uložení náprav

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod Sandy » sob 14 lis, 2009 10:33 am

Zdenek Valter píše:Pánové proboha !!!
Na vrtáček honem zapomeňte leda si ho umíte nabrousit pod úhlem alespoň 60 stupňů !!!!!!!
Více ZDE : http://www.morop.org/de/normes/nem314_d.pdf

V tomto případě by asi byl lepší záhrubník nebo kuželová fréza s tímto úhlem 60- 75 stupňů.

Luckova kola RP není problém sesadit dle požadavku. Například my jsme si objednávali těch 10,8 na ose 24,4 právě do Bramos vozů.
Například průměry na RP code 110 má Luck tyto 11,4/11/10,8/10,4/9,7 na osu 2 mm

Zdeňku, ty abys nás nesepsul. :roll:
Před časem bych z toho dva dny nespal, teď už to beru s nadhledem. :lol:
Tady byla řeč o tom, že k "bramosáckým " podvozkům z burzy je potřeba koupit dvojkolí s oskou 23,8 mm. Anebo prohloubit zahloubení v rozsoše. Řádově o desetiny mm.
Jak jsem psal, vrtáček mezi prsty, třikrát zašmrdlat tam a zpátky a hotovo. Teď jsem to měřil, když je potřeba, tak používám vrtáček 1,3 mm.
Takže sklon stěn zahloubení zůstává stejný, jen se malinko posune dno.
Proto při stavbě např. dvouosých vozů používám ten starý známý kovový " nosič dvojkolí" nebo jak bych to nazval (z produkce fy VACEK).
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: uložení náprav

Příspěvekod Tomáš » pát 06 čer, 2014 12:30 pm

Můžu se zeptat,jestli je někde popsán správný postup jak na instalaci ložisek PECO ?? Já to včera večer zkoušel a moc se to nepovedlo.
Kde dělám chybu? :|
A)koupil jsem origo vrtáčky Peco. Jeden je na předvrtání dírky (to je ten s dorazem), druhý je na projetí misky ložiska ?? Moc nechápu.
B) Vyvrtal jsem ručně otvor (nikdy se to nemůže podařit kolmo) na ložiskový trychtýř nanesl gel.vteřiňák a natlačil do důlku.
C) Po zaschnutí přešmrdlal dle instrukcí druhým vrtáčkem ložisko.

Nasadil kovová kolečka 7,7 (podvozky ypsilonů) a....

Jízdní vlastnosti jsou horší než před úpravou. :cry: ...pokud mám vůz s velmi dobrým uložením (původní plast),tak po výměně kol, stačí do vozu jen cvrnknout a hned se dá tiše a plynule do pohybu. Při mírném náklonu se krásně rozjede i zrychlí. Tak toto přesně jsem očekával,že se bude dít i po instalaci ložisek do vyšmajdaných podvozků. Bohužel opak je pravdou. Setrvačnost minimální,samovolný rozjezd 0.

Na experimentálním úseku cca.2m i s oblouky r310 při spádovosti 3mm na celé délce, mi první popsaný vůz projede úsek bez ztráty kytičky.Nakolejím a jede. Se špatným uložením ujede tak 1/3 a zastaví se. Po instalaci ložisek urazí vůz max.1/2 a konec stojí...

Co s tím,kde dělám chybu :cry:
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: uložení náprav

Příspěvekod Sandy » pát 06 čer, 2014 2:11 pm

Tomáš píše:Můžu se zeptat,jestli je někde popsán správný postup jak na instalaci ložisek PECO ?? Já to včera večer zkoušel a moc se to nepovedlo.
Kde dělám chybu? :|
....................................
Co s tím,kde dělám chybu :cry:

Chyba je v tom, žes to nevyzkoušel a hned zalepil.
Dvojkolí v podvozku (i s ložisky PECO) musí mít vůli. Když do kolečka "crvnkneš", musí se volně otáčet.
Pravděpodobně jsi vyvrtal příliš mělkou dírku na ložisko. Ona stačí nějaká ta desetinka a už to drhne.
Vrtat dírku musíš pečlivě, ložisko musí jít do dírky lehce vtlačit, nesmí vypadávat. Pak to vyzkoušíš a teprve následně zalepíš.
Všude píší, jak je to jednoduché. Není! Chce to, konečně jako všechno, získat "grif".
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: uložení náprav

Příspěvekod Tomáš » pát 06 čer, 2014 2:19 pm

No já to pochopil tak,že originál vrták bude tu dírku vrtat přesně. Popravdě "nasucho" jsem to nezkoušel.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: uložení náprav

Příspěvekod romino » pát 06 čer, 2014 2:43 pm

Tomáš píše:No já to pochopil tak,že originál vrták bude tu dírku vrtat přesně. Popravdě "nasucho" jsem to nezkoušel.


Diera je vyvrtana spravne z dorazom, ale asi ti nesedi sirka masiek kde si diery vrtal :)
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 238
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: uložení náprav

Příspěvekod Tomáš » pát 06 čer, 2014 2:51 pm

No nasadil jsem vrtáček do původní dírky masek a několikrát točil.Něco málo odpadu vylezlo.Dírka se viditelně zvětšila.Ložisko do ní sedlo.
... když,ale teď koukám,tak vyčnívá z boku masky o nějakou tu desetinku. Možná to bude chtít tu dírku skutečně vyhloubit víc.
Nebo to tam nevlepovat ..něco přibude lepidlem.. a kolečka vložit nasucho. Vypadnout nemůžou,protože to drží ty kolečka.. snad.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: uložení náprav

Příspěvekod George V. » pát 06 čer, 2014 7:35 pm

Jestli lepíš vteřiňákem, tak toho moc nepřibude. Čím řidší, tím lepší...
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Re: uložení náprav

Příspěvekod vobabaz » pát 06 čer, 2014 7:56 pm

Tomáš píše:Můžu se zeptat,jestli je někde popsán správný postup jak na instalaci ložisek PECO ?? Já to včera večer zkoušel a moc se to nepovedlo.
Kde dělám chybu? :|

Po zalepení to musíš tím druhým vrtáčkem doladit, u některých vozů jsem s ním vrtěl docela dost dlouho, než se dvojkolí točilo volně. Mrkni na klasiku: http://www.domacimodulovka.kx.cz/tipyatriky/peho/index.htm
Uživatelský avatar
vobabaz
 
Příspěvky: 98
Registrován: pon 19 kvě, 2008 8:25 pm
Bydliště: Střední Čechy

Re: uložení náprav

Příspěvekod maayaa » pát 25 črc, 2014 6:23 pm

občas mi připadá,že některý starý osy jsou kratší a samozřejmě i rozsochy jsou blíž k sobě.takže potom doraz na vrtáčku nesedí a musí se vrtat hloub.Někdy to je skoro skrz.
TTe moduly,TT,polní dráhy
maayaa
 
Příspěvky: 372
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:15 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: uložení náprav

Příspěvekod hohilda » úte 29 črc, 2014 10:58 am

ani jsem netušila že se dají takové ložiska sehnat...
hohilda
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 29 kvě, 2014 8:17 am

Předchozí

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků