Specialwagen Thonet.

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Specialwagen Thonet.

Příspěvekod Tempotaxi » pon 18 kvě, 2020 9:02 am

Psal jsem zde o potištěném papíru.
Předtištěný papír se dá koupi, ale ne u nás. Dá se tisknout na papír, tak i na obtiskový papír.
Takový obtisk se dá použít od jednoho bočního sloupku k druhému bočnímu sloupku. Okraje se pak retušují barvou a pudrem.
Zde jsou příklady rezavé plochy.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Na podlahu vozu se může také použít papír nebo obtisk. Ten se může ještě dále upravovat.
Obrázek
Obrázek
Tyto nápady nejsou moje, ale nechají se najít na zahraničních modelářských stránkách. Bohužel český modelář má nějaký nepřekonatelný odpor k papíru. Ale všechny modelářské techniky jsou dobré, pokud se používají rozumně a na správném místě.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Specialwagen Thonet.

Příspěvekod Tempotaxi » pon 18 kvě, 2020 9:15 am

Tisknout se dá vše. Zde je příklad tisku na plachty, které zakrývají dřevěnou bednu.
Zase se může použít papír nebo vše se může dát na obtiskový papír.
Příklady jsou autentické a spadají do naši 1.republiky.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Specialwagen Thonet.

Příspěvekod Střelec » pon 18 kvě, 2020 6:15 pm

Věcnej dotaz na ten poslední méblvágn - jak se to chová za jízdy? Skříň je dlouhá, rozvor malej a převislý hmoty velký. V soupravě kratších vozů to v oblouku musí bejt zajímavý a v protiobloucích (třeba na výhybkách) tuplem.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Specialwagen Thonet.

Příspěvekod Bw_Ig » úte 19 kvě, 2020 5:46 am

Nějak mě to nedalo, tak jsem hledal sken toho předpisu z roku 1935, a našel jsem tyto skeny. Zde strany 329, 330, 331.
str 329.jpg
str 330.jpg
str 331.jpg
Bw_Ig
 
Příspěvky: 213
Registrován: pát 01 led, 2016 6:10 pm

Re: Specialwagen Thonet.

Příspěvekod Tempotaxi » úte 19 kvě, 2020 7:40 am

Tak tenhle seznam mám také.

Model je zde opravdu natřen. Důvod je jediný. Bude se tisknout popis a to na bílý papír se tiskne barva vozu. A zde je problém, že nikdy se vám nepodaří tisknout naprosto stejnou barvu. Pak se vše musí retušovat a patinovat, aby přechod barev nebyl násilný.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Specialwagen Thonet.

Příspěvekod Tempotaxi » úte 19 kvě, 2020 8:28 am

Střelec píše:Věcnej dotaz na ten poslední méblvágn - jak se to chová za jízdy? Skříň je dlouhá, rozvor malej a převislý hmoty velký. V soupravě kratších vozů to v oblouku musí bejt zajímavý a v protiobloucích (třeba na výhybkách) tuplem.

Jezdí to naprosto normálně a to vůz nedostal žádnou zátěž. Pokud jsou dobře postavené koleje, tak vozy musí jezdit i bez zátěže. Lokomotiva tím pádem bude méně namáhána.
Protioblouky nemám. Vždy má být vložena rovná kolej, takové délky, aby zde se vešla nejdelší lokomotiva nebo nejdelší železniční vůz na uvedenou trať. Stavět hračkářské nesmysly to opravdu nemá cenu.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Specialwagen Thonet.

Příspěvekod Colonel32 » úte 19 kvě, 2020 10:34 am

Přiznám se, že mi to pořád vrtá hlavou. Jestli správně chápu, jsou dvě možnosti.

a) někdo vytvořil falešný seznam vozů jako list papíru, umístil ho do archivu, tam ho tempotaxi náhodou našel, zkopírovali si ho v papírové podobě, naskenoval ho, prezentoval ho, a když se ukázalo, že je to podvrh, tak zničil papírový "originál", jediný důkaz v této zapleklité kauze.

b) tempotaxi vytvořil falešný seznam sám na počítači a uvádí nepravdivá tvrzení o jeho původu.

existuje v odprezentovaných materiálech a tvrzeních něco, co by jednu z těch variant jasně vyloučilo a já to jen nevidím? (klidně SZ) Nebo si každý sám musí položit otázku "co je pravděpodobnější?"
Colonel32
 
Příspěvky: 865
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: Specialwagen Thonet.

Příspěvekod radeksindy » úte 19 kvě, 2020 11:00 am

Colonel32: Někdo vzal seznam a roztříhal je na jednotlivé vozy a zase spojil. A povedlo se mu tam jeden vůz dát dvakrát a Tempotaxi z toho udělal další kovbojku. Jestli to autor udělal na počítači nebo v papíru je celkem jedno. Asi se ani nedozvíme proč, stejně tak kde to Tempotaxi vzal. Většina lidí se o vozy nezajímá a netuší k čemu je mít dobré přesný sken originálu. Neví co všechno se z něj dá vyčíst a dovodit. Ale nedivím se, je to stejné zacházení spodklady, které předvádějí někteří "sběratelé" výkresů. Mají kopie z článků a archivů, které zkomprimovali na samou hranici čitelnosti (protože šetří místo na PC), textové části článků odstřihnout (kdo potřebuje ta hloupá čísla a informace :roll: ), u výkresů pro jistotu vymažou zbytečnosti kolem razítka, včetně čísla a data zhotovení výkresu. Oba seznamy jsou dnes v knihovně v Kralupech. Kopie některých, které se tam půjčují, jsem před mnoha lety dělal osobně. Proto aby se originál neničil a aby návštěvníci měli lehčí práci.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Specialwagen Thonet.

Příspěvekod Tempotaxi » úte 19 kvě, 2020 1:48 pm

Jasně, udělal jsem falešný doklad a uveřejnil jsem ho zde na vláknu.
Tak to je opravdu paráda. Tohle je skutečná podpásovka.
Půlka článku je zde jenom o cáru papíru, který jsem si pořídil, a nemá tím pádem žádnou cenu, tak nevím proč bych ho mněl schovávat. Asi jsem ho měl zarámovat a vydražit v aukci.

Já si myslím, že smysl tohoto vlákna je hovořit o modelech, popřípadě doladit historické souvislosti.
Aby obecenstvo něco zajímavého vědělo. Ale takhle se jen ……………………………………………………

Tak jsem si vyrobil obtisky a část obtisků jsem vystřihal ze zbytků.
Teďka se musí vše retušovat, domalovávat a patinovat.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Specialwagen Thonet.

Příspěvekod Střelec » úte 19 kvě, 2020 4:26 pm

Jízdní vlastnosti mě zajímaly, protože Buštěhradka posadila pokusně šest dlouhých osobáků (cca 11 m) na podvozky s relativně malým rozvorem (7,5 m) a v provozu s nimi byl problém. Podotýkám, že v reálu, ne v modelu.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Specialwagen Thonet.

Příspěvekod Tempotaxi » úte 19 kvě, 2020 4:54 pm

Byla provedena retuše písma a patina modelu Ge 201-292.
Pro porovnání je model fotografován s předlohou.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Specialwagen Thonet.

Příspěvekod Tempotaxi » stř 20 kvě, 2020 7:24 am

Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Specialwagen Thonet.

Příspěvekod Marthin » pát 22 kvě, 2020 6:12 am

Nezlobte se mne, ale font písma na tabulce Thonetu je hodně vzdálený od originálu. Je to škoda na dobře zpracovaný model.
To, že děláte unikátní vozy z 1.pol.20 století, by stálo za to zpracovat přesnější font písmen. U dalších vozů jiný font se dá pak lehce upravit - fonty se dají splašit v archivech, většina z nich mají zdigitalizované písemnosti.
Takovou "složitou" cestou by vznikla unikátní sbírka neexistujících vozidel.
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Specialwagen Thonet.

Příspěvekod radeksindy » pát 22 kvě, 2020 7:53 am

Marthin: fonty se dají splašit v archivech, většina z nich mají zdigitalizované písemnosti.


Ani omylem, na to zapomeňte. Výkres reklamních nápisů jsou poměrně vzácné, digitalizace železničních fondů skutečně neprobíhá.

Ale vzhledem k tomu, že je to uděláno podle existující fotografií, to lze skutečně udělat tisíckrát lépe. Když už to neumí člověk překreslit, bylo by to lepší z fotky úpřevzít a vyretušovat, nebo najít vhodnější fonty. Minimálně si lze všimnout, že některé vícejazyčné nápisy jsou zarovnané do bloku a ne na střed aj.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Specialwagen Thonet.

Příspěvekod Sandy » pát 22 kvě, 2020 8:14 am

Vladimíra obdivuji za to, co všechno dokáže, a hlavně za to, že to sem pověsí, i když pravidelně dostane "za uši".
Pár jedinců z něj má osypky, my ostatní tleskáme.
Na druhou stranu (bez jakékoliv urážky nebo dehonestace), když vidím jeho tvorbu, tak se mi vybaví film Forest Gump. Geniální modelář, který si dokáže s některými detaily neuvěřitelně pohrát, aby vzápětí jiné detaily byly "pod jeho rozlišovací schopnosti". I když by to dokázal. Jen mu prostě dojde trpělivost a už se vidí o kus dál....
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků