TT - Sgnss stavebnice - Stavba

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Máte zájem o stavebnici?

Mám
12
60%
Nemám, nepřipadá mi atraktivní
1
5%
Nemám, neodpovídá mé epoše
4
20%
Nemám
3
15%
 
Celkem hlasů : 20

TT - Sgnss stavebnice - Stavba

Příspěvekod sukovf » ned 05 bře, 2017 3:54 pm

Zdravím vás, přátelé,
chtěl jsem si na chvíli odpočinout od neustálého přemýšlení nad plánem kolejiště, tak jsem si odskočil ke stavbě vagonů. I když nákladní dopravu nemám příliš rád, rozhodl jsem se pro kontejnerový vůz Sgnss. Pokud jsem se dobře díval, nedá se u nás v současnosti sehnat kompletní stavebnice tohoto vozu, tedy taková, pro kterou není nezbytné dobrou polovinu dílů dokoupit zvlášť. Možná jsem jen nehledal dostatečně dlouho, každopádně jsem se rozhodl vytvořit si stavebnici svoji se vším, co je třeba. K dispozici je již raná verze návodu, kterou mohou zájemci stahovat zde.
_MG_3715.jpg


Samotný vůz je z mosazného leptu tl. 0,3mm, podvozky typu Y25, nárazníky a kinematiky od SDV, kovová dvojkolí, vzduchojemy a brzdové válce z nerezových čepů s kulatými čely a potrubí je vytvarováno z měděného drátu průměru 0,4mm. Obtisky ve verzi ČDC jsou navrženy na míru této stavebnici.
_MG_3713.jpg


Uložení kontejnerů je řešeno v souladu s normou NEM 380, tedy v rámu vozu jsou v patřičných rozestupech otvory odpovídajícího průměru a hloubky.
_MG_3710.jpg


Součástí leptu jsou také vzduchové hadice, šroubovky a madla pro posunovače, tyto však nejsou osazeny, jelikož je vůz určen především pro aktivní provoz a madla by nepochybně brzy došla neúmyslné újmy a hadice a šroubovky dokonce přímo brání volnému pohybu spřáhla. Vůz nepochybně postavím ještě jednou ve "vitrínové" verzi, kde tyto drobnosti osadím.

Jak je patrné z první fotografie, bohužel jsem poněkud podcenil vrstvu lesklého laku pod obtisky, takže se kolem těchto vytvořila jakási mapa, která nápadně vystupuje především při specifických úhlech nasvícení. Odtud tedy plyne poučení pro příště: Lesklým lakem pod obtisky rozhodně nešetřit.

:?: Vážně uvažuji o tom, že bych stavebnici zpracoval více "lidštěji" a podělil se o ni s ostatními, a tak se zeptám: Byl by mezi vámi zájem o stavebnici tohoto vozu? Obsahem bude následující:
  • Mosazný lept vozu tl. 0,3mm
  • 2 podvozky typu Y25 od SDV
  • 2 kinematiky od SDV
  • 2 spřáhla
  • 4 nárazníky od SDV
  • 2 nerezové vzduchojemy
  • 2 nerezové brzdové válce
  • měděný drát průměru 0,4mm pro vytvarování potrubí
  • 4 kovová dvojkolí průměru 7,7mm
  • 2 šrouby a 2 matice M3 pro upevnění podvozků
  • sada obtisků verze ČDC na míru

Rád bych také podotkl, že tento příspěvek má mít spíše "chlubící" charakter, nejedná se o nabídku ani prodej stavebnice konkrétním zákazníkům. Cílem je jen zjistit názor ostatních na můj výtvor a jejich eventuální zájem o něj. Případný prodej stavebnic bych pochopitelně inzeroval v patřičné sekci toho fóra. Děkuji za pochopení.
Naposledy upravil sukovf dne sob 11 lis, 2017 9:30 pm, celkově upraveno 6
sukovf
 
Příspěvky: 132
Registrován: stř 17 črc, 2013 9:25 am

Re: TT - Sgnss stavebnice

Příspěvekod pospa » ned 05 bře, 2017 3:59 pm

Já bych zájem měl.Minimálně o dva kusy, ale možná i víc.Taky záleží na ceně.
pospa
 
Příspěvky: 71
Registrován: sob 25 říj, 2008 2:38 pm

Re: TT - Sgnss stavebnice

Příspěvekod VojtikJ » ned 05 bře, 2017 5:05 pm

I když dělám ČSD, tak jedna taková krásná Metrans souprava na poličku, by stála za to.
Máš v plánu dělat i jiný vozy?
Šašci
VojtikJ
 
Příspěvky: 564
Registrován: stř 11 led, 2012 8:35 pm

Re: TT - Sgnss stavebnice

Příspěvekod sukovf » ned 05 bře, 2017 9:24 pm

Děkuji za zájem.

@pospa: Větší množství by určitě neměl být problém. Cenu jsem zatím pevně nestanovil, jelikož jsem se snažil maximálně věnovat úsilí konstrukci a následné stavbě vozu, nicméně zatím počítám s cenou 699kč. Při jednorázovém objednání většího počtu kusů bude určitě možná i množstevní sleva.

@VojtikJ: Pro svoji vlastní potřebu mám ještě rozmyšlený vůz Sggmrss a přímo rozpracovaný kotlový vůz Zacns 88m3, u kterého řeším kotel jako odlitek z polyuretanu a zbytek opět z leptu. I ostatní komponenty jsou řešeny schodně s vozem Sgnss. Neurčuji si nicméně žádný konkrétní termín, co kdy udělám ani jestli to vůbec udělám. Určitě ale platí, že pokud se mi povede sestavit funkční a uspokojivě vyhlížející prototypy výše zmíněných vozů a bude o ně mezi vámi zájem, rád se o ně taktéž podělím.
sukovf
 
Příspěvky: 132
Registrován: stř 17 črc, 2013 9:25 am

Re: TT - Sgnss stavebnice

Příspěvekod pospa » pon 06 bře, 2017 7:42 am

Tak o sggmrss a určitě o zacns bych měl též zájem.Cisterna na trhu chybí.
pospa
 
Příspěvky: 71
Registrován: sob 25 říj, 2008 2:38 pm

Re: TT - Sgnss stavebnice

Příspěvekod VojtikJ » pon 06 bře, 2017 9:52 am

přesně v to jsem doufal že budeš chtít dělat Sggmrss/Sggrss. S tím mohu pomoci.
Sggrss+Sggmrss.jpg

Mám k tomu výkresy v autocadu 1:1, kdyby náhodou jsi chtěl Tadgnss (všechny tři vozy z dílen Lostr Louny a.s.) + i dostatek fotek.
Do soupravy by se hodil i Sggnss, ale k tomu mám jen fotky.
Šašci
VojtikJ
 
Příspěvky: 564
Registrován: stř 11 led, 2012 8:35 pm

Re: TT - Sgnss stavebnice

Příspěvekod sukovf » úte 07 bře, 2017 4:04 pm

@pospa. Dobrá tedy. Pokud někdy úspěšně sestavím prototyp alespoň jednoho z vozů, nabídnu zde stavebnici.

@VojtikJ: Děkuji za nabídku, v případě vozu Sggmrss ji zřejmě využiji, jelikož dobrých podkladů není nikdy dost. O vozu Tadgnss neuvažuji, protože se mi zdá konstrukčně již příliš komplikovaný, i když za sklo bych si jich jistě pár postavil. A konečně k vozu Sggnss: Přes to, jak nechutně ošklivý vůz to je, jsem o jeho stavbě několikrát uvažoval již v minulosti, nicméně jsem právě nikdy nenarazil na použitelný výkres. V každém případě se budu zatím věnovat dokončení stavebnice vozu Sgnss a jak to bude s těmi ostatními, ukáže až čas.
sukovf
 
Příspěvky: 132
Registrován: stř 17 črc, 2013 9:25 am

Re: TT - Sgnss stavebnice

Příspěvekod VojtikJ » úte 07 bře, 2017 4:40 pm

Sggnss je sic takovej divnej, ale krásně tichej :D bohužel jsem k němu toho taky moc nenašel.
Sggmrss a Sggrss: mám k nim výkresy v autocadu. Tak jak budou potřeba stačí říct ;)
Tadgnss: to bylo jen že k němu mám taky výkresy. Tento vůz se mi líbí víc než německý verze :D Co jsem jej tak stavěl do hry a trošku jej teď nedávno znova zkoumal. Myslím že by s ním nemusela bejt taková práce, teda krom tavby :D

P.S. a jak to vlastně kreslíte?
Šašci
VojtikJ
 
Příspěvky: 564
Registrován: stř 11 led, 2012 8:35 pm

Re: TT - Sgnss stavebnice

Příspěvekod sukovf » stř 08 bře, 2017 7:34 pm

Stavba přece není pro modeláře práce, ale radost. Z taktických důvodů nebudu uvádět způsob návrhu a následné výroby leptu, jelikož jsem se již v minulosti setkal s názory, že to vlastně již není žádná modelařina, ale "pouze výroba polotovarů". Prozradím jen, že software použitý pro návrh vozu je mé vlastní "výroby", takže v žádném případě není možné, že by jsi to znal.
sukovf
 
Příspěvky: 132
Registrován: stř 17 črc, 2013 9:25 am

Re: TT - Sgnss stavebnice

Příspěvekod VojtikJ » čtv 09 bře, 2017 9:08 am

Tak jak budeš chtít tak si o výkresy řekni.
No já doufal že mi někdo přiblíží jak se vlastně taková stavebnice z leptu vyrábí/připravuje.
Šašci
VojtikJ
 
Příspěvky: 564
Registrován: stř 11 led, 2012 8:35 pm

Re: TT - Sgnss stavebnice

Příspěvekod Colonel32 » čtv 09 bře, 2017 3:41 pm

Před lety jsem nějaké takovéhle vozy (nevím jestli stejné nebo jen podobné) fotil odstavené v Krči. Třeba by vám provozní fotky nějak pomohly:

http://colonel32.rajce.idnes.cz/Praha_K ... /#X121.jpg +
Colonel32
 
Příspěvky: 855
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: TT - Sgnss stavebnice

Příspěvekod sukovf » čtv 09 bře, 2017 4:09 pm

Dobrá tedy. Nevím, jaký postup využívají ostatní, ten můj se však některým z neznámého důvodu zdá být poněkud nepoctivý, i když nikdy nepochopím, co je nepoctivého na tom, když si ulehčím práci, kterou tak dříve dokončím a navíc často dosáhnu lepších výsledků. Nejprve si samozřejmě nashromáždím co nejvíce podkladů, jako jsou výkresy a fotografie skutečného vozu. Nějaký čas potom přemýšlím nad konstrukcí modelu, kdy nemusím jen vymyslet samotné leptané části, ale také do celku eventuálně začlenit díly jiných výrobců (typicky tedy podvozky a kinematiky od SDV) a nakonec se pustím do tvorby.

Část leptu kreslím přímo plošně, tedy tak, jak se to nakonec leptá a část modeluji prostorově. Konkrétní postup volím dle složitosti jednotlivých dílů. Když si myslím, že mám vše hotové (skutečnost je zpravidla docela jiná), doslova naohýbám plošné díly do jejich prostorové podoby, spojím je s díly, které jsou prostorově již vymodelované a vidím tak, jestli do sebe vše zapadá a tehdy začíná poměrně dlouhý koloběh neustálých oprav chyb a opětovného virtuálního ověřování sestavitelnosti.

Jednoho pěkného dne dojdu do fáze, kdy se již zdá vše být v pořádku, takže díly, které do té doby existovaly jen jako prostorové modely, rozložím do plošné podoby a přejdu k neméně náročné části, kdy jednotlivé díly rozmisťuji po ploše budoucí planžety a spojuji tyto dohromady, kontroluji, zda jsou všude správně široké drážky pro ohyb a podobně. Většinu těchto kroků již plně obstarají algoritmy v mám CADu, chybička se tu a tam však vloudí, takže stejně musím vše neustále ručně kontrolovat.

A konečně nechám planžety vyleptat. "Čekání" si krátím návrhem obtisků, případně jiných doplňků.
sukovf
 
Příspěvky: 132
Registrován: stř 17 črc, 2013 9:25 am

Re: TT - Sgnss stavebnice

Příspěvekod sukovf » čtv 09 bře, 2017 4:15 pm

@Colonel32: Děkuji mnohokrát za fotografie - pomohou mi velice především při návrhu dvojčete, jelikož je na nich vidět několik detailů, které jsem sám nebyl zatím schopen dohledat na jiných fotografiích.
sukovf
 
Příspěvky: 132
Registrován: stř 17 črc, 2013 9:25 am

Re: TT - Sgnss stavebnice

Příspěvekod VojtikJ » pát 10 bře, 2017 1:26 pm

já jsem si říkal že bych si to taky rád vyzkoušel... ale nemám PC který by zvládlo grafickej program. Ovládám s 3Dmax, Inventor i autocad :) V konbinaci by to asi šlo taky použít. Ale ve finále netuším jak to rozvrhnout a nakreslit pro leptání.

Ať se práce zadaří ;)
Šašci
VojtikJ
 
Příspěvky: 564
Registrován: stř 11 led, 2012 8:35 pm

Re: TT - Sgnss stavebnice

Příspěvekod sukovf » pát 21 črc, 2017 2:39 pm

sgnss_navod_nahled.jpg

Návod je k nahlédnutí zde.

Buďte zdrávi, kolegové. Z jistých důvodů jsem byl nucen se na nějaký čas odmlčet, konečně se však vracím v plné síle a odhodlání pokračovat v práci. Aktuálně pracuji na návodu pro tuto stavebnici. Vše ostatní je již vymyšleno, v prototypu několikrát vyzkoušeno, takže první várku stavebnic můžete očekávat zanedlouho.

Aby bylo vidět, že skutečně něco dělám, podělím se s vámi o ranou verzi návodu. Stahujte zde. Ačkoli se může cokoli před finální verzí změnit a jistě lze najít chyby v grafice i v textech, jakási struktura je již viditelná. Snažil jsem se o maximální stručnost a přehlednost. Rovněž získáte dobrou představu o náročnosti stavebnice. Jestli se mi to povedlo, posuďte sami. Určitě uvítám jakékoli vaše připomínky a názory.

Zatím jsem se nerozhodl, jak budu návod distribuovat. Pokud ho nechám vytisknout, zdraží to celou stavebnici, což je, dle mého, zbytečné. Bude-li k dispozici pouze online verze, cena stavebnice zůstane na oněch již slíbených 700kč, ale umím si představit, že návod zobrazený pouze na monitoru počítače může pro mnohé při stavbě představovat značné nepohodlí. Ptám se vás proto, jaký na to máte názor a čemu osobně dáváte přednost.

Děkuji.
sukovf
 
Příspěvky: 132
Registrován: stř 17 črc, 2013 9:25 am

Další

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků