Nákladní vozy skutečnost a model

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » pon 10 dub, 2023 3:14 pm

Kotlový vůz, pokud jde o konstrukci se na našich kolejích vyskytovat mohl. Otázka je, jestli na takovéto cisterně bylo toto barevné schéma a nápisy, nebo jestli je to převzato z jiného typu cisterny, což je mimochodem u některých výrobců běžná praxe. Kryté vozy tohoto typu se u nás vyskytovali běžně, jen u toho s budkou by měl být jiný typ budky. Takovou jako je na obrázku jsem u vozů ČSD nikdy neviděl. Navíc u obou vozů chybí označení typu brzdy na rohových sloupcích. Dal by se u těch krytých a u toho kotle přečíst datum revize? Docela by mě to zajímalo. A ten sypák to je podle mne čistá fikce, jak už ostatně píše i Jarda H. , je na stránkách zmíněno že je to freelance.
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » čtv 13 dub, 2023 3:05 pm

Přidávám další příspěvek na mé oblíbené téma "vápeňáky". Samozřejmě jsem si nemohl nechat ujít loňskou, vlastně letošní, novinku od Roca a to set dvou vozů Tcs/Utz. Jsem si vědom nedostatků modelů, ale do kompletní přestavby se mi nechce už proto, protože vozy svými popisy přesně zapadají do mé epochy sedmdesátých let. Upravil jsem tedy pouze věci které nevyžadují přestřik modelu. V první řadě jsem vyměnil původní kulaté nárazníky za hranaté, dále jsem odstranil ty přebytečné cancourky na spodní hraně bočnic a odřezal jsem stupačky v rozích, stejně byly chybně umístěny jen úhlopříčně, a nahradil je leptanými od Hekttora ve všech čtyřech rozích. Nakonec vůz 11. skupiny dostal vzpínadlo. A to je vlastně všechno. Určitě by se ještě dalo pokračovat, ale další úpravy už by znamenali zásah do lakovaných částí a to jsem nechtěl, takže ještě napatinovat a můžou do provozu. :D
Přílohy
DSCN4576.JPG
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » úte 18 dub, 2023 3:46 pm

Tak se mi konečně po letech podařilo dotáhnout do konce sypáky Fad/Sa. Odlitky jsem koupil asi před pěti lety na pražské burze. I když mi připadali jako slušný základ pro stavbu, je to opravdu jen základ kde je rám, nástavba, dřevěné plošiny, vlaštovky pro kinematiky a vzduchová jímka. Už si nejsem jistý, ale asi tam byli i podvozky Bramos. Leptané doplňky jsem si nakreslil a nechal vyrobit u pana Banka. Bohužel jsme stihli jen dvě zkušební sady, než pan Banko odešel do modelářského nebe. Třetí vůz jsem se proto rozhodl udělat s nýtovanou skříní, protože měl jednodušší zábradlí z trubek a nebylo potřeba lepty zábradlí z úhelníků, nýtovací pásky jsou také z produkce pana Banka. Doplněné jsou kinematiky Bramos, odlévané nárazníky a brzdařská budka. Nátěr vozu je v podobě ze sedmdesátých let. Obtisky jsou od pana Jirana.
Přílohy
DSCN4611.JPG
DSCN3073.JPG
DSCN2930.JPG
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » úte 18 dub, 2023 6:16 pm

Pěkné úsilí jak dostat o kousek dál vozy Sa. Trochu to kazí popis vozů, je to taková podivná směs..... Například.... Co čert nechtěl vůz 689 1605 byl focen v 80. letech v Popradu, to číslo nese až od 80. let, nikdy nebyl "P", byl ČSD...... dál je to zbytečné pitvat. Prostě špatná kombinace čísla, označení, režimu.......
Sa_01.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » úte 18 dub, 2023 6:58 pm

Hm, vím že ty obtisky jsou největší slabina, ale od parostroje jsem na tento typ bohužel nesehnal. Taky nemám jedinou fotku ze sedmdesátých let, kde by bylo čitelné číslo. Vždy je patrné rozmístění nápisů ale to je vše. Stejně tak nemám možnost zjistit jakého provedení byl konkrétní vůz, takže prostě vařím z vody. To "p" jsem tušil, že tam nemá být, ale uvědomil jsem si to až když jsem měl polepenou polovinu posledního vozu, ale asi to ještě zamáznu. I tak díky za upozornění.
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » stř 19 dub, 2023 3:20 pm

Aha, tak teď mi to teprve všechno docvaklo. Nevím proč jsem použil obtisk pro přepravní režim 689 1-3, 8 místo 676 0-5. Přitom na obtisku je i správná varianta. Jen obtisky od pana Jirana jsou trochu nepřehledné, protože rozpětí 60-90 léta je opravdu velké, tak je tam toho moc. Nejspíš to budu muset předělat. Jsem prostě blbec. :(
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Radovan van N » stř 19 dub, 2023 4:23 pm

Ahoj.
Je to pekná práca.
Vôbec nie si blbec, záleží len na tom,ako moc chceš byť presný.
Radovan van N
 
Příspěvky: 28
Registrován: pon 16 bře, 2020 12:15 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » čtv 20 dub, 2023 2:44 pm

Díky za uznání. Nejsem sice počítač nýtů, ale tady jsem mohl být přesný, pokud jde o nápisy. V aršíku jsou správné, jen jsem jaksi sáhnul vedle. Půjde to napravit, ale teď se mi do toho nechce, tak časem. :D Ještě bych měl dotaz na znalce , kteří navštěvují toto vlákno. Pustil jsem se do přestavby vozu Ztf a zajímalo by mě jaká byla konstrukce sací brzdy a brzdových spojek. Rád bych brzdu na spodku alespoň naznačil, válec a jímku dokonce nabízí jako odlitek pan Berka, ale nevím jestli to jde použít pro tento vůz. Detailních fotek moc není i když se tyto vozy vyskytují ve vlacích docela často, moc detailů z fotek vyčíst nejde. Na netu jsem taky, krom této fotky, moc informací nenašel.
Přílohy
45.jpg
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » sob 06 kvě, 2023 12:23 pm

Ahoj, tak nic víc než co mám k vozu Ztf se neobjevilo, tak jsem se pustil do přestavby. Jako základ jsem si vzal vagón od Pika, Ostatně Piko tento vůz nabízí i s nápisy ČSD jako Ztff a podobnost s předlohou tady je. Když pominu drobnosti, tak největší odlišností je počet větracích klapek na bocích skříně. Proto jsem odbrousil prostřední klapky a ponechal jen krajní. Tady jsem musel udělat kompromis, protože klapky by bylo potřeba posunout až k rohovým sloupkům a i když se to zdá jako drobnost, v podstatě by to znamenalo celé bočnice vyrobit znovu a to se mi nechtělo. Pak už vlastně stačilo doplnit madla pro posunovače z drátku a můžu jít na spodek, tam naznačím brzdový válec a vzduchojem,, madla pro posunovače pod nárazníky a pákovou brzdu. Až trochu pokročím, přidám nějakou fotku. :D
Přílohy
DSCN4704.JPG
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » sob 06 kvě, 2023 5:27 pm

Tady pohled ve větším na spodek Ztff, více jsem nenašel, pak jsou fotky Zt tam už sací brzda není.
Ztff_01.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » ned 07 kvě, 2023 7:04 am

Díky. Jak na to tak koukám, připadá mi, že je ta páka brzdy provlečená skrz stupačku. Zdá se mi to nebo je to tak? :shock:
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » ned 07 kvě, 2023 3:08 pm

vypadá to tak, dokonce je asi upraveno prkno stupačky, nemá vpravo vzadu ten doraz pro nohu
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod rkwa » pon 08 kvě, 2023 7:29 am

715961.jpg
fotka je to mizerná, ale užitečná - co se tedy týče stupačky
rkwa
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob 21 led, 2012 5:38 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod rkwa » pon 08 kvě, 2023 7:38 am

Ztff  1960 až 65 ing Knížek.jpg
a ještě jeden záběr na spodek Ztff -je celkem dobře vidět úprava stupačky pro pořádací brzdu a vůz není vybaven sací brzdou
rkwa
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob 21 led, 2012 5:38 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » pon 08 kvě, 2023 9:41 am

Jo tak tohle je super. Obzvlášť ta druhá fotka, kde je vidět páka brzdy a její uchycení k rámu. Lámal jsem si hlavu jak to udělat, protože fotku z této strany jsem nikde nenašel. Díky! :D
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: radeksindy a 17 návštevníků