Stavba vozu Vtdr

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Stavba vozu Vtdr

Příspěvekod semza » pon 21 bře, 2022 5:52 pm

Stavba vozu Vtdr z vlastní stavebnice - kombinace 3D tisk a leptané doplňky

Vtdr 2.jpg


Vtdr 4.jpg
Stavba prvních modulů HO - trať 160
semza
 
Příspěvky: 275
Registrován: čtv 19 lis, 2009 5:19 am
Bydliště: Plzeň - město

Re: Stavba vozu Vtdr

Příspěvekod semza » pon 21 bře, 2022 5:54 pm

Zkompletovaná stavebnice od modeláře Petra Hanka

Vtdr_16.jpg


Vtdr_18.jpg
Stavba prvních modulů HO - trať 160
semza
 
Příspěvky: 275
Registrován: čtv 19 lis, 2009 5:19 am
Bydliště: Plzeň - město

Re: Stavba vozu Vtdr

Příspěvekod semza » pon 21 bře, 2022 5:55 pm

a stejný vůz po nástřiku čeká na obtisky

Vtdr_21.jpg


Vtdr_22.jpg
Stavba prvních modulů HO - trať 160
semza
 
Příspěvky: 275
Registrován: čtv 19 lis, 2009 5:19 am
Bydliště: Plzeň - město

Re: Stavba vozu Vtdr

Příspěvekod Mcx » pon 21 bře, 2022 6:03 pm

Poznámka k nátěru - vůz je ze stejné doby jak Vtr, tak ve výrobě vevnitř černá - všechno včetně podlahy a pak již při opravách nic. Ta šedá určitě ne, ta je pro kryté vozy.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2617
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavba vozu Vtdr

Příspěvekod semza » pon 21 bře, 2022 6:59 pm

Milane, o nátěru vím, již na to někdo upozorňoval na FB, až dodělám konečně obtisky a vůz zákazník dodělá také, uvidíme, jak pak bude
Stavba prvních modulů HO - trať 160
semza
 
Příspěvky: 275
Registrován: čtv 19 lis, 2009 5:19 am
Bydliště: Plzeň - město

Re: Stavba vozu Vtdr

Příspěvekod t6791225 » pon 21 bře, 2022 7:01 pm

Mcx píše:Poznámka k nátěru - vůz je ze stejné doby jak Vtr, tak ve výrobě vevnitř černá - všechno včetně podlahy a pak již při opravách nic. Ta šedá určitě ne, ta je pro kryté vozy.



Až to bude dokončené, tak hodnoť. Ložná plocha je ponechána v šedé schválně, tak aby se dala lépe patinovat. Cílový vzhled vozu rozhodně nebude takový jako by vyjel právě z továrny.
ČSD III./IV. epocha (1956-1975)
Uživatelský avatar
t6791225
 
Příspěvky: 226
Registrován: stř 22 úno, 2012 7:18 pm
Bydliště: Hulín

Re: Stavba vozu Vtdr

Příspěvekod Mcx » úte 22 bře, 2022 7:21 am

t6791225 píše:Až to bude dokončené, tak hodnoť.

Ale Petře já nic nehodnotil, já psal poznámku. A napíšu ještě jednu :D vůz svým vzhledem - ať mi není něco podsunuto - je bez jediného poškození, žádná peřejka nakřivo, nalomena, žádná klanice, sloupek ohnut, žádné madlo ohnuto..... v takovém stavu vůz v provozu vydržel jen krátce (stačí kouknout na provozní fotky), proto i patinu bych volil jen jemnou (je brzy po výrobě a s přimhouřením obou očí po revizi)
A otázka - popisem bude vůz směrován do kterého období?
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2617
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavba vozu Vtdr

Příspěvekod t6791225 » úte 22 bře, 2022 9:11 am

Mcx píše:
t6791225 píše:Až to bude dokončené, tak hodnoť.

Ale Petře já nic nehodnotil, já psal poznámku. A napíšu ještě jednu :D vůz svým vzhledem - ať mi není něco podsunuto - je bez jediného poškození, žádná peřejka nakřivo, nalomena, žádná klanice, sloupek ohnut, žádné madlo ohnuto..... v takovém stavu vůz v provozu vydržel jen krátce (stačí kouknout na provozní fotky), proto i patinu bych volil jen jemnou (je brzy po výrobě a s přimhouřením obou očí po revizi)
A otázka - popisem bude vůz směrován do kterého období?



Milane, počítám s patinou spíš slabšího rázu, ale vzhledem k uvažovanému přepravovanému materiálu tedy především uhlí, bude ložná plocha víceméně černá, místy budou zevnitř viditelné stopy odřenin prken od výklady, tak jak to dělám obvykle.
Ta šedá ložná plocha je momentálně taková proto, aby se to lépe patinovalo a zamýšlený efekt lépe vyniknul, na čistě černé bych moc muziky neudělal :)
Popis bude ve III. epoše, stav cca mezi lety 1960 až 1965. Zatím bohužel dílny stojí a čekám na popis.

A teď se zeptám já, máš k tomu vozu něco co by mě mohlo při patině inspirovat, čeho bych se mohl chytit? Nějaké provozní fotky ze 60. let?
Já samozřejmě něco mám, ale není toho až tak mnoho, při takové práci platí, čím víc tím líp.
ČSD III./IV. epocha (1956-1975)
Uživatelský avatar
t6791225
 
Příspěvky: 226
Registrován: stř 22 úno, 2012 7:18 pm
Bydliště: Hulín

Re: Stavba vozu Vtdr

Příspěvekod jirie123 » úte 22 bře, 2022 10:00 am

semza píše:Stavba vozu Vtdr z vlastní stavebnice - kombinace 3D tisk a leptané doplňky

Vtdr 2.jpg


Vtdr 4.jpg

Dá se stavebnice normálně koupit?
Díky.
jirie123
 
Příspěvky: 474
Registrován: úte 23 lis, 2010 8:01 pm

Re: Stavba vozu Vtdr

Příspěvekod Vladimír_B » úte 22 bře, 2022 2:29 pm

jirie123 píše:Dá se stavebnice normálně koupit?
Díky.
http://ho-moduly.cz/114-nakladni-vozy
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Stavba vozu Vtdr

Příspěvekod Petr Barchánek » úte 22 bře, 2022 5:36 pm

máš k tomu vozu něco co by mě mohlo při patině inspirovat, čeho bych se mohl chytit? Nějaké provozní fotky ze 60. let?

Ty se železnýma bočnicema (první fotka v tomhle vlákně) si ještě v provozu pamatuju, jezdily takové vyboulené směrem ven a vypadaly, jako by se chtěly každou chvíli rozsypat. Každá klanice byla ohnutá jinam. Nahoře byly svázané retězama a ty bránily celkovému rozpadnutí se za jízdy. Mnohdy měly viditelně prohnutý rám a přesto vesele jezdily. Tohke zkuste do toho 3D tisku přenést, byla by to machrovina! Pokud se Vám to povede zmenšit do TT, tak se ozvěte, rád si něco taky koupím.

Obrázek
Obrázek

Ostatně, ty s dřevěnýma bočnicema na tom nebyly v provozu lépe:

Obrázek
Petr Barchánek
 
Příspěvky: 262
Registrován: úte 11 črc, 2017 3:54 pm
Bydliště: Zubrnice

Re: Stavba vozu Vtdr

Příspěvekod semza » ned 18 zář, 2022 7:24 pm

Z vozů Vtdr vznikaly přestavbou (navýšením bočnic) vozy Vtdrp - stavba vozu od slovenského kolegy Marka Kamzika

Vtdrp 1.jpg


Vtdrp 2.jpg


Vtdrp 3.jpg


Aktuálně čeká vůz na obtisky, ty by měly být k dispozici během cca měsíce.
Stavba prvních modulů HO - trať 160
semza
 
Příspěvky: 275
Registrován: čtv 19 lis, 2009 5:19 am
Bydliště: Plzeň - město

Re: Stavba vozu Vtdr

Příspěvekod Ceki » čtv 01 pro, 2022 1:32 pm

Pro modeláře, kteří se rozhodli stavebnici vozu Vtdr/Vtdrp zakoupit a sestavit jsem se rozhodl vytvořit jednoduchý fotografický návod. K vyřezání modelu z podpěr používám modelářskou brusku s regulovatelnými otáčkami a pinzetu. Je třeba vzít na zřetel složitost a jemnost jednotlivých dílů a pokud s tím nemám zkušenost, doporučuji si vyzkoušet daný postup na jiném menším doplňku tištěným stejnou technologií abych stavebnici neznehodnotil. pro začátečníky bych doporučil spíše typ vozu bez brzdy.
Přílohy
1.jpg
Vybalené díly pro kompletní stavebnici obsahují vše pro stavbu. Nemusíte nic dokupovat. (Tisky, lepty, mosaz. ložiska, kinematiky, dvojkolí, spřáhla).
Ceki
 
Příspěvky: 136
Registrován: čtv 16 čer, 2022 6:00 am
Bydliště: Ostrava

Re: Stavba vozu Vtdr

Příspěvekod Ceki » čtv 01 pro, 2022 1:33 pm

Používám modelářskou brusku a tenký pevný kotouček, otáčky brusky volím dle detailnosti a jemnosti dílů. Ty nejmenší je potřeba ale přidržovat pinzetou nebo lehce prstem aby neodpružily a nezlomily se. Postupně odřezávám podpěry tak, abych se dostal k místům, kde je nejhorší přístup.
Přílohy
2.jpg
Naposledy upravil Ceki dne čtv 01 pro, 2022 2:24 pm, celkově upraveno 1
Ceki
 
Příspěvky: 136
Registrován: čtv 16 čer, 2022 6:00 am
Bydliště: Ostrava

Re: Stavba vozu Vtdr

Příspěvekod Ceki » čtv 01 pro, 2022 1:34 pm

Odstranění podpěr, části základny tisku a zpřístupnění spodního rohu karoserie.
Přílohy
3.jpg
Ceki
 
Příspěvky: 136
Registrován: čtv 16 čer, 2022 6:00 am
Bydliště: Ostrava

Další

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků