Stavba Ds

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Stavba Ds

Příspěvekod BaWiS » ned 24 led, 2021 4:43 pm

Ahoj borci, prosím o radu - jsem se blbec pustil do stavby Ds z odlitku od Číže (Tomka) a s lepty dh-loko. Nejsem sběhlý stavař vozů ani znalec, tak prosím znalé o radu :oops: Ptal jsem se na facebooku, ale neporadili mi tam.

1) Kam umístit lept č. 15 - horní závěs vrat? Nejdřív jsem myslel, že nad vrata, ale i podle obrázků reálného vozu by to odpovídalo spíše kolejnici pro pojezd vrat - tudíž dole. Proč ale "horní"?
Na fb mi trvdili, že prý je to horní správně. Na druhém obrázku, jak je červená šipka, sice je taky tyč na vedení vrat, ale ten díl podle mě odpovídá i vzhledově více spodní kolejnici pro vrata

2) proč je ten díl delší v modelu (o 3 mm) - od modré šipky k zelené
než v reálu: viz druhý obrázek (jen z druhé strany vozu) - tady je to vidět krásně, že "kolejnice" je od začátku dveří k výztuži

3) a nevím, jak díl umístit - nejřív jsem myslel že polovina bude nalepena ze spodu bočnic a druhá bude vyčnívat ven (celý díl vodorovně)
nebo ho ohnout? Ale o 90°? A co ty zobáčky na bocích?

Jak tak na to koukám, má to teda být ve tvaru L, kde jednu část nalepím pod bočnice (vodorovně) a ohlá bude dolů, a protože je ta kolejnice delší, tak seříznout ještě a na zobáčky se vyskašlat?
Ds1.jpg
Obrázek 1

Ds3.jpg
Obrázek 2
Ds3.jpg (151.67 KiB) Zobrazeno 5991 krát

Proč jsou okna jiné velikosti - jedno je větší a druhé menší. Které patří na jakou stranu? Je to i v reálu, nebo jde o chybu?
Dokonce ani okna z leptu neodpovídají velikostně oknu z odlitku (a tudíž ani né do kastle). Je to vidět z třetího obrázku, kdy jsou okna vedle sebe a pod sebou. Takže mám 4 různé velikosti oken :lol:
Ds4.jpg
Obrázek 3


Vůbec se mi ten lept nelíbí, I takové blbé závěsy stupaček jsou pro mě záhadou a není jasné, jak je umístit :lol:

Díky za postřehy
Uživatelský avatar
BaWiS
 
Příspěvky: 345
Registrován: čtv 27 lis, 2008 8:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Stavba Ds

Příspěvekod hank » ned 24 led, 2021 5:04 pm

Ty různé velikost oken jsou pochopitelně chyba. Chyba odlitků určitě, lepty neumím posoudit, ale tam jsi mohl udělat chybu i ty při jejich zpracování.

K tomu dalšímu se radši nebudu vyjadřovat, když jsem to neměl v ruce...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Stavba Ds

Příspěvekod BaWiS » ned 24 led, 2021 5:17 pm

hank: díky za reakci :) já si myslel, že okna jsou fakt každá jiná :D I když jsem netušil důvod
Ale ty díly z leptu jsou opravdu každé jiné velikostně - nestalo se to "až po sestavení". :(

Chtěl jsem si postavit něco jednoduchého a zatím víc tápu než něco dělám :lol: A ani to nemám pro sebe :D
Uživatelský avatar
BaWiS
 
Příspěvky: 345
Registrován: čtv 27 lis, 2008 8:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Stavba Ds

Příspěvekod Sandy » ned 24 led, 2021 10:46 pm

Horní závěs vrat je asi opravdu horní závěs vrat. Vrata jsou ve skutečnosti v tomto dílu opravdu zavěšena a dole jen vedena.
Závěs by měl, podle mne, přijít přilepit pod střechu (otočen o devadesát stupňů). Drážka by měla vést lept vrat.
Rozdílné velikosti vyhlídkových oken jsou chyba při kompletaci, která se stává jednou za padesát let. :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Stavba Ds

Příspěvekod Mcx » čtv 28 led, 2021 9:31 am

Sandy píše:Vrata jsou ve skutečnosti v tomto dílu opravdu zavěšena a dole jen vedena.

To ne, ta kulatina nahoře by je neudržela, v podstatě jsou u skoro u všech vozů dole na kolejničce - ta je nese a nahoře ta kulatina jen drží balanc - tedy vede.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2615
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavba Ds

Příspěvekod Milan.D. » úte 15 lis, 2022 7:19 pm

Ahoj, taky jsem řešil problém s velikostí vyhlídkových oken. Okna jsem měl z leptu od pana Banka už dlouho doma a stavebnici jsem koupil od ES Pečky. Ve stavebnici byl omylem vložen pouze jeden rámeček s průhlednými díly, takže jedno vyhlídkové okno a polovina okýnek. Okýnka bych stejně nahradil fólií a vyhlídková okna jsem měl přece doma, takže žádný problém. Ten nastal až když jsem je chtěl do stavebnice zabudovat. Předpokládal jsem, že plechy jsou správně, tedy od rohového k prvnímu sloupku a přiměřil jsem si to značně ledabyle a tím pádem vznikl větší otvor než jsem potřeboval. Moje blbost, ale co s tím? Zkoumal jsem co je špatně, ale jednoznačně se mi to nepodařilo určit, to by chtělo oměřit skutečný vůz. Díly prosklení by mi určitě z Peček poslali, ale lepty se mi nechtělo vyhazovat, protože vyhlídka z nich vypadá dobře. Zvolil jsem kompromis a díru za oknem zaslepil prknem z evergreenu. Sice to není to pravé ořechové, ale pro mne přijatelný kompromis.
Přílohy
DSCN6276.JPG
DSCN6255.JPG
Milan.D.
 
Příspěvky: 170
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Stavba Ds

Příspěvekod Aleson » úte 02 kvě, 2023 11:44 am

Ahoj všem. Před nedávnem jsem se také pustil do stavby modelu vozu Daa-k ČSD ze stavebnice ES-Pečky. Musím říct, že stavebnice mě tedy nenadchla, ale nějak jsem se s tím popasoval. Nicméně jsem se teď zasekl u umísťování obtisků. Nemá prosím někdo představu nebo fotky s popisy na rámu vozu ? Prošel jsem na webu desítky a desítky fotek, ale rám je většinou zastíněný skříní, často špinavý, fotky jsou malé, nedostatečně detailní .... tedy nečitelné. Na některé fotce jsem našel umístění značek pro zdvíhání vozu, někde nápis (45V), na jednom voze na rámu zhruba před boční stupačkou neúplný nápis -asi- "topení parní" ..... Předpokládám, že i tyto nápisy a jejich umístění se v průběhu let lišily, ale potřeboval bych aspoň nějaké vodítko .....
Poradí někdo ?
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: Stavba Ds

Příspěvekod Milan.D. » úte 02 kvě, 2023 4:25 pm

Ahoj, je to sice nic moc
DSCN4686.JPG
fotka výše prezentovaného vozu ze sedmdesátých let, ale třeba to pomůže. :D
Milan.D.
 
Příspěvky: 170
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Stavba Ds

Příspěvekod Aleson » stř 03 kvě, 2023 8:13 am

Ahoj Milane.
Za fotku děkuju, něco mně naznačila, ale - prosím tě - nešlo by to vyfotit ještě trochu líp ? Nebo aspoň napsat, co je tam za nápisy ? Když to vezmu zleva : tabulka Československé státní dráhy, pak je číslo vozu, Rozvor 6m zřejmě, značka
brzd, pak je nějaký dvouřádkový nápis, který nepřečtu, krátký jednořádkový nápis, pak zhruba pod oknem WC tabulka , pak následuje zřejmě takový dlouhý šestiúhelník s nějakým číslem ( délka vozu, váha vozu ?), pak snad Topení parní , ale za ním ještě něco, co nepřečtu, pak "zdvíhací bod", pak tabulka nátěrů nebo revizí (?) a na schůdku pod plošinkou něco, co ani netuším. Při pohledu z druhé strany vozu to začíná zase od leva ? Tzn. že první zleva na schůdku pod plošinou je červená tabulka Československé státní dráhy atd. ?
Omlouvám se, ale o železničních vozech mám jen velmi kusé znalosti. Stavěl jsem v minulosti modely letadel (kity), ale tam bylo obvykle rozmístění obtisků podrobně rozkresleno v návodu ....
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: Stavba Ds

Příspěvekod Milan.D. » stř 03 kvě, 2023 3:12 pm

Ahoj, ono je to docela utopené, takže se to fotí docela blbě , ale našel jsem návod od parostroje podle kterého jsem to dělal. Tak snad autorovi nebude vadit, když jej zveřejním. :D Při pohledu z druhé strany je pořadí stejné, tedy opět odleva.
Přílohy
DSCN4691.JPG
Milan.D.
 
Příspěvky: 170
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Stavba Ds

Příspěvekod Aleson » stř 03 kvě, 2023 3:31 pm

Milane - DĚKUJI !! Přesně tohle jsem potřeboval ... :P. Opravdu díky moc.
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: Stavba Ds

Příspěvekod Milan.D. » stř 03 kvě, 2023 5:49 pm

Rádo se stalo. :D Doufám, že se pochlubíš výsledkem.
Milan.D.
 
Příspěvky: 170
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Stavba Ds

Příspěvekod Aleson » čtv 04 kvě, 2023 9:04 am

Až to dodělám, dám sem určitě nějakou fotku. Ale jde mi to pomalu, takže to ještě nějaký čas potrvá .....
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: Stavba Ds

Příspěvekod Aleson » pon 12 čer, 2023 5:28 pm

Tak konečně hotovo. Uff.
V první řadě - nejsem znalec vagónů - model neodpovídá žádnému konkrétnímu vozu, zkrátka dělal jsem, co jsem uměl při použítí ne moc dokonalé stavebnice Es pečky a mých skromnějších modelářských možností ( nemám stříkací pistoli, vše je stříkáno spreji). Kdo stavebnici zná, zřejmě ví, že na rozdíl od bočnic a střechy vozu, které jsou zřejmě lisovány z formy, podvozek a jeho součásti ( ložiskové domky, pružnice, stupačky ....) jsou odlévané asi z Resinu a s těmito částmi se mi pracovalo velmi špatně. Střecha vozu je o něco kratší, než by měla být ( o tom se tady už psalo), ale tuhle chybu jsem vyřešil jen určitým nepatrným posunutím střechy dopředu nad plošinu. Velký boj pro mě představovalo napřed shánění a pak nanášení obtisků ( se kterými nejsem stejně nakonec příliš spokojený ). V prvopočátku už proto, že poměrně drahá stavebnice žádné obtisky neobsahuje ( s tím jsem se nesetkal snad u žádné stavebnice kitů letadel, které jsem před lety stavěl - jedině s vyjímkou nějakého podivného modelu ze CCCP :-) ). Pak proto, že se mi nepodařilo najít dodavatele obtisků s nějakým mně blízkým domovským depem ( např. Česká Třebová, Břeclav, Brno, Přerov ...) a pak proto, že obtisky, které jsem objednal a vyhovovaly mně svým obsahem - žluté obtisky použité na skříni vozu - nejsou "podložené" bílou barvou a jsou tedy dost nevýrazné a špatně čitelné. Objednal jsem ještě jiné obtisky, které byly díky bílému podkladu mnohem čitelnější, ale zase neobsahovaly zdaleka tolik popisů, které jsem chtěl použít - takže jsem jich část použil na rám vozu a na skříň jsem musel dát ty hůře čitelné, protože jsem už sháněním obtisků ztratil spoustu času i peněz :-(. Celkem jsem nanášel na model ca 50 jednotlivých obtisků a musím říct, že to byl pro mě pořádný horor. No - a výsledek je jaký je ...
Stavba tohoto - v podstatě jednoduchého vozu - mně zabrala po večerech ca 2 měsíce a smekám před některými zdejšími modeláři, kteří dokážou postavit krásné modely parních i jiných lokomotiv, kreslit a tisknout 3D modely a stíhat to v podstatně kratších časech....

IMGP50845u.jpg

IMGP5103u.jpg

IMGP5098u.jpg
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: Stavba Ds

Příspěvekod Aleson » pon 12 čer, 2023 5:39 pm

A ještě doplním pár obrázků :

IMGP5104u.jpg

IMGP5089u.jpg

IMGP5095u.jpg
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků