Graffity

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Graffity

Příspěvekod Hloubkar » čtv 09 říj, 2008 11:56 am

Nevíte jestli se tady u nás dají sehnat nějaké obtisky s Grafitty na vagóny, co tady ty tydýti čmáraj na vlaky. Začíná mě hodně zajímat povrchová úprava modelů a myslím, že takovej osobák počmáranej sprejerama by moh vypadat pěkně.
Mě osobně se to líbí i na vlacích ve skutečnostá, ale nesměj to načmárat přes vokna. Klidně bych nechal vyzdobit třeba celej vlak tímhle uměním. Protže ať si říká kdo chce co chce, tak je to prostě moderní umění. Jen by to měli čmárat buď na nějaký povolení a hlavně tím neničit cizí majetek. Kdyby mi nějakej tydýt načmáral nějakej TAG na barák (to jsou jejich podpisy. Takový klikyháky, kterých jsou plný města), tak bych ho asi taky voznačil spoustou sprostých slov a kdybych ho nedejbože chytil, tak bych mu asi vyrobil nový 14-ti denní sluneční brejle.
Zkoušel jsem něco nakreslit sám, ale bylo to celý takový divný a pak se mi povedlo přes kamaráda sehnat kontakt na jednoho sprejera a příští týden mi prej přinese nějakej spešl výtvor na moje Schichty :P . Uvidím jak to bude vypadat. Pak to naskenuju a vytisknu na obtiskovej papír.
S výrobou obtisků mi poradil jeden kamarád z KPM Pardubice, že na to stačí inkoustovka, potom to opatrně vyndat a přestříknout matným lakem. Má to vyzkoušený, takhle vyrobenej obtisk už jsem viděl a vypadalo to parádně (značka Shell 1/35 na sudu), ale fotka je na modelforu v soukromý pardubický sekci a tak si ji prohlídne jen pár vyvolených. Ale teda o nějakých obtiskových setech dostupných tady u nás nevíte? Neco jsem vygůgloval na netu, ale bylo to až z Jůesej, a na to se můžu vysrt. :?
H0- měřítko králů! těm se to do hradu všechno krásně vejde
VI. epocha ČR Analog
Uživatelský avatar
Hloubkar
 
Příspěvky: 262
Registrován: pon 01 zář, 2008 4:10 am
Bydliště: Staré Čívice

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 09 říj, 2008 1:13 pm

Jestli se nemýlím, tak tyhle obtisky má ve své nabídce NOCH - zkus pohledat u něj...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Hloubkar » čtv 09 říj, 2008 3:16 pm

Kouknu na to. Tak mě napadá, že jsem se na to zapoměl zeptat, když jsem byl v úterý v Práglu v Černý růži... :x :?
H0- měřítko králů! těm se to do hradu všechno krásně vejde
VI. epocha ČR Analog
Uživatelský avatar
Hloubkar
 
Příspěvky: 262
Registrován: pon 01 zář, 2008 4:10 am
Bydliště: Staré Čívice

Příspěvekod Tomáš » čtv 09 říj, 2008 4:54 pm

No pokud to opravdu umí tak to bude skvělá prace...jeden kolega se tím živý..ne nečmárá po autobusech :lol: ale umí to fakt dost dobře a i malinky TT vagonky..skusím vyžebrat foto abych předvedl
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod sco_27 » čtv 09 říj, 2008 5:07 pm

...
Naposledy upravil sco_27 dne čtv 12 črc, 2012 8:12 pm, celkově upraveno 1
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

Příspěvekod Hloubkar » čtv 09 říj, 2008 5:36 pm

http://www.megavideo.com/?v=01B2E4JI tady mi kolega z KPM Pardubice poslal odkaz na zajímavej film o dvou grafiťáckých bandách. Ta druhá parta dělá naprosto perfektní kousky.
A i na internetu se dá něco najít, ale já to kopírovat nechtěl. Aby pak někdo neříkal, že sem mu ukrad nápad atd. TAkhle to budu mít dovolený vod autora. Ale asi si ještě něco zkusím načrtnout. Třeba se to povede. :wink:
H0- měřítko králů! těm se to do hradu všechno krásně vejde
VI. epocha ČR Analog
Uživatelský avatar
Hloubkar
 
Příspěvky: 262
Registrován: pon 01 zář, 2008 4:10 am
Bydliště: Staré Čívice

Příspěvekod Hloubkar » čtv 09 říj, 2008 5:37 pm

Petr Zatrepalek píše:Jestli se nemýlím, tak tyhle obtisky má ve své nabídce NOCH - zkus pohledat u něj...


Tak jsem u nich nic nenašel.... :|
H0- měřítko králů! těm se to do hradu všechno krásně vejde
VI. epocha ČR Analog
Uživatelský avatar
Hloubkar
 
Příspěvky: 262
Registrován: pon 01 zář, 2008 4:10 am
Bydliště: Staré Čívice

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 09 říj, 2008 7:07 pm

Tak sorry - není to Noch ale Busch - viz:

http://www.modellbahn-kramm.com/index.cfm

Já věděl že sem na to někde narazil.... :D
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Pavel Dryml » čtv 09 říj, 2008 7:44 pm

Tomáš píše:No pokud to opravdu umí tak to bude skvělá prace...jeden kolega se tím živý..ne nečmárá po autobusech :lol: ale umí to fakt dost dobře a i malinky TT vagonky..skusím vyžebrat foto abych předvedl


To je umělec, ale ty čmáranice tvoří takoví vydláci, někteří sned drží sprej poprvé v ruce. Nechci někoho urazit, ale umělec nedokáže načmárat takové nicneříkající klikyháky
Pavel Dryml
 
Příspěvky: 183
Registrován: úte 05 čer, 2007 12:13 pm

Příspěvekod Hloubkar » čtv 09 říj, 2008 8:02 pm

Chvíli mi to dalo, ale nakonec sem něco našel
http://www.modellbahn-kramm.com/E/artik ... 6035&nav=0

Ale musel bych to vidět. Aby to nebylo zase moc velký a nevešlo se to na vagóny. Možná by to mohli mít v Praze v Classic model. Byl jsem tam v úterý a dali mi tašku Busch. Takže to tam budou prodávat. Jinak už zkouším zase načmárat něco svýho :P Tak snad se to povede :? :D
H0- měřítko králů! těm se to do hradu všechno krásně vejde
VI. epocha ČR Analog
Uživatelský avatar
Hloubkar
 
Příspěvky: 262
Registrován: pon 01 zář, 2008 4:10 am
Bydliště: Staré Čívice

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 10 říj, 2008 7:16 am

Zkus ještě Ben Model - http://www.ben-model.cz/e-shop/cz/vlaky.html - busche vedou. Pokud to nemaj na webu, pošli jim e-mail - obvykle to maj do 14 dní.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Hloubkar » pát 10 říj, 2008 11:31 am

Asi by to chtělo ale nejdřív zkouknout ty rozměry jestli se to vejde na vagón (ale vypadá to, že něco určitě jo). Já stejně další objednávku budu dělat až příští rok. Teď jsem utratil dost za koleje, vagóny atd... a musím se uklidnit. :D Budou ty trapný vánoce a tady by asi nepřežili, že sem jim nic nekoupil. :D (kdybych nebyl teď už 2 měsíce na kontrolce, tak by to bylo vo něčem jiným :evil: )
H0- měřítko králů! těm se to do hradu všechno krásně vejde
VI. epocha ČR Analog
Uživatelský avatar
Hloubkar
 
Příspěvky: 262
Registrován: pon 01 zář, 2008 4:10 am
Bydliště: Staré Čívice

Příspěvekod PetrL » pát 10 říj, 2008 2:55 pm

Promiňte možná hloupý dotaz - nerozumím tomu - asi proto, že jsem starší ročník a tedy "out".
To se teď budou takhle zdobit vlaky jenom proto, že to ve skutečnosti je také a nikdo tomu nedokáže, nebo nechce zabránit?
To bude nějaká firma taky vyrábět nalepovací zvratky před budovu nádraží, figurky válejících se opilců a další dobové a denně vídané jevy na našich nádražích? To je také skutečnost. A za nějaký čas už nebudeme ani jezdit, protože si budeme - také podle skutečnosti - demontovat koleje, abychom věrně napodobili skutečné krádeže?
Jsem opravdu rád, že jsem zůstal věrný své epoše - v té takové problémy nemám :wink: a vlaky mohou jezdit ve své původní kráse, která jim byla dána výrobcem.
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Hekttor » pát 10 říj, 2008 3:14 pm

Petře, mluvíš mi z duše. Protože ať si říká kdo chce co chce,toto je u mě trestný čin poškozování cizí věci. Z jakého důvodu je toto nazýváno "uměním", netuším a těžko mi někdo vysvětlí, co na ve spěchu a strachu "vytvořených" čmáranicích na vagonech může být výtvarného. Ne, nejsem zarytý odpůrce grafitti, prakticky denně chodím u nás kolem zdi, k tomuto městem určené, dívám se, co je tam nového, někdy sleduji autory při práci a mezi spletí nesmyslů tam výtvarná díla opravdu nalézám. Nicméně zmalovat takto vagon je jen a pouze provokace, zlomyslnost, frajeřina a schválnost.A jak jsem psal, trestný čin.Samotné "dílo" má pak snad jen význam něčeho jako mého podpisu podle hesla "jména hloupých na všech sloupích", abych se tím pak mohl chlubit, jaký jsem frajer.
Umělci mezi grafiťáky totiž na vagony nikdy nečmárají.
Je to výstřelek, který se na železnici objevuje snad tak posledních 15 let a v žádném případě pro dráhu není typický. Dráze to působí obrovské problémy a zbytečné náklady, i když to "není přes okna" . Na vlastním autě či baráku byste to asi nechtěli, že?
Pokud se chcete skutečně zabývat povrchovou úpravou modelů, myslím, že by bylo lepší začít základy (jak udělat hezký povrch - nástřik, provozní opotřebení, doplnit detaily). Třeba by Vám také potom přišlo líto takový model, do kterého jste investoval spoustu práce, zmastit grafitti, jako to mrzí železničáře ve skutečnosti.
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod nadkachna » pát 10 říj, 2008 3:52 pm

Graffity (se dvěma f, nikoliv t)výtvarnou disciplínou bezesporu je. Vzniklo počátkem sedmdesátých let v New Yourku a za praotce je považován poslíček, který na svých trasách podepisoval tagem Taky 183.
Graffity je především způsob komunikace mládeže ve velkoměstských getech (haló, já jsem tady), kde pomáhá vymanit se šedi a bezútěšnosti okolí (pořád lepší než crack či heroin). A tam samozřejmě také patří. Takže pokud někdo modeluje průmyslovou periférii velkoměsta, proč ne. Zde patří i na osobní vlaky.Na romantické lokálce s Brejlovcem a patráky to však působí trochu nepatřičně i ve skutečnosti.
Na druhou stranu, každý má ten stupeň reálna u svého kolejiště nastaven jinak. Já to vnímám jako únik od starostí a tak chci mít kolejiště takové, jaké by ve skutečnosti správně mělo být. Proto i nejsem extra zastáncem velké patiny - prohánět doma orezlé a od oleje umaštěné šroty by mě radost nedělalo. Přesto tomu někteří zdejší návštěvníci holdují a je to ještě oceňováno - tak proč ne graffity na vozech?
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 393
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Další

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků