Stavebnice vozu Res 10

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Svratka » pát 27 kvě, 2016 10:37 am

Děkuji za fotku vozu Vsa. Tyto vozy měly čelní klapku na čelní vykládku na výklopníku, tuším, že se zábradlí plošiny muselo sklopit, aby šla klapka otevřít... nebo to bylo jinak? Možná někdo doplní... Vůz je z 50.let, to byly ještě průkopnické doby konstrukce moderních čtyřnápr.vozů, tady se muselo jednat o složitější systém přenášení účinku ruční brzdy. Škoda, že není víc fotografií...

Otázka: Je tento vůz vozem ČSD, nebo je to fotka vozu BDŽ či CFR?

S tvrzením, že stavebnice je dělaná dle správných podkladů jsem opatrný, podklady se obtížně shání a často se i velcí výrobci modelů dopouští fatálních omylů... Takže je otázkou, dle jaké předlohy výrobce stavebnice tvořil, je to podobné jako s modely vozů Zaz apod. od MTB, kolikrát skutečně obdivuhodné omyly, které jsou na jakékoli fotce jasně doložitelné...
Svratka
 
Příspěvky: 268
Registrován: úte 08 dub, 2014 7:38 am

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Tempotaxi » pát 27 kvě, 2016 11:10 am

Ano přesně tak, zábradlí bylo sklopné. Fotka vozu Vas je katalog výrobce.
Zábradlí u vozů Nas, Res, bylo také sklopné.
Vůz řady Na.
Obrázek
Jako u modelu mají vřetenovou brzdu umístěnou vozy řady Stz a Wap.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Svratka » pát 27 kvě, 2016 12:13 pm

Pod plošinou byl kloub, ve kterém se vřeteno ruční brzdy zlomilo, nebo musela být svislá osa vřetena odnímatelná?
Naposledy upravil Svratka dne sob 28 kvě, 2016 7:22 pm, celkově upraveno 1
Svratka
 
Příspěvky: 268
Registrován: úte 08 dub, 2014 7:38 am

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod radeksindy » pát 27 kvě, 2016 12:15 pm

Svratka: U vozů Vsa s plošinkou (ČSD) je skutečně vřetenová brzda na zábradlí zcela na kraji a obchází nárazníky vnějšku. Za čelníkem se přes pákoví vrací blíže ke středu vozu. U vozů Na jsem takové řešení neviděl.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Tempotaxi » pát 27 kvě, 2016 12:20 pm

Problém dohadů a omylů.
Když budu stavět modely pod logem ČD, tak jistě nebude problém postavit model správně. Vždy se nejde dostatek fotek na internetu nebo se pořídí modelář vlastní fotky. Hlavně nafotí detaily.
Ale je problém stavět model do určité doby ČSD. Neberu žádnou epochu, ale určitá konkrétní léta.
Jsou modeláři, kteří stavějí jen I. republiku nebo jen určitou část jako jsou 50-léta, 60-léta, 70-léta atd. Ale zde pak všichni chtějí mít model stroje a vozu, tak jak vyjel z výroby, popřípadě první léta provozu. Pozdější rekonstrukce a předělávky většinou modeláře už nezajímají. A kdo chce právě stavět takové modely, tak si většinou zadělává na problém. Otázkou nebo odpovědí je, kam až zajít ve stavbě modelů.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Tempotaxi » pát 27 kvě, 2016 5:44 pm

Na modelu jsem pokračoval a to v úpravě uložení podvozků.
Nejprve jsem si upravil vrták 3,5 mm na frézku. Otvory jsem projel vrtákem. Na jedné straně to pomohlo a podvozek sedí rovně a drží v otvoru. V druhém otvoru to bohužel nepomohlo. Proto jsem ještě trošku musel upilovat přidržovací zobáčky u dvounápravového podvozku. Tato úprava pomohla a podvozek je i v druhém otvoru rovně. Ale při nadzvednutí vozu se podvozek sám vysune. Jen připomenu, že žádnou nepatřičnou vůli podvozek nemá. Prostě vlastní váhou se v otvoru neudrží.
Až po těchto úpravách jezdí vůz do oblouku 350 mm v pohodě.
Model na tak malém oblouku jezdit nebude, ale je lepší mít nějakou rezervu. Nikdy nevím kam vůz ponesu a kde se bude projíždět na reprezentaci modelů.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Mcx » pát 27 kvě, 2016 6:45 pm

Svratka píše: Samozřejmě, po první revizi v ŽOS (Trnava?), což mohlo být u prvních vozů již počátkem 70.let, již byly vozy natřeny stejnou barvou, jako kterékoli jiné vozy. Předpokládám, že spíš zrzavou hnědou, kterou např. ŽOS Trnava natírá snad dodnes (oproti vozům ČD, potažmo ČDC, které české ŽOSky natírají dnes daleko hnědšími odstíny).

Tak to ani náhodou :lol: , v železničním opravárenství na opravách nákladních vozů se pohybuji od konce 70. let, v ŽOS Trnava jsem byl v 80. letech minimálně dvakrát - Trnava tehdy jako jediná ŽOS stříkala vozy syntetikou, no a ta byla ještě červenější než vozy např. ŽOS Ostrava, ŽOS Louny... kde se už používala vodovka.
Příklad co je pod novější barvou - spodní nátěr z cca roku 1979 - ŽOS Tranava
Obrázek

Žilina přelom začátek 70. let, pod kopcem Dubeň stojí kremák a první vůz je po revizi - kořistní Oppeln Z - krásná červenka a za ním špíny Ztr již delší dobu po REV
Obrázek
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Tempotaxi » sob 28 kvě, 2016 7:54 am

Barva vozu 70-léta. Já mám o něco tmavší.
Zdroj : obtisky-parostroj.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Tempotaxi » sob 28 kvě, 2016 8:37 am

Dále se pokračovalo, dolep řetízků, aplikace obtisku a přelakování.
Model nízkostěnného vozu Res 31 54 394 2 543-2.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Detail popisu. Stavebnice obsahuje obtiskový aršík. Popis je krásně čistý a čitelný. V pohodě se popis aplikuje. Popis je očíslován a je zde několik čísel. A zde je problém. Popis je dělaný na bílém podkladě a malá čísla jsou tak nečitelná. Aršík mně dává možnost udělat několik vozů a každý vůz bude mít jiné číslo. Hlavní číslo je čitelné a malé čísla, která se dávají na skříň, čela a podvozek jsou opravdu pro mě nečitelná. Takže nevím, pod kterým číslem je proveden soutisk čísel. Škoda, že není návod. Přitom návod může být klidně na domovské stránce ke stažení.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Tempotaxi » sob 28 kvě, 2016 9:17 am

Na závěr.
Hotový model mně překvapil. Na kolejišti pěkně vynikne a náklad na něm také sedí.
Jak jsem už psal, odlitek je rovný, bez kazů, bez mastného povrch. Dobře se lepí vteřinovým lepidlem a barva dobře drží. Nebít dohadováním, která zábradlí a jak provedené tam má být, tak je stavebnice celkem bez problémů. Některá technická vylepšení se můžou realizovat, ale to záleží jen na výrobci. Problém při usazení podvozku a kinematiky. Proč se nezachoval otvor pro kinematiku, tak to opravdu netuším. Mnoho modelářů jezdí stále v domácích podmínkách na menších obloucích. Jen moduláři používají větší oblouk. Že v odlitku bude špatně sedět podvozek, jsem nějak přepokládal. Ale při troše trpělivosti se to dá zvládnout.
Dále některé díly se mohou dát do leptů a lept je zde pěkný. Lehce se tvaruje a lepí. Model zase nemá řetízky. První model Res 11 měl olověné závaží a u modelu Res 10 toto závaží není.
Při ceně 890,- Kč jsem čekal více dílů ve stavebnici.
Cena modelu odpovídá, pokud budu stavět model od nuly, tak to budu stavět dvakrát tak dlouho a budou problémy udělat všechny detaily v bočnici.
Je mínus, že zde není nějaký návod na sestavu a soupis číslování popisového aršíku. Ale toto vše může být na domovské stránce ke stažení. Může zde i být fotografie vozu (předloha), pak nebude dohadování, zda je vše tak, jak je na modelu vyrobeno.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Tempotaxi » sob 28 kvě, 2016 9:31 am

Zase ta čísla.
Zdroj: parostroj.
Vozy po roce 1968 přiděleny do intervalu 390 2 017 až 390 5 075. Vzhledem k ruční brzdě na plošině vždy do čísla 499, ve společném intervalu s vozy Nas 11. sk., tyto zařazeny s čísly 502 až 999. Po roce 1982 přeznačeny do intervalu 31 54 394 0 000 až 394 1 053.
Hromadně rušeny od roku 1994. Poslední revize prováděny v roce 1991.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod statistik » sob 28 kvě, 2016 9:51 am

Jak to tak procházím a čtu, je to stále stejná písnička. Takové to naše modelářské bahýnko. Pořád trochu smrádek, ale hlavně, že je teploučko. Cena 890 Kč by byla - dejme tomu - ještě únosná, ale opět, za ty peníze koupím stavebnici hybridu, který je nutno na koleně dodělat a předělat, protože výrobce se na správnost modelu s prominutím opět vysral. Přitom stačí tak málo, aby to i za těch 890 Kč bylo bez kompromisů.
A navíc tady Mcx píše, že je na ty přehmaty upozorňoval. Mně fakt už přijde, že to ty naše modelářské firmy snad dělají schválně. Ať ty velké, tak ty malé (za výjimku považuju třeba Es-Pečky).
Kontakt: stat (zavináč) email (tečka) cz
Do soukromé zprávy prosím dejte svůj e-mail, děkuji.
statistik
 
Příspěvky: 82
Registrován: sob 20 čer, 2015 4:57 pm

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Svratka » sob 28 kvě, 2016 9:55 am

Mcx: Díky za opravu s dokumentačními fotkami. Bezva důkaz, ta oloupaná barva... :-)
Tedy ovšem nárazníky, zábradlí brzd.plošiny a stupačky se natíraly klasicky černě, to mně na modelu taky nesedí.
Otazníkem zůstává, kdy ŽOS Trnava přešla na tu oranžovohnědou, ve pol.80.let již bezpečně ano...

Co se týká označení modelu, kromě čísla vozu je pochopitelně chybné i písmenné označení, pokud má být vůz ze 70.let, pak nikoli Res (Nas), ale Res/Nas.

statistik: ES Pečky - stavebnice vozu Gbgkks (Zts) a modifikací Gbkkqs (pošta) a Gbs (zelený spěšninový) - vůz 12.konstrukční skupiny - výrobce Vagónka Česká Lípa 1983-1986, resp. spěšninové 1986-87, nabízí výrovce modelu i ve variantě Gbgs (Zts), resp. starší označení Gbgs/Zts vozu 10.konstrukční skupiny (dvě, resp. tři odsýpací klapky), které byly vyráběla Vagónka Poprad 1970 - 1973. Vozy vzhledem podobné, ovšem zcela odlišné provedení skříně (model má sloupky z uzavřených profilů) a další odlišnosti. Čili kat.čísla 28012 a 28015 jsou bohužel nesmysl... Ovšem jinak je to model velmi pěkně provedený, za což modelářům z Peček patří velký dík...
Naposledy upravil Svratka dne sob 28 kvě, 2016 7:23 pm, celkově upraveno 1
Svratka
 
Příspěvky: 268
Registrován: úte 08 dub, 2014 7:38 am

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod statistik » sob 28 kvě, 2016 11:22 am

Něco k těm barvičkám (70. léta, druhá polovina):
Přílohy
barvičky.jpg
Kontakt: stat (zavináč) email (tečka) cz
Do soukromé zprávy prosím dejte svůj e-mail, děkuji.
statistik
 
Příspěvky: 82
Registrován: sob 20 čer, 2015 4:57 pm

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Tempotaxi » sob 28 kvě, 2016 11:34 am

Další možnost je sestříhání obtisku. Obtisky od pana Jírana mají výhodu, že tisk je na modrém papíru vidět a tak lze dobře popis rozstříhat.
Obrázek
Popřípadě část čísel je třeba na obtisku Roos, Sgnss a Sgjs.
Pokud bude mít vůz tmavší barvu (červenohnědou), což je ve spreji základní barva (červenohnědá), tak můžu si správné číslo vyrobit. Ale zatím nedokážu tisknout bíle a tisknou světlí odstín vozu na bílý papír.
Naposledy upravil Tempotaxi dne sob 28 kvě, 2016 11:55 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků