Dreher - pivovary

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod Tempotaxi » úte 24 zář, 2019 9:04 pm

Dále se dolaďují písmenka a došlo i na změnu barev.
Snad to bude ono.
Bohužel černobílá fotka, která má ještě žlutý nádech, se dost špatně určuje použitá barva. Prostě jedna barva je světlejší a druhá zase tmavší.
Obrázek
Ono by to chtělo ještě text „ANTON DREHER BRAUHAUS“ více postavit. To znamená, že jedna strana bude delší a druhá strana písmenka kratší. To znamená dělat písmenko po písmenku. Ale pak zase může mít každé písmenko jiné proporce.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod Tempotaxi » stř 25 zář, 2019 9:25 am

Dále jsem si pohrál s textem. Písmenka „ANTON DREHER BRAUHAUS“ se natočila svisle. Předtím padala na levou stranu. Změna barvy u „MICHELOB“, ta původní moc byla do očí. A v kruhu přibyla orlice.
Tak snad to bude vše. :?: :?:
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod Marthin » stř 25 zář, 2019 11:43 am

Se zájmem sleduji tuto stavbu pivovarských a vinařských vozů z počátku 20.století v měřítku H0.
Jediné co se mi nezdá se je tučnost písma - písmo je na sebe příliš nalepené. Dle historické fotky mi přijde, že rozpary mezi písmen jsou daleko větší a hlavně "S" z dreher zabírá polovinu písma R.
Dále písmo, ze kterých jsi udělal rekonstrukci, je břiškaté. Na originálních vozech je písmo hubenejší a oblouky nejsou kulaté ale zalomené rovinkami.
Nicméně, na trhu existuje kniha: https://www.databazeknih.cz/knihy/miche ... ech-341347 a nejsem si jistý, jestli obsahuje fotky....
Pak mne napadá jako další vodítko - plechové reklamní cedule (okolo 50×30 cm), které mají v několika muzeích uchované. Tam se dá dohledat přesnou barevnost.
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod Tempotaxi » stř 25 zář, 2019 1:52 pm

Nejprve děkuji za příspěvek a za názor.

Problém je už v samotné stavbě vozu. Znám vnitřní rozměry skříně, rozvor vozu, ale neznám venkovní rozměry skříně, rozměry střechy a rozměry dvoukřídlých dveří. Vše jsem odhadoval za použití podobných fotek vozů a podobných plánků.
Dále použité polotovary na stavbu modelů neodpovídají rozměrově, když použité díly budu přepočítávat z výkresu. A do takto postaveného vozu mám pak vtěsnat popis vozu.
A zde je pak další problém.
Dříve všechny texty na voze popisoval písmomalíř, který vše dělal od ruky nebo měl připravené šablony, které si předem připravil. Bohužel grafický program nabízí určité tvary písmen, které právě písmomalířství neodpovídají. Tak vyberu aspoň podobná písmena. A zde bývá někdy problém, že jedna část písmen odpovídají jednomu fondu písma a druhá polovina stejného písmena odpovídá jinému fondu písma. Problém je, že se obě poloviny dají při troše trpělivosti spojit v jedno písmeno, ale při zvětšování, zmenšování, roztažení nebo naopak se obě půlky písmen chovají jinak. Sestavit písmeno pomocí čárek a koleček jde, ale to se vyplatí jen u pár písmen, a pokud to jsou to celé věty, tak je na pár dní vystaráno a strávíte u počítače několik hodin denně.
Když jsou už písmena připravena, jednotlivé slova jsou také připravena, tak vše dostat tam, kam správně patří. To znamená si stěnu vozu rozdělit na šachovnici a do připravené šachovnice pak písmena nebo texty vkládat a to je někdy problém. Vím, že od jedné hrany má začínat text a být k další hraně. A pak zase se vše roztahuje, zmenšuje nebo zvětšuje, smršťuje se a dalším zásahem, se mění geometrie písma a to je další problém. Vše sladit a vycentrovat tak, aby to aspoň nějak ladilo je problém, který mně někdy zabírá několik dní.
Další problém je vlastní tisk.
Už je problém, že barva, která je na obrazovce, tak nemusí být vůbec tisknutelná a tiskárna vytiskne na daný papír úplně něco jiného. Stejný text, když se vytiskne na různé druhy papíru, tak budou mít jinou barvu nebo jiný odstín. Na decal papír je problém, jaký program ve foto programu tisku mám použít. Každý program tiskne jinak. Tisknout blechy je další problém. Aby ta blecha byla tisknutelná, tak se musí přidat rozměr vlasu k písmenu a tím pádem se mění i geometrie písma a pak písmeno nebo text se dá naplivat na decal.
Další problém je vlastní tiskárna. Myslím tím počet plivanců, spotřeba inkoustu na dané písmeno. Savost nebo naopak nesavost papíru. Všechny obtisky, které jsem dříve tisknul má schované a tak můžu použit jak písmena, texty, znaky, barvy atd., za předpokladu že bude stejný inkoust. Stačí změna inkoustu od jiné firmy a je problém v barvě, odstínu a vše se pak ještě znásobí v tisku vlasu a tím pádem změníte i geometrii písma.
Někdo si řekne, že pláču dobře, ale že to chce jen více trpělivosti a více si pohrát v grafickém programu, ale čím více se s tím modelář patlá, tím více toho zkazí a tím více u toho stráví času a blbne.

Ale opravdu děkuji za připomínky.
Odkaz na knížku, o které jsem vůbec nevěděl, také děkuji.
Zítra ji snad budu mít doma, tak se podívám, co tam je. Jedná se o brožuru, tak pokud tam budou fotky, tak budou novinové. A to jsou většinou na nic.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod Marthin » stř 25 zář, 2019 9:07 pm

Rozumím, sám vím, že to je docela problém...
Ale k písmu: možná by stálo za to udělat svou abecedu ve vektoru a pak to seskládat na základě kompromisů a "odpovídajícího" modelu. Pak je to pohoda - vytáhnout svou abecedu a naházet to pak pěkně do řady.
Co se týče písmomalby, tak já si myslím, že na to byly schválené fonty písmen, protože s "G" jsem se setkal na jiných místech ve svém oboru a jde o Rakousko-Uhersko před rozpadem. Písma byla silnější, ale za to na sebe nalepená.
Někde v archivech musí existovat schválené fonty písmen z doby C.K. a ty oskenovat a překreslit ve vektoru.
Já nevím, jestli vozy děláš do ucelené soupravy a nebo se jedná o vitrínové vozy, ale v rámci barevnosti bych hodil obtisky na aršík A4 a vytiskl pro další stavbu vozů.
Nicméně, písmomalířům taky docházela barva a hlavu si s tím asi nedělali - jestli to bylo o krapet jiný odstín, hlavně je to zelená tmavá či světlá...tady by se dalo s tím spojit.

A Rakouské muzeum železnic (nevím, jestli existuje) by něco k tomu nemělo, protože Uhersko bylo součástí říše Rakouska a vývoz nebo přepravu lihovin ve Vídni mocipáni přece nenechali ujít...
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod Tempotaxi » stř 25 zář, 2019 10:12 pm

Takže jsem zase strávil pár hodin nad budoucím obtiskem.
Šikmý nápis dostal jiný fond a trochu jsem změnil uspořádání a velikost. Velikost se musela upravit tak, aby text a proužky se vešly od pantu k pantu dveří. Jméno města jsem více otevřel, vycentroval s jiným popis tak, aby začátek a konec textu lícoval k jinému písmenu.
Obrázek

Ano máš pravdu, ale dělat jednotlivá písmenka se mně nechce.
Ano, je nějaká norma, tvaru písmenek, textu, značek atd. Některé normy mám, výkresy písma atd. ale pak mám na stole jiný model a veškeré připravované texty a písmenka jsou mně na nic, protože na uvedený vůz se nevejdou.
Mám i několik fotek kde v rámci oprav písma použito k popisu vozu dva druhy písma. Třeba písmena mají jiný fond a číslice také mají jiný fond písma.
Dále u blech je mně naprosto jedno, zda oblouček u písmena má tvar jiný, než je na velkém voze napsáno. Ono více záleží také u blech na čitelnosti nebo tam při přesném rozměru udělat jako dříve štětcem morseovku.

Ale jinak opravdu děkuji za názor.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod Marthin » čtv 26 zář, 2019 6:30 am

Dobré ráno,
nedalo mi to a dovolil jsem si strávit nad "Antonem" 10 min a zkusil si pohrát, jak by to vypadalo. Problém je ten, že vagón není focen bokem vodorovně, ale uhlopříčně.
Stínování je trochu jinačí, jde to více dolů a bílá mezera je dosti tenká a snadno se dotýkají barvy zelená×červená.
Ale upozorňuju, nemám v plánu shodit tvé obtisky, protože každý máme jiné podmínky a zkušenosti. Záleži na tom, kolik tomu času věnujeme.
Níže přikládám ukázku jak jsem to myslel... :-)
Přílohy
ANTON.png
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 26 zář, 2019 9:30 am

Ano naprosto chápu a děkuji za rady a ukázku.
Základem celého textu jsou dvoukřídlé dveře. Problém je sladit velikost a šířku písmene do požadovaného prostoru. Bohužel při psaní textu nelze nastavit šířku mezery mezi písmeny, ta je daná při psaní souvislého sledu písmen.
Pokud se budou dávat jednotlivá písmena, tak to vše bude křivé. Bohužel grafiku dělám, jako normální uživatel a některé úkony a postupy prostě neumím.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod radeksindy » čtv 26 zář, 2019 9:32 am

Někde v archivech musí existovat schválené fonty písmen z doby C.K. a ty oskenovat a překreslit ve vektoru.

Schválená písma kkStB se týkají pouze drážních nápisů, ne ostaních. Tady se navíc jedná o písmo BEB, které není dostupné. Ale i tak by použití kkStB fontů s náhradou odlišních písem byl nejlepší postup.

Rakouské muzeum železnic (nevím, jestli existuje) ...

Neexistuje. Ale ani instituce, které existují nic podobného vesměs nemají. Konkrétní provedení nápisů, kromě těch určených předpisem, bylo jen záležitostí majitele vozu a výrobce. Výkresově zachycená jsou jen některá barevná provedení nápisů, ještě méně výkresů je k detailům provedení.

Fonty kkStB byly už zdigitalizovány a lze si bez problémů objednat nápisy na míru (R.Kwasnica). Pokud je tam něco nestandardního, tak si lze fotku tvarově upravit a použít jako podklad pro kreslení vlastních vektorů, to vám každý také vytiskne. Jenom musí autor modelu chtít.
radeksindy
 
Příspěvky: 2517
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod radeksindy » čtv 26 zář, 2019 9:52 am

A ještě jedna poznámka k barvám. Provedení vozu BEB není známé, ale k vozům MÁV pro pivovar v Budapešti je udáván hlavní nápis v barvě červené, stínování černé. Ve stejném barevném provedení bude na voze BEB hlavní šikmý nápis (který má viditelně složitější stínování) a Michelob. Nápis Böhmen dělá dojem, že má stínování opačné, tj. černé s červeným stínem. Zbytek bude černý.
radeksindy
 
Příspěvky: 2517
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod Marthin » čtv 26 zář, 2019 11:01 am

radeksindy píše:A ještě jedna poznámka k barvám. Provedení vozu BEB není známé, ale k vozům MÁV pro pivovar v Budapešti je udáván hlavní nápis v barvě červené, stínování černé. Ve stejném barevném provedení bude na voze BEB hlavní šikmý nápis (který má viditelně složitější stínování) a Michelob. Nápis Böhmen dělá dojem, že má stínování opačné, tj. černé s červeným stínem. Zbytek bude černý.


Já bych řekl, že šikmý nápis bude černý - protože na první fotce je písmo tmavší a stínování světlejší.. a nebo červené, ale stínování by mohlo být zlatavé (https://index.hu/gazdasag/2017/06/16/ma ... i_sorgyar/)
Bohmen by mohl být opačný systém.
Co se týče barev, možná bych se snažil vyhnout vícebarevného provedení...byla by to drahá záležitost.
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 26 zář, 2019 11:11 am

Tak jsem si ještě pohrál s přípravou na obtisk.
Stínování pod Böhmen jsem změnil na červenou barvu.
Hlavní nápis se postupně rozšířil mezi písmeny a jeho délka se pak musela přizpůsobit délce vozu a hlavní důraz byl kladen na písmena ve dveřích.
A takhle to dopadlo.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod Marthin » čtv 26 zář, 2019 11:30 am

Provedl jsem ještě jeden pokus, návrhy písmen jsem hodil do odstínu staré fotky a vychází mi toto:
Přílohy
ANTON - pismo černé.png
černé písmo + červené stínování
ANTON1 - pismo cervene.png
červené písmo + zlaté stínování
ANTON - pismo zelené.png
zelené písmo + červené stínování
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 26 zář, 2019 11:44 am

U maďarského vozu jsem zatím dostal informace od maďarských modelářů, kteří se, také nemohli sjednotit, jako barvou vůz byl popsán.
A vyšlo asi toto:
Dreher Ser – základní barva zelená, stínování bílé a červené.
Dreher Anta … - základní barva černá, červené stínování.
Köbánya – základní barva černá, bílé stínování a další stínování bude pravděpodobně modré.
Obrázek

Psal jsem i do podnikového archívu, který je v pivovaru a zatím žádná odpověď nepřišla a možná, že ani nebude.

Další problém je sehnat rozměry vozu. Bohužel malá písmenka jsou nečitelná. A plánek podobného vozu nemám.

Stejný vůz jezdil v roce 1909 u C.F.R. a měl ho tento pivovar „Fabrica de Bere Luther – Bucuresti“. Pivovar vozil pivo až do Maďarska a fotka vozu je uložena maďarském archívu.
Obrázek

Další zdroj informací, jsou řecké modelářské stránky, kde jsou vozy české, polské, německé, maďarské konstrukce, které modeláři podle fotek, plánků stavějí. Jsou zde dokonce i vozy UNRRA.
Jenže to jsou další hodiny strávené prohledáváním a stahováním.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod radeksindy » čtv 26 zář, 2019 12:25 pm

protože na první fotce je písmo tmavší a stínování světlejší.. a nebo červené, ale stínování by mohlo být zlatav

1. ani korunu bych nevsadil na prosté porovnávání světlosti. Stačí lesklejší barva a pohled pod správným úhlem a hned se to bude jevit jinak. I u fotek známých barev se člověk diví jak to vyšlo.
2. nelze doplňovat barvy podle etiket, reklam a jiných materiálu pivovaru.

do odstínu staré fotky

Převod barvy na odstíny šedé záleží na typu spektrální citlivosti fotografického materiálu použité k výrobě toho, z čeho se dělal sken. Programy to dělají jinak než skutečné fotomateriály.
radeksindy
 
Příspěvky: 2517
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků