Rybák - služební Dsd a poštovní F

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Rybák - služební Dsd a poštovní F

Příspěvekod Johnny_z_Montany » pon 18 bře, 2024 10:23 am

Zdravím všechny,

chystám se stavět vozy Rybák - služební Dsd a poštovní F z odlitku.
Aktuálně shromažďuji podklady - popisy a fotky týkající detailů na skříních, ale zatím nejsem až tak moc úspěšný, pro období, které mě zajímá jsem až tak moc podkladů nenašel.

Dočetl jsem se, že vozy byly z výroby osazeny toulcovými držáky návěstních svítilen a žebříky pro přístup k nim na každém čele. Po změně návěstních předpisů byly toulcové držáky a žebříky postupně odstraňovány.

Já chci stavět modely znázorňující část epochy ČSD II. (pro období cca. 1967-1982, takže již se žlutým popisem a dvanáctimístným číslem) - dá se předpokládat, že v tomto období byly již toulce a žebříky kompletně odstraněny?
A související dotaz - na čele bez nástupní plošiny bývaly původně na rámu pod žebříky stupačky se dvěma stupni pro snažší výstup na žebřík - ty stupačky se odstraňovaly také, nebo tam zůstaly např. pro posunovače? A pokud tam zůstaly, přidělalo se tam pro posunovače nějaké madlo?

Našel jsem zatím jen pár fotek úplně holého čela vozu bez žebříků i bez stupaček, ale nevím, z jakého období ta fotka je, nebo jestli je to nějaká verze třeba po novodobé rekonstrukci, atd.

Za každou nápovědu od někoho, kdo to pamatuje, nebo má nějaké podklady, bych byl moc vděčný.
Děkuji
Johnny_z_Montany
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát 12 led, 2018 12:55 pm

Re: Rybák - služební Dsd a poštovní F

Příspěvekod Vladimír_B » pon 18 bře, 2024 11:57 am

Zdravím, jen tak zběžně, povrchně a od boku:
pro období cca. 1967-1982 je to IV. epocha a toulcový průmysl končil cca v půli šedesátých let.
Do 4. epochy si můžete ještě přidat slepé zásuvky Vset a topný kabel. El. topení se nedosadilo (?)
Novodobá rekonstrukce? Čo si pod tým Kefalín představuje? Teď vážně. V provozu vydržely do začátku 90. let a poslední dílny třeba v Bubnech mohli býti na konci 80. let. Takže to může být poslední provozní stav ve kterém jezdily desetiletí. Na těch vozech se po odtoulcování a zrušení střešních oken už moc nezměnilo...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Rybák - služební Dsd a poštovní F

Příspěvekod Johnny_z_Montany » pon 18 bře, 2024 12:26 pm

Díky za reakci,
nevyjádřil jsem se dost přesně - tou novodobou rekonstrukcí jsem měl na mysli čím dál častěji se vyskytující situace, kdy se najde nějaký nadšenec, jež má snahu uvést do původního stavu nějaký historický objekt (a nemusí jít nutně jen o železniční vozidlo, ale třeba i automobil, autobus, nebo i nemovitost, atd.) a v rámci "retro snahy" svojí neznalostí a amatérismem napáchá víc škody než užitku - nereálné odstíny barev, nedobové, ale retro vypadající detaily a doplňky, atd. Bohužel tím, jak ubývá pamětníků, tak ti později narození mají kvůli chybějícím originálním podkladům tendenci takovou "splácaninu" považovat za originální dobový stav a podle toho model opravdu stavět nechceš.
Johnny_z_Montany
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát 12 led, 2018 12:55 pm

Re: Rybák - služební Dsd a poštovní F

Příspěvekod colt274 » pon 18 bře, 2024 5:50 pm

Já bych třeba takový chtěl - nemá někdo nějaké podklady k muzejní soupravě Rybáků DKV Brno, ideálně z let cca 2000-2006? Rád bych si postavil aspoň tři vozy s různými čísly a samozřejmě jídelák :mrgreen:
colt274
 
Příspěvky: 25
Registrován: úte 12 dub, 2016 3:30 pm

Re: Rybák - služební Dsd a poštovní F

Příspěvekod Milan.D. » pon 18 bře, 2024 6:19 pm

Taky jsem je oba stavěl, takže pár fotek mám, většinou epocha III a IV nebo současný stav. V případě zájmu to můžeme vyřídit přes SZ. :D
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Rybák - služební Dsd a poštovní F

Příspěvekod Johnny_z_Montany » úte 19 bře, 2024 7:07 am

Milan.D. píše:Taky jsem je oba stavěl, takže pár fotek mám, většinou epocha III a IV nebo současný stav. V případě zájmu to můžeme vyřídit přes SZ. :D


Tak pokud bys byl ochoten se o fotky podělit, tak mi to prosím pošli přes SZ. Díky moc
Johnny_z_Montany
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát 12 led, 2018 12:55 pm


Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků