stříkání modelů

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

stříkání modelů

Příspěvekod lubomírz » stř 02 úno, 2011 6:43 pm

Zdar chlapy,možná se to tady už někde řešilo.Pokud ano tak se omluvám.Mám nachystané kastle vagónů od BTTB na přestavbu.Můžu je nastříkat rovnou barvou nebo je lepší nastříkat základem a pak barva+lak??Díky všem.
lubomírz
 
Příspěvky: 38
Registrován: pát 20 úno, 2009 6:16 pm
Bydliště: Hodonín

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Pája » stř 02 úno, 2011 6:50 pm

Odmastit,stříknou surfem a pak barvu
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Re: stříkání modelů

Příspěvekod lubomírz » stř 02 úno, 2011 7:13 pm

Díky za radu zítra koupím surf a dám se do díla.
lubomírz
 
Příspěvky: 38
Registrován: pát 20 úno, 2009 6:16 pm
Bydliště: Hodonín

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Pája » stř 02 úno, 2011 8:38 pm

Mě neděkuj,jsem ještě teoretik,ale potřebné triky saju zde : http://www.modelplac.cz/htm/tipy.htm
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Re: stříkání modelů

Příspěvekod airwar » pát 04 bře, 2011 12:58 pm

lubomírz píše:Díky za radu zítra koupím surf a dám se do díla.


Pokud je to hotový model a nepotřebuješ brousit dá se místo surfu použít základová bílá barva (modelářská), ma jemnější pigment než surfacer.
TT, I a II. epocha, jihomoravská lokálka, začátek dvacátého století
Uživatelský avatar
airwar
 
Příspěvky: 589
Registrován: čtv 07 led, 2010 11:07 am
Bydliště: Brno-Bosonohy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 04 bře, 2011 5:00 pm

airwar píše:
lubomírz píše:Díky za radu zítra koupím surf a dám se do díla.


Pokud je to hotový model a nepotřebuješ brousit dá se místo surfu použít základová bílá barva (modelářská), ma jemnější pigment než surfacer.


Opravuju -dá se použít jakákoliv barva, naopak volbou podkladové barvy vhodnéto odstínu docílíš následných zajímavých efektů při následném nástřiku - stínů, rozbití jednolitosti povrchu aj.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod airwar » pát 04 bře, 2011 8:13 pm

Petr Zatrepalek píše:
airwar píše:
lubomírz píše:Díky za radu zítra koupím surf a dám se do díla.


Pokud je to hotový model a nepotřebuješ brousit dá se místo surfu použít základová bílá barva (modelářská), ma jemnější pigment než surfacer.


Opravuju -dá se použít jakákoliv barva, naopak volbou podkladové barvy vhodnéto odstínu docílíš následných zajímavých efektů při následném nástřiku - stínů, rozbití jednolitosti povrchu aj.


Jsem zástáncem stavu mít povrch modelu před barvením modelu spíše bílý než šedý, proto spíše používám Mr.BASE WHITE a nebo Mr. WHITE SURFACER 1000 pokud vím že povrch je OK. Pokud ne tak pochopitelně tmelím, brousím pod vodou a aplikuji běžný Mr. SURFACER 500 a 1000 dle potřeby. Pochopitelně pro rozbití povrchu lze použít nápříklad tzv předstínování tmavou barvou, u vagónů například po nosných konstrukcích či řadě nýtů, a teprve pak barva s tím že dbám aby předstínování tmavou barvou prosvítalo, nebo se dá dát barva, předstínování tmavším odstínem barvy a utlumení finální barvou. při dobrém ředění jednotlivé vrstvy dostatečně nekrijí a tak lze zvíraznění a utlumení provést několikrát po sobě až je člověk spokojen.

Ale v zásadě je dobré si najít vlastní cestu která člověka uspokojí, já mám ten pocit že ideální vyznění a krytí barvy je dobré na bílém povrchu, s vyjimkou zářivě bílé barvy, tu stříkám na černý podklad.
TT, I a II. epocha, jihomoravská lokálka, začátek dvacátého století
Uživatelský avatar
airwar
 
Příspěvky: 589
Registrován: čtv 07 led, 2010 11:07 am
Bydliště: Brno-Bosonohy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Kadeřábek Michal » pon 22 srp, 2011 8:33 pm

Dobrý den,chci se zeptat kolik mám vrstev při stříkání pistolí nebo sprejem děkuji.
Kadeřábek Michal
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 21 srp, 2011 6:06 pm
Bydliště: Praha

Re: stříkání modelů

Příspěvekod airwar » úte 23 srp, 2011 1:27 pm

Kadeřábek Michal píše:Dobrý den,chci se zeptat kolik mám vrstev při stříkání pistolí nebo sprejem děkuji.


Tak na to neexistuje jednoznačná odpověď a to hned z několika důvodů, jde především o to jakou krycí schopnost má daná barva při daném naředění, tlaku v pistoli atd, a také jakého efektu chceš zrovna dosáhnout.

Se spreji nemám zkušenosti, ale s pistolí docela ano, takže k té pistoli. Já obecně ředím syntetiky v poměru 1:1 až 1:2 ve prospěch ředidla, akryly pak 1:2 až 1:3 ve prospěch ředidla, a obecně tak že světlejší trochu méně, tmavší trochu víc, a také záleží na hustotě barvy a stáří, starší trochu víc než novější. Používal jsem barvy Gunze, Tamyia, Agama syntetiku i akryl a při tlaku 0,8 - 1,0 mě na dostatečné krytí stačili 2-3 vrstvy, v extrémní situaci 4 vrstvy. své hraje i příprava povrchu, barva povrchu a jakého efektu chceme dosáhnout, pokud člověk předstínovává, tak v dané lokalitě stříkám jen tak opatrně aby předchozí barvu utlumil, ale nezakryl.

Základně to ale chce zkoušet, svůj ideální postup si každý musí najít sám.
TT, I a II. epocha, jihomoravská lokálka, začátek dvacátého století
Uživatelský avatar
airwar
 
Příspěvky: 589
Registrován: čtv 07 led, 2010 11:07 am
Bydliště: Brno-Bosonohy


Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků