Stavebnice WAP / f. SDV

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Stavebnice WAP / f. SDV

Příspěvekod Lukas130 » pon 23 říj, 2017 4:11 pm

Zdravím,

zkouším si sestavit Wapku od SDV a došlo na barvení. Nikdy jsem ještě nic nebarvil a chci si to zkusit sám. Počítám s tím, že výsledek nebude asi nejlepší, ale pro mě je to lepší než to nezkusit vůbec. Prosím o pár rad vás zkušenější:

1/ Stříkat nebo štěteček? Vidím to na štěteček, i když to bude víc práce, nevím čím bych takhle malý model nastříkal
2/ Barva je tam psaná Agama 07M a 12M. Doporučujete email nebo akryl?
3/ Je lepší lepty - hlavně ten žebřík - nabarvit před slepením nebo po slepení? Lepty nemám ještě nalepené, přemýšlím právě nad tím.
4/ Máte tip na maskování ploch okolo?

Předem děkuji.
Lukas130
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 25 led, 2017 9:56 am
Bydliště: Teplice v Čechách

Falls od SDV

Příspěvekod Mirek Moc » pon 23 říj, 2017 5:03 pm

Právě jsem zahájil stavbu druhé serie 7-mi Falls vozů od SDV, tak mohu poskytnou svoje zkušenosti.
Lukas130 píše:1/ Stříkat nebo štěteček? Vidím to na štěteček, i když to bude víc práce, nevím čím bych takhle malý model nastříkal
Doporučuji stříkat neboť se jedná o velké rovné plochy
2/ Barva je tam psaná Agama 07M a 12M. Doporučujete email nebo akryl?
Použil jsem akryl Revell 37. Záleží na tom s čím kdo pracuje.
3/ Je lepší lepty - hlavně ten žebřík - nabarvit před slepením nebo po slepení? Lepty nemám ještě nalepené, přemýšlím právě nad tím.
Doporučuji všechno slepit vůz a lepty. Nastříkat Surfacerem a pak finál barvu
4/ Máte tip na maskování ploch okolo?
Co chceš maskovat ? Všechno je červenohnědá a pouze plošina a nárazníky jsou černé - to se natře štětcem.


Pár fotografii pro inspiraci na https://mocm.rajce.idnes.cz/Falls/
Naposledy upravil Mirek Moc dne úte 24 říj, 2017 3:24 pm, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Mirek Moc
 
Příspěvky: 231
Registrován: pon 14 led, 2008 4:26 pm
Bydliště: Kolín

Re: Diskuze - novinky TT 2017

Příspěvekod Colonel32 » úte 24 říj, 2017 1:10 pm

Mirku fotky nejsou, musis pouzit jinej hosting.
Colonel32
 
Příspěvky: 855
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: Stavebnice WAP / f. SDV

Příspěvekod Lukas130 » úte 24 říj, 2017 5:22 pm

Díky za odpovědi a hlavně za "vzor" jak to má vypadat. Pročítal jsem už i Jackovi http://www.jacek-modely.cz/stavebnice-vozu-falls-od-sdv/ stránky, kde má fotky reálných vozů. Uvidím kam se dostanu s tím já.
Lukas130
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 25 led, 2017 9:56 am
Bydliště: Teplice v Čechách

Re: Stavebnice WAP / f. SDV

Příspěvekod Sandy » úte 24 říj, 2017 5:44 pm

Ideální "obří" model na stříkání. Klidně i sprejem. Zvlášť skříň a zvlášť podvozek. A slepit potom.
Mám teď rozdělané dva. Skříň bude nastříkaná autosprejem MOTIP SD1070 (šedá jinovatka), podvozek MOTIP černá mat.

Klasickým vozům ČSD je nejbližší základovka Color Spray "primer red".

Jedna otázka. Byl jsem si nafotit reálné vozy. Všechny (asi dvacet kusů) měly ovládací mechanismus na čelech u plošinky složený ze dvou ramen a ozubeného kola. Ale na druhém čele byla jen ramena (páky), bez ozubeného kola. Vozy byly různých klonů (typů). S podvozky Y i s podvozky 26-2.8
Ve stavebnici i v návodu jsou obě strany stejné.....

EDIT: ... na čelech skříně....
Naposledy upravil Sandy dne úte 24 říj, 2017 8:08 pm, celkově upraveno 1
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Stavebnice WAP / f. SDV

Příspěvekod Trainmaniak » úte 24 říj, 2017 5:59 pm

Sandy: V leptu je kolo jen jedno, to je u plošinky. Ani v návodu nevidím dvě.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1460
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Stavebnice WAP / f. SDV

Příspěvekod 2111 » úte 24 říj, 2017 6:56 pm

Já také používám od motipu primer 04055C a jsem spokojený.
2111
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned 18 črc, 2010 10:53 am

Re: Stavebnice WAP / f. SDV

Příspěvekod Sandy » úte 24 říj, 2017 8:02 pm

Trainmaniak píše:Sandy: V leptu je kolo jen jedno, to je u plošinky. Ani v návodu nevidím dvě.

To není lept. To je to, co připomíná bývalý "znak NDR" (zeměkoule a kružítko) na licím rámečku s bočními klapkami
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Stavebnice WAP / f. SDV

Příspěvekod Trainmaniak » stř 25 říj, 2017 3:53 am

Vždycky jsem si o sobě myslel, že mi to docela pálí. Začínám o tom však pochybovat. Nebo mluvíme každý o něčem jiném, i když název vlákna to vylučuje. Přikládám foto kompletního obsahu stavebnice Wap SDV, použij ji a zakroužkuj tam prosím to, co máš na mysli. Píšeš o ramenech a ozubeném kole na čelech. Jediné ozubené kolo je v leptu, na výliscích nic. Ramena jsou součástí výlisku čel. Boční klapky mám na výlisku samotné, bez čehokoli dalšího. Asi si opravdu nerozumíme.

Á propos, znak NDR je prost jakékoli zeměkoule. Je tam obilí: https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C3%A1t ... _republiky Z grafického hlediska nutno dodat, že byl znak povedený. :D

A ještě k barvě, na první šedou verzi jsem rovněž použil šedou jinovatku od Motip. Myslím, že naprosto vyhovuje.

wap-sdv.jpg
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1460
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Stavebnice WAP / f. SDV

Příspěvekod Sandy » stř 25 říj, 2017 6:42 am

To: Traimaniak
Mluvíme každý o něčem jiném :roll: a je to moje vina.
Přehlédl jsem, že je řeč o stavebnici SDV, to je velikost TT.
Já měl na mysli stavebnici Bramos ex. VDV(?), tj.H0.
Pokud jde o ovládací zařízení klapek, tak koukám, že to máte v TT asi správně.

Pokud jde o znak NDR, tak se omlouvám za mystifikaci. Holt to stáří.... Ale bylo to to první, co mě napadlo.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Stavebnice WAP / f. SDV

Příspěvekod Trainmaniak » stř 25 říj, 2017 6:55 am

Tak hlavně že jsme se dobrali k výsledku. :)
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1460
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Stavebnice WAP / f. SDV

Příspěvekod Lukas130 » stř 25 říj, 2017 9:06 am

Jak prosím dáváte obtisky na tu Wapku? Pročítal jsem diskuze tady a zkoukl pár videí na modely letadel a někde píšou o všech různých vodičkách před i po nanešení obtisku a následném přelakování bezbarvým lakem, v návodu zase píšou jen přenést po namočení a nic víc.

Jinak, už jsem model slepil (teda, kromě nalepení skříně na podvozek) a byl jsem překvapený, že to celkem šlo hladce, i lepty krásně sedí, spřáhla fungují lehce a přesně. V loni jsem se pokoušel složit Es a nešlo mi to. No, takže dneska se chystám na surfacer.
Lukas130
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 25 led, 2017 9:56 am
Bydliště: Teplice v Čechách

Re: Stavebnice WAP / f. SDV

Příspěvekod Sandy » stř 25 říj, 2017 12:56 pm

Lukas130 píše:Jak prosím dáváte obtisky na tu Wapku? Pročítal jsem diskuze tady a zkoukl pár videí na modely letadel a někde píšou o všech různých vodičkách před i po nanešení obtisku a následném přelakování bezbarvým lakem, v návodu zase píšou jen přenést po namočení a nic víc.

Jinak, už jsem model slepil (teda, kromě nalepení skříně na podvozek) a byl jsem překvapený, že to celkem šlo hladce, i lepty krásně sedí, spřáhla fungují lehce a přesně. V loni jsem se pokoušel složit Es a nešlo mi to. No, takže dneska se chystám na surfacer.

Jak to dělám já:
1./ Zadní stranu obtisku (papírovou) natřu tmavým lihovým mořidlem a nechám uschnout.
https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Uacs_Raj_z_polotovaru_Bramos/#P8212317.jpg
2./ Obtisky rozstříhám nebo rozřežu skalpelem. Při stříhání je dobré se vyvarovat ostrých rohů. Při stahování obtisku mají tendenci se ohnout.
Nastříhané obtisky namočím do vody s kapkou Jaru a na chvíli odložím na kousek plastové destičky
3./ Na příslušné místo na voze nanesu kapku Adhesolu (je možno použít i naředěný Herkules nebo podobné lepidlo).
Pak opatrně stáhnu obtisk z papírové podložky. Já k tomu používám špičatou laboratorní kopist.
4./ Upravím polohu a přebytečnou tekutinu okolo obtisku opatrně vysaji "uchošťouchem". Nechám chvíli zavadnout. Pak namočím "uchošťouch" do Adhesolu nebo ředěného lepidla a opatrně vytlačím vzduchové bublinky a přebytečnou tekutinu zpod obtisku. Tato fáze je nejnáročnější a je třeba získat praxi.
5./ Asi po deseti minutách namočím "uchošťouch" do Tensolu a obtisk opět přitlačím.
6./ Po zaschnutí, obvykle za několik dní, stříknu model matným bezbarvým autolakem.

https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Zac_z_odlitku/#P1101724.jpg
(Moje prvotina patnáct let stará. Dnes bych model dělal trochu jinak)

Bod 4./ je možno několikrát opakovat. Stačí na obtisk kápnout trochu vody.

Před nějakými deseti lety jsem v OBI náhodně koupil jakýsi akrylátový lak v malě plechovce. Asi na sklo. Značku si nepamatuji. Ten byl super! Dal se nanést v pohodě štětečkem a ani si člověk nemusel dávat moc záležet. První dojem byl strašný, protože model zbělal..... :roll: Po zaschnutí se ale vytvořil krásně matný bezbarvý povrch a okraje obtisku zmizely.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Stavebnice WAP / f. SDV

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 25 říj, 2017 8:28 pm

K nanášení obtisků, moje proudová metoda - nastříhám si z aršíku jednotlivé proužky po celé jeho délce. Následně pak postupuji proužek po proužku takto - celý proužek na cca 1-2 vteřiny namočím do vody a hned položím na řezací podložku (Olfa nebo jakákoliv podobná). I bílý obtisk je po zvlhčení dobře viditelný na podkladovém papíru. Žiletkou následně příčně rozřežu jednotlivé proužky jak potřebuju - žiletka je natolik ostrá, že dekál nezmuchlá. Pak přenesu pomocí pinzety obtisk i s papírkem na model a špičkou pinzety opatrně stáhnu obtisk z papírku na model. Pomocí jemného molitanu z výstelky ROCO modelů opatrně obtisk přimáčknu, abych odstranil případné vzduchové bubliny a odsál přebytečnou vodu. Výhoda molitanu - na rozdíl od uchoštouru nepouští vlákna a líp saje vodu. Když mám naneseny všechny obtisky z jednoho proužku, stříknu všechny obtisky Hypersolem Agama co mám připravený ve stříkací pistoli a pokračuji dekálováním na jiné části modelu. Během půl hodiny je první místo stříknuté hypersolem zavadlé a je možné v případě potřeby ještě lehce sem tam nějakou tu případnou bublinku vzduchu doladit propíchnutím skalpelem a hypersolem na špičce tenkého štětce. Po čtyřech hodinách na zaschnutí stříknu přes dekály gunze polomatný lak C181 a je hotovo - dekály přicuclé a kopírující i velmi členitý povrch. Žádné několikadenní čekání a ani žádné dlouhé laborování.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Stavebnice WAP / f. SDV

Příspěvekod Lukas130 » čtv 26 říj, 2017 1:44 pm

Děkuji za rady. Příští týden bych se k tomu mohl dostat.
Lukas130
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 25 led, 2017 9:56 am
Bydliště: Teplice v Čechách

Další

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků