nákladní vůz řady Vtdr

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

nákladní vůz řady Vtdr

Příspěvekod Tempotaxi » pát 13 říj, 2017 6:58 pm

Před několika dny jsem dostal na stůl stavebnici dvounápravového vysokostěnného otevřeného nákladního vozu řady Vtdr s tlakovou brzdou a plechovou boční stěnou. Výrobcem stavebnice je zase pan František Dvořáček.
Obrázek
Stavebnice je jako vždy čistě odlita. Ve stavebnici jsou odlité díly, nárazníky, kinematika a spřáhla. Dále je leptaný aršík a obtisk vozu Vtdr 4-72870. Jen schází dvojkolí. Pak jistě bude potřeba nějak vůz zatížit.
Obrázek
Obrázek
Ve stavebnici je obrázkový návod jak vůz sestavit.
Nechci předbíhat, ale podle mě bude vůz bez zatížení lehký, ale mohu se také mýlit. Uvidíme při stavbě vozu.
Plno těchto vozů jsem vydával na Koněvu (POLDI SONP KLADNO) na rampě, kde se vůz nakládal profilem, trafo plechy a svazkem drátů.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: nákladní vůz řady Vtdr

Příspěvekod Tempotaxi » pát 13 říj, 2017 7:12 pm

Na továrním prospektu je tato fotka nákladního vozu.
Obrázek
Povídání o voze je třeba zde: http://parostroj.net/katalog/nv/formular.php3?ind=91&odkud=0&obdobi=0&ktere=2&razeni=0
a vůz bez brzdy je zde: http://parostroj.net/katalog/nv/formular.php3?ind=92&odkud=0&obdobi=0&ktere=2&razeni=0
Takže jsou už to dvě možnosti jak postavit vůz. Pro vůz bez brzdy je už lepší postavit nový rám vozu.
Obrázek
Foto zdroj: http://www.jacek-modely.cz/stavebnice-vozu-vtdr-od-es-pecky/
Naposledy upravil Tempotaxi dne pát 13 říj, 2017 9:02 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: nákladní vůz řady Vtdr

Příspěvekod Tempotaxi » pát 13 říj, 2017 7:22 pm

V knize „Řady nákladních vozů ČSD“ od inženýrů F. Zahradníka, M. Caldy a F. Kouby je další možnost přestavby vozu řady Vtdr, který má část bočních stěn ze dřeva.
Obrázek
Na fotce vůz Vtdr 4-42551 bez brzdy.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: nákladní vůz řady Vtdr

Příspěvekod Vladimír_B » sob 14 říj, 2017 6:08 am

Antone Pavloviči a co Vtdrp? :D
Mnohé by to ani nenapadlo, že je to vlastně uhlák...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: nákladní vůz řady Vtdr

Příspěvekod Tempotaxi » sob 14 říj, 2017 7:34 am

Vladimír_B píše:Antone Pavloviči a co Vtdrp? :D
Mnohé by to ani nenapadlo, že je to vlastně uhlák...


Pavlovič říká ještě Otdr po sundání skříně. :o :lol: :roll:
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: nákladní vůz řady Vtdr

Příspěvekod Tempotaxi » sob 14 říj, 2017 11:36 am

Před mnoha lety jsem model vozu Vtdr koupil na pražské burze v tomhle provedení.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: nákladní vůz řady Vtdr

Příspěvekod Tempotaxi » sob 14 říj, 2017 11:59 am

Nejprve se pustím do sestavování rámu vozu. Vše začistím. Rozsochové dírky převrtám a vlepím bronzová ložiska. Pak jeden podélník přilepím k rámu. Do jedné části, která je přilepená vložím dvojkolí a přilepím druhý podélník a dvojkolí mně pak slouží, aby vše bylo v ose. Pomocí tepla pak nastavím rozsochy tak, aby dvojkolí se otáčela volně. V brzdových zdrží je potřeba zvětšit vymezovací drážku a srazit jednu hranu, aby se železniční kolo volně otáčelo. Postupně se vlepují brzdové zdrže.
Ve stavebnici je odlitá skříň na klanice, která je v obrazci kvádru. Pokud toto ztvárnění se někomu nelíbí, tak může si zhotovit vlastní skříňku na klanice. Poslouží na výrobu papír nebo plastová destička, která budeme reliéf prken. Na skutečném voze je skříň na klanice zhotovena z borových prken nebo z ocelového plechu.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: nákladní vůz řady Vtdr

Příspěvekod Tempotaxi » sob 14 říj, 2017 5:10 pm

Podle obrázkového návodu jsem sestavil očištěnou skříň na plastovou fošnovou podlahu. Následuje přilepení klanic a leptaných řetízků. Nakonec se přilepí stupačky.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: nákladní vůz řady Vtdr

Příspěvekod Tempotaxi » sob 14 říj, 2017 6:00 pm

Slepená skříň se stříkla červenohnědou barvou. Čelník, stupačky, popisové tabule a skříňku na nálepky jsem natřel černě. Pak jsem ještě přilepil nárazníky.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: nákladní vůz řady Vtdr

Příspěvekod Tempotaxi » sob 14 říj, 2017 6:07 pm

Skříň je celkem hotová. Ale něco tam pořád schází. Na modelu nejsou žádná madla. Madla jsou na rohových sloupcích nad stupačkami, na bočních a čelních klapkách a pro spřahače. Dále držáky návěstných svítilen a oka pro tažné lano.
Další problém je barva venkovních podélníků na voze Vtdr 4-72870. Podle mně na fotce jsou černé.
Obrázek

Ale na nákladním voze Vtdr 4-51939 jsou podle mně venkovní bočnice červenohnědé.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: nákladní vůz řady Vtdr

Příspěvekod Tempotaxi » ned 15 říj, 2017 9:44 am

Postupně jsem doplnil některá madla a držáky návěstných světel. Nastříkal jsem rám vozu a po proschnutí napasoval na skříň. Dále se pasovala kinematika. Zhruba je vůz hotov.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: nákladní vůz řady Vtdr

Příspěvekod Tempotaxi » ned 15 říj, 2017 9:57 am

Model má na skříní nepřesnost. Na kupovaném modelu čelní dveře přesahují jako ve skutečnosti přes bočnice. Ve stavebnici jsou čelní dveře zapasovány do obou bočnic.
Obrázek
Zde se asi počítalo, že vůz v soupravě je hlavně vidět jeho boční část a čelní vymodelování vozu v soupravě není moc vidět. Ono také záleží, zda odlitek skříně může být ještě tenčí, zda nebude se kroutit a praskat. Při jízdě v soupravě tento nedostatek stejně nikdo neuvidí.
Ale je to určitý nedostatek, který bohužel nejde opravit. Možná náprava by byla mít čelník leptaný.
Pak je zde boční porovnání dvou modelů.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: nákladní vůz řady Vtdr

Příspěvekod Tempotaxi » ned 15 říj, 2017 10:30 am

Další malá nepřesnost jsou ložiskové domky. Na modelu jsou ložiska, která mají úplně jiný tvar. Mají tam být ložiska jednodílná, kluzná nebo valivá vzor 45 nebo 45 V.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: nákladní vůz řady Vtdr

Příspěvekod Tempotaxi » ned 15 říj, 2017 11:47 am

Ložiskové domky jsem vyřešil následovně. Zaoblenou část na původním ložisku jsem odřízl a začistil. Ze stavebnic od „Malé železnice“ mně zbylo několik dílů, které jsem uchoval. Ložiskové domky jsou papírové a vrchní část papíru jsem použil na ztvárnění ložiskového domku. Není to pravé, ale hlavně to není kulaté, jako válec, který právě byl na modelu.
Ještě jsem doplnil tlakovou brzdu o vahadlo.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: nákladní vůz řady Vtdr

Příspěvekod Tempotaxi » ned 15 říj, 2017 12:08 pm

Pro zajímavost jsem model zvážil a má 34 gramů. Projel jsem ho po kolejišti a chová se normálně, jako každý jiný vůz podobné konstrukce.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Další

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků