Aee, Apee, Bee, Bpee a ich varianty v H0

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Aee, Apee, Bee, Bpee a ich varianty v H0

Příspěvekod juraj.sufliarsky » pon 01 lis, 2010 9:33 pm

Chcel by som sa spytat modelarov, ci existuje nejaky vhodny tovarensky model na prestavbu tychto voznov. Pripadne nejaka sada posuvnych dveri, celnych prestupnych dveri a popisy.

Totiz na TT som nasiel aj dobry clanok ako na prestavby ale nakolko sa zaoberam mierkou H0, otazka ide tymto smerom

Vopred dakujem za rady.
juraj.sufliarsky
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 18 črc, 2010 11:40 pm

Re: Aee, Apee, Bee, Bpee a ich varianty v H0

Příspěvekod George V. » úte 02 lis, 2010 11:50 am

...Y-vozy od Tilliga - tedy hlavně na Aee, Bee (předpokládám, že se Ti jedná o předělaný maďary) - tady stačí vyměnit jen okna, dveře a podvozky a možná "převrtat" koncová světla (pokud budeš dělat původní provedení Aee147 a Bee246 tak ani okna dělat nemusíš). Čela budeš mít krásně zaoblený, jak mají bejt :) .

Pak existuje ještě Bee243, což je klasická Y/B 70 s teplovzduchem a CZE (oproti ostatním chybí alternátor na podvozku).
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Re: Aee, Apee, Bee, Bpee a ich varianty v H0

Příspěvekod juraj.sufliarsky » úte 02 lis, 2010 1:35 pm

ano presne prerobene Bh (Rabaky) myslim :) ano presne ten postup ma napadol, len na prispevku som zabudol dodat, ci niekto nevyraba tie dvere vo forme leptu. pripadne by mi pomohol detailny a podrobny typovy vykres. Alebo ostava jedina moznost ... zobrat meter a hor sa na stanicu merat :) na TT som nasiel komponenty, ale v H0 ci to niekto nevyraba
juraj.sufliarsky
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 18 črc, 2010 11:40 pm

Re: Aee, Apee, Bee, Bpee a ich varianty v H0

Příspěvekod George V. » stř 03 lis, 2010 5:30 am

juraj.sufliarsky píše:ano presne prerobene Bh (Rabaky) myslim :) ano presne ten postup ma napadol, len na prispevku som zabudol dodat, ci niekto nevyraba tie dvere vo forme leptu. pripadne by mi pomohol detailny a podrobny typovy vykres. Alebo ostava jedina moznost ... zobrat meter a hor sa na stanicu merat :) na TT som nasiel komponenty, ale v H0 ci to niekto nevyraba


...prerobene Bh jsou Apee a Bpee, tj. 11 velkých oken :evil: . To se Ti bude předělávat blbě. Ty dveře by se dali snadno vykrájet z desek Evergreen...
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Re: Aee, Apee, Bee, Bpee a ich varianty v H0

Příspěvekod juraj.sufliarsky » čtv 04 lis, 2010 5:55 pm

ano tie dosky evergreen som aj rozmyslal len totiz ide mi o rozmer.. neviem aku vysku a sirku, rozmery okienka a podobne... a ked pojdem s metrom na stanicu tak budu po mne floydi cumiet ze co robim :D Inak k tym 11 oknami, ano povodne Bh mali.. ale da sa tak ze kupim od tillig/sachsen vozen Y (1. trieda ma 9 okien, co je akurat) a popisy si vyrobim cez ilustrator na pc.. problem mi robia len tie dvere a prestupove celne dvere co sa tyka rozmerov.
juraj.sufliarsky
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 18 črc, 2010 11:40 pm

Re: Aee, Apee, Bee, Bpee a ich varianty v H0

Příspěvekod TTmili » čtv 04 lis, 2010 7:47 pm

George V. píše:
juraj.sufliarsky píše:ano presne prerobene Bh (Rabaky) myslim :) ano presne ten postup ma napadol, len na prispevku som zabudol dodat, ci niekto nevyraba tie dvere vo forme leptu. pripadne by mi pomohol detailny a podrobny typovy vykres. Alebo ostava jedina moznost ... zobrat meter a hor sa na stanicu merat :) na TT som nasiel komponenty, ale v H0 ci to niekto nevyraba


...prerobene Bh jsou Apee a Bpee, tj. 11 velkých oken :evil: . To se Ti bude předělávat blbě. Ty dveře by se dali snadno vykrájet z desek Evergreen...


No tohle není úplně pravda. Na všech vozech byli dosazovaný nový bočnice (pro Aeel s devíti okny, jinak po 10 oknech bez rozdílu). Ty starý bylý buď uhnilý ale hlavně nevyhovovaly tuším po stránce izolace ale to bych kecal. Navíc je jednodušší když dávám nový okno a dveře udělat celou novou bočnici než se doměřovat a pižlat s tou starou aby to vyšlo. Ty nový okna jsou totiž malinko jiný a o dveřích to snad ani psát nemusím. Jediný kde chvilku zůstávaly původní bočnice (možná tam jsou furt, nevím) byli některé Beel předělané z maďarských Ba, na těch zůstaly i původní okna. Ale tuším že ty byly jako první na řadě při dalších rekonstrukcích a dosazení klimatizace.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Aee, Apee, Bee, Bpee a ich varianty v H0

Příspěvekod George V. » pát 05 lis, 2010 5:55 am

...jo, asi máš pravdu. Spletlo mne že je to taky velkoprostor a na výkresech, který jsem prohlížel mi přišly ty sloupky tenčí. No aspoň bude jednodušší přestavba. Na Vagonwebu jsou se stahovacíma oknama kreslený "původní" Aeel (Aee147) i Beel(Bee246), na Parostroji jsou i fotky obou(se stahovacíma oknama). Stejně si říkám, proč se rekonstruovali ty největší šroty a ne ještě takřka zánovní Béčka...
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Re: Aee, Apee, Bee, Bpee a ich varianty v H0

Příspěvekod TTmili » sob 06 lis, 2010 4:14 pm

No proč se dělaly z těch největších šrotů je docela logický. Ten vůz je skoro celý nový. Jediné co zůstalo je tvar, upravený pojezd a možná čelníky. Podvozky, bočnice, interiér, elektronika, topení, ..... to vše je v těch vozech nové a tedy není důvod na ně brát tehdy cca 15-20 let staré "funglovky" v podobě Bautzeňáckých Y. Ono hlavně pak by nezůstal ani dostatek těch zánovních pro normální dopravu a dodneška bychom jezdili v odporákách ať už z Györu a nebo Bautzenu. Takhle máme už jen teplovzdušný (pokud nepočítám jedničky který jsou ale zásadně upravovaný) a pak ještě bonusy v podobě takřka nových vozů které vznikly ze šrotů. Ono co jsou 753.7, ty taky nejsou dělané z "funglovek" 754 :lol: .
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Aee, Apee, Bee, Bpee a ich varianty v H0

Příspěvekod George V. » sob 06 lis, 2010 5:12 pm

...ono je to spíše filozofická diskuze, ale zase pokud rekonstruuješ ještě zachovalý vůz, nemusí ta rekonstrukce být tak rozsáhlá. To by pak stačilo vyměnit interiér, okna, elektroinstalaci a upravit podvozky a za ty stejný prachy mohlo být vozů třeba dvakrát tolik. Já se domnívám, že hlavním důvodem, proč se rekonstruovali "maďaři", bylo to, že rekostrukce probíhala ve spolupráci s DVJ Dunakeszi, kde měli pro tuhle rekonstrukci už zpracovanou technickou dokumentaci a to právě na vozy maďarského původu.
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Re: Aee, Apee, Bee, Bpee a ich varianty v H0

Příspěvekod Jokony » ned 22 led, 2012 4:51 pm

Zkuste noví typ modelaření a to konkrétně papírové :D http://www.vagonmodel.ic.cz/ Sice to není to, na co je většina z vás zvyklá a pro někoho to možná nebude to pravé, ale já si nestěžuju :lol: Já zatím udělal jenom jeden vůz a druhý stavím. Ten první ale můžu neomezeně řadit a jezdí pěkně. Jenom nemá nárazníky, které jsem tam kvůli vlastní konstrukci podvozku a spřáhel nemohl dát :|
Jokony
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 22 led, 2012 4:31 pm

Re: Aee, Apee, Bee, Bpee a ich varianty v H0

Příspěvekod milan ferdián » ned 05 úno, 2012 2:46 pm

PAPA_CHUBBY píše:Povodne som rozmyslal o leptanch bocniciach pre rekonstruovane vozne, zial potreba vozna Y na prestavbu je evidentna. Neviete o niekom kto by vyrabal odliatky voznov Y?
Obrázek


Nevzdávej to.Lept vypadá daleko líp,než ty odlitky.Zkus kontaktovat lidi přímo z brandže.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Aee, Apee, Bee, Bpee a ich varianty v H0

Příspěvekod George V. » ned 05 úno, 2012 9:42 pm

...já znám jen toto, ale je to zbytečně drahý, ale asi kvalitní:

http://www.bvmodel.cz/index.php?main_pa ... cts_id=704
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Re: Aee, Apee, Bee, Bpee a ich varianty v H0

Příspěvekod George V. » pát 10 úno, 2012 5:08 am

Tak 1ks by se dal řešit třeba takhle (podle výše uvedeného návodu):

http://www.modelyvlacku.cz/index.php?ma ... ts_id=2424
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň


Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků