Bramos - stavebnice vozů Hadgs/Zav - Gags/Za

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Bramos - stavebnice vozů Hadgs/Zav - Gags/Za

Příspěvekod Sandy » úte 04 kvě, 2021 10:15 pm

Někdy před půl rokem se objevilo na trhu pár vozů Hadgs/Zav (Gags/Za) od Bramosu. Ani se na pultech neohřály a byly hned pryč.
Teď Bramos nabízí stavebnice těchto vozů
P4243601.JPG

Pár postřehů jen slovně.
Stavebnice je nabízena ve dvou variantách: se starými a s novými podvozky 26-2-8. V době, kdy jsem si ji objednával, tak byly k dispozici jen staré podvozky. Vůbec to nevadí, originální dvojkolí vyměním za Kleinmodellbahn 23,8x11,0 mm.
Když přijdete na pár vychytávek, tak je stavba pohodová.

Rám vozu:
Rám vozu je užší než sestavená skříň, ale zato malinko delší. Spraví to malé zabroušení po sestavení skříně.
Nevím, jak je to s novými podvozky, ale pro správnou funkci těch starých je třeba snížit asi o jeden milimetr vodící zarážky kinematiky. Podvozek je jinak nakřivo a nenatáčí se. Já jsem ještě lehce protáhl vodící trn kinematiky a špičku "motýlka" na rámu. Upevňovací trn pro pružinku jsem odbrousil a místo něj zatavil špendlík bez hlavičky. Pružinka se pak lépe nasazuje a lépe i drží.
Na spodek se pak vlepí výsypky (Hadgs) nebo se ponechá bez nich (Gags). Po vlepení závaží je pojezd hotov.

Skříň vozu:
Hned na začátku je třeba dát pozor při oddělování jednotlivých dílů. Je třeba je odříznout a opatrně začistit broušením. Já se je pokusil odštípnout (podotýkám, že velmi ostrými kleštěmi), ale nálitky jsou tak tlusté, že jsem zničil okraje skříně. Naštěstí se dají objednat nové. Holt daň za netrpělivost.
Po začištění jednotlivých dílů je potřeba protáhnout otvory na leptané detaily. Jde to celkem dobře, většina otvorů je naznačena, jen na některých místech je místo dírky takový "ťuflík" :roll:
Při slepování skříně je třeba myslet na to, že čela patří mezi postraní díly, nikoliv na ně. V návodu je, že si správné slepení máte kontrolovat podle rámu. To ale, bohužel, nepomůže, neboť jak jsem psal, tak je rám užší a delší. Já si pomohl kouskem dřevotřískové desky s přesným pravým úhlem. Díly jsem pak provizorně slepil bodově vteřinovým lepidlem. Slepená skříň má tendenci se skládat. Tak jsem ji dvěma gumičkami připevnil ke střeše a přesně nastavil. Opět jsem ji bodové přilepil. Doprostřed skříně jsem pak vlepil destičku 10x27,8 (vnitřní šířka skříně) mm. Do ní přijde přišroubovat rám.
Skříň je připravena k definitivnímu zalepení.

S leptanými doplňky není žádný problém. Snad jen ten, že mají tendenci se ztrácet....
Blbě se ohýbá jen stříška nad dveře. Ohýbačku sice mám, ale je krátká. A neškodilo by, kdyby stříška měla trny, kterými by se dala vlepit do skříně.
Na čela skříně jsem zevnitř vlepil lept s madly pro posunovače. Teprve teď je možno upravit délku rámu.
Postoupil jsem zatím sem.

Fotky se snad objeví tady:
https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Stavebnice_pro_zacatecniky_Hks_M,_Vsa_Eal,_Uae_Eas_a_Hagds_Zav_Gags_Za/1484951796
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Bramos - stavebnice vozů Hadgs/Zav - Gags/Za

Příspěvekod JaroHo » stř 05 kvě, 2021 7:06 am

Tak jsem si dal pro čsd 2 a zssk taky dva kousky do košíku :mrgreen: Díky za tip.
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1428
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Bramos - stavebnice vozů Hadgs/Zav - Gags/Za

Příspěvekod Sandy » sob 08 kvě, 2021 6:17 pm

Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Bramos - stavebnice vozů Hadgs/Zav - Gags/Za

Příspěvekod JaroHo » sob 08 kvě, 2021 6:28 pm

paráda. Čím lepíte?
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1428
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Bramos - stavebnice vozů Hadgs/Zav - Gags/Za

Příspěvekod Sandy » sob 08 kvě, 2021 6:58 pm

elvis.jarous píše:paráda. Čím lepíte?

V tomto případě jsem použil "no namové" vteřinové lepidlo za Kč 10.-... Zatím dobrý. Jo, a používám urychlovač. Ale jen na základní slepení. Finále bez.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Bramos - stavebnice vozů Hadgs/Zav - Gags/Za

Příspěvekod Mcx » ned 09 kvě, 2021 11:19 am

Sandy píše:vteřinové lepidlo

Mnohem pohodlnější a méně nebezpečné k znečištění povrchu je např. Tamiya supercement, zatím jsem s ním lepil všechny podobné stavebnice (Falls) včetně třeba Be, Bi od Dvořáčka a je to proti sekundovce pohoda.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2616
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Bramos - stavebnice vozů Hadgs/Zav - Gags/Za

Příspěvekod Pavel 152 » ned 09 kvě, 2021 12:05 pm

Mně na resinových odlitcích žádné rozpouštědlové (acetonové) lepidla Tamiya, Revell, Agama, nedrží. Používám pouze vteřinovky. A jestli jednou stříknete na spoj urychlovač, tak urychlujete ještě několik hodin, Pak je už jedno jestli další v další fázi spoje neurychlujete nebo si myslíte, že ne.
Pavel
Pavel 152
 
Příspěvky: 419
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Bramos - stavebnice vozů Hadgs/Zav - Gags/Za

Příspěvekod Sandy » ned 09 kvě, 2021 1:34 pm

Pavel 152 píše:Mně na resinových odlitcích žádné rozpouštědlové (acetonové) lepidla Tamiya, Revell, Agama, nedrží. Používám pouze vteřinovky. A jestli jednou stříknete na spoj urychlovač, tak urychlujete ještě několik hodin, Pak je už jedno jestli další v další fázi spoje neurychlujete nebo si myslíte, že ne.
Pavel


Plastová příčka je lepena lepidlem UHU plast, které je několikrát ředěno acetonem nebo nitroředidlem. A zatím drží.
Tímtéž lepidlem jsou přilepeny dvoje ze čtyř dveří. K nalepení docházelo v různé době.
Mezi "bodováním" a konečným lepením uběhlo několik dní. Přemýšlel jsem jak dál, protože doporučený postup přes rovnání pomocí rámu byl neprůchodný...
Urychlovač částečně odvětral, takže vteřinové lepidlo se krásně rozlévalo. Podotýkám, že ho používám pouze uvnitř skříně. A dávám si pozor, aby neukáplo vedle.
Pro nanášení používám špičku k mikropipetám (do objemu 100 mikrolitrů), takže nemám problém s nanešením na přesné místo.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Bramos - stavebnice vozů Hadgs/Zav - Gags/Za

Příspěvekod Sandy » čtv 16 pro, 2021 8:35 am

Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Bramos - stavebnice vozů Hadgs/Zav - Gags/Za

Příspěvekod JaroHo » čtv 16 pro, 2021 9:31 am

krásná práce. Já si stavebnice odkládám na nějakou delší odstávku v práci :mrgreen:
Mám před dokončením sestavení 2x faccss 8)
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1428
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Bramos - stavebnice vozů Hadgs/Zav - Gags/Za

Příspěvekod A2C » stř 29 pro, 2021 8:43 am

Vzhľadom k tomu, že som ich tento rok postavil už 52 (áno trocha mi z toho už šibe)
Tak si dovolím pár postrehov.
Teda čo mne sa osvedčilo.

Najprv si vycvakám všetky diely z rámčekov a poodeľujem ich do myštičiek.
Začistím si všetky vtoky, prípadne ich veľmi ostrými kliešťami už odcvaknem pri oddelovaní od rámčekov.
Áno stalo sa mi 1x že pri mojej nepozornosti som diel poškodil a musel som ho tmeliť. Prípadne strechu pri neopatrnom odblaňovaní som do nej zarezal.

Následne si vezmem všetky čelá a strechy a vyvrtám do nich otvory kam majú byť usadené leptané doplnky. Vrtáčik 0,6mm (stačilo by aj 0,5mm ale týmto eliminujem nepresnosti a sekundové lepidlo to následne skryje.)

Po vyvrtaní všetkých otvorov začistím skalpelom všetky stičné plochy na čelách a na bočniciach skosím vnútorné hrany kam dosadá čelo na 45°. Veľmi to uľahčuje stavbu.
Stičné plochy strechy s čelami tiež začistím skalpelom.

Nanesiem na stičné plochy bočníc a čela lepidlo, používam na toto Revell Contacta. Veľmi rýchlo je spoj, spojený, ale dá sa s ním ešte jemne hýbať.

Spájam bočnice s čelom po dvojiciach. Následne spojím dve dvojice do spoločného celku skrine.

Akonáhle po cca 30min začínam lepiť k skrini strechu. Robím to lepidlom Gunze Mr.Cement SPB (B ako black aby som videl kam lepidlo navzlínalo) Uložím na seba diely a pretiahnem ich štetcom z lepidla. Ono navzlína a ja len diely k sebe silno stlačím na cca 5-10s podľa namáhaného spoja a množstva lepidla. Toto lepidlo funguje ako zváračka. Spoj je okamžite zlepený a tuhý. Naviac zváranie spôsobí vyplnenie všetkých medzier a spoj je mimoriadne pevný.

Najprv zalepím čelá a následne zlepím bočnice k streche.

Týmto máme hrubú stavbu skrine hotovú.
Pre istotu nechávam vyschnúť aspoň 12h

Pristúpim k rámu. Vrtákom 3,5mm prevŕtam otvor pre podvozok a vrtákom ručne zahĺbim otvor pre kolík podvozku aby podvozok dobre zapadol, mal voľný pohyb aj výkyv.
Rám skracujem o cca 0,5mm z oboch koncov. Na vrchnú stranu rámu, prilepím sekundovým lepidlom časť z leptu aby držal tvar rámu.

Pristúpim k dolepeniu detailov na rám. Doteraz som lepil pružinu sekundovým lepidlom na ten trň, ale skúsim nabudúce špendlíkovú hlavičku.
Pod zadnú časť kinematiky lepím kúsok evergreenu o hrúbke 0,5mm aby sa kinematika ľahšie pohybovala.

Vrátim sa ku skrini.
Na boky nad výstupky kde príde rám prilepím z oboch strán evergreen kúsky o hrúbke 0,5mm čo mi vystredí rám a súčasne ak je skriňa zlepená tuhšie tak nemusím rám ani vlepiť. Prípadne ho lepím disperzným lepidlom, nech si každý voz môže sám dovážiť. Po dokončení má približne 3,5g na 1cm čo je v norme (3-5g), ale niekto má rád vozy ťažšie

Pod bočné dvere na karosérii vlepím na strane zámku 1mm pásik evergreenu a zarežem zámok dverí aby dobre dosadli po celej ploche. Prípadne vycvakám pár výstupkov z vnútrornej strany dverí.

Už som staval verziu kde som osadzoval leptanú striešku ale väčšinou osadzujem plastovú striešku nad dvere, pričom treba upraviť výstuže na skrini.
Tie lepím zas zváracím lepidlom Gunze pričom si ten plastový diel počas lepenia fixujem prstom a lepím po pár cm. Nie celé naraz.

Akonáhle mám hotovú skriňu, začínam osadzovať leptané diely. Madlá si namáčam koncami do stredne hustého sekundového lepidla. Rebríky osadím na miesto a zvnútra vylejem riedkym sekundovým lepidlom.
Potom nechám vyschnúť, druhý deň nechám pár hodín v jarovej vode opláchnem nechám oschnúť a už striekam.

Teda takto to robím ja.
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Bramos - stavebnice vozů Hadgs/Zav - Gags/Za

Příspěvekod Vik » pon 24 led, 2022 7:20 pm

Mohu se optat?
Jaký průměr máte dvojkolí vozu? Mám jeden kus před finálním sestavením a barvou, ale mám zásadní problém. S podvozky 26 2.8 se bez nějaké podložky dotýkají dvojkolý podlahy vagonu, ale má správnou výšku podle NEM303 (nebo referenčního ROCO vagonu).
H0
Uživatelský avatar
Vik
 
Příspěvky: 167
Registrován: stř 09 led, 2008 1:09 pm

Re: Bramos - stavebnice vozů Hadgs/Zav - Gags/Za

Příspěvekod Sandy » stř 26 led, 2022 9:39 pm

Vik píše:Mohu se optat?
Jaký průměr máte dvojkolí vozu? Mám jeden kus před finálním sestavením a barvou, ale mám zásadní problém. S podvozky 26 2.8 se bez nějaké podložky dotýkají dvojkolý podlahy vagonu, ale má správnou výšku podle NEM303 (nebo referenčního ROCO vagonu).

Používám dvojkolí Kleinbahn 23,8*11,0 do podvozků Bramos (nikoliv do podvozků SDV, které jsou součástí stavebnice). Nevím, jestli je mezi nimi nějaký rozdíl. S jízdními vlastnostmi nemám problém.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Bramos - stavebnice vozů Hadgs/Zav - Gags/Za

Příspěvekod jirie123 » čtv 27 led, 2022 10:14 am

Velmi zajímavé vlákno!
jirie123
 
Příspěvky: 474
Registrován: úte 23 lis, 2010 8:01 pm

Re: Bramos - stavebnice vozů Hadgs/Zav - Gags/Za

Příspěvekod Vik » čtv 27 led, 2022 12:42 pm

Mám verzi podvozků z nové formy a 11mm dvojkolí.
Na Ostramu se píše o 10.8mm. Pokud na nic dalšího nepřijdu tak zkusím i Bramos nebo RP25 dvojkolí.
Mám i verzi s Y25 a tam se to zdá bez problémů

Pár postřehů
Stavba není těžká. Jen nezapomenout si předvrtat dírky pro uchycení příslušenství.
Typické chytáky jsou zmíněny výše - přilepit tenký kousek plastu kvůli rozdílu šíře těla a podvozku, uchycení pružinky kulisy -> mimochodem hlavičku špendlíku zkusím. Zatím jsem provrtal malým vrtáčkem ten nálitek.
Jen ty podvozky :/
H0
Uživatelský avatar
Vik
 
Příspěvky: 167
Registrován: stř 09 led, 2008 1:09 pm

Další

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků