Nákladní vozy skutečnost a model

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod cipisekmp » ned 08 lis, 2020 2:20 pm

Zdravim panove. Osobne bych ty temata rozdelil aby bylo jasne i me, cloveku ktery se o zeleznici zajima jen modelarsky o jake vagony se jedna. Ja trebas absolutne nevim, ze se jedna o koristni vozy, takze bych ty informace v tom tematu nazvanem koristni ani nehledal. Proste ja jsem koupil dve cisterny ctyrnapravove od PIKO a bylo na nich csd. Takze jsem si myslel ze je to vse ok. Zahy jsem zjistil ze to neni tak uplne pravda a co oni napsali na ten vagon je kravina, takze bych hledal jak to opravit a tudiz bych jasne narazil na tema cca jak jsem ho chtel nazvat ja. Myslim ze tu neni toliko odborniku aby kdyz to tema uvidi, nebo bude neco hledat (coz se stejne moc nedeje) tak aby vedelo oc jde.
Dekuji Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod MOL » ned 08 lis, 2020 3:56 pm

statistik_2018-09 píše:Pěkné. Sice to je úplně jiná verze, než se probírá, a o objemu 480 hl, ale smíme vědět, kde to je? Díky.

Vlečka Kosmos/Zenit Čáslav.
Uživatelský avatar
MOL
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17 črc, 2009 4:06 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod statistik_2018-09 » ned 08 lis, 2020 4:56 pm

Ja trebas absolutne nevim, ze se jedna o koristni vozy

Jsou i nejsou. Po válce se dělaly i v ČSR. Dobíhaly válečné objednávky, na jejich konto se některé vozy tedy vyrobily až po roce 1945 a pochopitelně šly buď k československým odběratelům, nebo přes ně (a rovněž napřímo) do poválečné ciziny.

Ad MOL: díky za doplnění. Snad půjde prozkoumat z zblízka (je-li tam ještě). Jelikož jde o Kosmos, tedy vůz na jedlé tuky, jedlé oleje a podobně, tak dle mého očekávání je to představitel číselné série, která dostala "potravinářská" čísla z intervalu 771 3. Většinu z těchto vozů provozoval Koospol. Takže evidentně již jen administrativně (to potkalo drtivou většinu těchto vozů) dostal označení Ra 21 54 771 3066-4. Další takový s podobným osudem je dochovaný v depu v Plzni, dvounápravový potravinářský "koospolák" býval v Lounech-předměstí, ale tam už ty vozy nejsou (předpokládám, že šly do šrotu).
statistik_2018-09
 
Příspěvky: 47
Registrován: ned 30 zář, 2018 8:26 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod MOL » ned 08 lis, 2020 5:10 pm

Je tam stále, ale lze ho vidět za plotem jen v období vegetačního klidu, jinak je zakrytý křovím. Je to nedaleko kapličky, kolem které vedla trať na Močovice.
Uživatelský avatar
MOL
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17 črc, 2009 4:06 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod radeksindy » pon 09 lis, 2020 8:27 am

statistik: kdy je vykazován bez topení. Asi nějaký informační šum.

To asi nejlépe vyjadřuje podstatu těch podkladů. Nedá se na to spolehnout, určování typů jednotlivých vozů je trochu loterie a neobsahuje to původní čísla, aby to bylo možné ověřit. Takže to pro mě není důkaz.

Model BRAWA 300hl Uerdingen je o řád lepší než ET. A levnější! :D Bohužel ELK 240 hl zatím nemá rozumnou alternativu, model mě nějak nenadchl, zstejně jako naše Zsr.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod statistik_2018-09 » pon 09 lis, 2020 11:48 am

Radku, původní čísla k těm vozům známá vesměs jsou. Existuje k tomu víc spisů, ten čistě přečíslovací byl v archivu v Libni (nyní tedy Kralupy). Ověřit německá čísla ale já umím jen částečně, protože k tomu máš podklady nejspíš jen ty. Ale to už jsme tuším před časem probírali po e-mailu.
statistik_2018-09
 
Příspěvky: 47
Registrován: ned 30 zář, 2018 8:26 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Rocky_MK » ned 22 lis, 2020 1:48 pm

Zdravím, doufám, že nebude vadit, když se zeptám v tomto vláknu (jinde jsem info nenašel).
Věděl by někdo odstín té typické červenohnědé barvy např. u vozů Es, Eas apod? Mícháte si takovou barvu sami anebo lze koupit již +- hotový odstín? Jedná se mi o barvu nového vozu, zbytek je už věc patiny.
Děkuji.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Ruda72 » ned 22 lis, 2020 1:53 pm

Rocky_MK píše:Zdravím, doufám, že nebude vadit, když se zeptám v tomto vláknu (jinde jsem info nenašel).
Věděl by někdo odstín té typické červenohnědé barvy např. u vozů Es, Eas apod? Mícháte si takovou barvu sami anebo lze koupit již +- hotový odstín? Jedná se mi o barvu nového vozu, zbytek je už věc patiny.
Děkuji.


Někde jsem vyčetl, že je to barva RAL 8012. Používám akrylové barvy Vallejo a je to jejich barva "German red brown". U ostatních firem nevím, ale jsou na to převodníky.
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Rocky_MK » ned 22 lis, 2020 3:17 pm

Ruda72 píše:
Rocky_MK píše:Zdravím, doufám, že nebude vadit, když se zeptám v tomto vláknu (jinde jsem info nenašel).
Věděl by někdo odstín té typické červenohnědé barvy např. u vozů Es, Eas apod? Mícháte si takovou barvu sami anebo lze koupit již +- hotový odstín? Jedná se mi o barvu nového vozu, zbytek je už věc patiny.
Děkuji.


Někde jsem vyčetl, že je to barva RAL 8012. Používám akrylové barvy Vallejo a je to jejich barva "German red brown". U ostatních firem nevím, ale jsou na to převodníky.

Moc díky :)
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » ned 22 lis, 2020 7:00 pm

To záleží do které doby chcete svůj model "posadit". Pokud současnost tak tam by by i RAL8012 mohla být, pokud ČSD tak určitě ne!
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Rocky_MK » ned 22 lis, 2020 9:24 pm

Mcx píše:To záleží do které doby chcete svůj model "posadit". Pokud současnost tak tam by by i RAL8012 mohla být, pokud ČSD tak určitě ne!

Počítám s obdobím cca 1980-1995, tedy ČSD i ČD.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod radeksindy » pon 23 lis, 2020 6:41 pm

Vložím to sem, tady si to spíše modeláři upravující modely najdou. Bohužel se potrvdilo to, co bylo z prvních fotek modelu Zsr docela zřejmé. Celé proporce modelu jsou divné, jenom mi nebylo jasné co je přesně špatně. Konečně jsem dostal model do ruky a proměřil ho. Chyba je ve výšce stěny, která je podle výkresu je 2120 mm vysoká plus podlaha k tomu, to je celkem 2165 mm ve skutečnosti. Na modelu by to mělo být 24,88 mm, tj. zaokrouhleno 24,9 mm, ale model má pouze 23,5 mm, takže stěna je o 1,4 mm nižší. Střecha svojí výškou odpovídá. Na přiloženém obrázku je jen pro srovnání skříň starého modelu Vacek, která je rozměrově správná. Je to hrozná škoda, znovu už model Zsr dalších 30 let nikdo nevyrobí. Přirom je to v mnoha ohledech docela pěkný a detailní model.

Zsr_ET_porovnani_rozmery2.jpg
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod cipisekmp » pon 23 lis, 2020 8:04 pm

Zdravim. Proc to vubec nekdo nemuze vyrabet? Preci tech krytych vozu je neustaly nedostatek. Vetsina zbozi na setkanich H0 se prevazi (alespon me to pripada) v krytych vagonech. To uz nejde vyrobit? To neni nikde nejaka rozumna nahrada? Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod statistik_2018-09 » pát 27 lis, 2020 6:31 am

Ohledně Ztr od Exactu: je to vidět i na fotkách, že skříň má divné proporce. Hodně prozradí boční pohled. Taky jsem na to koukal dlouho a pořád nemohl přijít na příčinu. Je to výškou bočnice i ve vztahu k podélným rozměrům. Vyniká to na bočních dveřích a na tom, jak moc zpod ní "kouká" podélník. Model je jinak opravdu detailní, dokonce v některých ohledech i lépe technologicky pojatý než kořistní Zr, ale ty neproporce opravdu bijí do očí. Vacek je samozřejmě starý, má hnusný rám, ale skříň je trefená perfektně. Je to opravdu obrovská a pro mě nepochopitelná škoda, i když se to samozřejmě spolehlivě bude prodávat, o tom nemám pochyb.
statistik_2018-09
 
Příspěvky: 47
Registrován: ned 30 zář, 2018 8:26 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Tom13TT » úte 08 pro, 2020 1:46 pm

Doufám že jsem ve správném vláknu.Chtěl bych se zeptat na tenhle vůz. Hbbillns od Albert model v H0 epocha 5. např zde: https://www.masinky.cz/produkt/40017-H0 ... /index.htm
Odpovídá tenhle model skutečnosti ? A jezdil v 5 epoše ČD ?
Na parostroji jsem ho našel.ale na fotce je tam s hnědými čely,a tenhle je celý stříbrný "hliník"
Parostroj: https://www.parostroj.net/katalog/nv/fo ... 0&razeni=0
H0 ČD Epocha V.
Tom13TT
 
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 07 čer, 2012 4:37 pm
Bydliště: Vysočina

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků