? takujem za odpoved a pripadne linky na fotky
pantany
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 25 úno, 2010 12:00 pm

Re: plosinak Px

Příspěvekod hank » ned 03 úno, 2013 9:49 am

pantany: Obrněné transportéry. Dělostřeleckou a raketovou techniku. Ženijní techniku. Těžké nákladní automobily.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6116
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: plosinak Px

Příspěvekod Vladimír_B » ned 03 úno, 2013 10:54 am

stavební výrobky: stropní, silniční a jiné panely, překlady, pilíře, svislé konstrukční prvky montovaných hal; hutní výrobky: ingoty, válce, plechy, profily, Mannesmannky z Chomutova; kontejnery; nechat vůz prázdný; válcové nádoby: zásobníky, kotle, mísiče; konstrukce mostů, lávek, "produktovodů", jeřábové dráhy a jejich konstrukce, mostový jeřáb ze Slováckých strojíren, trust podniků Chepos Brno; vyprošťovací tank (Nehodový pomocný vlak) ...

a tady je i nějaký ten obrázek http://jeraby.wz.cz/VT/NV.htm
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: plosinak Px

Příspěvekod hank » ned 03 úno, 2013 12:07 pm

Vladimír_B: I když některé ze jmenovaných by spíš slušely jako náklad do vozu Hx, tedy hlubinového... Kritériem použití vozů Pa versus Px bylo požadované zatížení na běžný metr vozu. Např. u 4osáků ze 60. let to bylo max. 5,25 t/m, u Px 7,1 t/m. Kupodivu ani vozy Hx používané v 60. a 70. letech neměly povolené tak vysoké zatížení. Ale ty se používaly spíš pro překročené ložné míry anebo pro extra těžké kusy - např. 16nápravový vůz Hx uvezl 150 t.

zdraví
hank
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6116
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: plosinak Px

Příspěvekod Vladimír_B » ned 03 úno, 2013 6:23 pm

hank píše:Vladimír_B: I když některé ze jmenovaných by spíš slušely jako náklad do vozu Hx, tedy hlubinového...

Např.? Jen mě to zajímá, nic víc.
Bude to znít možná neskutečně, ale i v 21. století se objevují u nás na západě západní obdoby Px ložené tabulemi plechu. I fotku bych možná někde v binci našel...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: plosinak Px

Příspěvekod hank » pon 04 úno, 2013 11:36 am

Vladimír_B: Asi extrémní z toho, co pamatuju, byla v 80. letech přeprava kompenzátorů objemu primárního okruhu z Vítkovic pro reaktory VVER 440 v JE Jaslovské Bohunice, Dukovany a Paks. Ty se vyráběly vždy jako jeden kus o váze skoro 130 t a tak se i musely expedovat. Ale různých tlakových nebo reakčních nádob pro energetiku nebo těžkou chemii nebo jejich částí o objemech v řádu až stovek m3 se za bývalého režimu dráhou vezlo jistě víc a všechny na vozech Hx, vesměs instradované jako PLM (překročená ložná míra) - často nešlo ani tak o váhu jako právě o ty rozměry. Často se kvůli PLM na dráze mohutně blbnulo: Vylučovala se druhá kolej a/nebo se dělaly různé šachy s křižováním a předjížděním, někdy nešlo jet ani pod trolejí nebo se trolej vypínala, mezi Okříškami a Střelicemi se kvůli očekávaným přepravám pro Dukovany (nakonec se tento důvod ukázal jako zbytečný, ale to je jiná story...) preventivně měnily všechny příhradové ocelové mostní konstrukce apod.

Já jsem teď v práci, tak nemám moc času nad tím přemýšlet, ale třeba si večer doma ještě na něco vzpomenu.

zdraví
hank
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6116
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: plosinak Px

Příspěvekod Vladimír_B » pon 04 úno, 2013 4:08 pm

OK, stačí, děkuji. Já mám spíše "zkušenosti" z přeprav ingotů, válců a jiných Fe nesmyslů. Šel jsem okolo, tak tomu přeci rozumím. :D :wink: Inu těžký průmysl... Vámi popisované přepravy jsou k vidění tady: http://zelam-vzd-historie.ic.cz/ a poslední fotka je z Plzně. Už jsem to i autorovy psal, holt nemá čas...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: plosinak Px

Příspěvekod hank » pon 04 úno, 2013 7:21 pm

Vladimír_B: Ano, přepravy teplých ingotů z Plzně do Ostravy, to byla taky bohatýrská historie... to bylo na kolejích ČSD historicky snad nejtěžší tažené vozidlo, 20nápravový vůz Hx ze Studénky o nosnosti 260 t a celkové max. hmotnosti 416 t. Obrázky jsou na Parostroji.

A klidně bych mezi extrémy na kolejích zařadil i přepravy Castorů, tj. kontejnerů s vyhořelým jaderným palivem do meziskladu v JE Dukovany. Mj. také kvůli utajení a dalším mimořádným bezpečnostním opatřením.
(Našel jsem i obrázky:
http://www.lokomotivy.net/obrazky/750/0 ... trolem.jpg
http://www.egpi.cz/foto_detail.php?id=177
Ale to už je žhavá současnost. Možná až moc žhavá...)

zdraví
hank
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6116
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: plosinak Px

Příspěvekod Střelec » úte 05 úno, 2013 12:24 pm

Nevim, jestli to patří sem, ale nafotil jsem loni na podzim ve Škodovce privátní škodováckej plošiňák. Pokud je to něco jinýho, pak prosím admina o přeřazení. Mám ještě pár detailnějších fotek, ale jen z jedné strany...
Přílohy
DSCN4631.JPG
DSCN4630.JPG
DSCN4629.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: plosinak Px

Příspěvekod Vladimír_B » pon 11 úno, 2013 8:07 pm

>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň


Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků