ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod Tempotaxi » pát 09 říj, 2020 7:10 am

Ještě poznámka ke švům na střeše.
Protože stavebnice nejsou moje a jen vůz sestavuji, tak jsem se kamaráda zeptal, zda mohu švy odstranit. A zde je problém, kamarád vlastní několik vozů od Luta a stejné vozy mají vypadat stejně. Barva vozu ho nezajímá, ta byla stejně u každého vozu jiná. Jen chce, aby vozy zapadly do stejných let provozu.
Takže, kdo si dokoupí ke stávajícím vozům stavebnici tak má prostě smůlu.
Ještě pro jistotu jsem koukal na jiné stavebnice v měříku HO a TT. Většina vozů osobních, služebních a poštovních švy na střeše mají. Takže jsou to zase fikce. Nebo je to klamání spotřebitele.
Úsudek nechť si každý udělá sám.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod hummus » pát 09 říj, 2020 7:15 am

Sandy píše:Nejpozději v okamžiku, kdy nám tady t6791225 předvedl svůj patinovaný vůz Ra od Albert model , jsem dospěl k názoru, že "pinožit" se po přesném odstínu vozidel je naprostá ztráta času. Pokud nestavím vitrínový model vozidla bezprostředně po vyrobení, tak je každý, alespoň přibližný, odstín správný. Pokud udělám (pokud to budu umět) i tu nejdecentnější patinu, vždy to bude obhajitelné....

Tak pod to se s radostí podepíšu. A úpně stačí když se model stříkne lakem. Odstín je pak hned jiný :D
Navíc na modelu 1:87 vypadá originální odstín jinak než na skutečném vozidle.
HO - DCC, IVb
Uživatelský avatar
hummus
 
Příspěvky: 575
Registrován: pon 04 pro, 2006 8:13 am
Bydliště: Praha 9

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod greenery » pát 09 říj, 2020 8:04 am

Tempotaxi píše:Ještě poznámka ke švům na střeše.
Protože stavebnice nejsou moje a jen vůz sestavuji, tak jsem se kamaráda zeptal, zda mohu švy odstranit. A zde je problém, kamarád vlastní několik vozů od Luta a stejné vozy mají vypadat stejně. Barva vozu ho nezajímá, ta byla stejně u každého vozu jiná. Jen chce, aby vozy zapadly do stejných let provozu.
Takže, kdo si dokoupí ke stávajícím vozům stavebnici tak má prostě smůlu.
Ještě pro jistotu jsem koukal na jiné stavebnice v měříku HO a TT. Většina vozů osobních, služebních a poštovních švy na střeše mají. Takže jsou to zase fikce. Nebo je to klamání spotřebitele.
Úsudek nechť si každý udělá sám.


...já jsem se nechtěl původně vůbec zapojovat, ale tyto argumenty už jsou natolik podivné, že mi to nedá. Proč by ty ostatní stavebnice měly být fikce? Mnohé jiné typy vozů výraznější přeplátování na střeše mít mohly a asi měly. Je to vidět i na té fotce za ušatou. Bez uvedení konkrétních typů jsou to úplně bezobsažné dedukce. Proč klamání spotřebitele? Já měl dojem, že jsme na modelářském fóru a ne na platformě Dtestu.
Milan Černohorský a statistik se oprávněně ozvali k provedení rybáků a májí pravdu. Tečka.
A vy klidně pro kamaráda udělejte rybák tak, jak uznáte za vhodné. Tečka. Proč to dále rozebírat?
A souhlasím s argumentem, že tady uvádět chybná tvrzení a závěry jako fakt je špatně. Sice mě to zarazilo, ale uvěřil bych, že některé rybáky měly zaoblené rohy oken.
Naposledy upravil greenery dne pát 09 říj, 2020 9:10 am, celkově upraveno 1
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod radeksindy » pát 09 říj, 2020 8:22 am

A souhlasím s argumentem, že tady uvádět chybná tvrzení a závěry jako fakt je špatně. Sice mě to zarazilo, ale uvěřil bych, že některé rybáky měly zaoblené rohy oken.

To je největší problém Tempotaxi psaní. Vytváří nesmyslná tvrzení, skládá na hromadu bez rozmyslu spoustu výroků, jejichž pravdivost není schopen vůbec nijak posoudit, takže tam máme skutečná fakta, polopravdy a lži. Tím ovšem hrozně mate další čtenáře, kteří hledají poučení nebo infromace pro své modely. Je dobře, že se Milan radikálně ozval, protože jinak tady zase vznikne další kus vybájené historie kolem vozů.
radeksindy
 
Příspěvky: 2520
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod Tempotaxi » pát 09 říj, 2020 9:41 am

Zde je geometrie střechy do měřítka HO se to musí přepočítat.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod Tempotaxi » pát 09 říj, 2020 9:42 am

Doplnění dalších dílů.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod Tempotaxi » pát 09 říj, 2020 9:43 am

Obrázek
Naposledy upravil Tempotaxi dne sob 10 říj, 2020 7:06 am, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod Mcx » pát 09 říj, 2020 11:54 am

Tempotaxi píše:Ještě pro jistotu jsem koukal na jiné stavebnice v měříku HO a TT. Většina vozů osobních, služebních a poštovních švy na střeše mají. Takže jsou to zase fikce.

Proč by to měla být fikce - on to tady někdo tvrdil ?? Ale přesně naopak - upozornění je ..... většina vozu lemy/svy/falce (nazvěte si to dle libovůle) má, protože se jedná o plech položený na "dřevěnou střechu" a tam se takto spojují jednotlivé plechy - tedy klasicky klempířsky ale Rybák ne !!
A jak je to uděláno u Rybáku - na ocelovou kostru střechy je přinýtovaný díl představku z černého 1,5 silného plechu, který je svařen do potřebného tvaru a dál jsou kladeny plechy pozinkované 1,5 mm silné na válcové části střechy a to vždy tak, že je plech přeložen přes již položený plech a spolu jsou přinýtovany ke kostře střechy. Takže záleží na tom jak je vůz otočen - z jedné strany vidíme ten 1,5 mm "vysoký schodek" položeného plechu a z druhé strany nevidíme "nic" - jen nýty.
Dobře je to vidět zde - je to ze strany odkud se kladly plechy - takže "hranka " vždy dalšího plechu je viditelná čára na střeše, ale pro velikost H0 je to jen čára nic víc
Rybak_strecha_3.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2621
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 09 říj, 2020 3:11 pm

Je jeden způsob jak tu střechu Rybáka modelově udělat - přebrousit komplet střechu, v místě švu nalepit pásku a stříknout přechod mezi páskou a střechou gunze surfacerem 500. Udělá se schůdek jako u přeplátování. My plastikáři to používáme na znázornění plátna a přeplátování některých panelů u modelů letadel... Nýty na švech střechy Rybáka lze udělat pomocí nýtových obtisků fy HGW https://hgwmodels.cz/cs/meritko-1-72/53 ... 22011.html
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod Colonel32 » pát 09 říj, 2020 8:21 pm

radeksindy píše:To je největší problém Tempotaxi psaní. Vytváří nesmyslná tvrzení, skládá na hromadu bez rozmyslu spoustu výroků, jejichž pravdivost není schopen vůbec nijak posoudit, takže tam máme skutečná fakta, polopravdy a lži. Tím ovšem hrozně mate další čtenáře, kteří hledají poučení nebo infromace pro své modely. Je dobře, že se Milan radikálně ozval, protože jinak tady zase vznikne další kus vybájené historie kolem vozů.


Já osobně teda jako ještě mnohem větší problém vidím to, že útočí na lidi, kteří si ho dovolí konfrontovat...
Colonel32
 
Příspěvky: 872
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod statistik_2018-09 » pát 09 říj, 2020 9:12 pm

Já osobně teda jako ještě mnohem větší problém vidím to, že útočí na lidi, kteří si ho dovolí konfrontovat...


Dědkovská zapšklost, no, lepší to už nebude. Snad nás to taky nepotká v takové míře :) Proto obdivuji každého, kdo má ještě trpělivost tu "diskuzi" udržet ve věcné rovině, i když to "jiným" furt ujíždí do roviny osobní. Já jsem svou trpělivost vyčerpal hned prvním příspěvkem. To jsem ale ještě netušil, co za exhibici ukřivděnosti a lavinu negativismu jak to všechno stojí za hovno to i tak vyvolá. :| Neboj, Vladimíre, nebudu sem nic psát, ba ani to, jak snadné je předělat tu střechu od Luta. Napsali to tu za mě naštěstí jiní, kteří Ti naštěstí neleží v žaludku.

Smyšlenky a bájesloví nejen zde prodávané jako fakta, to už beru jako takový autorův folklór, bohužel velmi škodlivý. Aneb např. ty kulaté rohy oken u rybáků - že se toho někdo chytí, se dalo čekat. Jseš prostě jednička!
statistik_2018-09
 
Příspěvky: 47
Registrován: ned 30 zář, 2018 8:26 pm

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod Mcx » sob 10 říj, 2020 7:19 am

statistik_2018-09 píše:Dědkovská zapšklost, no, lepší to už nebude.

Ale no tak, já až jsem taky z této kategorie :D
Holt každý jsme nějaký.

Petr Zatrepalek píše: Nýty na švech střechy Rybáka lze udělat pomocí nýtových obtisků fy HGW

To jsem netušil, že něco takového existuje - paráda.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2621
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod Tempotaxi » sob 10 říj, 2020 8:41 am

Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod Tempotaxi » sob 10 říj, 2020 9:00 am

Mcx píše:
Petr Zatrepalek píše: Nýty na švech střechy Rybáka lze udělat pomocí nýtových obtisků fy HGW

To jsem netušil, že něco takového existuje - paráda.

Nýtované proužky (pozitvní) Eduard 00 099.
Obrázek
Používám na kotlové vozy.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod Tempotaxi » sob 10 říj, 2020 9:05 am

https://www.bankovi.cz/
Dále nýtovací pásky na HO má pan Banko.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků