2. nápravové kotlové vozy ČSD v TT

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

2. nápravové kotlové vozy ČSD v TT

Příspěvekod fruafru » ned 02 kvě, 2021 10:16 pm

Zdravím ve spolek. Dá se říci že dlouhé zimní večery a kovid můžou za můj záchvat "lidové tvořivosti" a taky za to může 3D tiskárna. Abych nekecal, tak jsem zkusil vytvořit kotle na jednotném pojezdu 10 konstrukční skupiny. Podle mě hodně typické vůzy pro éru ČSD. Popisy jsou z části dle dostupných fotek či popisů vozů a zbytek ..... :roll: Teoreticky mám hotové následující kotlové vozy řady R 200 hl s ocelovým i hliníkovým kotlem, R 2x100 hl s ocelovým kotlem, R 200 hl s ocelovým přetlakovým kotlem a sluneční clonou, Rh 200 hl s ocelovým kotlem a dvěma topnými registry, varianta s jedním registrem je ve verzi zrušeného vytápění, nevím jakou ten jeden registr měl armatůru pro připojení, Pokud to někdo ví byl bych rád za informace.Rh 200 hl s hliníkovým kotlem a dvěma registry. Rhi 200 hl s ocelovým kotlem, vytápěním a izolací. Tenhle model má špatný průměr kotle.
R200hl_2.jpg
Aktuálně všechny moje kotle řady R, Rh, Rhi, Rt.Rth pohromadě

Většina vozů má brzdařskou budku s interiérem (sedátko a klika ruční brzdy) jen eRko s hliníkovým kotlem je jenom s brudařskou plošinou.
R200hl_1.jpg
Hliníková dvoustovka, R 2x100 hl a přetlakový kotel s clonou

Budky mají různé provedení dveří, s hranatým nebo zaobleným oknem a dveře dřevěné bez okna
R200hl_4.jpg
Dvoustovky, R pro kapalné uhlovodíky, R pro kyseliny a hydroxidy a Rhi pro odpadní oleje a dehty

Jestli můžu požádat zda máte někdo fotky zmíněných vozů, podle kterých by se daly vytvořit lepší popisy , byl bych velmi potěšen. Pokračování je v podobě vozů řady Rt 125 hl a Rth 125 hl.
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: 2. nápravové kotlové vozy ČSD v TT

Příspěvekod Petr1988 » pon 03 kvě, 2021 7:51 am

Dobrý den, budou polotovary, stavebnice či hotové vozy i na prodej. Tyto typy opravdu chyběly!!!! Moc krásná práce.
Uživatelský avatar
Petr1988
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 28 srp, 2015 4:15 am
Bydliště: Dolní Lutyně

Re: 2. nápravové kotlové vozy ČSD v TT

Příspěvekod Colonel32 » pon 03 kvě, 2021 9:08 am

škoda těch vodorovných linek, zvlášť když autor dal tolik práce se všemi ostatními detaily
Colonel32
 
Příspěvky: 864
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: 2. nápravové kotlové vozy ČSD v TT

Příspěvekod dudlifuk » pon 03 kvě, 2021 3:04 pm

Colonel32 píše:škoda těch vodorovných linek......

to co odhali foto, nemusi byt volnym okom viditelne. Svoju rolu hra aj svetlo a uhol dopadajuceho svetla. Za mna, perfektna praca, od navrhu az po realizaciu.
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: 2. nápravové kotlové vozy ČSD v TT

Příspěvekod fruafru » pon 03 kvě, 2021 3:17 pm

Petr1988 píše:Dobrý den, budou polotovary, stavebnice či hotové vozy i na prodej. Tyto typy opravdu chyběly!!!! Moc krásná práce.

Dík, když odpovím tak to smažou jako reklamu..., jinak TO vypadá takhle a je k tomu i krabička.
díly_R200hl.jpg
"Rozebrané" vypadají takhle

Colonel32 píše:škoda těch vodorovných linek, zvlášť když autor dal tolik práce se všemi ostatními detaily

To je trochu podpásovka :lol: nemůžu za to že víc času ztrávím u PC s myší v ruce než modelařením, kotel na voze Rhi je na začištění masakr ......., to oželím ty vrstevnice, ale ostatní se i s minimálníma zkušenostma dájí zvládnout, prostě to chtělo ještě jednou "prsknout" stříkacím tmelem ale já se rozhodl šetřit :roll: .
detail_3.jpg
Na to sem skoro pyšný škoda jen že tam není vidět " 45 "

Ale všechny detaily nejsou z mojí hlavy, nárazníky s podkladnicema a se šroubama pochází od malé železnice
Přílohy
detail_2.jpg
Detail vozu Rh 200 hl s hliníkovým kotlem
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: 2. nápravové kotlové vozy ČSD v TT

Příspěvekod Colonel32 » úte 04 kvě, 2021 9:47 am

Tak já jako člověk, který si občas o půlnoci sedne do křesla, zapne Simpsony na Primacoolu a jde jednu až dvě epizody začišťovat mouldlajny (páč nevím jak se to řekne česky) a pronáší sarkastické poznámky o tom, že ve 24. století budeme mít hvězdné lodě s warpovým pohonem a replikátory, ale na plastových modelech pořád budou mouldlajny, protože vědci nikdy nepřijdou na to, jak se jich zbavit...

... si holt takovýchto tvarových nepřesností vždycky hrozně snadno všimnu.

Jinak tedy nejsem odborník na 3D tisk, ale ze začátku mi hrozně vrtalo hlavou, proč jsou všechny modely od Locolabu tištěné v tak nezvyklém úhlu. Ale mám určitou hrošici (hippotézu), že je to právě proto, že když je při tisku model natočený úplně nakřivo, tak to právě rozbije jakékoli vodorovné linky.
Colonel32
 
Příspěvky: 864
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: 2. nápravové kotlové vozy ČSD v TT

Příspěvekod prcek » úte 04 kvě, 2021 12:35 pm

Colonel32 píše:Tak já jako člověk, který si občas o půlnoci sedne do křesla, zapne Simpsony na Primacoolu a jde jednu až dvě epizody začišťovat mouldlajny (páč nevím jak se to řekne česky) a pronáší sarkastické poznámky o tom, že ve 24. století budeme mít hvězdné lodě s warpovým pohonem a replikátory, ale na plastových modelech pořád budou mouldlajny, protože vědci nikdy nepřijdou na to, jak se jich zbavit...

... si holt takovýchto tvarových nepřesností vždycky hrozně snadno všimnu.

Jinak tedy nejsem odborník na 3D tisk, ale ze začátku mi hrozně vrtalo hlavou, proč jsou všechny modely od Locolabu tištěné v tak nezvyklém úhlu. Ale mám určitou hrošici (hippotézu), že je to právě proto, že když je při tisku model natočený úplně nakřivo, tak to právě rozbije jakékoli vodorovné linky.


Jestli tisknou SLA, tak to může být proto, aby resin lépe stékal a nedržel se v některých částech výtisku...
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: 2. nápravové kotlové vozy ČSD v TT

Příspěvekod fruafru » úte 04 kvě, 2021 6:14 pm

Pod úhlem se to tiskne proto aby nebyly vidět vrstvy, modelu se ale zvětší výška a z toho důvodu tisk trvá déle a jak známo čas jsou peníze.
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: 2. nápravové kotlové vozy ČSD v TT

Příspěvekod dudlifuk » úte 04 kvě, 2021 7:36 pm

Colonel32 píše:Jinak tedy nejsem odborník na 3D tisk, ale ze začátku mi hrozně vrtalo hlavou, proč jsou všechny modely od Locolabu tištěné v tak nezvyklém úhlu....

tych dovodov je samozrejme viacej, ten najdolezitejsi je velkost tlacovej plochy, ja tlacim vacsinou vodorovne
DDBA4E2C-2057-45D5-85FD-5799C58E3AA2.jpeg
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: 2. nápravové kotlové vozy ČSD v TT

Příspěvekod fruafru » čtv 13 kvě, 2021 2:39 pm

Malá změna, sice se "výroba" časově protáhne, taky se zvýší spotřeba materiálu, výsledek je ale opravdu lepší. Nic není broušené,pouze nastříkáno plničem
Přílohy
IMG_20210513_150305.jpg
Původní provedení.............................Nové provedení
IMG_20210513_152349.jpg
Puvodní provedení...........................Nové provedení
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: 2. nápravové kotlové vozy ČSD v TT

Příspěvekod dudlifuk » čtv 13 kvě, 2021 3:06 pm

fruafru píše:....Nic není broušené,pouze nastříkáno plničem
no ono to bude potreba predsa jemnym brusnym papierom trochu prebehnut. nastastie na rovnych resp. oblych plochach to nieje problem. najviac ale ocenujem samotny navrh, je to skvele ! ja som vsadil na kvalitnu tlaciaren, tlacim v TT a vsetko okrem miniaturnych veci s vrstvou 0,05mm. ukazky bez povrchovej upravy
2CC82E21-9E39-48F1-B49F-01A3D7594D8B.jpeg
CAF3FF23-89E5-42E9-B71B-0DB03E539645.jpeg
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: 2. nápravové kotlové vozy ČSD v TT

Příspěvekod fruafru » čtv 13 kvě, 2021 3:53 pm

Hezká práce, celkem mám co dohánět. Můžu se zeptat jak dlouho trvá tisk té střechy?
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: 2. nápravové kotlové vozy ČSD v TT

Příspěvekod dudlifuk » čtv 13 kvě, 2021 4:11 pm

fruafru píše:Hezká práce, celkem mám co dohánět. Můžu se zeptat jak dlouho trvá tisk té střechy?
dik ! dlzka strechy je 201mm, vrstva 0,05mm, cas 26 hodin , tlacim tri kusy sucasne
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: 2. nápravové kotlové vozy ČSD v TT

Příspěvekod Střelec » čtv 13 kvě, 2021 5:00 pm

Když vidím ty "léta" na cisternách - nešly by bez úprav tisknout dřevěnice, klády, stohy prken a trámků a různé dřevěné povrchy? Při použití vhodné barvy materiálu pro tisk by se to ani nemuselo barvit a mělo by to rovnou tu správnou strukturu "od přírody".
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: 2. nápravové kotlové vozy ČSD v TT

Příspěvekod fruafru » pát 14 kvě, 2021 6:01 pm

Vždycky se dobře pobavím, když si přečtu nějaký Ftipný příspěvek.
Střelec píše:Když vidím ty "léta" na cisternách - nešly by bez úprav tisknout dřevěnice, klády, stohy prken a trámků a různé dřevěné povrchy? Při použití vhodné barvy materiálu pro tisk by se to ani nemuselo barvit a mělo by to rovnou tu správnou strukturu "od přírody".

A opravdu by to nevadilo v "barvě plastu", předpokládám že by následoval příspěvek ve znění.... ty léta jsou moc pravidelné (kdo kdy viděl pravidelná příroda ) a barva moc plastová........ Dík za nápad, ale račí zůstanu u kotlů a zrovna teď nemám moc času na 3Dlaření protože tisknu kotle.
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Další

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků