Jak přilepit ulomený nárazník

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Jak přilepit ulomený nárazník

Příspěvekod valecko » ned 07 led, 2024 1:38 pm

Možná je to spíš začátečnický dotaz.....
Po velmi dlouhé době jsem vyhrabal vláčky a chci to dát trochu dohromady. Některé vagonky (TT - BTTB) mají ulomené nárazníky. Můj dotaz je, jak to přilepit. Možná to nevypadá, ale pro mě je to dost těžká otázka, protože samozřejmě chci, aby to drželo a vypadalo to pěkně - tzn. neobleptat okolí a taky aby to bylo rovně. Takže dotazy jsou:
- kde ten náhradní nárazník vzít - mám nějaké, ale jsou delší, protože mají navíc tyčku, kterou se to zasouvá do podvozků, které pro to mají díru (typicky lokomotivy), ale vagony to nemají - mát to tedy nějak odříznout? Čím, aby to pak mělo rovnou plochu?
- jaké lepidlo použít? To na plastové modely? Nebo vteřiňák? Epoxid?
- jak to lepidlo aplikovat, aby se to nerozlilo všude kolem? Když jsem byl malý, lepil jsem hodně, ale bylo to pak všechno od lepidla opatlané
- asi to nejhorší - jak to udělat, aby ten nárazník byl rovně - nějaký přípravek? Pokud to tam prostě dám rukou, bude to jistě křivě.....

Díky
valecko
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 04 led, 2024 6:46 pm

Re: Jak přilepit ulomený nárazník

Příspěvekod marian_r » ned 07 led, 2024 4:36 pm

Ak bude nejaká tyčka zalepená v diere, bude to pevnejšie.

Na plasty (HPS) je dobré tzv. zvarovacie lepidlo, ja používam TAMIYU, nenecháva na povrchu stopy (vyparí sa bez stopy, ale pozor nesmú sa dotýkať prsty, potom leptá).

Inak používam riedke CA Soudal s aplikátorom. A na CA existujú debondéry, ktoré vedia zotrieť CA z HPS...
marian_r
 
Příspěvky: 181
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Jak přilepit ulomený nárazník

Příspěvekod marian_r » ned 07 led, 2024 4:40 pm

20210331_170121.jpg
marian_r
 
Příspěvky: 181
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Jak přilepit ulomený nárazník

Příspěvekod Milan.D. » ned 07 led, 2024 4:47 pm

Z náhradního nárazníku bych nic neodřezával. Do příslušného místa v čelníku vozu bych vyvrtal dírku o stejném průměru jako čep náhradního nárazníku a ten pak stačí jen zasunout na patřičné místo, případně pojistit malou kapkou lepidla a mám jistotu, že při normálním zacházení mi nárazník neupadne. :D
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Jak přilepit ulomený nárazník

Příspěvekod valecko » ned 14 led, 2024 5:09 pm

Díky za odpovědi. Jaké konkrétně je to lepidlo Tamiya ? Našel jsem jich několik
valecko
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 04 led, 2024 6:46 pm

Re: Jak přilepit ulomený nárazník

Příspěvekod marian_r » ned 14 led, 2024 5:25 pm

ja mám "Tamiya 87038" asi 30 rokov staré... niekedy je v popise "zvarovacie"
(pozor majú aj špeciálne na ABS)
a existuje aj rýchle (Extra Thin Cement Quick-Set - 87182), neskúšal som
marian_r
 
Příspěvky: 181
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm


Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků