Ddk - prestavba vozu od Kleina

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Ddk - prestavba vozu od Kleina

Příspěvekod marwin » čtv 11 srp, 2016 11:07 am

Pridam sem jeste jeden vuz, do ktereho jsem se pustil. Jedna se o Ddk od Kleinbahnu, ktery se da poridit do 10 Eur. Puvodne jsem chtel model jen prestrikat a preznacit a pouzit ho do soupravy osobacku na vedlejsi trat, ale pri blizsim prohlidnuti jsem od teto minimalisticke varianty upustil. Spodek vozu je hodne hrackoidni, nerozumim uchylce pana Kleina davat na kratke dvojose vozy otocne rozsochy (BTW. nataceci napravy pouzil i u krytych i otevrenych vozu kkstb. Set zavrenych vozu pred par lety znovu vydalo Roco).
Zde jsou fotky odstrojeneho vozu a puvodniho ramu, ktery prijde vyhodit:
Obrázek
Obrázek

Ze skrine vozu jsem vylamal okna, ven sly dost spatne, ale mely byt jit znovu pouzit. Strechu vozu jsem celou prebrousil, abych odstranil nepeknou lavku a plynove lampy. Ram je nutne postavit uplne znovu, na to jsem pouzil profily evergreen, na stranu s plosinou jsem pouzil lept od Ivose Kucery pro ADASTacke vozy. Rozsochy jsou vzane z ADASTu.
Stav po jednovecerni praci je zde:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Ddk - prestavba vozu od Kleina

Příspěvekod radeksindy » čtv 11 srp, 2016 1:16 pm

Když jsem na to v úterý koukal, tak jsem netušil, že chceš použít zábradlí provozy ADA. To je bohužel nepoužitelné, protože služební vozy, stejně jako kombinované DF, měly na plošinkách zábradlí z plechu. Existovalo v různých provedeních, třeba jen dole nebo i částěčně až nahoru ke střeše (např. zábradlí DF na voze od Petra Berky). Které vozy měly jaké zábradlí a jaké měly u ČSD označení bude k dohledání v knize, kterou přivezu. Takže doporučuji přerušit stavbu :-)
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Ddk - prestavba vozu od Kleina

Příspěvekod marwin » čtv 11 srp, 2016 2:17 pm

radeksindy píše:Když jsem na to v úterý koukal, tak jsem netušil, že chceš použít zábradlí provozy ADA. To je bohužel nepoužitelné, protože služební vozy, stejně jako kombinované DF, měly na plošinkách zábradlí z plechu. Existovalo v různých provedeních, třeba jen dole nebo i částěčně až nahoru ke střeše (např. zábradlí DF na voze od Petra Berky). Které vozy měly jaké zábradlí a jaké měly u ČSD označení bude k dohledání v knize, kterou přivezu. Takže doporučuji přerušit stavbu :-)


Ano, o tom vim, chci prilepit tenky plisek na zabradli, ktery zakreje svisle sloupky, budu delat verzi zabradli jen v dolni casti. Inspiroval jsem se zde: http://berka.vyrobce.cz/vozy/sluzebni/Ddk.html .
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Ddk - prestavba vozu od Kleina

Příspěvekod marwin » pát 12 srp, 2016 9:53 am

Posilam dalsi postup stavby:
Dodelal jsem zminovanou vypln zabradli, nakonec jsem na to pouzil tenkou plastovou desticku, lepe se do ni vytlacovaly nyty. Pod posuvne dvere jsem prilepil kolejnicku z elka a doplnil stitek. Udelal jsem nove stupacky kolem vozu, jeste musim doladit na jedne strane delku mosaznych drzaku. Na spodek vozu jsem dosadil brzdove zdrze a prilepil naznak saci brzdy z ADASTu, na pojezdu jeste chybi plynojem, ten si vytocim z MS tycky. Na strese jsou plynove lampy take z ADASTu. Toulce pro navestni lampy jsou z MS odlitku od p. Murase.
Musim jeste vyladit OBK sprahla a dosadit odpruzene narazniky, take na boky vozu musim dodelat madla a na strechu lavku a zebrik.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Ddk - prestavba vozu od Kleina

Příspěvekod marwin » pon 15 srp, 2016 12:45 pm

Model uz je v zakladovce, dodelal jsem madla, lavku na strese a na spodek jsem prilepil plynojem. Ted jsem si vsiml, ze tu vypln zabradli jsem udelal blbe a plech ma jit az dolu, takze to budu muset jeste predelat.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Ddk - prestavba vozu od Kleina

Příspěvekod marwin » stř 17 srp, 2016 11:22 am

Model jsem nastrikal a poprve natrel detaily. Fotky jsem si udelal, abych videl, kde co mam stetcem opravit.
Abych mohl dal pokracovat, potrebuji popisy na vuz. Doufam, ze brzy dorazi.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Ddk - prestavba vozu od Kleina

Příspěvekod Střelec » sob 26 led, 2019 5:18 pm

Je to zajímavé, ale asi půjdu jen lehce nad minimalistické úpravy - překopání rozsoch, kinematiky, možná odlévané nárazníky. Původní lávce kdysi dost pomohla barva a když se k ní přidá zábradlí, bude to pro běžný provoz stačit. Akorát vůz zkusím osvětlit pro "noční" provoz.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Ddk - prestavba vozu od Kleina

Příspěvekod cer.t » sob 23 úno, 2019 4:04 pm

Moc hezké, měl bych však otázku, zda natírat všechna prkna barvou dřeva nebo naopak jak je vidět na všech barevných fotkách z dob pozdějších v barvě dané části vozu.
cer.t
 
Příspěvky: 299
Registrován: stř 13 úno, 2008 10:17 pm

Re: Ddk - prestavba vozu od Kleina

Příspěvekod Střelec » ned 24 úno, 2019 4:19 pm

Barva dřeva, či spíš do dřeva zažraného sajrajtu by podle mého soudu měla být jen na používaných (ošlapaných) místech - tedy plošiny, schůdky zhora, střešní lávky. zespodu bych asi nechal nátěr podle přilehlé části vozu. U nákladních je to otázka. Zetky byly uvnitř asi v barvě dřeva (podlahy ji mají určitě v barvě do dřeva zažrané špíny, u otevřených uhláků podlaha viz výše, vnitřní stěny podle stádia opotřebovanosti vozu a převažujícího nákladu.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Ddk - prestavba vozu od Kleina

Příspěvekod Maro_SVK » ned 06 říj, 2019 2:02 pm

Ospravedlňujem sa, že sa miešam do cudzieho topicu, ale nechcem zbytočne zakladať nový. Mohol sa služobák Ddk dožiť 12-miestneho čísla?
Maro_SVK
 
Příspěvky: 19
Registrován: sob 05 zář, 2015 2:36 pm

Re: Ddk - prestavba vozu od Kleina

Příspěvekod hank » ned 06 říj, 2019 2:27 pm

Maro_SVK píše:Ospravedlňujem sa, že sa miešam do cudzieho topicu, ale nechcem zbytočne zakladať nový. Mohol sa služobák Ddk dožiť 12-miestneho čísla?


Na 99% nemohl.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Ddk - prestavba vozu od Kleina

Příspěvekod radeksindy » pon 07 říj, 2019 11:08 pm

Ospravedlňujem sa, že sa miešam do cudzieho topicu, ale nechcem zbytočne zakladať nový. Mohol sa služobák Ddk dožiť 12-miestneho čísla?

Ano, a přinejmenším jeden ho úředně i dostal. UIC číslo dostala necelá desítka vozů Ddk, ale přesný typ lze určit jen u několika málo z nich, ale nejméně jeden s rozvorem 5,8 m je jistý. Část informací se dále ztrácí v tom, že některé služební vozy dostaly nové číslo přidělené z osobních vozů 93-20 ... a jiné zase nákladní 940 3 ...
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Ddk - prestavba vozu od Kleina

Příspěvekod hank » úte 08 říj, 2019 6:12 am

radeksindy píše:Ano, a přinejmenším jeden ho úředně i dostal. UIC číslo dostala necelá desítka vozů Ddk, ale přesný typ lze určit jen u několika málo z nich, ale nejméně jeden s rozvorem 5,8 m je jistý.


S těmi čísly skutečně jezdily?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Ddk - prestavba vozu od Kleina

Příspěvekod radeksindy » úte 08 říj, 2019 7:30 am

S těmi čísly skutečně jezdily?

U nákladních to nelze říct a bohužel to byla většína. Nicméně dva Ddk dostaly osobní čísla, tam lze fyzické označení doložit. Ale kolik toho najezdily nevím, rok vyřazení mi není znám.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Ddk - prestavba vozu od Kleina

Příspěvekod Maro_SVK » stř 09 říj, 2019 1:16 pm

Ďakujem. Takže keď vagón od Kleina označím takýmto spôsobom, môže to byť správne?
Přílohy
18922775_1425577757512905_4359039279620730855_o.jpg
Maro_SVK
 
Příspěvky: 19
Registrován: sob 05 zář, 2015 2:36 pm

Další

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků