TT hák a šroubovka

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TT hák a šroubovka

Příspěvekod UncleFardy » stř 01 srp, 2018 8:09 pm

Dnes jsem sestavoval šachty pro uchycení háků a po nalepení na jeden vůz jsem se rozhodl, že je nechám raději proschnout a zbytek na vozy přilepím zítra. Ukazuje se každopádně, že práce posunovače bude opravdu náročná. Posunovač bude muset mít trpělivost sociálního pracovníka, zrak rytce známek a ruce chirurga :D
UncleFardy

Příspěvekod mlha » čtv 02 srp, 2018 3:56 am

UncleFardy píše:Dnes jsem sestavoval šachty pro uchycení háků a po nalepení na jeden vůz jsem se rozhodl, že je nechám raději proschnout a zbytek na vozy přilepím zítra. Ukazuje se každopádně, že práce posunovače bude opravdu náročná. Posunovač bude muset mít trpělivost sociálního pracovníka, zrak rytce známek a ruce chirurga :D

V tom případě nevím, jestli jdete správným směrem, aby se ze hry nakonec nestalo permanentní nasírání........
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
mlha

Příspěvekod modelarTT/TTe » čtv 02 srp, 2018 10:14 am

mlha píše:V tom případě nevím, jestli jdete správným směrem, aby se ze hry nakonec nestalo permanentní nasírání........

Také to nevím, právě proto, aby hra zůstala hrou, to chci vyzkoušet. Na "pesimismus a stahování kalhot a vždycky se to tak dělalo/nikdy se to tak nedělalo a stejně to bude na nic" je času dost. Modelaření je plné krásných a lákavých slepých uliček, z kterých se občas stanou nádherná řešení.
modelarTT/TTe

Příspěvekod UncleFardy » čtv 02 srp, 2018 11:28 am

Přesně tak. Kinematika a spřáhlo TILLIG na vagonku se skříní dlouhou 39 mm vypadají monstrózně. Jeden kolega z klubu přešel kompletně na Kadee, myslím že používá velikost určenou pro N. To ale zase není kompatibilní s ostatníma. S tím si jezdí na svém domácím kolejišti. A Kadee není všeobecně rozšířené - tedy "normované" pro modulový provoz v ČR. Takže u nás vyzkoušíme jiné řešení.
UncleFardy

Příspěvekod mlha » čtv 02 srp, 2018 11:35 am

Možná jsme se nepochopili, být posunovačem, který se bude bát o vůz, spřáhlo nebo vůbec rozpojovat vozy by mě opravdu nebavilo. Navíc ještě naštvaný pohled majitele vozu při jeho byť i nechtěném poškození. Zkuste uvažovat i tímto směrem.....
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
mlha

Příspěvekod UncleFardy » čtv 02 srp, 2018 1:05 pm

Odpovědi budu znát po testech. Zatím to spojuji a rozpojuji špejlí, ale to není to správné udělátko, které má každý k dispozici při modulovém ježdění. Udělám si ho a pak poreferuji. Nejde o nic jiného než přizvednout a rozpojit, totéž se, na rozdíl od průmyslových spřáhel, musí udělat při spojování. Stejně jako ve skutečnosti. Díly jsou jemné protože pracujeme v měřítku 1/120. Mě rozhodně pohled na "nové spojení" fascinuje. Nic z toho, co se dosud běžně používá, tak blízko skutečnosti není. Nevěřil jsem, že se dá té skutečnosti přiblížit natolik. A pokud se bude muset kvůli tomu pořídit ještě jedno maličko jiné udělátko, tak to bude ta nejmenší daň, kterou je třeba za tohle zaplatit. A když se to nerozšíří a zavrhne, no tak se svět nezboří. Spojíme si tím ucelenky, to nikomu vadit nemůže, a zbytek karavany půjde dál jako dosud i bez štěkotu psů... Když jsem byl na posledním ježdění, tak společné třínápravové podvozky soupravy Bpoj mi na mém úseku pořád vykolejovaly (cca 5 x během jedné jízdy), ucelenka Easů se mi při další jízdě neméněkrát rozpojila. A měl jsem být naštvaný? Následná jízda se solo stojednatřicítkou moc zážitek nebyl, to raději hezká pára a rozpojující se Easy. Spojování a rozpojování vagonů jsem zas tak často neprováděl. Navíc na všechno člověk získá po několikerém pokusu grif a pak už to jde snadno. Uvědomme si, že děláme v TT a jestli je další přiblížení ke skutečnosti, od které jsme na hony vzdáleni, žádoucí či nikoliv. Prostor zde rozhodně je... První testovací souprava bude do konce měsíce připravena a pak se věci projasní...
UncleFardy

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 02 srp, 2018 1:20 pm

Pocit, že mám model dokonale postaven, většinou nikoho nebude zajímat.
Každý to bude obdivovat na fotce, ale v reálu je to úplně jiné.
Většinou jde názor, že stejně koukám od jednoho metru na jízdu soupravy a nic není vidět a proto většina těchto modelářů má v ucelené soupravě několik stejných vozů pod jedním číslem.
Tempotaxi

Příspěvekod UncleFardy » čtv 02 srp, 2018 1:49 pm

Kus pravdy v tom je, ale ne celá. Opravdu skvělá modelářská práce je na kolejišti nepřehlédnutelná. V Zákupech či Jaroměři, kde jsem byl, bylo jen letos možné vidět několik pozoruhodných modelů, které mezi jinými upoutaly hned při prvním pohledu. Ať již vzhledem k detailnímu zpracování, naprosto přirozené a věrné patině, nebo k úrovni modelářské zručnosti. A to platí nejen pro vozidla, ale i pro velmi realistické ztvárnění krajiny. Viděl jsem traťové moduly, jejichž krajina byla pastvou pro oči a průjezd jimi opravdovým zážitkem. Dobrá modelařina vidět rozhodně je.
UncleFardy

Příspěvekod modelarTT/TTe » čtv 02 srp, 2018 1:57 pm

mlha píše:Možná jsme se nepochopili, být posunovačem, který se bude bát o vůz, spřáhlo nebo vůbec rozpojovat vozy by mě opravdu nebavilo. Navíc ještě naštvaný pohled majitele vozu při jeho byť i nechtěném poškození. Zkuste uvažovat i tímto směrem.....

Ano, nepochopili jsme se. Prosím, aby nám bylo dovoleno uvažovat, zkoušet a modelařit tak, jak se nám chce. Nikoho nenutíme, aby dělal něco, co nechce. Díky. Nějak mě to vaše stupňované přesvědčování, že se nám to určitě nepovede a že to určitě nejde a nepůjde, přestává bavit a naopak mě to šprajcuje ukázat, že to jde, protože my naštěstí zatím nevíme, že to nejde. A dovolte, abychom si na to, že to nejde, přišli sami na základě vlastní osobní zkušenosti. Ještě jednou díky.
modelarTT/TTe

Příspěvekod MiG » čtv 02 srp, 2018 2:26 pm

Z toho, co bylo prozatím napsáno bych řekl, že v mé stanici budou vozy s takovými spřáhly bez manipulace.
Oči ani ruce už nejsou, co bývaly.
MiG

Příspěvekod JanoH0e » čtv 02 srp, 2018 3:00 pm

Pokiaľ je problém manipulácia, je treba vyriešiť uchytenie šrúbovky. Buď mechanický, robia to tak puristi v H0 a 0 - tyčka s očkom, háčikom z drôtu alebo na to ísť elektricky - eletromagnet alebo magnet s otáčaním pólov na tyčke.
JanoH0e

Příspěvekod mlha » čtv 02 srp, 2018 4:32 pm

modelarTT/TTe píše:
mlha píše:Možná jsme se nepochopili, být posunovačem, který se bude bát o vůz, spřáhlo nebo vůbec rozpojovat vozy by mě opravdu nebavilo. Navíc ještě naštvaný pohled majitele vozu při jeho byť i nechtěném poškození. Zkuste uvažovat i tímto směrem.....

Ano, nepochopili jsme se. Prosím, aby nám bylo dovoleno uvažovat, zkoušet a modelařit tak, jak se nám chce. Nikoho nenutíme, aby dělal něco, co nechce. Díky. Nějak mě to vaše stupňované přesvědčování, že se nám to určitě nepovede a že to určitě nejde a nepůjde, přestává bavit a naopak mě to šprajcuje ukázat, že to jde, protože my naštěstí zatím nevíme, že to nejde. A dovolte, abychom si na to, že to nejde, přišli sami na základě vlastní osobní zkušenosti. Ještě jednou díky.

Modelařte si jak jenom chcete, já jsem jenom nastínil situaci při manipulaci s vozy, budete vždy rozpojovat jenom Vy majitel a tvůrci nebo bude souprava v layoutu pro všechny? Pak se poškození nevyhnete a věřte, že to hodně štve
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
mlha

Příspěvekod modelarTT/TTe » čtv 02 srp, 2018 4:35 pm

MiG píše:Z toho, co bylo prozatím napsáno bych řekl, že v mé stanici budou vozy s takovými spřáhly bez manipulace.
Oči ani ruce už nejsou, co bývaly.

Právě proto, že jsem na tom stejně, ne-li hůř, jsem ideální pokusný králík. Prostě to vyzkouším(e) a uvidíme. No tak to bude slepá ulička. Anebo taky ne. Vidím tam další dva potenciální problémy, ale ty má cenu řešit, až to bude stát na kolejích v ranžíru, protože to, zda existují, ukáže až reálná praxe a pokus a zkouška. Do té doby jsem v klidu. Zvěstovatelů neúspěchu a "já jsem to přece říkal", těch je a bude dost, o to se nebojím.
modelarTT/TTe

Příspěvekod UncleFardy » čtv 02 srp, 2018 5:05 pm

Ta manipulace není zas taková katastrofa. Rozpojit to jde snadno pouhým nadvzednutím šroubovky a případně, jak by řekl Luděk Nekuda, nepatrným odpřipoposunutím jednoho z vozů druhou rukou. Na spojování bude ideální držátko propiskového typu, ze kterého bude trčet cokoliv tenkého (drátek) s tvarem V na konci. S tím to zvládne každý. Mám už hotovou soupravičku 5 vozů a musím tedy čekat na dodávku stavebnic a dalších spřáhel. Fakt ta manipulace s tím není tak hrozná jak by se mohlo myslet.
UncleFardy

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 02 srp, 2018 5:39 pm

Dříve se prodávalo spřáhlo Piko „i“, které bylo napodobeninou šroubovky, a očkového spřáhla. Projekt se také neujal.
http://anlagenideen.blogspot.com/2014/0 ... plung.html
Obrázek
Tempotaxi

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů