Vozy nákladní i osobní - dRake

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod radeksindy » úte 05 kvě, 2020 2:51 pm

Poslední dobou bylo víc času sedět v dílně a dokončovat projekty. V posledních dnech to zase víc stojí, protože čekám na větší dodávku profilů a pro změnu jsem zase zkusil něco vyfotit. Občas jsem něco vkládal do vozů II. epochy, jak nákladních, tak osobních. Založil nové vlákno, aby to bylo pohromadě a pokusím se občas něco ukázat.

Nejdřív jsem skoro dokončil další vozy z leptů V. Lepieše, většinou chybí finální patina a některé závěrečné dodělávky (např. střecha budky je jen nasazená)

r8_IMG_2235.jpg


r8_IMG_2226.jpg


r8_IMG_2250.jpg


klapky jsou udělány jako otvírací, kola FREMO:87
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod radeksindy » úte 05 kvě, 2020 2:53 pm

A ještě dvě fotky stejných vozů

r8_IMG_2254.jpg


r8_IMG_2232.jpg
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod Střelec » stř 06 kvě, 2020 5:21 am

To jsou lepty od Lepieše?
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod Mcx » stř 06 kvě, 2020 7:58 am

"Nedosednutí" obtisků v mezerách mezy prkny bočnice odstraní malá kapka Tamiya supercementu na okraj obtisku po jeho zaschnutí. Odstraní to co žádná usazovací vodička u obtisku nedokáže.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2617
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod radeksindy » stř 06 kvě, 2020 11:31 am

Střelec: Ano, jenom jsou vyleptané jiné rozsochy, aby bylo možno udělat pohyblivá ložiska. Pokud byl vůz bez plné podlahy, tak jsem musel vykitovat ještě díry po kinemtice,občas jsem některé negativní nýty nahradil hlavičkami nýtů z drátku.

Pohyblivé ložisko:
_IMG_2265.jpg
_IMG_2265.jpg (60.57 KiB) Zobrazeno 8785 krát
_IMG_2266.jpg
_IMG_2266.jpg (59.26 KiB) Zobrazeno 8785 krát


Mcx: Díky za nápad. Ono je to na fotce vidět více než ve skutečnosti, protože doma nemám pořádné světlo a blesk podobné drobnosti zvýrazní. Máš na mysli toto https://www.modelartikl.cz/produkt/745- ... ment-40ml/
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod Mcx » stř 06 kvě, 2020 3:54 pm

Ano Radku to je ono, je to většinou vidět jen při zvětšení na fotce, ale ta Tamiya to odstraní. Nepřehnat to s množstvím. Po nazvlínání pod obtisk se on jemně může "zkrabatit", ale následně se vypne. Hlavně se v této fázi nedotýkat obtisku. Zatím jsem neměl problém s jakoukoliv podkladovou nátěrovou hmotou a s Tamiyou, při použití malého množství na zakápnutí.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2617
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod Střelec » stř 06 kvě, 2020 6:07 pm

Ty lepty jsem zkoušel, ale na pájení jsem bohužel levej, takže nejlíp dopadl první kousek bez brzdy, lepenej vteřiňákem. Funkční rozsochy jsou asi skvělý, ale na mě je to už moc velká hodinařina.
Co se týká lepidla - který to ve skutečnosti je? Tamiya extra thin v lahvičce se zeleným špuntem? To zaleze spolehlivě všude, nedělá fleky, ale velmi rychle schne. A na některý plasty moc nezabírá (černej od vagónů od Adastu, nebo černej na kostry domů a vozů od Malý železnice).
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod Mcx » stř 06 kvě, 2020 6:26 pm

K pohyblivé ložiskové skříni - předpokládám, že vidím správně ke koníku přiletovaný pružinový drát, který nahrazuje pružení pružnice. Jak se daří sladit váhu vozu s tuhosti vypružení - přece jen pro zachování funkce to musí být hodně měkké - vzhledem k váze vozu, i prázdný vůz by měl mít malé sesednutí.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2617
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod vorisekml » čtv 07 kvě, 2020 3:15 am

Lidi, mohu mít dotaz trochu mimo téma? Potřeboval bych kontakt na pana Lepiese. Sháním lepty toulců a ty jeho jsou senzační....
Díky za e mail na toho pána.
H0
Uživatelský avatar
vorisekml
 
Příspěvky: 890
Registrován: pát 06 bře, 2009 8:43 pm
Bydliště: Lom u Mostu / Most

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod PajaF » čtv 07 kvě, 2020 5:43 am

Jeho stranka i s kontaktem https://vlaky-modely6.webnode.cz/
PajaFt
Uživatelský avatar
PajaF
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob 31 črc, 2010 4:36 pm
Bydliště: Waier in Sudetenland

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod radeksindy » čtv 07 kvě, 2020 7:31 am

Střelec: I lepení vteřinkou se dá použít pro stavbu vozů z leptu. Viděl jsem postavenou stavebnici lokomotivy od Weinerta, vše jen expoxyd a různé druhý vteřinek.

Mcx: Mezi podlahu a ložisko je vložená ohnutá struna, která zajišťuje přítlak kola. Když je vůz na rovné koleji, dosedne na dorazy. Jen když se najede na nerovnost a kolo by ztratilo kontakt s kolejnicí, tak pružinka ho přitlačí zpátky. Normálně to z boku není vidět, protože je pružinka vedená kolem podlahy, ohnutá kolem příčníku a vedená podél pružnice. Tady jsem ji tam jenom kvůli focení jen tak nastrčil. Průměr struny volím i podle její délky a váhy vozy, většinou je to struna označená PL008 - čistá ocel, cca 0,2mm.

Tady je to vidět na jiném voze

1_spodek_bez_kol.jpg
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod radeksindy » úte 12 kvě, 2020 2:32 pm

Před časem jsem dával do vozů II.epochy tuto fotku

_IMG_9691.jpg


Vytáhl jsem totiž pár starších vozů s tím, že je malinko upravím a vylepším. První se dostala na stůl dvojice oplenů z roku 1922. Šly dolů nepovedené původní nápisy i s barvou, doplnil jsem potrubí tlakové brzdy, odpružil nárazníky a vyměnil na bocích poškozené profily podlahy (ještě na obrázku chybí jedna kluznice) a můžou do lakovny

_IMG_2337.jpg


Ještě to bude chtít nějaké náklady pro tuto dvojici.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod radeksindy » čtv 14 kvě, 2020 12:46 pm

Teď dva vozy určené pro běžnou modulovku. Skříň vznikla u kolegy jako 3D tisk jednotlivých stran, po slepení byl vzniklý master zaformován a odlit. Přímo z 3D tisku jsou i koše nárazníků, ložiskové skříně, pružnice a táhlo. Spodek je z leptu 0,2 mm.

_IMG_2299.jpg


_IMG_2316.jpg


_IMG_2349.jpg
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod radeksindy » čtv 14 kvě, 2020 12:55 pm

Druhý vůz je upravená skříň z modelu ROCO, původně Klein. Protože skříň modelu představuje vůz SNDVB a je velice pěkná, tak jsem se rozhodl upravit trochu spodek. Původní spodky Klein nejsou moc pěkné, hlavně pod tuto skříň nepatří. Tak vznikl jednoduchý spodek z profilů a leptaných rozsoch se správným rozvorem a využitím dílů připraveých pro zavřený vůz s předchozího příspěvku . Mimochodem ROCO zařadilo do letošního katalogu znova, ale bohužel ve dvojici se zcela nesmyslným modelem vozu s jednou klapkou.

_IMG_2300.jpg


_IMG_2323.jpg


_IMG_2325.jpg
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Vozy nákladní i osobní - dRake

Příspěvekod Colonel32 » čtv 14 kvě, 2020 1:39 pm

Naprosto epické.

Ale hlavně se mi líbí, že teď těžko někdo bude moct říct "A co si postavil ty, ty chytráku?" o tři vlákna vedle.
Colonel32
 
Příspěvky: 865
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Další

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků