Specialwagen Thonet.

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Specialwagen Thonet.

Příspěvekod Tempotaxi » pát 22 kvě, 2020 9:36 am

Je několik možností, jak zvládnou popis.
První možnost, je udělat fotku a pak zhotovit zmenšením popis.
Druhá možnost je v grafickém programu popisovou tabuli vyrobit.
Dříve každou takovou firemní tabuli dělal písmomalíř a tvar písma neodpovídá žádnému dnešnímu fondu. Jednotlivá písmenka by se musela sestavovat. Což je dost práce, která sežere hodně času. Ano výsledek pak stojí zato. Ale další problém je, zda takové blechy jsou pak vůbec tisknutelné. Dáte si hodně práce v obloučcích písmen a výsledkem je pak malá čárka, která je nečitelná.
Třetí možnost je použít stávající písmena, která jsou v grafickém programu a vyhledat podobná tvarová písmena. A zde je problém, některá písmena jsou stejná, druhá podobná a třetí se vůbec nepodobají a vše je jen jeden font. Dávat v jednom slově několik fondů je blbost. Po vytisknutí je vidět, že každé písmeno má jiné proporce, což zapříčiní inkoustový plivanec.
Dále při zmenšování popisu dostávám nečitelnost textu. Přitom text má být aspoň trochu čitelný.
Ten nejmenší text by se na reklamní tabuli úplně ztratil a byl by tam jen černý flek.
Pokud mám zachovat čitelnost, tak musím proporce písmen upravit tak, aby po vytisknutí tabule celkem souhlasila a byla čitelná.
Čtvrtá možnost je titulkování, jako u filmu. Dříve jsme 8mm film titulkovali. Což je, na černý papír se napsal, jako písmomalíř bílý text. Pak už jen udělat fotku nebo skenovat.
Ale zásadní problém je kvalita tisku. Nemohu srovnávat ofsetový tisk, tamponový tisk, laserový tisk s tiskárnou inkoustovou. Kvalita tisku u každého tisku je úplně jiná. Inkoust se na papíru rozpíjí a zde zase záleží na kvalitě papíru nebo na kvalitě obtiskového papíru. A pak stačí vyměnit inkoustovou náplň a výsledek pak může být úplně zase jiný, díky složení inkoustové náplně. Přitom použijete stejného výrobce inkoustové náplně a přitom sytost plivance je zase jiná a tím pádem udělá zase jiný flek na papíru.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Specialwagen Thonet.

Příspěvekod radeksindy » pát 22 kvě, 2020 9:43 am

Sandy: Já to beru tak, že je dobré na Tempotaxi postupech ostatním ukázat, jak to nědělat a jak to udělat lépe. I jeden poučený modelář je cenný.

V tomto případě existuje fotografie, takže by neměl být problém si na chvilku osvojit prakticky libovolný grafický program a pohrát si s výřezem fotky. Za 5 minut jsem si z toho vytáhl nápis, ale k dosažená prvního použitelného výsledku by si člověk ještě s tím musel hrát. Vyčistil jsem extra rychle pouze písmeno T a H

_CSD_Ge_201-292_Napis19.jpg


Druhá možnost je převzít pouze rozložení nápisu a vytovřit jednotlivá písmena znovu.




.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Specialwagen Thonet.

Příspěvekod Marthin » pát 22 kvě, 2020 9:48 am

radeksindy píše:Sandy: Já to beru tak, že je dobré na Tempotaxi postupech ostatním ukázat, jak to nědělat a jak to udělat lépe. I jeden poučený modelář je cenný.

V tomto případě existuje fotografie, takže by neměl být problém si na chvilku osvojit prakticky libovolný grafický program a pohrát si s výřezem fotky. Za 5 minut jsem si z toho vytáhl nápis, ale k dosažená prvního použitelného výsledku by si člověk ještě s tím musel hrát. Vyčistil jsem extra rychle pouze písmeno T a H

_CSD_Ge_201-292_Napis19.jpg


Druhá možnost je převzít pouze rozložení nápisu a vytovřit jednotlivá písmena znovu.




.


Takl toto je naprosto perfektní a reálný. Kdybych věděl o takové fotce, tak ji použiju a neztrácím zbytečně čas s hledáním vhodného fontu.
Je grafický program, kde se dá cedule vychytat.
Nicméně u obtisku to stačí ve vektoru obtáhnout - zabere sice čas ale přímo úměrně tím zbytečným hledáním. Na druhou stranu je reálnější podoba písma. Upozorňuji, že interval jsem počítal pro ty, co s vektorem pracují a nemají s tím problém.
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Specialwagen Thonet.

Příspěvekod Marthin » pát 22 kvě, 2020 9:53 am

"Ale další problém je, zda takové blechy jsou pak vůbec tisknutelné."
Cituji Temtotaxiho - podle mne to nemůže být problém (možná mám málo zkušeností 8) ), jsou přece finty, jak to trochu maskovat (provozní poškození, špína, prach) a nebo ve velkým to poslat na kvalitní kopírku (nabarvnené vagonky mezitím zaparkovat a ve velkým pak obtiskovat). Je to levnější varianta, než po kousíčkách.
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Specialwagen Thonet.

Příspěvekod Tempotaxi » pát 22 kvě, 2020 10:45 am

Radku – když máš takou předlohu, tak to se pak dělá, tak proč si mně takovou předlohu neposlal dříve.
Aha, nejsem ten praví, který umí historickým materiálem vhodně zacházet. Děkuji. :|

Schválně jsem proto dělal takové články, aby všichni modeláři věděli, že postavit lze skoro všechno. Že sehnat určité informace lze. Že doplnit o informace, lze také, pokud ti je někdo poskytne. Pokud nechce nabité informace dávat veřejně, tak jsou i jiné možnosti, jak je přeposlat. Ale nikdy nemohu mít vše a ani neumím udělat vše. Proto jsem byl několik let v modelářském klubu, kde by měl každý něco umět, ale většinou je opak pravdou. Jedem umí model postavit, druhý umí stříkat model, třetí umí model potisknout, a další dodělá třeba elektrickou výbavu. Je opravdu jen pár modelářů, kteří zvládnou vše.
Mně už to pomalu přestává bavit se někde hádat, dožadovat, prosit, vysvětlovat, proč jsem to udělal takhle a nedělal jsem to jinak, přitom jak zde bylo napsáno, vždy dostávám za uši.

Drazí kolegové, za pár let to může dopadnout, takhle, jak jsem slyšel na jedné výstavě v jednom železničním muzeu.
„Malé dítě se ptá tatínka, proč lokomotiva kouří. Kouří to proto, že jsou tam zapálené staré hadry a pneumatiky. Parní stroj nikdy nejezdil na páru je tam dieselový motor výš synu, jinak to nejezdí“. :o :(
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Specialwagen Thonet.

Příspěvekod Marthin » pát 22 kvě, 2020 11:49 am

Já jsem se jen ptal ze zvědavosti, neb jste zvěřejnil fotografii a ani jsem nevěděl, že máte další dostupné materiály, ale nedovolily Vám vytvořit ceduli.
O fontech písmen jsem se musel ozvat, protože mi to nedalo od té doby s písmy pivních vozů. Ukázka od Radka je vynikající a dobrý nápad jak tomu pomoc, která nezabere tolik času a je efektní.

Neměl jsem Vás v úmyslu shodit, ale posunout výš, zkusit něco nové resp. něčemu se novému přiučit a nezůstat tak na jednom malém poli, které se okopává pořád za určitou kvalitu bez možností dalšího šperkování.
Uvědomte si, že děláte vyjímečné modely vozů, o kterých jsem neměl ani páru a podle mne by bylo fajn se posunout do vyššího levelu. Je jen na Vás jestli to necháte tak.
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Specialwagen Thonet.

Příspěvekod Tempotaxi » pát 22 kvě, 2020 12:19 pm

Marthin – nic se neděje.
Ale vždy záleží na dostupných informacích. Když je kvalitní fotka, která je vhodná k nějaké úpravě, tak ji použiji. To znamená, že vůz je na fotce kolmo. Pokud je vůz nějaké perspektivě, tak se dá ještě trochu srovnat a pokud je větší část nečitelná, tak pak jen tápu, co tam je napsáno.
Někdy se znaky, tvary písma, loga podniků dají najít v dobovém tisku, ale to je hledání a zase hledání a přitom nemusíte nic najít. A někdy máte štěstí.
Hlavním krédem modelu, aby jezdil a měl dobré jízdní vlastnost i na úkor nějakých nepřesností. Ale každý model se dá časem vylepšit. Protože technika bude stále lepší (což je otázka peněz) a dále každým model se přeci jenom modelář zlepšuje. Ale to zas není taková pravda. Ono se zdá, že stavba modelu je pořád stejná, ale není, pokaždé vyleze nový technický problém, jak ho převést do modelu dá někdy zabrat.

Dříve, když tohle všechno nebylo, tak se třeba používalo zhotovené tiskátko. Zde jich pár ještě mám.
Je zajímavé, že v černé barvě se tisklo naprosto perfektně. Ale bílá a žlutá barva má tendenci vzlínání a tím pádem není pak naprosto perfektní tisk (je prostě rozmazaný).
Obrázek
Ale každá technika má svoje klady a zápory.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Specialwagen Thonet.

Příspěvekod Tempotaxi » pát 22 kvě, 2020 12:56 pm

Ještě k tiskárně.
Udělal jsem si šablonu šedivé a vagonové barvy.
Postup je jednoduchý. Šedivá je dělaná od tmavé do světlé.
Vagonová barva je dělaná taktéž a pak se vždy přidával odstín jedné nebo druhé barvy a bylo více odstínů k nabídnutí. Na monitoru to vypadalo nádherně. Ale tiskárna to vzala takto.
Obrázek
Takhle mám udělanou červenohnědou barvu na nákladní vozy, červenou barvu na MUVky a modrou barvu na poštovní a jeřábové vozy.
Vše je děláno tak, aby odstín barvy vozu souhlasil s barvou tisku na bílý obtiskový papír a tak bylo písmo bílé nebo žluté.

Výsledek je jediný, levný počítač, levná tiskárna, levný monitor, demo verze programů, žádna kalibrace programů a zařízení. Kvalitní tisk potřebuje kvalitní zařízení, plnou verzi programů a 100% kalibraci všeho, ale to stojí obrovské peníze. Pak stačí vyměnit jiný obtiskový papír za jiný a jste zase na začátku. Každý papír od jiného výrobce je jiný.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Specialwagen Thonet.

Příspěvekod radeksindy » sob 23 kvě, 2020 2:07 pm

Radku – když máš takou předlohu, tak to se pak dělá, tak proč si mně takovou předlohu neposlal dříve.

To není žádná speciálné předloha, to je vytaženo z té fotografie, podle které to stavíš.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Specialwagen Thonet.

Příspěvekod UncleFardy » pon 26 zář, 2022 6:26 pm

Na str.4 tohoto vlákna je fotka a výkres dlouhého vozu na nábytek. Je bržděný. To táhlo brzdoví vedoucí pod pojezdem jde skrz ten snížený nákladový prostor mezi rozvorem (to by mi připadalo divné), nebo ten je rozdělen na dvě části a je mezi nimi mezera na to táhlo a případně další konstrukční prvky? Fotka je v těch místech nejasná a nelze to z ní poznat. Děkuji.
UncleFardy
 
Příspěvky: 484
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: Specialwagen Thonet.

Příspěvekod radeksindy » pon 26 zář, 2022 7:09 pm

Bohužel ke schvalování nebyla předložena příliš detailní zpráva, ale přesto je zřejmé, že to divné řešení je správné. Je to skrz :)
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Předchozí

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků