Rybák sdv TT

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Rybák sdv TT

Příspěvekod Fox » pát 07 kvě, 2021 12:50 pm

Nechci to zobecňovat, možná jsem měl jen smůlu
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Rybák sdv TT

Příspěvekod Fox » stř 12 kvě, 2021 11:51 am

Musím poněkud opravit mojí kritiku stavebnice. Jak jsem psal, jednu jsem si ponechal. Nedalo mi to a vyzbrojen informacemi o stavbě (a to hlavně tady: http://www.mojett.cz/39154) jsem stavebnici vybalil a ještě jednou přezkoumal. Nedostatky sice nezmizely, ale s dávkou trpělivosti se z toho určitě dá postavit pěkný model. Zatím jsem začal s vyřezáním některých dílů, nedostatky šly vždy opatrně opravit skalpelem, nebo brusným papírem. Podvozky do rámu padnou přesně (narozdíl od článku v odkazu). Jsem sice na začátku, ale informaci podávám už teď - mrzelo by mně, kdybych někoho od stavby odradil, nebo zbytečně pohaněl výrobce, který si spíš zasluhuje uznání za široký sortiment ČSD - ČD vozového parku.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Rybák sdv TT

Příspěvekod Fox » úte 18 kvě, 2021 6:21 am

Nakonec mám jeden Rybák z 80% postavený - říkejme mu zkušební. Protože jsem stavbu vozidel nikdy nedělal, prosím ctěné kolegy o radu, jak s doděláním obtisků a vůbec s finální úpravou. U zkušebního vozu jsem stříknul lesklou zelenou Revell 62 přímo na plast (bez základovky). Na lesklý povrch jsem pak umístil obtisky - bez "vodiček", pouze s pomocí vlažné vody, párátka a uchošťouchu. Mimochodem taky moje první obtisky, když nepočítám kdysi na základce ozdobení kraslic :lol: . Dopadlo to viz foto - schválně jsem to vyfotil ve světle tak, aby vynikly veškeré vady (ve skutečnosti z běžné vzdálenosti se povrch jeví jako dokonale hladký, kopírující pouze vady výlisku).
IMG_20210517_1455254.jpg
IMG_20210517_1455586.jpg
IMG_20210517_1456291.jpg

Dotaz zní, zda je vhodné přelakovat lesklým varnishem (trochu jsou vidět okraje obtisků), nebo naopak polomatem / matem, na který by se dobře dělala patina... Nechci na to naplácat zbytečně x vrstev všeho možného. Díky.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Rybák sdv TT

Příspěvekod loscarlos » úte 18 kvě, 2021 6:46 am

Ahoj, určitě budou reagovat zkušenější. Já na / pod obtisky dávám:
lesklý - obtisk - lesklý - matný. Tak bych to zkusil přestříknout lesklým a pak mat, či polomat.
Zkoušel jsem nechat jen lesklý - nevypadalo to moc dobře, zrovna tak jsem zkusil jen mat a to nevypadalo taktéž dobře.
Ale dělám H0, tak nevím jak u TT.
HO, epocha IV/V + ČSD/ČD. Nejprve analog a teď asi digitál ..... .
Uživatelský avatar
loscarlos
 
Příspěvky: 406
Registrován: úte 23 úno, 2010 8:50 am
Bydliště: okr. Benešov

Re: Rybák sdv TT

Příspěvekod Střelec » úte 18 kvě, 2021 10:50 am

Ideální je, aby podkladový lak typově korespondoval s povrchem obtisků. Na doporučovaném lesklém laku tvrdě polomatné či matné obtisky mohou být problém. U vnější (fixační) půjde o sladění celkového povrchu.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Rybák sdv TT

Příspěvekod mben » úte 18 kvě, 2021 11:06 am

Ahoj, někde jsem viděl techniku používanou kitaři, kdy se jim podaří sloupnout tu vrchní průhlednou vrstvu obtisku.
Michal
mben
 
Příspěvky: 50
Registrován: ned 25 kvě, 2008 7:19 pm
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Rybák sdv TT

Příspěvekod Fox » úte 18 kvě, 2021 2:21 pm

Díky za rady. Půjdu cestou lesk - obtisk - lesk - polomat/mat. To bude základní výrobek "továrně nové" vozidlo. A na to další patlání patiny různými technikami. Hin se hukáže :D
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Rybák sdv TT

Příspěvekod look23 » úte 18 kvě, 2021 2:42 pm

Inspirace jak Houmr lakoval Hurvínka vč. obtisků
odkaz
Třeba ti to pomůže.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1177
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Rybák sdv TT

Příspěvekod vojtas » úte 18 kvě, 2021 5:28 pm

Já ti doporučím vrstvu polomatného laku od firmy VMS. Lak se stříká ve velmi tlusté vrstvě, ale většina je toho ředidlo a po vyschnutí tvoří perfektně rovný povrch. Je to docela fascinující proces, a funguje to výborně.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Rybák sdv TT

Příspěvekod Fox » úte 18 kvě, 2021 5:43 pm

Díky, VMS znám z jednoho workshopu. Další možnost k vyzkoušení.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Rybák sdv TT

Příspěvekod Zemi » sob 26 čer, 2021 11:07 am

mben píše:Ahoj, někde jsem viděl techniku používanou kitaři, kdy se jim podaří sloupnout tu vrchní průhlednou vrstvu obtisku.
Michal

Ahoj,
kitařinu trochu provozuju, a tohle se poslední dobou dá dělat s novými obtisky Eduard (přešli na novou technologii a na tohle prý přišli jako vedlejší produkt). Nemyslím si že by tohle šlo dělat s obtisky obecně, spíš je to recept jak je zničit. Co ale funguje tak je zalakování (lesklým) lakem a přebroušení jemným šmirglem (já na to používám 1500 - 2000). Čili bych to loupání ani nezkoušel, mýlím-li se, nechám se poučit...

Zemi
Zemi
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob 05 zář, 2020 4:18 pm

Re: Rybák sdv TT

Příspěvekod Střelec » sob 26 čer, 2021 6:41 pm

"Loupací" obtisky jsou specialita, s běžnou produkcí takhle kouzlit nejde. Původně jsem na tuhle technologii narazil v souvislosti s nýty na letadla nanášenými jako obtisk, posléze se to pomalu začalo šířit i na další druhy obtisků. Ale pořád je to jen u některých letadel.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Předchozí

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron