vlastnické značka ČSD

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

vlastnické značka ČSD

Příspěvekod AlexD » pon 02 srp, 2021 8:47 am

Na svém kolejišti chci znázorňovat provoz na tratích ČSD. Z tohoto důvodu jsem si pořizoval vozy pro osobní dopravu značených ČSD. U nákladních vozů jsem kupoval co bylo dřív na trhu k mání. Nákladní vozy cizích drah se na našich tratích běžně vyskytovaly, ale nepřevládaly. Chtěl bych některé přeznačit na ČSD. V TT při běžném pohledu na vůz je čitelná vlastnické značka (Většinou DR) a číslo vozu, kde první dvojčíslí značí dopravce daného státu. U ČSD začíná 54 ... (DR má 50). Nové vozy už se vyrábějí v požadovaném značení. Ale co se starými? Napadlo mě je přeznačit z DR na ČSD a z 50 přeznačit na 54. Ostatní popisy jsou čitelné jen při podrobném pohledu na vůz a při provozu na kolejišti splývají, takže to už neřeším. "Nevhodné" značení se dá opatrně oškrábat.
Nevíte někdo, jak vyrobit šablonu ve velikosti pro TT na nápis ČSD a 54 , případně jen 4. Nobo umíte ji někdo vyrobit (třeba leptem) pro přeznačování vozů? Že byste je nabídli. Možná by byl o ně zájem. případně poradit jiný způsob přeznačení. Polepky se při osvitu z boku lesknou.. Děkuji.
Uživatelský avatar
AlexD
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte 26 led, 2016 7:53 pm
Bydliště: Dambořice

Re: vlastnické značka ČSD

Příspěvekod jipol57 » pon 02 srp, 2021 9:14 am

Já jsem teď nedávno řešil vůz Balm (Bix) od MTB. Pořád jsem čekal kdy bude ČSD Balm, a nic. Tak jsem se rozhodl koupit hodně podobný polomáčený ŽSR. To jsem smazal a přepsal na ČSD. Čísla neřeším.
Mám řezací plotr, na fólie a papír. Vyříznul jsem na samolepící fólii ČSD, nalepil na vagon jako šablonu a uchošťourem namočeným ve žluté Humbrolce, jsem to přes šablonu nabarvil. Šablonu jsem odlepil ještě před zaschnutím, aby nevznikly ostré okraje.
Těch vyříznutých šablon jsem udělal několik na vyběr té nejlepší a taky na každou stranu vozu zvlášť. Zkoušel jsem i čísla, ale tak malé to už nešlo.
Ale já jsem to dělal v H0.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: vlastnické značka ČSD

Příspěvekod vojtas » úte 03 srp, 2021 8:32 am

Rád bych ti řekl, že v době minulé byly vozy DR, MÁV, PKP a dalších správ i ze západu na prakticky každým manipuláku. Jezdit "jen s čsd" je ahistorická blbost.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: vlastnické značka ČSD

Příspěvekod AlexD » úte 03 srp, 2021 9:58 pm

S vlastnickými značkami evropských států v nákladních vlacích počítám. Otec mého známého jezdil pro ČSD po Evropě a sháněl "zatoulané vozy". Z jiných správ zas jezdili k nám.
Problém je, že tehdejší výrobce TT Berlinen Bahnen určité vozy vyráběl jen s označením DR. Takže v uceleném vlaku složeném z výsypných vozů Wap zas jen z vozů DR u nás je opačný extrém. To samé už nákladních čtyřosých krytých (Zaz ), nebo otevřených dvouosých uhláků Es jen s označením DR. A takových vozů mám dost. Nechci kvůli nim kupovat nové. I když jich taky už několik mám. Jen opravím domečky ložisky peho a osadím nové kovové nápravy. Proto bych jich rád většinu přeznačil a sháním touto cestou šablonu na přeznačení. Krom toho se občas v bazarech objevují tyto starší vagonky, ještě za "slušnou" cenu. Na aukru už se hodně přeplácí..
Uživatelský avatar
AlexD
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte 26 led, 2016 7:53 pm
Bydliště: Dambořice

Re: vlastnické značka ČSD

Příspěvekod hank » stř 04 srp, 2021 6:53 am

vojtas píše:Rád bych ti řekl, že v době minulé byly vozy DR, MÁV, PKP a dalších správ i ze západu na prakticky každým manipuláku. Jezdit "jen s čsd" je ahistorická blbost.


No, takhle úplně to zase nebylo... Řečené platí především pro vozy OPW (Společného parku nákladních vozů RVHP - organizace existovala v letech 1964 - 1990, tzn. jde o epochy IIIc a IV) v režimu 01, tzn. správ DR, PKP, MÁV, CFR, BDŽ a převázané sovětské vozy. Ty se po vyložení sice vracely na koleje domovské správy, ale (pokud možno co nejkratší) cestou domů se mohly nakládat a vykládat i v zahraničí. Úplně volný oběh to sice nebyl, ale dost se mu to blížilo.

Středo- a východoevropské správy si často vozy zapůjčovaly, např. když někde při zemědělských kampaních chyběly vozy na obilí, brambory nebo řepu.

Po síti ČSD probíhal (podobně jako dnes) živý tranzit sever - jih i východ - západ, což se týkalo nejen dnešních koridorových tratí. Např. na ferdinandce bylo často vidět vozy rakouské a italské. Téměř výhradně cizí vozy s přednostním zbožím - typicky chladicí - byly řazeny do vlaků TEEM (transevropských nákladních expresů). A pak tu ještě jezdily tranzitní ucelené soupravy hromadných komodit, např. s polským koksem do Rakouska, se živým dobytkem z Polska do Itálie nebo s maďarským bauxitem do NDR. Ty poslední byly pestré směsky 2- i 4nápravových uhláků DR a MÁV a jezdily i po méně frekventovaných vedlejších tratích. Některé trasy mezinárodních nákladních vlaků byly zamýšleny výhradně jako vyrovnávkové pro návraty vozů OPW domů a ty taky jezdily po méně frekventovaných tratích - v některých GVD např. prázdné chlaďáky přes Letohrad - Hanušovice - Glucholazy na PKP.

Více viz např. toto vlákno:
viewtopic.php?f=28&t=9567
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: vlastnické značka ČSD

Příspěvekod AlexD » úte 14 zář, 2021 6:06 pm

Je mi líto, že původní dotaz/prosba "výroba šablony" na přeznačení, či navržení jinšího způsobu změny značení vozů se zvrtlo v debatu odborníků a pamětníků, co tu dřív jezdilo...
Opravdu nemůžete pomoct, nebo nevíte o někom, kdo by požadovanou šablonu vyrobil? Zájemců by bylo asi dost. četlo nás to přes osmset...
Uživatelský avatar
AlexD
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte 26 led, 2016 7:53 pm
Bydliště: Dambořice

Re: vlastnické značka ČSD

Příspěvekod vvitty » úte 14 zář, 2021 7:53 pm

A jak si takovou sablonu predstavujes? Lept a strikat pres to? Bude to rozpity a podfouknuty.

Pokud to ma nejak vypadat tak obtisk + prelak matem, propisot, tampon nebo potisk na UV tiskarne.
Obtisk sezenes bez problemu, propisot s vhodnym typem pisma nikdo nedela (aspon o tom nevim), tampon je na kusovku drahy a UV tiskarna vicemene taky.

PS: to ze ma vlakno 800 zobrazeni nijak nevypovida o mnozstvi zajemcu o sablonu.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: vlastnické značka ČSD

Příspěvekod Zlámalík » úte 14 zář, 2021 10:09 pm

AlexD píše:Problém je, že tehdejší výrobce TT Berlinen Bahnen určité vozy vyráběl jen s označením DR. Takže v uceleném vlaku složeném z výsypných vozů Wap zas jen z vozů DR ...nebo otevřených dvouosých uhláků Es jen s označením DR. A takových vozů mám dost.

První problém vidím to, že koupený "Wap" s označením DR není Wap. Ale asi OOt či jak se to jmenuje, tvarově něco jiného. To samé Es, kdy vozy Vte skupiny 27 vyrobené v Jugoslávii a Rumunsku měly jiné tvary než Vte/Es z České Lípy. Ale nejsem na tuto epochu znalec, odkážu jen sem: https://www.parostroj.net/katalog/nv/fo ... 0&razeni=0

Promiň, ale děláš tu samou chybu, za co tady výrobce léta kritizujeme (prodávat cizí vozy jako vozy naše) tak se nediv, že se lidi ozvou. Jak Es/Vte, tak Wap se dá koupit či postavit ze stavebnice v mnoha verzích. Nebo bych modeloval takový druh provozu, kde se ty koupené "enderácké" vozy mohly legálně vyskytovat.

A k jádru věci: vvitty ti to napsal, stříkat to je blbost, nemáš šanci to udělat přesně a ani přibližně. Při velikosti nápisu a reálné síle šablony. Koupil bych obtisky a přelepil to. Když tedy pominu výše uvedené.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: vlastnické značka ČSD

Příspěvekod Ivan » stř 15 zář, 2021 8:10 am

Podle mne, když už se pouštět do tohoto nepřesného (viz Zlámalík) přeznačování vozů z DR na ČSD, šel bych cestou obtisku. Osobně bych je spíš přiznal a jezdil je jako DR. Můžeš to bbrát jako příhraniční stanici, nebo se jukni na vlákno jednoho šikovného modeláře DRG v ČSR DRG v ČSR

Pěkné stavebnice ČSD vozů dělá SDV, ale to asi víš.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: vlastnické značka ČSD

Příspěvekod Colonel32 » stř 15 zář, 2021 8:59 am

Já bych se Alexe asi zkusil zastat, že je možné, že nedělá "chybu" ale "vědomé rozhodnutí".

Protože náklady na přezačení soupravy dvaceti německých wapek BTTB na ČSD jsou řádově jiné než náklady na postavení soupravy dvaceti wapek ČSD od SDV, a to jak v čase, tak penězích.
Colonel32
 
Příspěvky: 855
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: vlastnické značka ČSD

Příspěvekod Zlámalík » stř 15 zář, 2021 7:45 pm

Ale tak jo, taky jsem kdysi dávno sehnal "jakožeWapky" od Tilliga s logem OKD Doprava a byl štastný... Ale člověk by se měl přece jen zlepšovat :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: vlastnické značka ČSD

Příspěvekod AlexD » pát 17 zář, 2021 7:08 pm

Takže pokud to shrnu, tak v dostupných možnostech je přeznačení vagónků jen , cituji: Pokud to ma nejak vypadat tak obtisk + prelak matem, propisot, tampon nebo potisk na UV tiskarne.
Domníval jsem se, že přes přiloženou šablonu, provedu značení tamponem. Proto jsem se i ptal, kdo s tím , má jaké zkušenosti.
Jenom tak mimochodem, může mi někdo poskytnout informaci, jakým způsobem se dělá "potisk" ve výrobě. (Případně odkaz na internet, kde je to popsané). Rád si rozšířím obzory.
Uživatelský avatar
AlexD
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte 26 led, 2016 7:53 pm
Bydliště: Dambořice

Re: vlastnické značka ČSD

Příspěvekod Zlámalík » pon 20 zář, 2021 10:09 am

Šablona bude vždy silnější, než co ti dovolí tam tu barvu otisknout. Musela by být leptaná z něčeho hodně tenkého. A stejně buď nepřilehne, nebo ti to pod ni zateče.
Ve výrobě se tiskne tampoprintem, viz třeba zde - fotky na druhé stránce galerie: https://www.honzikovyvlacky.cz/2011/06/ ... ery/page/2
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: vlastnické značka ČSD

Příspěvekod vvitty » pon 20 zář, 2021 12:09 pm

Ve vyrobe se tiskne tampotiskem. Coz je vec kterou v kusovce nezaplatis. Nebo jinak, nezaplatis ji v okamziku kdy premyslis nad tim udelat z jedne soupravy nemeckych vozu ceske kvuli uspore penez.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha


Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron