Dvounápravový oplenový vůz Ol 9.14587

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Dvounápravový oplenový vůz Ol 9.14587

Příspěvekod Polabský » stř 12 úno, 2020 2:21 pm

Pokud ty špulky nejsou nové, nesou na sobě stopy po kabelu.
Na takto velikých špulkách byly navíjeny kabely s asfaltovým nátěrem a vápennou separací.
Plné špulky se většinou vozily nastojato.
Ať se daří !!

P.S. POZOR !! Každá špulka musí mít napatronované evidenční číslo, které se také píše do dodáku a na plechový štítek cca 15 x 15 cm. Zde je napsán typ kabelu, metráž a další údaje.
Naposledy upravil Polabský dne stř 12 úno, 2020 9:03 pm, celkově upraveno 1
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Dvounápravový oplenový vůz Ol 9.14587

Příspěvekod Tempotaxi » stř 12 úno, 2020 2:57 pm

A zde je další špulka Kablo Kladno.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Dvounápravový oplenový vůz Ol 9.14587

Příspěvekod Tempotaxi » stř 12 úno, 2020 5:52 pm

Takže nakonec jsem se rozhodl nepodporovat zahraniční obchod, ale podpořit tuzemský průmysl a na špulky jsem zhotovil popis Kabla Kladno. Špulky budou prázdné, tak mohou ležet na voze. Střed špulky je prázdný a do vnitřku dám pak závaží. Ano špulka se před přilepením na voze musí trochu patinovat.
Zatím to vypadá asi takto: jedna špulka novější a druhá bude jistě staršího data výroby.
Naposledy upravil Tempotaxi dne stř 12 úno, 2020 9:23 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Dvounápravový oplenový vůz Ol 9.14587

Příspěvekod Tempotaxi » stř 12 úno, 2020 6:06 pm

Pak mám ještě fotku vozu, kde je naložena špulka od kabelovny Prakab Praha. Ale bohužel nevím co je tam vše napsané.
Má prosím někdo nějaké informace. Děkuji předem. :P
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Dvounápravový oplenový vůz Ol 9.14587

Příspěvekod Polabský » stř 12 úno, 2020 9:23 pm

Jak jsem doplnil v předcházejícím příspěvku, každá špulka má určitě napatronované číslo, bývá šipkou naznačen směr vinutí, zvlášť u cívek zabedněných.
Dřevěné špulky mají vydlabaný náběh, díru do boku. Do něj se zasune začátek a zajistí se přibitým úvazkem. Konec kabelu se přibíjí na vnitřní bok.
Jinak se na to víc věcí nepsalo, akorát někdy Made in Czechoslovakia, pokud se takový sortiment uplatnil v cizině.
U velkých cívek (průměr 225, 250 a výjimečně výše) se někdy dělalo vnější vyztužení fošnami ve tvaru mnohouhelníku, zvenku zařezaného dokulata. Na nich byly těžké VN pancéřované kabely s jutovým opředením a vápennou separací. Toto zesílení chránilo cívku a bránilo boření cívky při kutálení. Ještě teď mi bolí hřbet, když si na to vzpomenu :cry: .
U kovových cívek je to obdobné, náběh je do vnitřního prostoru plechovým jazykem a konec se drátuje do malých dírek na bočnici.
Hezký večer Všem !!

P.S. Na modelu chybí matky ztužujících svorníků, často se čtvercovými podložkami !!!
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Dvounápravový oplenový vůz Ol 9.14587

Příspěvekod Tempotaxi » stř 12 úno, 2020 10:47 pm

Ano děkuji za vyčerpávající odpověď.
Ale u předešlého obrázku jsem měl jen, zda je tam ještě něco napsáno.
Je vidět jen Prakab a Praha. Potom je tam velký kus místa a tam může být další text. Další nápis by mohl být třeba Kablo.
Třeba ten popis špulky může vypadat takhle.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Dvounápravový oplenový vůz Ol 9.14587

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 13 úno, 2020 12:10 pm

Takže dvounápravový oplenový vůz Ol 9.14587 dostal dvě špulky, na kterých, je jmenovka podniku Kablo Kladno. Lehce jsem špulky patinoval a zajistil proti posunutí. A tím pádem je model hotov.
Už dříve jsem měl postavený jiný oplenový vůz, na kterém jsou také naložené dvě špulky, ale bez popisu. Tak jsem dodělal popis kabelovny Prakab Praha.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Dvounápravový oplenový vůz Ol 9.14587

Příspěvekod statistik_2018-09 » pát 28 úno, 2020 2:37 pm

Hezký model, jen si neodpustím ke způsobu uložení nákladu jednu poznámku, tak jako před nedávnem řešené podobné téma:
doporučuji otevřít libovolnou nakládací směrnici, kapitola "kabelové bubny". Případně se stačí inspirovat tou černobílou fotkou z dob BMB-ČMD. Je tam jeden "drobný" rozdíl...
A očividně se ani za desítky let způsob přepravy kabelových bubnů na vagónech nezměnil. Ono to taky má svoje důvody. :wink:
statistik_2018-09
 
Příspěvky: 47
Registrován: ned 30 zář, 2018 8:26 pm

Re: Dvounápravový oplenový vůz Ol 9.14587

Příspěvekod Tempotaxi » pát 28 úno, 2020 3:23 pm

Ano máš pravdu, ale v každém předpisu (směrnici) se píše o nákladu, jako plné špulce, ale přeprava prázdného obalu? Na stavbě dělnici vyloží náklad vždy tak, že úložné bednění se rozštípe a už nejde použit. A když mají jednu špulku prázdnou, tak ji naloží, jako každou bednu. Takhle naložená špulka se nebude kutálet a ani převracet na podlaze vozu. Přitom skladiště a opravnu špulek mám za kopcem a dobrá třetina špulek co se vrací jako poškozená. Na stojato už to nejde převážet. A dnešní vlečka do bývalého Kabla Kladno je nefunkční. Dnes to zajišťuje automobilová přeprava. A přesto vídám, že přeprava mezi skladem a výrobním podnikem se děje na přívěsu na ležato a to jsou nové a opravené špulky.
Jejda už zase slyším, že mám vždy výmluvu a poslední slovo. Ale tak to opravdu není. Jen jsem napsal svůj názor. Člověk byl obdarován řečí, tak ji máme používat.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Dvounápravový oplenový vůz Ol 9.14587

Příspěvekod statistik_2018-09 » pát 28 úno, 2020 3:46 pm

Máš pravdu. Ať se daří.
statistik_2018-09
 
Příspěvky: 47
Registrován: ned 30 zář, 2018 8:26 pm

Předchozí

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků