Oplenový vůz Jd

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Oplenový vůz Jd

Příspěvekod radeksindy » ned 17 čer, 2018 1:24 pm

Odkud pochází odlitky rozsoch s pružnicemi a ložisky? Kombinace dvojité závěsky s rakouskou ložiskovou skříní je celkem zrůdnost. Ale v kontextu celé stavby je to drobnost ...
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Oplenový vůz Jd

Příspěvekod Tempotaxi » ned 17 čer, 2018 5:39 pm

radeksindy píše:Odkud pochází odlitky rozsoch s pružnicemi a ložisky? Kombinace dvojité závěsky s rakouskou ložiskovou skříní je celkem zrůdnost. Ale v kontextu celé stavby je to drobnost ...


Máš naprostou pravdu. Jednu závěsku jsem mohl odříznout.
Ale ona celkově je rozsocha větší a širší, myslím tím, že na modelu jsou delší listová pera.
Zatím nejsem schopen si zajistit přesné odlitky.
Každá rozsocha má jiné pružnice (počet pér, délku a objímku), velikost a tvar koníků, závěsky (hraníky, oblíky, spony), a to nejdůležitější jsou ložiskové domky (velikost a tvar deklu).
Uvítal bych, kdyby všechny potřebné díly někdo vyráběl a mohl bych, pak si potřebnou rozsochu sestavit. Ale to je hudba budoucnosti.
Jinak tuhle rozsochu jsem si nechal odlít. Na sestavení jsem použil dvě rozsochy. Na jedné rozsoše jsem odstranil ložiskový domek a doplnil jsem tam jiný, který se musel vyřezat z jiné rozsochy.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Oplenový vůz Jd

Příspěvekod Tempotaxi » ned 17 čer, 2018 5:54 pm

Dále jsem pokračoval na ozubení oplenu. Nejprve upravil výkres do měřítka a potřebný díl, kde jsou zoubky, se vytiskl na papír a přilepil na oplen (na fotce oplen vlevo). Pak se jednotlivé zoubky lepil, což bylo špatné a zapatlané od lepidla. Jediná schůdná cesta byla, nanést lepidlo na profil, položit na místo a po přilepení odříznout (na fotce oplen vpravo). Zdlouhavá práce. Tam kde nebude náklad, tak zoubky se musejí udělat. Když tam bude náklad, tak nic není vidět a zoubky se nemusí pracně zhotovovat.
Obrázek
Pak se oplen natřel a patinoval. Po usazení do rámu vozu to vypadá takto.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Oplenový vůz Jd

Příspěvekod Tempotaxi » ned 17 čer, 2018 7:50 pm

Na modelu, kde budou pro kamaráda namontovaná krátká spřáhla a tím pádem jsou obě kinematiky, dále od sebe se vejdou dvě podložky jako zátěž vozu.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Oplenový vůz Jd

Příspěvekod Tempotaxi » pon 18 čer, 2018 3:53 pm

Vyrobil jsem si obtisky. Moje modely spadají do let 1922 až 1925, tak dvounápravové oplenové vozy mají čísla Jd 3-50527 a 50528.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Oplenový vůz Jd

Příspěvekod Tempotaxi » pon 18 čer, 2018 3:57 pm

Pro kamaráda jsem také postavil dva dvounápravové oplenové vozy. Ale modely mají být do 50let. Od roku 1925 mají vozy číslo Ot 9-27528 a 9-27530. Vozy mají takové čísla až do roku 1965, kdy jsou zrušeny.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Oplenový vůz Jd

Příspěvekod Tempotaxi » pon 18 čer, 2018 4:22 pm

Na dvou oplenových vozech může být i naložený jiný železniční vagón.
Obrázek
Zdroj: Zemský archív v Opavě.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Oplenový vůz Jd

Příspěvekod Tempotaxi » pon 18 čer, 2018 6:44 pm

Zde je další námět na přepravu nákladu na oplenových vozech. Ano, na přiložené fotce se jedná o úplně jiné oplenové vozy. Ale mezi dva malé dvounápravové oplenové vozy můžeme vsunout dvounápravový plošinový nebo nízkostěnný nákladní vůz a přepravovat tak, třeba dlouhou ocelovou konstrukci.
Obrázek
Každá takováhle mimořádná a nevšední přeprava vám oživí Vaše kolejiště. A přepravovaný náklad hned bude středem pozornosti všech zúčastněních lidí.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Oplenový vůz Jd

Příspěvekod UncleFardy » úte 19 čer, 2018 8:29 pm

Ten pětinápravový oplenový vůz je zajímavý. Na diskusi kdysi kolovaly fotky moderní verze něčeho podobného....
UncleFardy
 
Příspěvky: 484
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: Oplenový vůz Jd

Příspěvekod Vladimír_B » stř 20 čer, 2018 1:15 pm

Tempotaxi píše:Ale mezi dva malé dvounápravové oplenové vozy můžeme vsunout dvounápravový plošinový nebo nízkostěnný nákladní vůz a přepravovat tak, třeba dlouhou ocelovou konstrukci.

A v prvním oblouku vám vyletí střední vůz. :D Se středním ano, ale poloměry by musely být větší než 500-600 a to je ještě málo...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Oplenový vůz Jd

Příspěvekod MiG » stř 20 čer, 2018 1:23 pm

Já na obrázku vidím mezeru mezi nákladem a prostředním vozem. Řekl bych, že ten prostřední jen vymezuje vzdálenost mezi opleny.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Oplenový vůz Jd

Příspěvekod Tempotaxi » stř 20 čer, 2018 1:47 pm

Tenhle obrázek sem nepatří, ale když se probírá přeprava dlouhého nákladu, tak ho sem musím dát. Přeprava velmi dlouhých kolejnic na skupině plošinových vozů.
Jsem zvědav, jak by se přepravil pár kolejnic v měříku HO, když by ta kolejnice měřila 1 000 mm. :roll: :lol: :mrgreen: :wink:
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Oplenový vůz Jd

Příspěvekod Tempotaxi » stř 20 čer, 2018 4:44 pm

Na modelu neuděláte ani jednoduchou přepravu ocelových plechů přes dva plošinové vozy. Ocelové plechy jsou jen položeny na dřevěných hranolech.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Oplenový vůz Jd

Příspěvekod Tempotaxi » stř 20 čer, 2018 4:54 pm

Vladimír_B píše:
Tempotaxi píše:Ale mezi dva malé dvounápravové oplenové vozy můžeme vsunout dvounápravový plošinový nebo nízkostěnný nákladní vůz a přepravovat tak, třeba dlouhou ocelovou konstrukci.

A v prvním oblouku vám vyletí střední vůz. :D Se středním ano, ale poloměry by musely být větší než 500-600 a to je ještě málo...

Nic Vám nevyletí, jen to chce mít dobře položené koleje.
Přepravovat náklad se může i takto:http://vytopna.hekttor.biz/view.php?nazevclanku=preprava-rozmerneho-nakladu-na-normalnich-vozech&cisloclanku=2012050001
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Oplenový vůz Jd

Příspěvekod Tempotaxi » stř 20 čer, 2018 9:47 pm

Ve Vítkovicích se také nakládaly kolejnice na tři oplenové vozy.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků