Vozy nákladní i osobní - dRake

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod Střelec » čtv 14 kvě, 2020 7:44 pm

To vypadá luxusně. Předpokládám, že u těch krátkých vozů jsou spřáhla na pevno. Kdyby časem přebejvala nějaká "zetka" na placato a volné součástky (košové nárazníky, masky na ložiska a pružnice), měl bych zájem.

Ne, že by moje výplody byly extra koukatelný, ale jsou pojízdný, z dálky i celkem podobný předloze a postupem času snad dokážu dělat i lepší. Zatím občas spáchám něco z leptů a evgreenu podle Lepieše, spáchám nějaký ten stavebnicový kousek od Adastu, nebo se s nevalným výsledkem poperu s mosazí. BCi od Kuber byl pro mě spíš pohroma, u krátkýho DF téhož výrobce bude stačit časem vyměnit a doplnit madla (detaily podvozku prakticky chybí, ale to za jízdy nikdo zkoumat nebude). Plast mi problémy nedělá, to je stejná kitařina jako u tanků a letadel.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod radeksindy » sob 16 kvě, 2020 3:24 pm

Střelec: Díky. Spřáhlo je pevně v rámu. Je to obdoba spřáhla OBK vyvinutého a používaného ve FREMO. Petr Berka ho hodně vylepšil tím, že dokázal třmen udělat nikoli z leptu, ale z ohýbaného ocelového drátu. Třemen je pevný a hladký, takže se to pří manipulaci neohýbá, nemá to hrany a krásně se spojuje. Je normálně u něk v prodeji. Pokud je to zasazeno do rámu takto hluboko, vyžaduje to odpružený nárazník:

_IMG_2295.jpg

_IMG_2296.jpg


Pokud by byl pevný nárazník a menší poloměry, muselo by se spřáhlo vysunout jako skutečné očkové. Zatím je to vše ve fázi prototypu, až to bude dál ozvu se.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod Střelec » pon 18 kvě, 2020 6:40 pm

Paráda! Ale odpružený nárazníky jsou pro mě zatím na pomezí sci-fi. Od Berky mám patrně poslední dlouhé DF. Bohužel se mi nedaří mu napsat - od jisté doby jak pokus o vstup na stránku s nabídkou, tak o mail mi nekompromisně žere antivirák a stím, že obojí je zamořené.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod hank » pon 18 kvě, 2020 7:15 pm

Střelec: Zkus tuto adresu
http://www.petr.berka.biz
nebo facebook
https://www.facebook.com/Berka.Petr/
On už v březnu avizoval, že bude mít nové stránky a ty staré zřejmě ponechal svému osudu. Mě na ně nepustí ani nejotrleji nastavené prohlížeče pod linuxem, které se mě většinou zeptají, jestli někam fakt chci vlézt, i když to nedoporučují, a když napíšu, že jo, tak nade mnou zlomí hůl a pustí mě tam; ne tak v tomto případě, takže tam už asi fakt řádí virtuální mor a cholera... :lol:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6098
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod Střelec » úte 19 kvě, 2020 4:32 pm

Hank:
Díky za odkazy. Zdá se, že ty nový stránky běhají bez problémů. Nabídka se částečně obměnila, ale pořád je dost zajímavá.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod kokr » ned 18 říj, 2020 7:34 pm

Radeksindy: stavím ty opleny co modernizujete a prosím o radu, jak máte připevněn otočný oplen k vozu? Předem děkuji.
Přílohy
PA106997.jpeg
3
PA106999.jpeg
2
PA106998.jpeg
1
kokr
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 11 pro, 2011 11:41 am

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod radeksindy » pon 19 říj, 2020 7:34 am

kokr: Oplen má zespodu jen normální čep, který má ve voze vůli. Původně jsem chtěl na čep vyříznout závit a zespodu mezí podélníky rámu vlepit matičku, ale časem se ukázalo, že čep stačí. Udělal jsem rychlé snímky v dílně. Bohužel musím s bleskem, takže to nestojí za moc, ale vidět to snad je.

Foto oplenu s čepem:

_IMG_5104.jpg


Vozy jsem kromě odpruženého nárazníky vybavil i potrubíl tl. brzdy. Experimentoval jsem s novou dvousložkouvou základovkou a tak jsem jeden vůz už pokusně stříknul barvou

_IMG_5103.jpg


A takto vypadá oplen na voze

_IMG_5105.jpg
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod kokr » pon 19 říj, 2020 6:34 pm

Radeksindy: tak to je super jednoduché. Já jsem do čepu zaříznul kus plechu a udělal takový zámek. Bohužel, ale se mi to nedaří to udělat tak, aby to drželo svislý směr. Viz fotky. Nárazniky máte ze stavebnice nebo odlitky? Udělám je též odpružené. Prosím o fotku ze spoda. Mám připravené spřáhla od Petra Berka.
Přílohy
20201019_202205.jpg
Detail čepu
kokr
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 11 pro, 2011 11:41 am

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod radeksindy » čtv 03 pro, 2020 10:49 am

Konečně jsem se dostal k tomu, abych alespoň něco vyfotil. Nejdříve dokončená přestavba vozu ROCO (ex Klein)

_Ul_6-19945.jpg


a pak něco trochu většího, co pasuje na větší koleje.

_R10_Petau.jpg


Kokr: Omlouvám se, přehlédl jsem předchozí dotazy. Tělo nárazníků je odlitek z mosazi, který byl součástí stavebnice. Odpružení je na modelech uděláno stejným způsobem jako u vozu řady Z na fotografiích výše. Tj. tlačná pružina za čelníkem.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod radeksindy » čtv 11 úno, 2021 7:14 pm

Pořídil jsem si dvě stavebnice vozu na přepravu zvířat od RST Modellbau (http://www.rst-modellbau.de/). Jedná se o typ vozu stavěný od roku 1913 nejprve zejména pro KPEV, ale i jiné zemské dráhy, a pak až do roku 1927 pro DRG.

Stavebnice je z ABS, jen stromeček se stupačkami a madly je stejnéh materiálu, který používají výrobci pro dosazovací díly (POM). Stavba je jednoduchá, nejlepší je lepit celý vůz pouze nitroředidlem (toulen jsem nezkoušel, nemám ho zrovna doma a perchloretylen nefunguje dobře). Ze stavebnice lze poustavit různé varianty, krabička se po dodání bude lišit pouze přiloženými obtisky. Po roce 1945 skončilo několik kusů také u nás, přesné počty nejsou známé. Proto jsem se rozhodl postavit jeden vůz ve II. epoše v bravách DRG a jeden v barvách ČSD ve III. epoše. Během stavby jsem nefotil, tak jen pár obrázků před sestavením.

Spodky

_IMG_5247.jpg


Skříň vozu DRG

_IMG_5250.jpg
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod radeksindy » čtv 11 úno, 2021 7:26 pm

K vozu ČSD existuje fotografie, která ukazuje vůz, který není v režimu RIV. Působil by v mezinárodním modulovém provozu trochu nepatřičně. Také způsob provedení nápisů by vyžadoval komplikované řezání nápisů, a proto jsem se rozhodl pro změnu a provedení nápisů neodpovídá konkrétní předloze.

Skříň vozu ČSD

_IMG_5243.jpg


Protože je vůz z plastu a pro provoz by byl velmi lehký, je nutné ho zatížit. Součástí stavebnice jsou závaží na místa koryt, ale ta mají jen cca 7g. Firma rovnou nabízí zvířata k přepravě od litá z bílého kovu, která se vsadí jako náklad dovnitř. K dispozici je 9 prasat (jedno ležící), které mají 34g, nebo 10 ovcí (jedna ležící), které mají 22 g. Když se něco málo dá pod střechu nebo do budky, tak se mi podařilo celkem dosáhnout cca 55 g na vůz, což už dostačuje.

Zvířata před barvením

_IMG_5254.jpg
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod Zippich » čtv 11 úno, 2021 8:22 pm

Hezké a také zajímavý výrobce. Měl bych otázku, jak je to s odstínem vnitřku vozů u ČSD a DRG? Existuje nějaké pravidlo? Je v tomto směru nějaký rozdíl mezi zavřenými a otevřenými vozy? Jak to bylo z prvovýroby a jak během údržby? Je možno na vnitřek použít stejný odstín, jako na skříň? Čas od času tohle téma probleskne na různých diskuzích, ale nevzpomínám si, že bych někde viděl uspokojivou odpověď...
Zippich
 
Příspěvky: 385
Registrován: pát 05 led, 2007 8:00 am
Bydliště: Českolipsko

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod radeksindy » čtv 11 úno, 2021 10:35 pm

U vozů DRG je odpověď jednodušší. Existují fotky a natěračské manuály, navíc je k tomu literatura. Vnitřní části vozů byly už od dob KPEV z výroby natírány šedivě, následující fotka je hodně výmluvná (pochází z Deutsche Fotothek, Dresden)

_df_st_0076882.jpg


U DRG se udává u zavřených vozů světle šedá (hellgrau), vnitřek otevřených vozů šedá perlová. Od roku 1935 je u všech vnitřků všech typů vozů psána tmavě šedá, ale z fotek je vidět, že se strop zavřených vozů se dělal světlejší, buď šedý nebo dokonce bílý.

O zavřených vozech ČSD lze říct neco podobného. Zatím se nikdy nepodařilo najít vnitřní barvy vozů mezi válkami písmně. Jisté je, že zpočátku se zavřené vozy vevnitř vůbec nenatíraly kvůli nedostatku kvalitních barev. Později jsou zcela jistě světle šedivé, dokládají to občas i muzejníci při loupání vozů. Vnitřky otevřených mi jasné nejsou, záznamy chybí a fotky, kde by byl vidět vnitřek také. Časem se to muselo z části obouchat na dřevo, které bylo asi spíše tamvé, asi to bylo flekaté a špinavé :)
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod Zippich » čtv 11 úno, 2021 11:09 pm

Vyčerpávající. Díky...
Zippich
 
Příspěvky: 385
Registrován: pát 05 led, 2007 8:00 am
Bydliště: Českolipsko

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod radeksindy » úte 06 dub, 2021 1:37 pm

Nejdříve malá aktualizace dříve rozdělaných projektů:

Z a Ul na vznikajících modulech:

_IMG_5210.jpg


Opleny po přestříkání a změně nápisů. Náklad je jen narafičený, chce to ještě trochu tenčí klády.
_IMG_5222.jpg


Pz stále těsně před dokončením

_IMG_5237.jpg
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků