Nákladní vozy skutečnost a model

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » úte 14 úno, 2023 5:08 pm

304473.jpg
Tady je to ten červený vzadu
No, myslel jsem si , že to měly vozy vyrobené s budkou. Možná ne všechny ale myslím, že jich bylo víc než jen prototyp. Na netu jsem našel fotek jen pomálu, ale nemyslím že je na všech ten samý prototypový vůz. Pokud ano, budu rád když mě poučíte.
Přílohy
304345.jpg
1.JPG
1.JPG (56.01 KiB) Zobrazeno 3513 krát
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » úte 14 úno, 2023 5:11 pm

A ještě jedna z katalogu nákladních vozů z roku 1960.
Přílohy
DSCF5167.JPG
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » úte 14 úno, 2023 6:16 pm

Ty malinké stupačky byly na více vozech, zda jen na vozech s budkou ??? ale bylo těch vozů málo, je známá fotka vozu 1-96059 (mimo fotek prototypu), který ty stupačky má, žádná u vozu s UIC číslem, ono to s tou boudou byly vozy na pr...., na jedné straně čelní vrata a na druhé bouda :lol:
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » stř 15 úno, 2023 6:43 pm

Tak jsem ještě zkusil zapátrat v literatuře a je pravda že fotek vozů z budkou bych spočítal na prstech jedné ruky, ale vždy mají ty malé schůdky. S dvanáctimístným číslem ale žádný. U jednoho se mi podařilo přečíst i číslo 1-97081 a opět je to vůz s budkou a malými schůdky. Jinak je ale pravda, že ta budka tam nebyla ideální, asi proto vozy s budkou zmizely z provozu mezi prvními, i proto se ale některé z nich dodnes zachovaly jako dílenské vozy.
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod rkwa » stř 15 úno, 2023 8:43 pm

asi to tak bude, když jsme je v 90.l oddřevňovali, tak to asi byly už jen vozy s plošinou.
rkwa
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob 21 led, 2012 5:38 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » pát 24 úno, 2023 8:30 pm

Ahoj, dlouho se na tomto vláknu neobjevilo nic nového, tak něco přihodím. V podstatě je to jen úprava továrního výrobku Roco. Myslím, že se tu i kdysi tento vůz probíral ohledně správnosti řadového označení. Provedl jsem vlastně jen drobné barevné úpravy a přeznačení na dvanáctimístné číslo, plus trochu provozní patiny. Jen mě teď tak napadá jestli je tam správně to kolo ruční brzdy pod plošinkou, když to má ruční brzdu na plošině? Mám ale jen pár fotek vozů bez plošiny, takže jestli někdo máte fotku vozu s plošinou, budu rád, když se o ni podělíte. :D
Přílohy
DSCN2919.JPG
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » sob 25 úno, 2023 12:22 pm

Třeba pomůže toto
Linz.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » sob 25 úno, 2023 6:10 pm

Díky moc, takže to kolo pořádací brzdy tam opravdu bylo, tak to mám dobře :wink: Jen je na modelu umístěné trochu jinde než ve skutečnosti.
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod radeksindy » pon 27 úno, 2023 1:00 pm

Jen je na modelu umístěné trochu jinde než ve skutečnosti.


Na modelu je umístěno jako ve skutečnost :) Jenom výkres zachycuje prvotní provedení, než někdo přišel na to, že mít kolo pořádací brzdy protažené schůdky na plošinu není nejlepší nápad. Vozů s plošinou tolik nebylo, takže ani u DB není tolik fotek. Ale pokud je, tak je kolo jako na modelu.

_IMG_0069.jpg


Naskenováno z MIBA 3/2007, foto F.Wilke.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » stř 01 bře, 2023 3:26 pm

Díky za informaci, o těchto, u nás ne zrovna obvyklých typech, moc informací není, takže každá informace dobrá, natož fotka. :D
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » stř 08 bře, 2023 5:42 pm

Tak po nějakém čase přidávám další přírůstky do vozového parku ČSD z období sedmdesátých let. Jde o krytý vůz Gbk/Zs. Nevím, jestli je Roco momentálně nabízí ale dali se sehnat ve spoustě barevných mutacích různých železničních správ a taky v provedení s čelními dveřmi. Předělal jsem celkem tři vozy a jediná úprava bylo doplnění švů střechy u dvou vozů a možná je doplním i u třetího, protože bezešvou střechu jsem u žádného vozu tohoto typu u ČSD neviděl. Doplněny jsou ještě madla z drátků na rozích. Vyměnit by si ještě asi zasloužily stupačky, tak příště. Použité obtisky jsou od Parostroje.
Přílohy
DSCN4466.JPG
DSCN4462.JPG
DSCN4460.JPG
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Střelec » stř 08 bře, 2023 6:03 pm

Zkus to falcování na střeše jenom narejt rydlem. Patina to pak zvýrazní. Pokud by se ti rytí zdálo málo, tak pak lze do drážek vlepit plastovou nit (vytaženou z rámečku od nějakého kitu) nebo tenký drátek z nějaké odepsané cívky elektromagnetu. Pásky plastu, byť jde o nejtenší dostupný evrgreen, jsou příliš masivní.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » stř 08 bře, 2023 6:40 pm

To je pravda, pásky jsou silné a tady by možná bylo snazší vyrobit střechu z tenkého tiskařského plechu a narýt to zevnitř. Docela se mi to osvědčilo při výrobě sluneční clony na čpavkových cisternách. Střechy na kryté vozy nelepím, takže náprava je ještě možná.
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod hank » stř 08 bře, 2023 6:56 pm

Střelec píše:...lze do drážek vlepit plastovou nit (vytaženou z rámečku od nějakého kitu) nebo tenký drátek z nějaké odepsané cívky elektromagnetu.

Dobře poslouží i rybářský vlasec.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod radeksindy » stř 08 bře, 2023 7:45 pm

Dovolím si poznámku k patině. Sice existovaly vozy, které byly poměrně dost ušpiněné od vápna nebo cementu, který se v nich přepravoval, ale tady to má z mého pohledu dva problémy.

1. "Bíle" ušpiněné byly vozy z přeprav cementu nebo vápna. Na to se používaly vozy starší a vzhledem k měrné hmotnosti cementu (cca 3t/m3) stačily ty nejmenší. U běžného vozu s ložnou vahou 15 t a ložným objemem 20 m3 stačila čtvrtina objemu pro plné možné zatížení. U velkoprostorového vozu Zs by ten "nepoměr" byl ještě větší. Takže tento typ patiny na vozy Zs a spol. moc neptří, protože v nich se podobné materiály nepřepravovaly.

2. Bočnice se buď ušpinila zvenku při návštěvě vápenky (všeobecně, kde se co otřelo, nakládací otvory), při vykládce (dveře a okolí), nebo v místech kde se mohl za jízdy materiál vyfoukávat (tj. typicky dole u dveří). Ušpinění větracích otvorů a plochy pod nimi dolů nedává smysl.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků