Stavba vozu DPost/DFa v H0

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Stavba vozu DPost/DFa v H0

Příspěvekod mastanec » úte 08 led, 2013 5:57 pm

Dobry den vsem,

poridil jsem starsi, ale velice zachovaly Y vuz BDmse DR ve velikosti H0 od Sachsenmodelle.
Rad bych se dotazal na kolik je tento vuz vhodny na prestavbu na BDa/BDms CSD? Je mi jasne ze z toho vznikne asi paskvil ktery nikdy nejezdil,
ale co nadelame, okafrali jsme Sachsenmodelle, Tillig, ted i Roco, ze nikdo z nich nedela ( l ) vozy ktere by byly pouzitelne na nasich kolejistich.

Tento vuz nema vyhledove okenko vsazene do diry po okne, ale primo od otvoru pro toto (vyhledove okno neni soucasti skrine tak jako Roco, tedy prinejmensim to vypada ze na Rocu to soucasti skrine je)

Barva - vagonova zelena (ci mel bych pouzit jinou?)
potisky z parostroje 70/80-ta leta

Odstranim vetrace, ty jsou hrozne, na fotkach moc zretelne nejsou.
Dale schudky z leptu, mozna si i pohraju s navalky a vyhotovim z cerne buzirky.

Fota:
Obrázek
Obrázek

Budu vdecny za kazdou radu, jen mi prosim nepiste "Kup si ten stejny vuz, ale CSD a nebo Roco a mas to" ;)

EDIT: zmenil jsem velikost obrazku, puvodni byly moc velke, forum je zobrazilo orezane.
Taktez googlim a googlim, jiz jsem na fotech nasel bednu kterou muj vuz nema.
Jsem si vedom toho, ze tema vozy Y Tillig/Sachsenmodelle a jejich vhodnost pro CSD a jejich nasledovniky se resila nescetnekrat.
Budu Vas prubezne informovat o postupu stavby.

S pozdravem
Marian
ČSD EP 3-4, H0, Digi, blog: http://goo.gl/KMybUF
mastanec
 
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 27 pro, 2012 7:54 am

Re: Prestavba BDmse DR na BDms/BDs CSD, Sachsenmodelle H0

Příspěvekod mastanec » stř 09 led, 2013 9:51 am

Ze stranky http://nastoupil.com

Původní řada BDa – V letech 1974 až 1981 tehdejší ČSD obdržely sérii 441 vozů typu UIC-Y

tedy mene kulate rohy, vozy rezimu 50 se dvema schudky do vozu, 51 s tremi schudky
ČSD EP 3-4, H0, Digi, blog: http://goo.gl/KMybUF
mastanec
 
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 27 pro, 2012 7:54 am

Re: Prestavba BDmse DR na BDms/BDs CSD, Sachsenmodelle H0

Příspěvekod mastanec » úte 24 úno, 2015 11:47 am

Po delsi (hodne dlouhe) odmlce v tomto tematu se vracim s malym updatem.
Od te doby co jsem koupil tento vuz jsem zakoupil dalsi, v porovnani s temi novejsimi ma o poznani mensi okna a docela to bije do oci.
Za tu cenu co jsem to koupil poslouzi jako darce spodku pro jednu z mych staveb - DPost/DFa z odlitku (uz bych to z odlitku nedelal a volil jinou technologii).

Stale jeste cekam na dodavku leptanych oken od Banku, chtel jsem i leptane stupacky a schudky ale u Banku mi to nevyleptaji zkrz.
Obtisk je od Jirana, nejak nesedi a je zluty a asi i spatne umisteny (umisteny dle foto z roku 1991 na netu, obtisk velikostne nevychazi), priste obtisky od Parostroje. Nebil jsem si jisty strechou, ale nelibi se mi seda protazena na cela, nasel jsem foto vraku vozu CSD na alanbutchsek ktery ma celozelena cela a dokonce jeste zlute popisy.

Jeste bych poprosil admina o zmenu nazvu tematu "stavba vozu DPost/DFa v H0", diky

Obrázek
Obrázek

okno, ukazka jak budou vypadat, uz se tesim
Obrázek

Tak ted me ukamenujte!!! :D
ČSD EP 3-4, H0, Digi, blog: http://goo.gl/KMybUF
mastanec
 
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 27 pro, 2012 7:54 am

Re: Prestavba BDmse DR na BDms/BDs CSD, Sachsenmodelle H0

Příspěvekod TTmili » úte 24 úno, 2015 1:52 pm

K těm popisům od Jirana, měly by takřka dokonale sedět k podobě vozů tak jak chodily z dílen v letech 1983-1990, na popisy se tehdy používala skutečně žlutá, rozmístění popisků na podélníku bylo také nahuštěnější než je dnes (i když tam to taky bylo dílna od dílny) nápis Československá pošta byl taky dost velký. Naopak od roku 1990 se v popisu už nevyskytovalo "m" (označení jen DPost místo původního DmPost) a popisy byly nově bílé. Texty se začínaly roztahávat po celé délce podelníku a i se zmenšil nápis Československá pošta (případně úplně zmizel).
Vše lze vypozorovat z fotek, jen je nelze na googlu hledat pod hesly jako ČSD DFa nebo DmPost a podobně. Hodně fotek se dá najít třeba i u němců co k nám jezdívali fotit, a většinou lze i dobře využít fotky primárně lokomotiv, protože služební/poštovní byvaly řazeny převážně hned za lokomotivou.
A ještě poznámka k šedým čelům střech. Z NDR z Bautzenu sem vozy chodily v tmavě zelené barvě, se světlešedou střechou se zelenými čely a označením DFa. Až na označení by tvá podoba vozu přibližně odpovídala variantě po vyrobení. Jak vozy chodily do dílen, lakovaly se postupně do vagónové zelené (odstín je ještě tmavší a víc jakoby do modra) a případně dostávaly už i nové popisy. Zároveň s tím začaly i rozdíly v nátěrech střech. Šedá čela střech byla typickým znakem Plzeňských dílen, možná se to tak dělalo i jinde, to by možná zodpověděli znalejší. Zbytek dílen většinou lakoval čela střech podle výrobního schématu na zeleno.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Prestavba BDmse DR na BDms/BDs CSD, Sachsenmodelle H0

Příspěvekod mastanec » úte 24 úno, 2015 2:11 pm

TTmili diky za reakci
ja mam prave do 1990 proto to m
inspirace zde: http://www.alanbutschek.cz/fotod/DPost954_04.jpg Jan Jilek
a zde http://commons.wikimedia.org/wiki/File:DPost1991.jpg Petr S.
Prave ty popisy od Jirana jsem musel rozrezat na jednotlive a stejne jsem je vsechny nenacpal mezi dvere tak jak by mely byt (predpokladam, ze pod dvere se nedavaly, aby se neporusily pri nakladani posty).
Odstin zelene: toto je myslim humbrol brunswick green Obrázek prisla mi z odstinu zelene co mam neblize k vozum roco. Jeste to vyfotim vedle sebe s tovarnimy vozy.
ČSD EP 3-4, H0, Digi, blog: http://goo.gl/KMybUF
mastanec
 
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 27 pro, 2012 7:54 am

Re: Prestavba BDmse DR na BDms/BDs CSD, Sachsenmodelle H0

Příspěvekod George V. » úte 24 úno, 2015 3:01 pm

TTmili píše:Z NDR z Bautzenu sem vozy chodily v tmavě zelené barvě, se světlešedou střechou se zelenými čely a označením DFa.

...vozy z výroby byly skoro odstín khaki, ten odstín by se dal asi nejlépe odsledovat z fotek vozů Bymee z počátku 90-tých let.
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Re: Prestavba BDmse DR na BDms/BDs CSD, Sachsenmodelle H0

Příspěvekod TTmili » úte 24 úno, 2015 4:02 pm

George V.: Ona to byla jakási předpisová tmavá zelená co jí používali němci na svých vozech, na našich se vyskytovala do prvních dílen (viz. i zmíněné Bymee, ale tuhle nejednotnost odstínů zelené odstartovaly už Bpjo a Da v 60-tých letech). Tuším, že právě velice podobný odstín na svých ČSD vozech právě používá i Roco (podobně jako Kuehn v TT), naopak Tillig se v obou měřítkách drží takřka výhračně naší vagónové zelené (samozřejmě jen pro naše vozy).

mastanec: Jo pravda, toho jsem si původně ani nevšiml že ty popisky na podélníku lezou i pod dveře. Dokonce když jsem se trochu víc na ty popisy zaměřil, tak je vidět, že je patrně pan Jiran vzal z nějakého vozu v RIC režimu, jsou tam vyplněné různé tabulky, které by u vozu pro vnitro neměly (nebo nemusely) být. Čím to, že ale nesedí proporčně mezi dveře si netroufnu odhadnout, z fotek to nevypadá, že by dveře byly blíž k sobě, ale přitom se ani popisky nezdají extra vetší než jsou ve skutečnosti. Jediné co mě napadá, a nevím kde se to tam vzalo a co to je, jsou ty symboly mezi RIC tabulkou a nápisy s domovskou stanicí, tak možná tam jsou navíc, ale to vážně střílím od boku.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Prestavba BDmse DR na BDms/BDs CSD, Sachsenmodelle H0

Příspěvekod George V. » úte 24 úno, 2015 4:07 pm

Ne, ne, mně Roco připomíná klasickou vagónovou. Z výroby byla tmavší, šmrncnutá trošku hnědou...
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň


Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků